תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

לימוד מתוך שמחה

24/12/2008
עמודים כסלו תשס"ט (728) 2
מעקב (1) בית המדרש לבנות
שם הכתבה: חכמות נשים בנתה ביתה – על בית המדרש לבנות בבית הספר שק"ד
הכותבת: חנה לוי
מתוך הכתבה ס"ו: "בשנת הלימודים האחרונה דנו מורי בית הספר בדרכים לקירוב לימודי הקודש ללב התלמידים. בעקבות זאת, הועלתה הצעה להעביר את לימודי מקצועות היהדות לבית המדרש, שם הם יילמדו בשיטות לימוד עצמאיות ומגוונות, תוך שמירת האיזון בין חופש הלימוד מחד, ובין דרכי הלימוד המסורתיות מאידך. ההצעה קרמה עור וגידים, ואחרי סוכות התחילה תוכנית בית מדרש לבנים ותוכנית בית מדרש לבנות...
התוכנית משלבת לימודים במבנה קלאסי ביחד עם לימוד ב"סדר", בחברותות ו"לימוד עצמי", על פי בחירתה של כל בת. בנוסף, הבנות משתתפות בסדנאות מדרש, תפילה ושירה". חנה לוי מדווחת על ההתפתחויות:
.


לימוד מתוך שמחה
חנה לוי

 

לפני כשלש שנים נפתחה בבית הספר "שק"ד" תוכנית חדשה ללימודי יהדות בבית המדרש ביוזמתו של מנהל בית הספר דאז, שלמה אילן. התוכנית יועדה לבני ובנות כיתות ח-ט כשבראש בית המדרש לבנים עמד רב בית הספר ואני ריכזתי את התוכנית לבנות.
הרציונאל שעמד בבסיס התוכנית היה השאיפה לקרב את לימודי הקודש ללב התלמידים באמצעות לימוד בבית המדרש, שנחשב מאז ומתמיד למרכז ההוויה הרוחנית של כל קהילה בישראל.
בניגוד ללימוד הפסיבי המקובל המתקיים בכיתה בה המורה מלמדת באופן פרונטאלי והתלמידות מחויבות בש"ב ובמבחנים, הבנות שבחרו להצטרף ל"תוכנית בית מדרש" שומעות מעט שיעורים פרונטאליים ובמרבית השעות הן לומדות באופן עצמאי – לבד או בחברותא. כך יוצא שבאותה שעה, חלק מהבנות לומדות בחברותות פרשת שבוע, חלק מתעמקות בסוגיה בתושב"ע או בתורה, חלק גולשות באינטרנט באתרי יהדות וקוראות או שולחות שותי"ם מקוונים, וחלק קוראות ספר מ"ארון הספרים היהודי" שבנינו בבית המדרש.
בנוסף, כל בת מחויבת בהגשת עבודה ביהדות אותה היא חוקרת במהלך סמסטר א'. דגש מיוחד מושם על הצד החוויתי בלימוד. הבנות משתתפות, על פי בחירתן, בקורסים באמנות יהודית (במסגרתו, בנוסף ללימוד האישי, כל מחזור מכין יצירה משותפת באמנות יהודית המוצגת בבית המדרש), בקורס דרמה (במסגרתו הבנות לומדות לעומק בעזרת מדרשים ופרשנות אישית על דמויות שונות בתנ"ך ובונות יחד הצגה המועלית בפני האמהות), והמחזור הקודם אף הקים מקהלה פעילה. תפילת הבוקר בימי ד' מלווה בניגון ובלימוד.
את התלמידות מלווה צוות מורות המנחות את הבנות בלימוד ומסייעות לכל בת בהתאם לצרכיה.
צורת הלימוד המיוחדת והמגוונת והשהות במבנה בית המדרש היפה והמרשים של בית הספר מביאים ללימוד מתוך שמחה, עניין והתלהבות. קשר מיוחד וחם נוצר בין הבנות והמורות המלוות.
עם כל זאת, יש לזכור שמדובר במסגרת המאפשרת מחד בחירה רבה של החומר הנלמד, אך מאידך האחריות הלימודית המוטלת על הבת הינה רבה ולכן היא לא מתאימה באופן גורף לכל אחת.
לשמחתנו, קיים ביקוש גבוה ללימוד ב"תוכנית בית מדרש" והיא פועלת ברציפות זו השנה הרביעית כשמחזור ד' הצטרף השנה. ולא רק זאת אלא, ביוזמתו של מנהל בית הספר, קינלי, נפתחו כיתות בית מדרש המיועדות לתלמידות ט'-י"ב ובהן מגוון תוכניות לימודיות וחברתיות

חסר רכיב