תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

15/07/2008
עמודים תמוז תשס"ח 724 (8)
על שולחן המזכ"ל

נחמיה רפל

דמויות מופת
באסרו חג שבועות התכנסה מערכת החינוך הממלכתי דתי לציון מלאות 60 שנה למדינת ישראל. בכנס, שהתקיים בגבעת וושינגטון, הוארו הישגיו של החמ"ד, הובאו לדיון קשייו ומחדליו, והועלו על נס דמויות מרכזיות שתרמו להתפתחותו של החינוך הממלכתי-דתי.
בסיום הכנס נערכה עצרת חגיגית ובה הושק הספר: "60 דמויות מופת בציונות הדתית", ובו פרקים על חברינו זכרם לברכה: דב רפל, צוריאל אדמנית, יעקב דרורי ושלום קרניאל. מזכירות הקיבוץ הדתי העבירה לכל מוסדות הלימוד שלנו ולכל יישובי התנועה עותק אחד של הספר, בבחינת - "והיו עיניך רואות את מוריך".

עוטף עזה
בדרכים רבות ומגוונות אנחנו משתדלים לקדם את ביטחונם ורווחתם של תושבי "עוטף עזה" בכלל, וחברינו בקיבוצים סעד ועלומים בפרט. אנו משתפים פעולה עם ראשי המועצות האזוריות וראשי התנועה הקיבוצית, במאמץ להביא את הממשלה לשנות סדרי עדיפויות, ולקדם עשייה ממשית בשטח.
בסיכום ביקור ביישובי האזור שערך מר רענן דינור, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, התמקד הדיון בשתי נקודות; האחת, מיגון הדירות ומבני הציבור, והשנייה, שהודגשה בגלל "החופש הגדול" הנפתח בימים אלו, סיוע במימון פעילות של ילדים ומשפחות מחוץ לאזור מוכה הקאסמים והפצמ"רים, פעילות שכותרתה: "הפגה". לפני המנכ"ל נפרשו תוכניות שונות והועלו רעיונות מגוונים כאשר המכנה המשותף הוא כי על הממשלה לפעול! השטח משווע לעשייה של ממש, שלא רק מדברים עליה אלא רואים אותה ויכולים לגעת בה ולחסות בצילה.

אולפנים
רוברט ברל והח"מ ערכו סיורים מקיפים בכל אולפני העברית והגיור המתקיימים בקיבוצינו, מתוך כוונה להיערך נכון למציאות המשתנה. יחד עם הירידה המתמשכת במספר העולים, הודיע משרד החינוך על שינוי וצמצום התמיכה התקציבית באולפני העברית, והסוכנות היהודית מתקשה מאד לעמוד בהתחייבויותיה כלפי העם היהודי שבתפוצות.
מסתבר שלמרות הסערה הציבורית סביב הגיור – דווקא באולפני הגיור נרשמת יציבות, ואנו בוחנים את האפשרות להרחיבם. סימני השאלה שהוצבו סביב אולפני העברית מביאים אותנו לחשיבה שיש מקום להגביר את מספר אולפני הגיור על חשבון אולפני העברית.

פרס הציונות הדתית
ועדת "פרס הציונות הדתית", שמונתה על ידי מזכירות המפד"ל, החליטה לכלול את חברנו נחום ברוכי בין מקבלי הפרס בשנת ה- 60 למדינה. פועלו הנמרץ של נחום להעמקת הידע על ראשיתה של תנועת הקיבוץ הדתי ולהנחלתו לציבור הרחב הפכו זה מכבר לשם דבר, וכולנו מתבשמים בהזדמנויות שונות מידיעותיו וסיפוריו.
אנו מצטרפים למברכים את נחום, שסיים בימים אלה את מחקרו במסגרת לימודיו לתואר שלישי, וסקרנים לראות לאן יובילו אותו רגליו בהמשך דרכו בשדה האקדמי-קיבוצי.

