תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חוויה חיובית

28/01/2008
עמודים שבט תשס"ח (720) 4
חוויה חיובית מרתקת
ראיון עם הרב יהודה גלעד
גילה קפלן

"הכנסת רחוקה מלהיות מה שהיא צריכה, אך היא הרבה יותר טובה ממה שהיא נראית"
הרב יהודה גלעד, שכיהן 8 חודשים כחבר כנסת (מימד)
מספר על הטוב ועל הפחות


הרב גלעד,ראש ישיבה בישיבת מעלה גלבוע ורב הקיבוץ לביא, הוא זקן הרבנים בקיבוץ הדתי - 24 שנים (עם הפסקה לשנתיים בשליחות באנגליה ושנה בכנסת). הוא גר בקיבוץ לביא ומעיד כי יש כימיה מצויינת בינו לבין הקיבוץ: "זה המקום בו חייתי הכי הרבה שנים". ואכן, לא פלא כי ברשימת "חברי הכנסת שלנו" אנו מונים גם את הרב גלעד.

מה גרם לך לפנות לפוליטיקה?
כנקודת מוצא ניתן לומר כי במלחמת לבנון (הראשונה), הנצה המודעות הפוליטית - מוסרית שלי. המניע שהפעיל אותי במעורבות פוליטית, הוא אותו המניע שמפעיל אותי בפעילות החינוכית שלי - להציג ולהציע תורה רלוונטית לעם ישראל כולו עם רגישות חברתית ואנושית. הפעילות הפוליטית שלי במימד הושפעה גם מחותני, הרב עמיטל.
גם היום, כשאני ממש מנותק מן המעורבות הפוליטית, וחשוב לי להדגיש זאת, עדיין יש מי שממשיכים לזהות אותי עם המסר. אנשים, בעיקר חילוניים, באים ואומרים לי - "טוב שיש יהדות כזו שאפשר להזדהות אתה".
אף כי בסופו של דבר פרשתי, מסיבות שונות, בין היתר בגלל מבנה המערכות, וגם בשל אי הסכמות אידיאולוגיות, החברות בכנסת הייתה חוויה מרתקת וחיובית בחיים שלי.
כחבר כנסת יכולתי להגיע ולגעת בציבורים רחבים מאוד. בשלש דקות ברדיו ניתן להגיע לאלפי אנשים, לעומת שיעור של שעה בו נוגעים ב-70 תלמידים. אם כי, בסופו של דבר, בחינוך ההשפעה היא לעומק ולטווח ארוך.

מה החוויה שלך מן הכנסת?
הרגע שבו עמדתי ונשבעתי אמונים היה רגע מרגש; ונראה לי כי חשוב שנזכיר לעצמנו מדי פעם, ובמיוחד בעידן חגיגי זה, כשהמדינה חוגגת 60, שאנו צריכים לברך על המקום הזה. הכנסת היא יותר מ-120 האנשים שבה. היא מסמלת את הריבונות היהודית שזכינו לה, בחסדי ה' לאחר שנות גלות ארוכות וזה דבר עצום מבחינה היסטורית.
הכנסת רחוקה מלהיות מה שהיא צריכה, אך היא הרבה יותר טובה ממה שהיא נראית בתקשורת. הופתעתי לגלות כי בכל המפלגות ישנם גם אנשים טובים וחרוצים (ימנים, שמאלנים, דתיים, חילוניים, חרדיים, ערבים) המנסים לעשות את מה שטוב בעיניהם לטובת עם ישראל.
גיליתי שאנשים שצעקו במליאה אחד על השני יושבים אחר כך במזנון ומשוחחים בנחת.
יש חברויות ויחסים שנרקמים וחוצים את המפה הפוליטית.
רוב עבודת הכנסת היא בוועדות ולא במליאה. זו עבודה תובענית שרובה אינו בבנין הכנסת אלא בפגישות עם אנשים וקידום רעיונות ונושאים שאתה מאמין בהם.
הייתי בכנסת תקופה קצרה, ולא ממש נתתי את רישומי אם כי סייעתי בהובלת מהלכים. בין התחומים שהחילותי לעסוק בהם היו: בעיית מעוכבות גט, בתי דין רבניים והנושא של דתיים-חילוניים (הגשתי הצעת חוק בנוגע לאמנת כנרת).

איך הגיבו הסביבה והמשפחה להיותך חבר כנסת?
במשפחה לא אהבו את החשיפה; "אבא פוליטיקאי" הייתה מילת גנאי (וזה עצוב).
בתקופת היותי ח"כ לא שמשתי כרב בקיבוץ, אך המשכתי לגור בו, ולזכות הקיבוץ יש לומר שעד היום, אנשים יודעים להפריד בין העמדות הפוליטיות שלי, למישור האישי והרבני.

 
 
חסר רכיב