תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

21/05/2009
עמודים אייר תשס"ט (732 6
תנועה בתנועה
על שולחן המזכ"ל

משולחנו של המזכ"ל

נחמיה רפל

 

שיח וחשיבה של אנשי הקיבוץ השיתופי

מאות חברי קיבוצים, וביניהם כעשרים איש מתנועתנו, נטלו חלק ביום עיון שאורגן על ידי "המטה השיתופי", ושמטרתו - שיח וחשיבה על עתידו של הקיבוץ. האולם היה מלא מפה לפה, והמארגנים, שלא שיערו את עוצמת המשיכה של הנושא, נאלצו להוסיף עוד ועוד כסאות פלסטיק כדי להושיב את כל המשתתפים. דומני שמוסכם על תומכי הרעיון השיתופי שהשאלה איננה האם הקיבוץ צריך להשתנות, אלא כיצד. אלישע שפירא, רכז "המטה השיתופי", הציג את הדברים בצורה ברורה, באומרו: "יש לקיבוץ השיתופי יכולת להתעדכן, להשתפר, ולהתאים את עצמו למציאות החדשה והמשתנה, וכל זה תוך כדי שמירת הרעיון השיתופי. דווקא בעת הקשה הזו מבחינה כלכלית ביכולתנו להראות את עוצמתו של השיתוף בהתגברות על משברים ובצמיחה חברתית".

בקבוצות העבודה ובדיוני המליאה הורגש מתח רעיוני. חגיגיות של אידיאולוגיה. מפה ומשם נשמעה התביעה להפסיק את דיבורי ההישרדות של הקיבוץ השיתופי, ולחזק את המאבק להגשמת החזון של חברה צודקת ושיוויונית במדינת ישראל. אנחנו יכולים להוסיף - ברוח תורת ישראל!

 

תוצאות הבחירות

הממשלה נבחרה, וכעת זה ברור: כוחנו בתוכה – שולי, ואולי אפסי. "האיחוד הלאומי" נשאר באופוזיציה, ו"הבית היהודי" מיוצג בממשלה על ידי הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, יו"ר המפלגה, בתפקיד שר המדע והטכנולוגיה. לא לנער הזה התפללנו, ובוודאי שהמתפלגים בתוך משפחת הציונות הדתית לא התפצלו כדי שבכך יסוכמו כל הישגינו במישור הפוליטי.

הוועדה הרעיונית-מדינית וחברי מרכז המפד"ל נפגשו בקבוצת יבנה עם השר הרב דניאל הרשקוביץ וח"כ אורי אורבך, ושמעו מהם על ההתלבטות סביב התארגנותה של המפלגה החדשה-ישנה. השר פירט את הפורומים השונים בהם נעשית חשיבה אסטרטגית וטקטית, שתוצאותיה צריכות להביא אותנו לייצוג פרלמנטארי ההולם את שיעורנו באוכלוסיה.

 

צוות קרקעות

המזכירות הפעילה הקימה צוות שיגבש את העמדה התנועתית בכל ענייני הקרקעות. כידוע, ההחלטות שהתקבלו בשנים האחרונות במינהל מקרקעי ישראל (= ממ"י) מביאות לא פעם להפליית המגזר החקלאי ביחס למגזר העירוני. ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז עוד לפני הבחירות שיש בדעתו לפעול לעריכת רפורמה בכל הקשור לממ"י, ואנו רוצים לעקוב אחר ההתפתחויות, ולנסות אף להשפיע עליהן כמיטב יכולתנו. כדי לייצג נאמנה את צורכי התנועה, הן מול מוסדות התנועה והן בדיונים בין תנועות ההתיישבות, ביקשנו מהוותיקים והבקיאים להוות צוות שילווה את חברי המזכ"פ בדיוניהם עם אנשי ממ"י. בצוות חברים: עקיבא פלק – יו"ר; יונתן בשיא, דובי מילר, יאיר ריינמן ונחמיה רפל.