ביקור מנכ"לית משרד החקלאות
על פי הזמנתנו, ביקרה הגב' יעל שאלתיאלי, מנכ"לית משרד החקלאות, בקיבוץ עין צורים. הביקור נועד לקידום סוגיות קרקעיות שונות, שהן תוצאה מהתיישבותן המבורכת של קבוצות אחדות מאנשי גוש קטיף בשטחים החקלאיים של עין צורים.
זו ההזדמנות להודות לאנשי משרד החקלאות – השר, המנכ"לית, ולכל עובדי המשרד – על פועלם החיובי למימוש שמו של משרדם, "משרד החקלאות ופיתוח הכפר". למעשה, במציאות הפוליטית של היום, אנשי משרד החקלאות מהווים את המשענת העיקרית שלנו בתוך הממשלה, והם עושים זאת מתוך הבנה לצרכי החקלאות, ומתוך יחס חיובי לחברי הקיבוצים.

פעילים נכנסים ויוצאים
נציגי המזכירות הפעילה ב"מזכירות העולמית של בני-עקיבא" התחלפו: סטנלי קיי מקיבוץ עלומים סיים את תפקידו כמפתח אתר האינטרנט של התנועה העולמית, ומורדי שבט מקיבוץ ראש צורים מסיים בקיץ את תפקידו כאחראי על גיוס בנות "שירות לאומי" לתפקידים שונים בסניפי בני-עקיבא בתפוצות ישראל. לשניהם – תודה רבה על העשייה המרשימה!
במקומם נכנסה לעבודה מוריה קסטרו, והיא מכהנת כמנהלת "מחלקת משימות ובוגרים במזכירות העולמית של בני-עקיבא". מוריה הינה בת בני דרום, בוגרת בית הספר בקבוצת יבנה, שקיבלה על עצמה לחזק את הקשר בין חניכי בני-עקיבא מחו"ל לקיבוצי התנועה, וזאת באמצעות פעילות מגוונת בשלל שפות ולגילאים שונים. בהצלחה!

הקיבוץ הדתי ב-60 שנות המדינה
"רשת מורשת" העבירה בשידור חי מאולם האירועים של קבוצת יבנה תוכנית רדיו מיוחדת, שהוגדרה כ"הצדעה לפועלו של הקיבוץ הדתי ב-60 שנות המדינה". התוכנית ארכה כשעתיים, ועיקרה הוקדש לתיאור חלקם של חברי הקיבוץ הדתי במלחמת העצמאות, ולמעורבותנו היום בחברה הישראלית. בין הסיפורים המעניינים של ותיקים ובני הדור השני והשלישי השתלבה חבורת הזמר של קבוצת יבנה, שהרשימה באיכות שירתה ובשילוב נפלא של בחורים ובחורות, צעירים ומבוגרים.
צוות הוידיאו של קבוצת יבנה צילם את כל התוכנית, ובקרוב נוכל בעז"ה להעביר לכל המעוניינים את ההקלטה.

מחלקת חברה

מנוחה זכאי

 

שלום חברים!

סמינר הכנה לבנות השירות הלאומי – שתשרתנה בקיבוצים שלנו בשנת תשס"ט, נמצא בשלבי הכנה מתקדמים. הסמינר יתקיים השנה אי"ה בימים שני – חמישי כ"ה-כ"ח תמוז          (28-31.7.08) במדרשה בעין הנצי"ב.

פורום הרבנים – התקיים המפגש המסיים לשנה זו וכבר אנו עובדים על בחירת מנחה ולוח מפגשים לשנה הבאה. בהזדמנות זו נפרדנו מהרב שמואל סלוטקי – רבה של עין הנצי"ב, שעובר לכהן כרב בשכונת רמות בירושלים. הודינו לו על יוזמותיו ופעלו למען פורום הרבנים שלנו, וליווינו אותו בברכות הצלחה חמות.

פורום המזכירים – סיים אף הוא את פגישותיו לשנה זו והפעם במפגש בבני דרום שהתחיל בשייט קצר מהמרינה של אשדוד והמשיך במפגש של משוב ופרידה מרגשת מהמזכירים המסיימים. פורום זה ימשיך לעבוד גם בתשס"ט בהנחיית ענת רוזנבלט - נבנה לוח מפגשים.

קהילה אחת ונורמות רבות –  תרבות והלכה בחינוך - ביום העיון בנושא, שהתקיים בבארות יצחק, השתתפו למעלה מ-100 איש, בהם רבנים, צוותי בתי הספר התיכוניים, רכזי תרבות, אנשי חינוך, מזכירים ומנהלי קהילה.

