תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

תנועה בתנועה

27/02/2007
עמודים אדר תשס"ז (711) 5
תנועה בתנועה
מחלקת משק
דובי מילר

תנובה: 'הכנסת שותף לתנובה' היא עדיין הנושא החם בתחום החקלאות. אני תקווה שעד הופעת הגיליון תגיע לכלל גיבוש הצעה לוועידת תנובה שמאחוריה יעמדו, אם לא כל הגורמים בענף, לפחות רובם. הצעה כזו תאפשר להמשיך ולנסות לשמור על הענף מפני הזעזועים הרבים המטלטלים אותו בימים אלו, כשהכנסת שותף לתנובה אינה היחידה ואף לא המשמעותית ביותר.
כאשר תתבהר התמונה ולפני הוועידה העתידה להתכנס ב-6.3.07, נכנס את המשקים על מנת לבחון במשותף את ההשלכות הנובעות מההסכם ואת עמדת כל אחד מהמשקים. ענף הרפת סיים שנה טובה (נוספת). העלייה בצריכת החלב בארץ הביאה להחלטה על תוספת מכסות לקיבוצים, עובדה אשר נותנת תקווה להמשך הצמיחה וההצלחה בענף ואשר מחזקת את הצורך בשמירה על המסגרות והנהלים הקיימים בענף.

קיבוצי הסוכנות: אנו במו"מ משותף עם התנועה הקיבוצית לגבי החזרת חובות לסוכנות היהודית ומנגד שחרור הקיבוצים מהחוזה המשולש אשר מכביד עליהם ביותר (ולטובת מי ששואל מהו 'קיבוץ סוכנות' ומהו חוזה מכירה הרי הרקע: מאז ימי ראשית ההתיישבות סייעה הסוכנות היהודית במימון והדרכת היישובים. בשנים האחרונות יצאה הסוכנות היהודית לחלוטין מהטיפול בהתיישבות חלק מן הקיבוצים (הצעירים, יחסית – בקיבוץ הדתי מדובר על הקיבוצים בני 40 מינוס). עדיין חייבים כספים לסוכנות היהודית בגין ההשקעות שהשקיעה הסוכנות במשקים. החוזה המשולש הוא חוזה המכירה לקרקע שבקיבוצי 'סוכנות' נחתם בין מ.מ.י. לסוכנות ולקיבוץ, להבדיל מקיבוצים 'רגילים' בהם החוזה נחתם בין מ.מ.י. לקיבוץ).

שיכון: אנו במו"מ מול משרד השיכון בנושא התאמת הסיוע לבנייה למציאות הקיימת. בפועל אין כמעט סיוע לקיבוצים. הנהלים הקיימים חדלו מלהיות מתאימים מסיבות שונות כגון הידלדלות תקציב משרד השיכון, ירידת היקפי הקליטה בקיבוצים (תושבים אינם נכללים במסגרת הסדרי הזכאויות) וכן חשש של הבנקים ממוסר החזרים ירוד. מסיבות אלו כמעט ואין אפשרות להסתייע במשרד השיכון. במסגרת המו"מ נבדקת האפשרות להחיל את הנהלים הקיימים בכל המדינה גם על הקיבוצים. במקביל אנו במו"מ עם גורמים בנקאיים על מנת לאפשר לאלו מקיבוצינו המתכננים לבנות בשנים הקרובות, מקורות מימון מתאימים.
מחלקת ביטחון וי"ג
עדי שגיא

נפרדנו כך - ביום רביעי האחרון התקיים ערב הכרת תודה ופרידה לאירית בר-נתן ויענקל'ה קירש ממחלקת ביטחון של התנועה הקיבוצית שליוו אותנו (אירית 7 שנים ויענקל'ה - 10 שנים).
בערב נאמרו דברי תודה על תקופה ארוכה של שיתוף פעולה והרבה עזרה לבנינו ובנותינו בשנים אלו. בערב השתתפו רכזי הביטחון של הקיבוץ הדתי לדורותיהם - חיים פרלשטיין, יפתח יוחנן, זאביק כהן ואני יחד עם יאיר ריינמן וגם אנשי המחלקה מהתנועה הקיבוצית: אבישי טבת וצביקה לוי - חיילים בודדים, עמליה, שירי וכמובן - יענקל'ה ואירית.