 


פרידה מיעל שאלתיאלי

חברי ועדת המשק והמזכירות הפעילה נפרדו בישיבה חגיגית מיעל שאלתיאלי, חברת קיבוץ נוה אוּר, שסיימה את כהונתה כמנכ"לית משרד החקלאות ופיתוח הכפר. בישיבה סקרה יעל את פעילות משרדה במהלך הקדנציה של הממשלה הקודמת, ופירטה רשימה ארוכה ומרשימה של הישגים. מלבד הצורך המתמיד של החקלאים להיאבק בכרישי הנדל"ן ומייצגי המגזר העירוני גרם השילוב של משבר כלכלי עולמי, ירידת ערך המט"ח וכמות נמוכה של משקעים להתמודדות מורכבת מאוד על מקומה של ההתיישבות והחקלאות. יעל ייצגה אותנו נאמנה במסדרונות השלטון, וכולנו הבענו בפניה את הוקרתנו ותודתנו.

החלק האחרון של הישיבה יוחד לסקירה מקצועית שנתנה רחל בורושק, הכלכלנית הוותיקה והמוערכת של "התאחדות חקלאי ישראל". רחל הראתה בגרפים ובמספרים את הצמיחה הגדולה של התוצרת החקלאית בשנים האחרונות, ואת העצירה כתוצאה מהמשברים שפוקדים את הכלכלה העולמית, את המשק הישראלי ואת ענפי החקלאות.

 

נתיב

עד לפני כשנתיים אירחה קבוצת עלומים את קורסי "נתיב", בהם לומדים חיילי צה"ל יהדות, מסורת ומורשת. רוב חניכי "נתיב" אינם יהודים על פי ההלכה, והקורס מקנה למעוניינים את הידע הנחוץ לקראת המשך למידה בסמינרים לגיור, הנערכים כיום בקיבוץ כפר עציון. מסיבות שונות מתקיימים היום הקורסים הבסיסיים בגבעת חביבה, ובשיתוף פעולה עם מזכירות עלומים אנו פועלים להחזרתם לקיבוץ. אנחנו סבורים שתרומתו של קיבוץ דתי למתגייר מבוססת לא רק על הנלמד בשיעורים אלא גם על אורח החיים הקיבוצי-דתי, והיא עולה לאין ערוך על קורס המתקיים בסביבה שאיננה שומרת תורה ומצוות.

 

תוכנית ניסן

שיתוף הפעולה עם התנועה העולמית של בני-עקיבא הביא 111 מבוגרי התנועה מהתפוצות לשהות בקיבוצינו במהלך חודש ניסן, חודש שבו הישיבות והמדרשות נמצאות בפגרת "בין הזמנים". דומני שכל הקיבוצים שאירחו את חברי בני-עקיבא זכו בשני מישורים: נהנו מעבודתם בימים שקדמו לחג הפסח, ונהנו מאירוח קבוצה איכותית. אנו שוקדים על העמקת הקשרים עם חברי התנועה העולמית של בני-עקיבא, ורואים ברכה בעבודתה של מוריה קסטרו.

 

הנהלת מרכז הרצוג

בישיבת הוועד המנהל של "מרכז יעקב הרצוג" התקבלה ההצעה לעריכת שינוי בתפקידי ההנהלה. נח חיות התמנה כמנהל קבוע של המרכז, וגילי זיוון חוזרת משנת שבתון לכהן כמרצה במרכז וכאחראית על פרויקטים מגוונים. זו הזדמנות נוספת לומר את תודתנו ולהביע את הערכתנו לפועלה העצום של גילי כמנהלת המרכז ב-10 השנים האחרונות, ולאחל לנח הצלחה בתפקיד.