את היום פתח הרב יובל שרלו שצייר בפנינו מפה מרתקת של הציונות הדתית כיום והמיקום שלנו, כתנועת הקיבוץ הדתי, בתוכה, כשהוא קורא לנו לחזור ולהיות גוף מרכזי ומשמעותי המלכד את הפלגים הפוליטיים בתחום זה.

בהמשך יום העיון התקיימו קבוצות דיון בנושאים שונים, כמו - הבריכה, תאטרון, מרא דאתרא, לבוש, שירת נשים ומסיבת פורים ולקינוח נהנינו מהופעתו של ג'קי לוי,

 "צחוק עשה לי...".

וכמו תמיד, המפגשים... המפגשים... הם חלק לא פחות חשוב מהתכנים הפורמאליים.

אני מקווה שלכל אחד מן המשתתפים ביום העיון עלו רעיונות חדשים והוארו זוויות ראיה חדשות.

רבני הקיבוצים הם שהעלו נושא חשוב זה ואף סיועו בהכנת יום העיון המורכב.

יבואו על התודה והברכה כל המסייעים בחשיבה ובמעשה: הרבנים - מאיר נהוראי (משואות יצחק), מרדכי ורדי (ראש צורים) ןמשה שפטר (טירת צבי), רכזות התרבות - אורית נצר (עין הנצי"ב) ותרצה אורן (סעד) ואנשי החינוך - ציפי סטרשנוב (הקיבוץ הדתי),  משה (קינלי) טור פז, מנהל בית ספר שק"ד ושרה עברון, מנהלת בית ספר יבנה.

 

 

 

קורסי מנהיגות:

בצפון – נשנה זווית בשנה הקרובה ונעבוד עם גילאי 40-55 על העצמה אישית עם פנים להנהגה, בהנחיית שמעון פאר מפירם.

בדרום – נעבוד עם מנהיגות צעירה בגילאי 30-40 בהנחיית ניתאי מלמד.

ובגוש עציון – כדי להקל על קיבוצינו בגוש המרוחקים מן האחרים, וכדי לקרבם זה לזה      ולפתוח פתח לשיתוף פעולה רב יותר, נערוך קורס מנהיגות צעירה בגוש עציון. הקורס מיועד לגילאי 30-40 המנחה: ניתאי מלמד.

כל הקורסים נמצאים בשלבי בנייה וגיבוש אחרונים לפני הפצתם.

                                                                                                 

 

 

משק

מחלקת משק

עקיבא פלק -  נעים להכיר

 

"פסימי לטווח הקצר, אופטימי לטווח הארוך"

כך מגדיר עקיבא פלק – מרכז אגף המשק החדש,

את הרצון שלו לעשייה ואת חשיבות השמחה שבדרך

 

משפחה ובית: עקיבא (61), בן וחבר שדה אליהו, נשוי למירב (לבית בשיא), בת שדה אליהו, טוענת רבנית ומתמחה בעריכת דין. עקיבא ומירב הם הורים למשפחה ברוכת ילדים, ויש גם נכדים.

הורים: חנה ורחים פלק. חנה ורחים עלו לארץ מגרמניה, כל אחד לחוד לפני מלחמת העולם השנייה. הם ממייסדי קיבוץ שדה אליהו, שם הכירו ושם נולדו להם חמישה ילדים. עקיבא הוא הבן השלישי.

תפקידים: בעל תואר במוסיקה באוניברסיטת תל אביב (התמחות בחצוצרה).

לאחר הלימודים פנה לתחום המשקי / פיננסי (אם תקראו עד הסוף – תבינו גם למה).

שימש כגזבר קיבוצו (1980-1984). לקראת סוף הקדנציה הציע לו מרכז המשק, נפתלי אמיר, לבדוק באם ניתן לחבר בין 'ההדברה הביולוגית', שהייתה בצעדיה הראשונים בשדה אליהו לבין הרצון לפתח תעשיה בקיבוץ.

עקיבא: "שלושה שבועות של סיורים ופגישות עם מומחים בעניין בארץ נתנו לי את התובנה שצריך לבדוק בחו"ל (אני כולי חצוצרן). בהולנד יצרנו קשרים חמים עם חברת 'קופרט' - אוהבי ישראל אמיתיים שהסכימו לעזור לנו. חזרתי הביתה ואמרתי: 'יש מפעל!'" וכך, משנת 1984 ועד 1998 היה עקיבא שקוע בענייני "ביו-בי – מערכות ביולוגיות", החל בהקמת המפעל והמשך בפיתוחו וניהולו, כשהיום למפעל שווקים באירופה, ארה"ב יפן ועוד (ראה מסגרת).

