תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

03/02/2009
עמודים טבת תשס"ט (729) 3
תנועה בתנועה
משולחן המזכ"ל

נחמיה רפל 

בשערי עזה

ברגעים בהם נכתבות שורות אלו, יוצא צה"ל למערכה קרקעית בעזה. מכאן אנו מאחלים שקט ורגיעה לכל התושבים בעוטף עזה ובפרט לחברינו בקיבוצים עלומים וסעד. לכלל חיילי צה"ל ובפרט לבנינו שבחזית, אנו נושאים תפילה שישובו במהרה לביתם. 'יברכם ה' וישמרם, ישא ה' פניו אליכם ויתן לנו שלום'.

עדכון מהשדה הפוליטי

מאז קריסת 'הבית היהודי' בעקבות פרישתו של ח"כ אורי אריאל, איננו מעורבים בעשייה הפוליטית. לצערנו, את המטרה שהצבנו לעצמנו - איחוד פוליטי של כלל הציונות הדתית – לא הצלחנו להגשים, ועמל של אנשים רבים וטובים לאורך חודשים רבים התנפץ אל מול סלעי המציאות. להערכתי, שורשיו של השבר, שבא לידי ביטוי במישור הפוליטי, נטועים עמוק במישור הערכי: שנת השמיטה לימדה אותנו שאנשי הציונות הדתית מפולגים כאשר הם מתיישבים לשולחן, ואינם אוכלים את אותו המזון בגלל מחלוקות בתחום הכשרות; מערכת החינוך של המגזר הדתי מלמדת אותנו יום-יום שאנשי הציונות הדתית מפולגים כאשר הם ניגשים ללמוד ולחנך, והם מעדיפים ישיבות קטנות מוגדרות בצמצום על פני בתי ספר הנותנים מענה מקיף לכלל ילדי הקהילה; דפי פרשת השבוע המחולקים בבתי הכנסת מלמדים אותנו שהנושאים והדרשות המתאימים לאחד מרחיקים את חברו, ואין סוף להתפלגויות ולהתפצלויות. הקיבוצים הדתיים מראים באורח חייהם את התגשמותה של האחדות: בעלי דעות שונות עובדים, לומדים, סועדים ומתפללים יחדיו, וכולנו עומדים משתאים ונבוכים מול עוצמת ההרס העצמי המאפיינת את הציבור הציוני-דתי.

במצב הנוכחי איננו שותפים פעילים במפלגת "הבית היהודי" במתכונתה הנוכחית. הוועדה הרעיונית-מדינית והמזכירות המורחבת יידרשו לנושא הפוליטי כשבועיים-שלושה לפני הבחירות, ובמידת הצורך נפרסם לכלל החברים את עמדתנו.

 

סיכום שמיטת תשס"ח

בהשתתפות הרב הראשי לישראל, הרב יונה מצגר, נערך במשרדו של הרב זאב ויטמן, יו"ר ועדת השמיטה של הרבנות הראשית, דיון לסיכום הפעילות בשנת השמיטה שחלפה. נציגי המשגיחים תיארו את עבודתם, והעלו נקודות אור וצל אותן חוו במהלך שנתיים של הדרכה בשדות ובמטעים. הרב ויטמן הציג משנה סדורה של היערכות ראויה לקראת שמיטת תשע"ה הבעל"ט. אין זה המקום לפרט את ההצלחות והכישלונות, ונסתפק בהפניית תשומת הלב לפן אנושי אחד: רוב אנשי הצוות שגייס הרב ויטמן היו יוצאי גוש קטיף, חקלאים בנשמתם, שנושלו מאדמתם ומצאו תודות לשמיטה עבודה מתאימה. עתה, כאשר מסתיים הפיקוח על פירות שביעית, הם חוזרים למצב של חסרי קרקע וללא עבודה, והכאב גדול.

 

ערבה, ערבה אין קץ...