המשבר הכלכלי העולמי לא פסח על "מרכז יעקב הרצוג", המצטרף לשורה ארוכה של מוסדות שפעילותם איננה נשענת רק על תקציבי ממשלה והשתתפות הלומדים, אלא מותנית בגיוס משאבים מקרנות ומתרומות. צוות המרכז הצליח עד כה לבסס את הפעילות השוטפת על הכנסות ממקורות מגוונים, אך סימני השאלה על העתיד מקשים על התכנון לטווח ארוך.

מחלקת דור צעיר

מחלקת נוער ודור צעיר

רזי בן יעקב

 

דור צעיר: לאחר סבב שיחות עם כ-50 צעירים מהקיבוצים השונים התחדדו אצלי כמה נקודות: יש זהות ושותפות בערכים – אך גם יש ויכוח / אי-הסכמה על המסגרת; קיים רצון ועניין לעסוק בזהות התנועה ועתידה – אך חסר לצעירים זמן לכך; ישנו היעדר עצום בידע ובהכרה 'מי אנו ומהי דרכנו' – אך יש ביקוש למילוי החלל הזה. המסקנות שלי הן:

א. אסור להתייאש. ב. בלי מאמץ חינוכי מכוון ומקיף הרוח לא תעבור מדור לדור (ואולי באמת הגיע הזמן שנקיים את רעיון ליל הסדר במובן המלא שלו).

 

קליטה: יש קליטה. לחברות! ישנם קיבוצים שמצליחים למשוך אליהם נקלטים 'מבחוץ'. הם משקיעים מאמץ – משאבי זמן וכסף, ומסתבר שהוא משתלם. קיבוץ שדה אליהו יקלוט בקיץ הקרוב 5 משפחות 'מבחוץ'. ביבנה נקלטו לאחרונה 4 משפחות. אלו הדוגמאות הבולטות שהגיעו לאוזני. ודאי יש עוד שטרם שמעתי עליהן.

בלא מעט קיבוצים הקושי בקליטה נעוץ לא בחוסר מוטיבציה וגם לא בחוסר עניין של נקלטים, אלא במצוקת דיור. עלינו למצוא דרך לפרוץ את צוואר הבקבוק הזה.

אם נחבר את שתי הנקודות הנ"ל (קיומה של קליטה ומצוקת דיור) ונוסיף להן מציאות של משבר כלכלי המביא אט אט לשינוי סדרי עדיפויות וערכים ברמה הלאומית, נקבל חלון הזדמנויות לשינוי המגמה הדמוגרפית השלילית במסלול המועדף והמרכזי: קליטה לחברות! עלינו להתחיל לעבוד על הנושא ברצינות (לפחות ברצינות בה חלק מקבוצותינו מקדמות הרחבות קהילתיות), למצוא פתרונות דיור, ובעיקר להאמין שמה שיש לנו בידיים שווה הרבה מאוד, לעיתים הרבה יותר ממה שאנו חושבים (תשאלו, למשל, את דורון דנינו משד"א).

 

"אין הקיבוץ נקנה בירושה. תורה היא, ולימוד היא צריכה. גם החינוך הטוב ביותר אינו אלא הדרכה ללכת בדרך מסוימת. לעצם ההחלטה חייב הצעיר להגיע בדרך של פיתוח הכרתו ורצונו. על כן אין המשק הקבוצתי הבודד יכול לשמש אידיאל חינוכי, אלא האידיאל הוא הרעיון התנועתי, המסתתר מאחריו. המשק אינו אלא ביטוי, צורת הגשמה - ובדרך כלל, כמעשה אדם, הביצוע לקוי מהרבה בחינות בהשוואה לגודל האידיאל".

מתוך: צוריאל אדמנית, "בתוך הזרם ונגדו", במאמרו 'בני הקבוצה – לאן?'

מח' צעירים וביטחון וי'ג

מחלקת בטחון וצעירים

עדי שגיא

 

עדכון מהנעשה במחלקה:

יחד עם נחמיה נערכו ביקורים בישיבות ובמכינות:

 • בישיבת מעלה גלבוע.
 • במכינת משכיות, שם נפגשנו עם הרב אזואלוס לשיחה על המכינה והקו שהיא מובילה. לאחר מכן, ביקרנו את התלמידים.
 • במכינה בחמדת נפגשנו עם הרב ינון מדר ושמענו מפיו על התכנית המיוחדת של המכינה.
 • במכינה במעלה אפרים שוחחנו עם תלמידי המכינה והרב זאב שרון.