מסוף 1998 עד תחילת 2008 שימש כמנכ"ל ארגון הקניות של עמק בית שאן (עמק המעיינות) (ראה מסגרת).

כיום מכהן עקיבא כמרכז אגף המשק של הקיבוץ הדתי, ולצד זה מכהן כיו"ר ההנהלה הכלכלית של שדה אליהו.

עקיבא: "החפיפה עם דובי מילר, קודמי בתפקיד, עזרה מאוד להשתלבותי בתפקיד.  דובי ממשיך ללוות אותי בהיכרות עם גופים שונים ועל כך מגיעה לו הרבה תודה".

 

הדברה משולבת: "ביו-בי – מערכות ביולוגיות" מקדמת הדברה משולבת (ולא כפי שטועים לחשוב: הדברה ביולוגית בלבד). כשאנשי השדה של ביו-בי מגיעים לשדה הם מאבחנים את המזיקים שבו, נגד חלקם הם מציעים הדברה ביולוגית ונגד השאר כימית. אנשי השדה הם מומחים גם בהדברה כימית, הם יודעים איזה חומרים (כימיים) עובדים ואיזה חומר הדברה ממשיך היצרן למכור למרות שאין לו השפעה.

והחשוב ביותר, מדריכי השדה ב"ביו–בי" יודעים איזה שילוב עלול לפגוע במועילים שהוכנסו ואיזה שילוב לא יפגע.

 

מהו ארגון קניות? באופן היסטורי הוקמו ארגוני הקניות בכדי לייעל, להוזיל ולרכז את הקניות עבור הקיבוצים (שלרוב היו מרוחקים מאזור המרכז). ארגוני הקניות התפתחו מאוד וכיום הם כח כלכלי חשוב בתנועות הקיבוציות. ארגון הקניות נותן הלוואות, אשראי וערבויות למשקים וכן עוסק בקניית מזון לבני אדם ולבעלי החיים.

 

חבר קיבוץ שדה אליהו: כשהתחלתי לעבוד בארגון הקניות קיבלתי החלטה ביני לביני שאענה לכל בקשה של ממלאי תפקידים בשדה אליהו לתמוך לסייע ואף להשתתף בעשייה. ככלל נעניתי לבקשות בעלי התפקידים בקיבוץ – כי זה הבית שלנו.

היום, כשאני יו"ר ההנהלה הכלכלית בשדה אליהו אני נהנה מאוד מהעבודה עם בעלי התפקידים שבקיבוץ.

 

מוטו: אם נקיף עצמנו באנשים גדולים ערכיים ובעלי יכולות, נהיה חברה איתנה, רוחנית וכלכלית. אם נקיף עצמנו באנשים קטנים נהיה חברה של גמדים.

אני איש של עבודת צוות, וחשוב לי לעבוד עם ומול אנשים ולא מול לוחות ומספרים. חשוב לי להיות מוקף באנשים טובים שאתם אפשר גם להתייעץ וגם לשלב ידיים ולעבור לעשייה.

 

אידאולוגיה: המעבר שעשיתי מעולם המוסיקה לעולם העשייה הכלכלית נטוע באמונתי אז והיום (עברו 40 שנה מהיום בו קיבלתי את התואר) שיש עדיין הרבה מקום לעשייה ובניה. אנחנו צריכים להמשיך בבניית ארץ ישראל ובחיזוקה. אני שמח ושלם עם הצעד וההחלטה דאז.

 

קיבוץ: שדה אליהו היא הבית שלי. יש בי אהבה גדולה למקום. כבחור צעיר הייתי רועה צאן והכרתי הרבה פינות חמד נסתרות. יש בי געגוע לקיבוץ של פעם שבו אנשים היו יוצאים בבוקר  לעבד את האדמה, אך הזמנים האלו חלפו והחכמה היא להבין את ההווה ולהשתדל לצפות את העתיד ולהתכונן אליו בתבונה.