ביחד עם עקיבא פלק, מרכז ועדת המשק של הקיבוץ הדתי, וביוזמת "הארגונים הכלכליים הקיבוציים", ירדנו ליום סיור ולמידה בקיבוצי הערבה הדרומית. שמענו פזמונים מוכרים, על ירידת מרכזיותה של התנועה הקיבוצית מחד גיסא, ועל עליית משקלם של הבנקים והמשפטנים מאידך גיסא, אך ההתפעלות הגדולה הייתה מהצלחתם של המאמינים, המעיזים והמתמידים: בחוות המחקר החקלאי מגדלים פרחים ופירות ייחודיים המביאים למגדליהם הכנסות יפות; בחווה סולארית מגדלים בשיטות חדשניות פטריות ואצות לשימושים רפואיים וכימיים; במחלבת יטבתה מפיקים מוצרי חלב שכולנו אוהבים; בבית אריזה לתמרים אורזים ידנית "בונבוניירות" הנמכרות במחירי שיא בחנויות יוקרה בשווייץ. גם התנהלותו השיתופית של קיבוץ יטבתה והצלחתו החברתית והכלכלית – מעוררים גאווה!

 

"יד אחים לכם שלוחה"

תנועת "נאמני תורה ועבודה" יזמה דיון פתוח על דרכה החינוכית של "בני-עקיבא". התקשורת הכתובה והאלקטרונית הקדישה מקום נרחב לסיקור הערב; אני מעריך שאחרים יכתבו על דברי הפותחים והמתדיינים, אותם פתח חברנו יוסק'ה אחיטוב בדברים חשובים ונכוחים, ואני מבקש לציין את הלהט שבו נערך הדיון; בקהל ישבו הורים ופעילים שנתנו ביטוי לעוצמת כאבם כתוצאה מהשינוי אותו עוברת התנועה. הם לא יכלו לשבת בשקט כאשר לנגד עיניהם משנה הסניף בו גדלו והתחנכו את דמותו ואופיו. השינוי ניכר בתחומים רבים ונציין רק שניים בולטים: הקמתם של סניפים נפרדים לבנים ולבנות, והזמנה סלקטיבית של רבנים ומרצים לסמינרים המרכזיים שעורכת התנועה למדריכיה.

בקיבוצינו מתפתחים ומתעצמים סניפי "בני-עקיבא", ואנחנו מברכים על העשייה היפה של חבריא א', ומשבחים גם בהזדמנות זו את עבודתן המסורה של הקומונריות. עם זאת, איננו שבעי רצון מהכיוון החינוכי שבא לידי ביטוי במיוחד בפעילות חבריא ב', ואנו מודעים לכך שנוכל להשפיע רק אם נגדיל את מספר בוגרינו-חברינו שיתגייסו לעבודת ההדרכה ב"בני-עקיבא". 

 

כנס לומדי "הדף היומי"

קבוצת יבנה אירחה בחגיגיות הראויה את כנס לומדי "הדף היומי" מכל קיבוצינו, לרגל סיום לימוד מסכת קידושין וסדר נשים, ותחילת לימוד סדר נזיקין. היוזמה לעריכת הכנס היא של מיכאל (מייקל) יהושע ז"ל, חבר קבוצת יבנה, איש תורה ועבודה, שלדאבון ליבנו לא זכה לראות את התגשמות חלומו.ייחודנו כציבור בלט בשלוש נקודות: בזימונם של הרב ח.ד. קובלסקי, ראש בית המדרש "מאורות הדף היומי", והרב אביחי רונצקי, הרב הצבאי הראשי (שבסופו של דבר לא הצליח להגיע לכנס בגלל מבצע "עופרת יצוקה") לשולחן אחד ולאירוע משותף; בהשתתפותן של עשרות חברות וצעירות הלומדות גמרא בערב שלרוב נערך על טהרת המין הגברי; ובהענקת "תעודת הוקרה" לאלעזר (לוזר) אדלר, המשלב למעלה מיובל שנים עבודה במשקו משואות יצחק והעברת שיעורי גמרא לחברים. לוזר ושכמותו מבהירים לכל שאצלנו "תורה ועבודה" זו לא רק כרזה על קיר הסניף, אלא חיים הלכה למעשה.