 

שדרות: יחד עם נחמיה נערכה פגישת עבודה בשדרות עם הנהלת הגרעין התורני, לצורך בחינת המשך ההתקשרות לשנה הבאה לגבי גרעין יג"ל.

 

ביקורים נוספים נערכו בגרעינים בנתניה,בבית נעם, ביפתח, בבית שמש ובירושלים, שם שמענו מהחבר'ה את אשר על לבם ביחס למסלול יג"ל.

שנת ה'תש"ע

 • בימים אלו אנו סוגרים את הרשימות של גרעיני יג"ל לשנה הבאה והתמונה, לענ"ד, היא קשה. בשנת תש"ע יפתחו, כנראה, בין ארבעה לחמישה גרעינים בלבד, לעומת השנה, בה הפעלנו שמונה גרעינים; במועדוניות 'קדימה', בהו היו בעבר גרעינים גדולים מאוד של יותר מעשרה חבר'ה לשנה הצטמצמנו לשתי בנות בלבד השנה ובשנה הבאה. בירושלים פעל גרעין במשך שנתיים וכנראה שלא יפתח גרעין בשנה הבאה, ב'יפתח' בים המלח, כמו שזה נראה כרגע, לא יפתח גרעין, אחרי שנים רבות בהן היו שם גרעינים. בנתניה, בשדרות, בבית נעם, בנווה עמיאל ובבית שמש יפתחו גרעינים בע"ה. בהודיות ובבית ספר שדה כפר עציון לראשונה, יפתחו גרעינים לבנים בלבד.
 • אנחנו מקבלים פניות רבות מצד כפרי נוער דתיים ועמותות לבעלי צרכים מיוחדים לפתיחת גרעינים אך לצערנו אין לנו כ"כ את מי לשלוח אליהם. ביקרתי בכפר הנוער נווה מיכאל ובאחוזת שרה בבני ברק (השייכים ל'אמונה') לבחון היתכנות להקמת גרעינים שם. קיבלנו גם פנייה מכפר הנוער מקווה ישראל, ומכפר הנוער ברמת מגשימים. בכל כפרי הנוער מחפשים בעיקר בנים (בנות יש שם במסגרת ש.ל. ומורות חיילות), לסיוע לתלמידים בכיתות י"א וי"ב.
מחלקת חברה

תנועה בתנועה

מחלקת חברה

מנוחה זכאי

 

 

שלום חברים!

 

זהו הדיווח הלפני אחרון שלי. בסוף חודש יוני אסיים אי"ה את תפקידי. ובינתיים מה מתחדש?

 

הרבנים: לאחר תקופת רגיעה ארוכה נערוך פגישת סיכום והכנה לקראת השנה הבאה. המפגש יתקיים אי"ה ביום ראשון ו' תמוז (28.6.2009) במועדון בבארות יצחק. במפגש נפרד מרבנים שעוברים מקהילותיהם הקיבוציות וממשיכים הלאה, נתחיל לגבש רעיונות לקראת 'שבת רבנים' בשנת התש"ע  (מתקרב, מתקרב...). את חלקו השני של היום נקדיש לדיון בבעיות הלכתיות עכשוויות, אתן מתמודדים הרבנים בקיבוצינו. (ולפירוט: ראו המודעה)

 

מקשרות השירות הלאומי: מאחר ונוכחנו שהמקשרות עסוקות מאוד, החלטנו להתרכז השנה במפגש אחד שיתחיל מהצהריים וימשך עד לשעות הערב. המפגש יתקיים, אי"ה, ביום שני, י' באייר (4.5.2009) בבית הקיבוץ הדתי. חלקו הראשון יוקדש לסיור מודרך במושבת הטמפלרים "שרונה" ובחלקו השני נקיים דיונים הקשורים לעבודתן.