 

בעוד ארבע שנים: אני מקווה לראות את כל קיבוצי הקיבוץ הדתי במצב כלכלי טוב עוד יותר,

כשכל קיבוץ זורם באפיק הנכון לו. אני מקווה שהתנועה תגדל ויתווספו לה עוד יישובים, ושבארץ, במוסדות ובממשל תהיה הערכה להתיישבות העובדת ולפועלה.

וכמובן – "שלום בארץ ושמחת עולם ליושביה".

 

מחלקה משימתית

 

מחלקה משימתית[i]

רוברט ברל

 

בימים אלו  קיבל על עצמו קיבוץ שדה אליהו שתי משימות לאומיות, שאני מבקש לציין אותן:

  1. גרעין "צבר" מחזור ב' שיגיע לקיבוץ בקיץ הקרוב. חברי גרעין "צבר" הם עולים חדשים צעירים, שרואים את הייעוד שלהם בקליטה טובה ומוצלחת על ידי גיוס לצה"ל. גרעין "צבר" הוא פרויקט של תנועת הצופים בשיתוף משרדים לאומיים וממשלתיים -  ואנו, בקיבוץ הדתי, מברכים על האפשרות להיות חלק ממנו.
  2. אולפן עברית ל-27 צעירים עולים מהודו, שסיימו את גיורם כהלכה והיום הם בדרך ללמוד עברית בתוכנית אולפן קיבוץ.

לכל הצוות העוסק במלאכה הקדושה – אני מבקש לברך אתכם בברכת הצלחה רבה.

 

כנסי שנת השבע: לפני חודש הסתיים שלב א' של "כנסי שנת השבע". התקיימו 6 כנסים בני יומיים- שלושה. כנסים אלו נתנו לחברים מכל הגילים ומכל יישובי הקיבוץ הדתי הזדמנות להיפגש וללמוד באווירה נוחה ומזמינה. לאחר בדיקת המשובים אני יכול להגיד שבאופן כללי הכנסים היו מאוד מוצלחים. אנו נמצאים היום בבדיקת סמינרי המשך.

תודה לכל אלו שעזרו, תרמו מזמנם והשתתפו.

 

בדרום החם: בישיבת המזמו"ר האחרונה שהתקיימה בקיבוץ עלומים, קיבל החבר יאיר נוי מינוי כאיש קשר בין מזכירות הקיבוץ הדתי לתושבי שדרות. מספר רב של קיבוצים נמצא היום בקשר ישיר, או דרך יאיר, עם אנשי שדרות במגוון גדול של פעילויות.

הפרויקט הקרוב הוא הפעלת קייטנות לילדי שדרות ביישובי הקיבוץ הדתי, וכן סופי שבוע למשפחות. לאחר ביקור, התייעצות ושיחות עם אנשי שדרות, הבנו שהיציאות של אנשי שדרות והסביבה למקום שקט – חשובה להם מאוד.

 

אולפני גיור – לא מעט פעמים כתבתי על חשיבות הגיור ואולפני הגיור הקיימים בקיבוצים וגם אולפנים אקסטרניים המופעלים על ידי ארגונים אחרים. אני חייב לציין שבאופן אישי אני מוטרד ודואג למצב העם היהודי בציון, בנושא הגיור.

בתור נער שנולד וגדל בחו"ל, תמיד ידענו את החשיבות במציאת בן/בת-זוג יהודי       והקפדנו לאור זה להימצא תמיד בתנועת נוער וארגונים יהודיים. לקיום מחנה קיץ בקהילה, הייתה חשיבות רבה, הוא נתן במה ומקום מפגש לנוער יהודי.

לצערי, חוסר ההצלחה לגייר את המוני העולים החדשים המגיעים מכל העולם נובעת משתי סיבות. האחת, חוסר הרצון שלהם להתגייר בכלל, והשנייה, המכשולים הניצבים מול אלה המעוניינים להתגייר.

 

הקיבוץ הדתי שותף להפעלת 3 אולפני גיור בקיבוץ עין הנצי"ב ובקבוצת יבנה.

קיבוץ מגדל עוז הינו שותף פעיל באולפן גיור בגוש עציון וזאת בנוסף לקשר המתמשך עם המכון ללימודי יהדות, כיתות לימוד בתוכניות "נתיב" ומשפחות המלוות את תלמידי המכון לאורך שנת הלימודים.