 

 

מחלקת חברה

מנוחה זכאי 

 

לחברים שלום!

בעת כתיבת שורות אלו, שליש מקיבוצינו נתונים תחת הפגזות של טילי גראד וקאסם.            תודה לאל, עד כה, איש מיושביהם לא נפגע, אלא רק פגיעות ברכוש פה ושם.

הילדים, מהגיל הרך ועד סוף התיכון, מושבתים מלימודיהם. כל קיבוץ וההתארגנות המיוחדת לו המתאימה למצבו.

מפעים כל פעם מחדש לראות את ההתארגנות בקיבוצינו לעזרה הדדית לתושבי הדרום בכלל ולקיבוצינו שם בפרט: הזמנות למשפחות לאירוח לשבתות ואמצע השבוע, קליטת ילדי הדרום לימי הפוגה, חבילות קשר ועוד ועוד.

נקווה שחוויה מרוממת זו – לא יהיה בה צורך לאורך זמן ונשוב כולנו לפעילות שגרתית ומבורכת בבריאות ובשקט.

ואם לשגרה אז:

סקר בנים: זוכרים??? ובכן, כשנתיים לאחר צאתו לדרך, התוצאות בידינו ובידי כל משק ומשק. ביום רביעי י' בשבט (4.2.09), אי"ה, נקיים מפגש עם החוקרות: ד"ר מרים ביליג והגב' שלי סורקראוט, ננתח ונלמד את התוצאות ונתרכז סביב השאלה: "כיצד נוכל להיעזר בתוצאות הסקר בכדי לפרוץ דרך מבחינה דמוגראפית לקליטת חברים ותושבים".

המפגש יתקיים, כאמור, בבארות יצחק, בשעות 14.00 – 17.00 בבית שפירא.

מוזמנים: מזכירים, מנהלי קהילה, מרכזי ועדות צעירים / קשר, רכזי חינוך ורכזי ועדות קליטה, וכל מי שהעניין בוער בדמו.

 

כנס מזכירויות: אנחנו עורכים גישושים ראשונים על מנת לקיים כנס מזכירויות, אי"ה, אחרי חג השבועות. הכנס יתקיים כפי הנראה במשך יומיים בעמק (שם יש הכי הרבה אופציות ללינה בבתי חברים – בפיזור לכל המשקים).

אנחנו בשלבי חשיבה ותכנון ונשמח לשמוע הערות, הארות והצעות.

 

תזכורת: טיול לבנות השירות הלאומי: יתקיים בתאריכים י"ז-י"ח בשבט ( 11-12בפברואר), היעד: דרומה.

 

מחלקץ ביטחון, צעירים וי"ג

עדי שגיא 

לחברים שלומות  

ערבי הורים: לאחרונה קיימתי מספר ערבי הורים בבתי הספר שק"ד בשדה אליהו וביבנה.

בבי"ס שק"ד היו לצערי אחוזי ההגעה נמוכים ביותר.

בבית הספר ביבנה התקיים המפגש במקלט בית הספר. ההחלטה על קיום המפגש, למרות המצב הביטחוני, נבעה בעיקר בגלל הרצון למנוע שגיאות ובשל הרלוונטיות לצו הראשון לתלמידי י"א ולשאלון ההעדפות / מנילה לי"ב. למרות המצב, לערב ההורים ביבנה הגיעו כ-25 הורים מקיבוצי הדרום. בחלקו השני של הערב, לאחר הקטע האינפורמטיבי, שוחחנו עם גיורא ענבר שהיה בעבר ראש ענף קציני בריאות הנפש בצה"ל. השיחה הייתה מרתקת.