קבלת החלטות – התקיים יום עיון בנושא קבלת החלטות בשיתוף עם מחלקת החינוך. הגיעו מרכזי ועדות חינוך, רכזי תיכון ונציגי ועדות צעירים/קשר. הגיעו כ-40 איש. שמחנו על הצטרפותם של נציגים מבני דרום ומשואות יצחק. ביום זה עלה הצורך לקיים מספר מפגשים בשנה כדי גם ללמוד אחד מהשני וגם לצורך העשרה בנושאים שבהם אנו עוסקים. את יום העיון הנחה משה ריין.

'ההומור ככלי טיפולי' - משנכנס אדר מרבים בשמחה - בתחילת אדר ייערך יום עיון בנושא הומור למתנדבי ה-י"ג. מוזמנים בני המכינות ובנות המדרשות. היום יתקיים במדרשת בית שמש, במועדונית.

פעולות שונות לקראת שנת י"ג:
ערבי הסברה להורים בקיבוצים – נמשכים המפגשים עם הורי תלמידי י"ב. נערכו מפגשים בטירת צבי ובניר עציון, ובשבועות הקרובים - בבארות יצחק, בית רימון, מירב ומגדל עוז.
בחירת המסלול: בשלב זה, רוב החבר'ה עדיין מתלבטים ואנו ממשכים לעמוד בקשר אתם לגבי התקדמות תוכניותיהם לשנה הבאה. בנוסף אנו עורכים ראיונות למקומות ההתנדבות.
גרעין משימתי בבית שאן - נערך יום היכרות לחבר'ה מיבנה אליהם הצטרפה קבוצה של תשעה חבר'ה מירושלים למטרת הקמת גרעין בבית שאן כמו בעבר. זה המקום לציין שאנו פועלים בדרכים שונות בכדי לנסות ולהגדיל את מסגרת שנת הי"ג ההתנדבותי מחוץ לתחומי הקיבוץ הדתי.
לשכת גיוס ירושלים – ערכנו היכרות עם מפקד הלשכה הקשורה לחיילינו המתגייסים מן הקיבוצים - ראש צורים, מגדל עוז וכפר עציון.
ביטוח: ביצענו 'ביטוח מתנדבים' במשרד הרווחה לכל מתנדבי ה-י"ג.
חשוב לציין – לגבי מי ששנת השירות שלו מתקיימת לאחר הצבא, יש לוודא שהמעסיק מבטח אותו כמתנדב.
מחלקת חברה
מנוחה זכאי

שלום חברים!
טיול בנות השירות הלאומי - הוכתר כהצלחה גדולה. טיילנו יחד עם כחמישים בנות במדבר יהודה במסלולים אטרקטיביים שכללו טיפוס בסולמות, טיול אופניים ועוד, בהדרכתם המצוינת של מדריכי בית ספר שדה כפר עציון. בערב לנו הבנות באכסניה בסוסיא ונהנו מערב שירה מחמם לב.

סדנא למקשרות בנות שירות לאומי – הפגישה השנייה, בהנחיית דבורה אשל, תתקיים ביום שלישי ט"ז אדר (6.3.07) בספריה בבארות יצחק. הנושא: "הצבת גבולות ונקיטת יוזמה בקשרים בין-אישיים".