 

כנס מזכירויות: מועד הכנס מתקרב, ויערך אי"ה בימים שני – שלישי, ט"ז–י"ז בסיוון (8-9.6.09) בטירת צבי (תוכנית הכנס מצורפת).

 

תעסוקה לגילאי 50-55+: בימים אלו אנו מכנסים רכזי משאבי אנוש מארבעה משקים, לדיון ראשוני בכדי לבדוק האם עלינו לקיים יום עיון בנושא התעסוקה לגילאים אלו.

מחלקת משימות

מחלקת משימות

יהושע מוזט

 

כנס למניעת תאונות דרכים: כנס היסוד למניעת תאונות דרכים שהתקיים לפני מספר שבועות, היווה נקודת זינוק להמשך עשייה בנושא. כל הגורמים המקצועיים המעורבים הביעו את הערכתם לפעילות התנועתית, והבטיחו את עזרתם המקצועית והתקציבית במטרה להפחית את מספר התאונות בקיבוצינו. המזכירות הפעילה העבירה למזכירויות הקיבוצים הצעה לתכנית פעולה למניעת תאונות דרכים והיא ממליצה לקיים דיון בכל קיבוץ ולקבל החלטות בנידון:

הצעה לתוכנית פעולה בכל קיבוץ למניעת תאונות דרכים:

 • מינוי חבר המופקד על נושא מניעת תאונות דרכים.
 • בנית תוכנית אב (לכל קיבוץ) להסברה וחינוך בנושא.
 • בנית מערכת בקרה ואכיפה פנימית, בשימת דגש על נהגים צעירים.
 • לצורך הסברה וחינוך יעזרו הקיבוצים בגופים מקצועיים, כמו אור ירוק, אנשים באדום, הרשות הלאומית למניעת תאונות דרכים ועוד.
 • הגברת הבטיחות הפנימית על ידי שילוט, חידוש תשתיות, הגברת המודעות לנהיגה נכונה ובטוחה בתוך הקיבוץ (אופניים, קלנועיות, טוסטוסים, חגורות בטיחות וכו')
 • מזכירות הקיבוץ הדתי ממליצה לא לממן לחברים את הקנסות שהם מקבלים ממשטרת התנועה.
 • מזכירות הקיבוץ הדתי ממליצה להתחבר לרשת "תנוענט", וכן להדביק ברכבי הקיבוץ את המדבקה "בקיבוץ הדתי נוהגים אחרת".
 • מומלץ לקיים קשר בין הרכזים בקיבוצים השונים וללמוד זה מזה.

 

אירועי ה–80 של הקיבוץ הדתי: המזכירות הפעילה דנה ואישרה את תכנית אירועי ה-80 של הקיבוץ הדתי. כזכור אירועי ה-80 שקבעה התנועה יהיו על בסיס תכנים ערכיים וצנועים. התוכנית גובשה בהמשך ליום עיון של רכזי תרבות של הקיבוצים שהתקיים לפני פורים.

להלן התוכנית המוצעת:

אירועי שנת ה-80 לקיבוץ הדתי

 • כנס מזכירויות
 • ביקורי גומלין בין קיבוצים
 • "קפה תנועה" - מפגשים משותפים בעלי תוכן בין קיבוצים
 • טיולי אופניים ברחבי הארץ
 • מסלול הליכה משפחתי בין קיבוצי התנועה
 • יום בחיי הקיבוץ הדתי - תערוכת צילומים
 • מקבץ סרטוני קיבוצים באינטרנט
 • סוף שבוע תנועתי
 • כמו כן התקיימו סידרת פעילויות נוספות במסגרת העבודה השוטפת של המזכירות הפעילה

בימים אלא אנו עובדים על לוח זמנים מדויק של כל אירוע ואירוע וגיבוש התוכנית על כל פרטיה. לצורך ביצוע התכנית יוקם צוות היגוי וצוותי עבודה לפי פרויקט.