 

מפגשים נוספים התקיימו במגדל עז ובניר עציון לחבר'ה שאינם לומדים בשק"ד וביבנה .

 

מדרשות: "רבות בנות עשו חייל ואת עלית על כלנה".

ביקרתי במדרשת נוב ובמדרשת לינדנבאום. כיף לפגוש בבנות הלומדות תורה ואחר כך יוצאות לפעול למען עם ישראל בצבא ובשירות הלאומי.

 

יג"ל: קיימתי מספר ביקורים אצל הגרעינים בנתניה, יפתח ושדרות ובכוונתי להגיע גם לשאר בתקופה הקרובה.

 

צבא: יחד עם מחלקת הביטחון של התק"צ התקיימה פגישה בתל ערד, בבסיס הטירונים של הנח"ל. נפגשנו עם מפקד הבסיס ורופא היחידה וביקשנו לשמוע תשובות על נושא תחלואת הסרטן שמטרידה הורים רבים. הצבא בודק את העניין בצורה מקיפה וכרגע אנו ממתינים לתשובות. נכון לעכשיו, בצבא לא רואים סיבה להיסטריה או בצורך בהעברת הבסיס לאזור אחר.

בהמשך היום ביקרתי את מתגייסי נובמבר ומפקדיהם ביחידות השונות ושוב אני רוצה להדגיש עד כמה זה מחמם את הלב לראות את הבנים המלאים במוטיבציה לתרום במקומות הקשים ביותר. כולם בוגרי שנת שירות ומכינות.

 

מתגייסים: ברצוני להביא לידיעת ציבור ההורים כמה שינויים שעורך צה"ל לגבי המועמדים לגיוס:

בנות:

שירות צבאי או לאומי? בעקבות האחוז ההולך וגדל של בנות שמצהירות לשירות לאומי רק לאחר שהן יודעות האם התקבלו לתפקיד רצוי להן, קיצר הצבא את זמן ההתלבטות, ולפיכך על הבת להחליט, כבר במהלך כיתה י"ב, האם היא מתגייסת או יוצאת לשירות לאומי.

בת שמתחילה מיונים לצבא לא תוכל לצאת מאוחר יותר לשרות לאומי.

שירות מלא - אחד מן הנתונים הקשים שאנו נתקלים בהם הוא שכבר מספר שנים כ-70% מקרב הבנות המסיימות את החמ"ד עושות שנה אחת שירות לאומי בלבד.

אצלנו ברוך ה' כל הבנות עושות שנתיים שירות לאומי או צבאי ולשם אנו מכוונים אותן - לתרומה מכסימאלית.

מיון תעסוקתי – צה"ל פיתח באגף ממד"ה (מחלקת מדעי ההתנהגות) מיון נוסף למה שהיה נהוג עד כה בצו הראשון. מיון זה נותן הזדמנות גדולה לבנות ולבנים שאינם מאותרים לקרבי להביא לידי ביטוי יכולות נוספות שלא יכלו להראות עד היום במהלך הצו הראשון. דיברתי עם כמה בנות שחזרו מיום מיונים זה והן דיווחו על תחושה טובה יותר.

בנים:

ימי סיירות - ימי סיירות וגיבושים לא יערכו יותר בקיץ, אלא אך ורק בחורף.

קיימת תופעה רחבה אצל הבנים של דחייה ועוד דחייה, אנו ממליצים להגיע מוכנים בתאריך שנקבע מראש, ולא להתחיל בדחיות, אלא אם כן יש סיבה מוצדקת.

 

ואסיים בתפילה לריבוי גשמי ברכה, שקט ובטחה לתושבי הדרום וברכה לחיילי צה"ל ומפקדיהם במבצע "עופרת יצוקה" ומי ייתן וכולם יצאו וישובו לשלום.