הנושא של גיור במדינת ישראל הוא אחד מהנושאים החשובים להמשך החיים היהודיים, הדתיים והמסורתיים שלנו יחד בתור עם חופשי האחראי על גורלו.

 

 

 

                                                                                    

 

 

 

 [i] הדו"ח המתפרסם כאן היה אמור להתפרסם בגיליון אייר סיוון

 

הודו להודיות

 

דינה ועשי פשחור

 

בשנות חברותנו הארוכות בקיבוץ, "נקראנו לדגל" כבר מספר פעמים

הפעם – ההתגייסות הייתה משותפת, והמחיר יותר "כבד"

דינה ועשי פשחור על סבתאות מסוג אחר

 

 

"נבנה את התפקיד ביחד" – זו התשובה שקבלנו מאלי שטיין, מנהל כפר הנוער "הודיות". בסוף קיץ תשס"ז, במסגרת ההכנות לשנה"ל הקרובה, העלה אלי שטיין רעיון חדש ומקורי: נוסף על הצוות החינוכי הרחב הקיים – להביא לכפר גם "סבא וסבתא", זוג מבוגר, בגיל הפנסיה, שיצורף לרשימה הארוכה והמכובדת של אנשי החינוך המלווים את למעלה ממאתיים הילדים המתחנכים בכפר.

דרך מזכירות הקיבוץ הדתי, קרי המחלקה המשימתית והעומד בראשה, רוברט ברל, הקשורים כבר שנים רבות לעשייה החינוכית המפוארת של כפר הנוער הדתי, הועברה הפנייה לקיבוצים, בתקווה שזוג גמלאי, שילדיו כבר עזבו את הקן "אך עדיין מוכן להקדיש מזמנו ומנסיונו לעבודה חינוכית", ימצא בתפקיד זה עניין ודרך מיוחדת המתאימה לגילאים אלה, לתרום למשימה הלאומית והחשובה של חינוך הנוער וקליטת עלייה שהמסגרת הקיבוצית שלנו אינה קשורה אליה ישירות בדרך כלל.

שמענו ונדלקנו!

בשנות חברותנו הארוכות בקיבוץ, "נקראנו לדגל" כבר מספר פעמים כשעשי התגייס לקבע – ודינה נשארה בבית עם הילדים. הפעם – ההתגייסות הייתה משותפת, והמחיר יותר "כבד"; דינה הפסיקה את עבודתה במפעל ועשי סיים תפקידים שונים בקיבוץ ומחוצה לו, ועם תחילת שנה"ל ארזנו חפצינו, השארנו את הדירה נעולה (העציצים – לשכנים... והגינה – בשמיטה...) ועברנו לקרוון הנחמד שהוכן עבורנו בטוב טעם ב"הודיות".

התקבלנו בזרועות פתוחות ובלב רחב – וצעד צעד התחלנו להכיר את המקום על יושביו.

המעבר היה בהחלט לא קל! בתחילה היה קשה לשני הצדדים להגדיר את המשבצת אליה אנחנו שייכים, ולהתאים את עצמנו כזוג מבוגר, שאולי שייך למערך החינוכי, אך עומד מחוצה לו.

ההתרשמות שלנו מהכפר הייתה עצומה: ההשקעה, המסירות, ההתמסרות והחיפוש הבלתי פוסק של דרכים לשיפור ולהעשרה. הבנת הצרכים הכל כך מיוחדים של ילדים אלה, תוך הקפדה על עמידה בדרישות החינוכיות-דתיות של הכפר, שמירה על שגרה של יום-יום עם יציאה לפרויקטים חווייתיים בכפר ומחוצה לו, והתמודדות בלתי פוסקת עם כל תלמיד לחוד – ועם כולם ביחד.

יד ביד עם צוות הכפר ועם התלמידים, בליווי צמוד ומפרגן של אלי שטיין, המנהל, מאיר לוי, מנהל הפנימייה ואתם כל חברי הסגל, למדנו להכיר ולהבין את הרוח המיוחדת השורה במקום.

הדרך בה היה נראה לנו הנכון ביותר ללכת – היא יצירת קשרים אישיים עם החניכים, כאשר מצד אחד השתדלנו להתקרב ולהיכנס אליהם ומצד שני – ניסינו שיכנסו אלינו.

