תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תיכון שק"ד

28/01/2008
עמודים שבט תשס"ח (720) 4
מן הנעשה בבית ספר שק"ד
אוסטרלים בבית ספרנו
משה (קינלי) טור-פז

האם לארח ילדים מאוסטרליה בבית הספר לחמישה שבועות?
"כשהבאתי את הרעיון לצוות הניהול שלנו, תיארתי אותו בצבעים קודרים, כך שכל שהצוות היה צריך להגיד "לא בבית ספרנו"
הצוות הנהדר שלנו אמר מייד ובפה אחד - מדובר במשימה ציונית ממדרגה ראשונה, ואנו נתגייס אליה"
משה (קינלי) טור-פז מדווח על חוויה יוצאת דופן בבית הספר שק"ד בשדה אליהו

לפני כשנה צלצל הסלולארי שלי. על הקו הייתה שפרירה מארגון 'החוויה הישראלית', ארגון בת של הסוכנות היהודית. שפרירה תיארה באוזני רצון של בית ספר יהודי באוסטרליה לשלוח כיתה מתוכו ללמוד בבית ספר בישראל למשך מספר שבועות, כחלק מתוכנית רחבה של לימודים באולפן עברית וטיולים להכרת הארץ. הבטחתי לה להחזיר לה תשובה בתוך שבוע, לאחר שאתייעץ עם צוות הניהול שלנו.

האמת היא שבאותו שבוע הייתי עסוק באלף ואחד דברים שוטפים שבתי ספר שקועים בהם, תלבושת ומשמעת, תפילה ומבחנים, אירועים ולימודים. כך שכשפרירה צלצלה שוב אחרי שבוע, לא הייתה לי תשובה עבורה. בלית ברירה אמרתי לה "כן" מהוסס, תוך הבטחה שאבדוק עם הצוות שלי סופית ואודיע לה.
כשהבאתי את הרעיון לצוות הניהול שלנו, תיארתי אותו בצבעים קודרים. אמרתי להם שמדובר בילדים מבתים מסורתיים לכל היותר, שמדובר על מארחים מכיתה י"א אצלנו, כיתה אשר שקועה בהמון דברים חשובים כמו תוכנית י"א בישיבות ובמדרשות, במסע לפולין וכמובן, בהכנה לבגרויות. אמרתי שיתכן ותלמידינו יצטרכו להשקיע באירוח רבות ולא יהיו פנויים ללמידה. תיארתי את הדברים כך שכל שהצוות היה צריך להגיד הוא – "לא בבית ספרנו".
הצוות הנהדר שלנו אמר מייד פה אחד את דברו. מדובר במשימה ציונית ממדרגה ראשונה, ואנו נתגייס אליה בכל כוחותינו!

זו הייתה תחילתה של ידידות נפלאה, אשר עברה דרך עבודת צוות מסורה ושקדנית, מפגשי הכנה רבים מספור, ביקור של הרב אבי כהן מצוות בית הספר 'הר הצופים' במלבורן אצלנו, ואפילו בתחקור את במבי ספייסר (שדה אליהו), רכזת אנגלית בבית הספר אשר עלתה לארץ ממלבורן אוסטרליה.
האחריות לטיפול ב'כיתת אוסטרליה', כפי שהיא כונתה אצלנו, נפלה על כתפי חיה מרזל (שלוחות), רכזת ומחנכת בשכבת י"א. לאחר התלבטויות רבות בחרנו באירוח יוצא דופן - הילדים לא יגורו בפנימיה מיוחדת להם, אלא יתארחו בבתי תלמידינו, במשך כל שהותם אצלנו, סך הכול חמישה שבועות. 16 תלמידים מארבעת קיבוצי בקעת בית שאן התנדבו לארח את התלמידים האוסטרליים.
עברו חלפו להם החגים, והקבוצה נחתה אצלנו. קבוצת התלמידים המארחים נסעה עם חיה לשדה התעופה, ולאחר קבלת פנים נרגשת המשיכה עם האורחים מאוסטרליה לכותל המערבי ומשם הביתה, לעמק.
בבית הספר, פונתה, במיוחד עבור האורחים, אחת הכיתות, למשך חמישה שבועות. התכנית כללה ארבעה ימי לימוד בשבוע במערכת ייחודית של שיעורים שניתנו רק בעברית, כולל מתמטיקה, אנגלית (למתקדמים), מדעים, אומנות, ציונות, יהדות ועוד. את רוב השיעורים למדו בכיתה נפרדת ומיעוטם למדו יחד עם כיתות י"א הישראליות. מדי יום חמישי יצאו לטיול, אשר כלל הכרת הארץ דרך הרגליים (חוויה חדשה לבני חוץ לארץ), לימוד היסטוריה יהודית וציונית והגעה לאתרים ארכיאולוגיים רבים.

תוכנית חברתית משמעותית שנתנה להם תוכן נוסף ועזרה לחבר אותם לקהילות, לאזור ולחברים נבנתה יחד עם המדריכה המצוינת שהגיעה איתם, נעמה. את רוב השבתות בילו התלמידים בבתי המארחים או באירוח מרוכז באחד הקיבוצים, עם תוכנית עשירה.
בנוסף זכו התלמידים מאוסטרליה להיפגש עם מיטב הדמויות מהאזור, ביניהן עולים רבים אשר סיפרו את סיפור עלייתם, וכן עם חברי גרעין צבר מטירת צבי, אשר סיפרו את סיפור הגעתם לארץ לקראת התגייסותם לצבא.
לקראת סיום התוכנית, ערכנו מפגשי סיכום ומשובים. כל התלמידים האורחים ציינו את האירוח בבתי הישראלים בקיבוצים כנושא משמעותי שתרם להצלחת האירוח. בנוסף, תרמו חברי הקיבוץ הרבים אותם פגשו לאווירת הביתיות ובהערכה שלהם לחיים בקיבוץ הדתי. הסיורים הלימודיים תרמו רבות להכרת הארץ ואהבתה, והחיבור לילדים הישראלים נתן הרבה מאוד.
גם אנו, הישראלים, למדנו רבות מאורחינו האוסטרלים. נקודת המבט שלהם עלינו היוותה עבורנו מראה חשובה למי שאנחנו. לעיתים, מתוך השיח עימם התחדדו אצלנו נקודות שביומיום איננו טורחים לתת עליהן את הדעת. רבים מהתלמידים פיתחו קשרי ידידות קרובים עם אורחיהם והקשר נשמר גם היום.

היותנו פתוחים לקליטת עלייה וליהדות התפוצות הינה עבורי חלק מתו ההיכר של הציונות הדתית בכלל והקיבוץ הדתי בפרט. נהניתי לצפות בתלמידינו מסבירים פניהם לחבריהם החדשים, מצחצחים את האנגלית שלהם ומלמדים עברית את יהודי אוסטרליה.

בשיחת הפרידה אמרתי לתלמידים שמבחינתנו הם בוגרי בית ספר שק"ד (הם גם קיבלו תעודה ברוח זו), ושאנו לא סיימנו את המלאכה החינוכית עימם. אנו מקווים לראותם בעתיד, מגיעים אלינו כמבקרים וכעולים חדשים.
בקהילה היהודית במלבורן ובבית הספר 'הר הצופים' הובעה גם כן שביעות רצון גדולה מהתוכנית ורצון עז לשחזר אותה בשנים הקרובות. בע"ה נמשיך להשתדל ולעשות.


בית ספר שק"ד
שדה אליהו


חסר רכיב