 

מועצה: כפי שכבר דווח כאן, במהלך שנת השמונים של התנועה בכוונתנו לקיים מועצה תנועתית. בימים אלא אנו שוקדים על תכנית המועצה, מקום ותאריך. בשלב זה  מונחים על שולחננו מספר נושאים אשר יובאו לדיון במועצה הקרובה. מועצה תנועתית היא אירוע חשוב בו לוקחים חלק כל קיבוצי התנועה בהובלת המזכירות הפעילה. להכנת המועצה יוקם בתקופה הקרובה צוות היגוי וצוותי עבודה. נמשיך לדווח בנושא.

 

גרעין צבר: הקיבוצים לביא וטירת צבי אישרו את נכונותם לקלוט את מחזור ג' של גרעין צבר – לנוער אמריקאי דתי המבקש להתגייס לצה"ל. את גרעיני צבר מקים ארגון הצופים, והם מגיעים לארץ מזה מספר שנים. לפני שנתיים נפתחה יוזמה של הקמת גרעיני צבר לנוער דתי; המחזור הראשון והשני נקלטו בקיבוץ טירת צבי ובשדה אליהו, בהתאמה. לשמחת התנועה הודיע קיבוץ טירת צבי על נכונותו לקלוט את המחזור השלישי בקיץ הקרוב, ומכיוון שהביקוש של הנוער האמריקאי הדתי להצטרף לתוכנית היה חסר תקדים השנה, נדרשנו לחפש קיבוץ נוסף על מנת לפתוח שני גרעינים במחזור זה. עם פניית הקיבוץ הדתי לקיבוץ לביא לקלוט גרעין צבר נרתם הקיבוץ לטובת המשימה. הוקם צוות מלווה לגרעין, סודרו מגורים ובכך נסללה הדרך להבאת הגרעין לקיבוץ. כל אחד מהחיילים הבודדים ישובץ למשפחה מאמצת בקיבוץ. הצעירים (כארבעים חיילים בודדים) צפויים להתחיל את שרותם הצבאי בחודש נובמבר הקרוב ויגיעו לקיבוצים שלושה חודשים קודם לגיוס, בחודש מנחם אב (אוגוסט 2009).

 

כפר הנוער הודיות: הנהלת הקהילה של קיבוץ שדה אליהו ביקרה בכפר הנוער הודיות. הביקור התקיים בהמשך לכוונת התנועה להרחיב את פעילותם המבורכת של "סבא וסבתא" בכפרי הנוער. כוונה זו נובעת מהצלחת הפעילות של משפחות פשחור (עין הנצי"ב) ושור (טירת צבי) בכפר הנוער הודיות. מנהל הכפר אליי שטיין אמר בביקור שלא ניתן למדוד את הערך המוסף של "הסבים והסבתות" בכפר. הערך מתבטא בכל תחום ובעיקר בעצם עשייתם ונוכחותם בהודיות. משפחות פשחור ושור עוסקות בשיעורי עזר לילדים, מתן חוגים, שיעורי ספורט לא פורמאליים, מקיימות קשר בלתי פורמאלי עם הילדים בכפר וכמובן משמשות כבית חם לכל "הנכדים" – ילדי הכפר. הנהלת הקהילה של קיבוץ שדה אליהו התרשמה לטובה מהפעילות בכפר הודיות ומתרומתם של "הסבים והסבתות" בפרט ולבסוף אישרה עקרונית את הצטרפות הקיבוץ לפרויקט. אנו  נמשיך ליזום ביקורים של מזכירויות והנהלות-קהילה מקיבוצים נוספים במטרה לגייס משפחות מהגיל השלישי לשליחות חשובה זו. בקיבוץ הדתי מזהים פוטנציאל להרחבת פעילות מוצלחת זו – שנת שרות לגיל השלישי,  אשר דורשת שיתוף פעולה מקיבוצי התנועה.