 

סבא וסבתא לומדים לשחק באולינג

התחלנו בהשתתפות בפעילויות של הקבוצות ב"שעת מועדון" היומית, ביציאה לטיולים, בהצטרפות לתוכניות בתוך הכפר (בדרך כלל כשופטים אובייקטיביים בתחרויות) ונסיעות אל מחוץ לכפר (שהוסיפו גם לנו חוויות מיוחדות מאוד), בתפילות בבית הכנסת ועם הבנות במועדון. ישבנו אתם בארוחות בחדר האוכל ובמשפחתונים ובמקביל – הזמנו את הילדים ל"בית" שלנו, לשתות ביחד קפה ועוגה, לראות טלוויזיה ו-D.V.D. ולהתכונן ביחד למבחנים ושיעורי בית. בעידודו של מנהל הכפר הזמנו מדי פעם כמה חבר'ה לצאת אתנו לבילוי בעפולה (פעם ראשונה בחיים ששחקנו באולינג!), הרחקנו לטיולים קצרים באזור, ותוך כדי הפעילות המשותפת נרקמו הקשרים הטובים עם אנשי צוות הכפר, כשאנו מלאי הערצה לעבודה הנעשית במקום.

ה"מעמד" המיוחד שלנו, כשייכים לסגל – אך ללא מחויבות חינוכית מוגדרת, מחייב הליכה על חבל דק, ומשאיר פתח רחב ליוזמה של הרבה רצון טוב, להמשיך ולעשות את שאנו חושבים שאנו יכולים לעשות הכי טוב, להיות סבא וסבתא!

לקראת סוף השנה, כשלהרגשתנו אנחנו "יושבים יותר חזק" במקום, מבינים הדדית מה הצרכים של הכפר מחד ומה היכולות שלנו מאידך, החלטנו להיענות לבקשת "הודיות" ולהמשיך בתפקיד חשוב ומעניין זה שנה נוספת.

אנו מודים למוסדות עין הנצי"ב, ה"שותפה" הבכירה בהתנדבות זו.

פעילות בשדרות

יאיר נוי

 

בישיבת המזמו"ר שהתקיימה לפני פסח, קיבלתי מינוי לריכוז הפעילות מטעם הקיבוץ הדתי בשדרות.

הפעילות בשטח לא חיכתה להחלטת המזמו"ר וחברים משני קיבוצים, קבוצת יבנה ועלומים, נמצאים כבר בשטח.

מזה מספר חודשים קשורים חברים מקבוצת יבנה לשכונת ניר-עם בשדרות. הפעילות נעשית במספר מישורים: ליווי משפחות בעיר, ביקור בקבוצת יבנה, פעילות תלמידי תיכון בסיוד בתים בערב פסח ועוד. למתחם מגורים ברח' יונה 2, מגיעים חברי עלומים לפעולות שונות. יחד עם צעירי המתחם חגגו מסיבת חנוכה בחצר הבתים, הציבו עציצים בחדרי המדרגות בט"ו בשבט, ארחו את ילדי המתחם  ליריד פורים בעלומים ועוד היד נטויה.

יש לציין שכל הפעילויות מתואמות עם עובדי הקהילה והעובדים הסוציאליים במקום.

ילדי עלומים הצטרפו גם לחלוקת חרוסת, מתנת "חצר כנרת" ערב חג הפסח. ילדי תיכון עין הנצי"ב עזרו באריזת מזון וחלוקתו ובנות ממדרשת צהלי מגיעות לעזור בחלוקת מזון.

תושבי שדרות התארחו בערב יום העצמאות בעין צורים ובעלומים לתפילה חגיגית ולסעודת החג. במעלה גלבוע התארחה קבוצת תושבים משדרות לסוף שבוע ארוך, ממוצאי יום העצמאות ועד מוצאי שבת. ביקור זה השאיר רושם רב הן על האורחים והן על המארחים.

בנושא האירוח, ברצוני לציין שברוב המקרים המשפחות אינן מעוניינות לגור בבתי חברים, עובדה המקשה לעתים על הרצון הטוב.

בימים אלה אנו עסוקים בגיבוש קבוצת חברים מהיישובים הסמוכים לשדרות, לסיוע בפעילות אחר הצהריים בבית ספר "הדר" -  בית ספר לילדים נכים.

המעוניינים לתרום במעשה או ברעיון מוזמנים להתקשר אלי – 054-7792844

חסר רכיב