"...הַקָּדושׁ בָּרוּךְ הוּא יִשְׁמר וְיַצִּיל אֶת חַיָלֵינוּ מִכָּל צָרָה וְצוּקָה וּמִכָּל נֶגַע וּמַחְלָה וְיִשְׁלַח בְּרָכָה וְהַצְלָחָה בְּכָל מַעֲשֵׂה יְדֵיהֶם. יַדְבֵּר שׂונְאֵינוּ תַּחְתֵּיהֶם וִיעַטְרֵם בְּכֶתֶר יְשׁוּעָה וּבְעֲטֶרֶת נִצָּחון. וִיקֻיַּם בָּהֶם הַכָּתוּב: כִּי ה' אֱלהֵיכֶם הַהלֵךְ עִמָּכֶם לְהִלָּחֵם לָכֶם עִם איבֵיכֶם לְהושִׁיעַ אֶתְכֶם", ונאמר אמן.  

אגף המשק

עקיבא פלק

 

מועצת החלב:

שייקה דרורי נבחר לקדנציה נוספת כמנכ"ל מועצת החלב. נאחל לו הצלחה בכהונתו השנייה,  ושיתוף פעולה פורה עם ארגון מגדלי הבקר בראשות יעקב בכר.

מועצת המנהלים של מועצת החלב עוסקת רבות בשאלת מכסות החלב ומחירי החלב לשנת  2009. ההערכה היא שהמכסות יחזרו לרמה בה היו ב-2006/7. הרפתנים התחילו בהוצאת פרות עקב הפחתת המכסות ובעקבות כך מסתמנת ירידה במחירי הבשר.

 

התאחדות חקלאי ישראל:

בהתאחדות עוסקים רבות בגזירות של רשות המים על החקלאות ובהחלטתה לקצץ  100 מיליון קוב ממכסות  2008. נשלחו מכתבים לקיבוצים בהם אנו מבקשים לסייע לנו במאמצים להשפיע על מקבלי ההחלטות שלא לקצץ במכסות המים. במקביל מתנהל דיון על קבלת פיצויים, מכיוון שכנראה לא יהיה מנוס מהפחתת המכסות.

 

שולחן הארגונים:

השתתפותנו בפעילות הארגונים הכלכליים של הקיבוצים (ארגוני הקניות) חשובה מאוד. ארגונים אלה מהווים משענת כלכלית איתנה לקיבוצים, הם מרכזים פעילות חוצה זרמים ודעות ואיתנותם הכלכלית של הקיבוצים בראש מעיניהם. לפני שבוע השתתפנו בסיור של הארגונים בערבה הדרומית והתרשמנו עמוקות מתנופת הפיתוח הכלכלית ומהיזמויות הרבות באזור זה.

 

המשבר הכלכלי בעולם:

המשבר הכלכלי, שבתחילתו היו שחשבו שידלג על ישראל, מגיע לישראל וגם לביתנו הקיבוצי-חקלאי. ניכרת פגיעה חמורה בייצוא תוצרת חקלאית, בעיקר תפוחי אדמה וגזר. מפעלים שלנו נפגעים, הביקוש בחו"ל יורד עד לרמות המסכנות מפעלים, גם שלנו. הבנקים קופצים את ידם ולא מעמידים אשראי למפעלים הזקוקים לו, לעיתים כאוויר לנשימה. אגף המשק פועל להעביר מידע והמלצות לקיבוצינו, תוך שיתוף פעולה עם איגוד התעשייה הקיבוצית והתנועה הקיבוצית. קיבוצים אשר נתקלו בבעיות ספציפיות התבקשו לפנות אלינו על מנת שנוכל לסייע להם ככל האפשר.

גם הנכסים הפיננסיים נפגעו ואם המשבר ימשך הם יפגעו עוד. ההמלצה הכללית היא לא לבצע מהלכים חפוזים. 

 

 

חסר רכיב