"התמודדות ההנהגה החברתית עם מצבי משבר" – יום העיון הראשון התקיים בבארות יצחק בהשתתפות של כ-50 איש: רבנים, מזכירים / מנהלי קהילה, ועדות חברה/פרט וגורמי בריאות ורווחה. דנו בהתמודדות עם מחלה סופנית בקהילה, בהנחיית הד"ר יהודה פרנקל והגב' דבורה קורן. בהכנת היום עסקו אנשי "לקראת שליחות" בראשות הרב ראובן קרוגר והגברת עדי סמסון. המשתתפים הביעו את שביעות רצונם וציינו את חשיבותו של הנושא.
יום נוסף בסדרה התקיים ביום שלישי כ"ה שבט (13.2.07) - אף הוא בבארות יצחק בבית שפירא.

צוות הדרכה ל'קמפ מושבה' - בימים אלה מסתיימים המיונים להכנת הצוות שיצא להדריך בקיץ הקרוב ב'קמפ מושבה' בארה"ב.

קורס מנהיגות בצפון ובדרום - הקורסים לשנה זו הסתיימו לשביעות רצונם הרבה של המשתתפים, הן בצפון והן בדרום. אני בטוחה שבוגרי הקורס יביאו לידי ביטוי את המיומנות שרכשו, איש איש בדרכו ובמקומו. אני כבר מתחילה לחשוב על הקורסים של השנה הבאה ואשמח לשמוע על מועמדים מתאימים...

מחלקת חינוך
ציפי סטרשנוב

פיזמונסניף - ביום רביעי יב' שבט (31.1.07) התקיים הפזמונסניף של הקיבבוץ הדתי בחדר האוכל של שדה אליהו. בפזמונסניף השתתפו 11 סניפים: שלוחות, עין הנצי"ב, שדה אליהו, מירב, לביא, בארות יצחק, יבנה, בני דרום, משואות יצחק, עין צורים וסעד. ריבוי הסניפים (כן ירבו!) והחניכים הביא להשתתפות שיא של 600 משתתפים. השתתפות כה גדולה טומנת בחובה מצד אחד יופי, גודל ועוצמה, מצד שני קושי לאפשר מקום פיסי הולם לכולם. השתתפות מסיבית כזו מצריכה אותנו לחשיבה והיערכות הולמת בעתיד.
נכתבו והולחנו 11 שירים נפלאים. כל סניף הצטיין בתחום אחר וקיבל תעודת הצטיינות. סניף שדה אליהו קיבל את תעודת ההצטיינות הכללית.
יישר כוח לקיבוץ שדה אליהו שנערך באופן מופתי לארח את הבאים.
באופן כללי היה אירוע מחמם לב ומרגש. יחד עם זאת אנו נשתדל להפיק את הלקחים וליישמם בהמשך.

מחלקת הגיל הרך בקיבוץ הדתי - בימים אלו אנו עוסקים בבדיקה מחודשת של חשיבותה ומשמעותה של מחלקת הגיל הרך בקיבוץ הדתי.
בראש מחלקת הגיל הרך עומדת רבקה סלייטר, חברת עין צורים, היקף התפקיד הוא יום בחודש המוקדש, בעיקר לייצוג הקיבוץ הדתי בפורום של מחלקת גיל הרך בתנועה הקיבוצית. בנוסף לכך אנו מקיימים מידי קיץ השתלמות לגננות שלנו.
חיבורה של מערכת הגיל הרך לתנועה הקיבוצית היא אחד הדברים החשובים שרבקה הובילה ומשמעותה היא שרוב קיבוצינו מקבלים הדרכה מקצועית על ידי יועצים פדגוגיים של מחלקת הגיל הרך של התנועה הקיבוצית ומשתתפים בפורומים אזוריים שהרשת מקיימת. כתוצאה מכך מערכות הגיל הרך בקיבוצים עשו במהלך השנים האחרונות קפיצת מדרגה רצינית והפכו למערכות מקצועיות מעוררות התפעלות והשתאות.
יש לציין שבמרבית קיבוצינו, בד בבד עם התמקצעות המערכת, הרכזת שעומדת בראש המערכת מוגדרת כבעלת מקצוע ואינה מתחלפת לעתים קרובות כמו בשאר הוועדות.
לאור הנאמר לעיל אנו רואות חשיבות רבה בהמשך העבודה על התמקצעות מערכות החינוך בגיל הרך, וממליצות להתחבר לתנועה הקיבוצית שהיא הגוף המקצועי היחיד והייחודי המתמחה באקולוגיה הקיבוצית, נותן מענה ומלווה את מערכות הגיל הרך והקליינטים שלהם: צוותי החינוך, הורים וילדים.
בימים אלו אנו בודקות מהי האקולוגיה הייחודית שלנו ומהם הצרכים והתכנים שאנו רוצות לראות אצלנו לעומת מה שקיים בתנועה הקיבוצית. זאת מתוך הבנה כי גיל חינוך מתחיל מלידה. שאלה נוספת העומדת בין היתר על הפרק היא - האם נכון שמחלקת הגיל הרך בקיבוץ הדתי תהיה משמעותית יותר במערכות שלנו ובאיזה אופן?