 

בית ראשון במולדת: הסוכנות היהודית הודיעה לקיבוץ הדתי על חידוש פרויקט "בית ראשון במולדת", לאור הערכה שבסתיו הקרוב יתפנו מבנים יבילים ( קראווילות) לטובת הפרויקט. נכון להיום התקבלה החלטה שלקראת סוף 2009 ניתן יהיה לקבל מספר מסוים של מבנים יבילים המתפנים לצורך קליטת עולים בקבוצים. הנהלת הפרויקט "בית ראשון במולדת" מעוניינת בקידום הפרויקט עם התנועה. כרגע נראה שהקושי העיקרי הוא בתקציב העברת המבנים, אשר מטופל על ידי החטיבה להתיישבות. בינתיים אנו נערכים לאפשרות שפרויקט זה יחודש בחודשים הקרובים ונשמח להיות שותפים יחד עם קיבוצי התנועה להצלחתו.

 

yeoshua@kdati.org.il

מחלקת חינוך

מחלקת חינוך

מיכל ליברמן-אחיטוב

 

ראשית צמיחת גאולתנו: קיימנו יום עיון לצוותי החינוך, בו נכחו רכזי חינוך, מדריכי חטיבה ותיכון, קומונריות, מדריכות/מטפלות א'–ו' ונוספים. בעזרתו של נחום ברוכי התחקינו אחר ימיה הראשונים של הציונות הדתית בארץ ישראל ועכבנו אחר ראשית דרכה של התנועה. בהשתתפות אנשי חינוך נערך דיון על אתגרי החינוך העומדים לפנינו. יום העיון סוכם כמוצלח. הוסכם שעלינו להרחיב עוד בהיכרות של זהותנו בעבר וגיבושה מחדש בהווה. למשתתפים חולק שי – הספר "חולם ולוחם", המספר את סיפורו של שח"ל וכולל בתוכו את הספר המקורי "המרד הקדוש".

מדריכים מדריכים: בצפון ממשיך להתקיים פורום קבוע של מדריכי החטיבה והתיכון, בו אנו לומדים האחד מהשני וחושבים ביחד.

סמינריונים: בימים אלו מתגבשים צוותי הדרכה לסמינריוני הקיץ. אנו עושים מאמצים רבים בכדי שכל המדריכים יהיו בני הקבוץ הדתי וכאלו המזוהים עם דרכנו.

נערכים לערכים: בסיוון ייערך יום היערכות לקיץ, בו נחפש דרכים להבטיח את אווירת החופש וההתאווררות ולצד זה לשמור על קיומם של ערכינו.

מיד לאחר חג הפסח התקיים יום עיון משותף עם התק"ם לצוותי חינוך א'-יב'. יום זה כלל סדנאות העוסקות בערכים חשובים בעבודה החינוכית השוטפת, ודרכים יצירתיות להפעלתם בחופש הגדול.

 

קרן הקיבוץ הדתי

קרן הקיבוץ הדתי

אלי סומר

 

צונאמי... והמידרוג: המשבר הכלכלי העולמי נותן את אותותיו בכל המערכות הקרובות אלינו. גם אם נראה שבשלב זה כלכלת ישראל עשויה להיפגע באופן פחות חמור מהמשקים של העולם המערבי, אין בזה אפילו נחמה פורתא, כי אנחנו עוסקים בקיום ובפיתוח הקהילות שלנו בארץ ישראל, ולא בגידול חיטה באריזונה...

הכנס שקיימנו באולם השמחות של קבוצת יבנה לפני החג לא היה בו, לטעמי, לא שמחה ולא חג... למעלה משישים חברים ממנהיגי קיבוצינו התכנסו כדי לשמוע תובנות מערכתיות לעבודה שבוצעה ב-13 קיבוצים. נציג כל קיבוץ קיבל את מספר הקוד של קהילתו, וכך יכול היה לראות לא רק את הערכים המוחלטים, אלא גם למקם עצמו במידרוג הכולל.

 

אם ללכת בעקבות רשימה של אלישע תשבי בעלון קבוצת יבנה אודות המערכת המקומית המוכרת לו, הרי שהקו הבולט ברבים מקיבוצינו הוא שאנחנו מקיימים מערכות בזבזניות. ואני מוסיף שספק רב אם אנחנו יכולים לקיים אותן היום מבלי למשכן את עתידן! (למשל על ידי 'אכילת' חסכונות, כגון על ידי צבירת בטחון סוציאלי בלתי מספיק, ועוד).

 

סיכום פרויקט "ניתוח הוצאות הקהילה" מקרב אותנו להתמקדות לסעיפים מסוימים, ובראש ובראשונה ניתוח לעומק של סעיף הוצאות הבריאות שיצא לדרך.

הצוות הכלכלי בוחן דרכים לסייע לקיבוצים בניתוח היערכותם מול התמורות בעולם הרחב אשר נוחתות הישר לחצרות ענפי החקלאות ובודאי התעשייה.

מהסיבות הידועות, אין לעסוק בנבואות אלא באמירה ברורה שאנחנו בראשיתו (לא בעיצומו) של משבר כלכלי שסופו מי יישורנו, ושהשלכותיו על כל אחד מאתנו תהיינה מוחשיות.

 

הסערות בשוק ההון גורמות לכך שגם נתיבים סולידיים לחלוטין כמו חסכונות כולנו בקופת גמל 'שיבולת' או בקרן פנסיה 'עתודות' חטפו אף הם מכות לא קלות. נכון להיום, לפי דעתנו, אין להיבהל אלא לשמור על מירב קור רוח. נכון יהיה לבחון את הדברים לא בטווח 'מקרי' של ינואר עד דצמבר, אלא לאורך מספר שנים.

 

מזכירות הקיבוץ הדתי נדרשת גם היא לקיצוץ בעלויות פעילותה, ואמורה לבחון את הסעיפים לעומק לאחר החג. היקף הצמצום כפי ש"נזרק לאוויר" בדיון מקדמי: 10%, כלומר כ-400,000 ₪.

 

ביקורים שוטפים בקיבוצים: מאז הדיווח הקודם ביקרנו גם בלביא, בית רימון, ניר עציון, עין צורים.

 

ביטוח בריאות: בהתאם להסכם עליו חתומים הקיבוצים ׁ(למעט 'עלומים'), נבחנו בשבועות האחרונים עדכון המחיר של ביטוח הבריאות מול חברת "הראל". פרטים יימסרו לממונים על תחום זה. באופן כללי, ניתן להגיד שלפי הנוסחה שבהסכם, צפויה עליית מחיר בסדר גודל של 20% +, הארכת תוקפו לשנה נוספת והכנסת עדכונים מקצועיים לכיסוי.

 

המשביר המרכזי: מהלך ייחוס ההון של תאגיד 'היסטורי' זה מתקדם. פעלנו נמרצות והבטחנו את חלקם של קיבוצינו לעת שיוך. פרטים בע"פ.

 

מרכז יעקב הרצוג: גם מהסיבות המוזכרות בראשית רשימה זו, עלול מרכז יעקב הרצוג להיפגע באופן משמעותי – בעתיד - מצמצום תמיכת קרנות בארה"ב כתוצאה מהמשבר הכלכלי. ההנהלה הפעילה והוועד המנהל נערכים לתת מענה אשר ישאף להבטיח מינימום פגיעה בפעילות תוך סיכון כספי מינימאלי.

 

עין צורים: פעילות אינטנסיבית מתנהלת בשבועות אלו מול הסדר עין צורים על מורכבויותיו, וזאת בשיתוף פעולה מלא עם הנהגת הקיבוץ.

 

אלי סומר keren@kdati.org.il

חסר רכיב