סמינרי חברותא – יתקיימו, אי"ה, בסוף שבוע, סביב שבת פרשת משפטים, בבית ספר שדה גולן שבקצרין. הסמינרים מועברים על ידי "עמיעד", חברה להעמקת ערכי היהדות בקרב בני נוער. באותה שבת יתקיימו שני סמינרים במקביל - לכיתות ט' -בפעם הראשונה ולכיתות י' - בפעם השלישית. לשני הסמינרים נרשמו כ-100 בני נוער.
ב"חברותא א" - כיתות ט', יתייחסו לבניית הזהות הדתית של הנוער בתוך חברה פלורליסטית מבחינה דתית.
ב"חברותא ב" - כיתות י', יעסקו בנושא הבחירה החופשית הקיימת ביהדות. איך זו תופסת מקום בחיי היום-יום שלנו ואיך מתמודדים.

אני מקווה שבקיץ הקרוב נצליח לקיים סמינרי חברותא נוספים כהמשך עבור המשתתפים הנוכחיים וסמינר נוסף לקבוצה חדשה של בוגרי כיתה ח'.
במשובים של הסמינרים הקודמים, מאוד מודגשת התרומה של סמינרים אלו לבני הנוער שלנו ואני מקווה שגם הפעם הם ייצאו מהסמינר בתחושה כזו.

תרבות הנוער – כפי שפורסם בגיליון הקודם, יום עיון בנושא "תרבות הנוער" יתקיים אי"ה ביום רביעי כ"ד באדר (14.3.07).
ביום זה ננסה לבחון ולהתייחס לדילמות וקונפליקטים בהם אנו נתקלים ביום-יום, שחלקם נובעים מהתנגשות בין ערכים שאנו מנסים לייצג לבין אלו המובאים בתקשורת וחלקם ממאפייני גיל ההתבגרות.


מחלקה משימתית
רוברט ברל

אור ירוק לחיים
בסוף חודש נובמבר הייתה לי הזכות להשתתף בכנס הארצי החמישי של " אור ירוק " – העמותה לשינוי תרבות הנהיגה בישראל. חוסר תרבות הנהיגה בישראל הוא לא סוד ותרבות הנהיגה של קהילת הקיבוץ הדתי אינה שונה מרוב תושבי ישראל.
לפני כ- 4 חודשים פניתי למזכירי הפנים ורכזי הקהילות בבקשה לחברים להתנדב להיות "מנחי משפחה" – מנחים הנפגשים עם הנהג הצעיר ובני משפחתו כהכנה לתקופת ליווי יעילה וטובה לנהג הצעיר. לצערי, לא היתה היענות רבה.
מעל שורות אלו אני פונה אליכם שוב, חברי ותושבי הקיבוץ הדתי, להירתם למשימה חשובה זו.
ההשפעה שלנו כחברי תנועה מגובשת יכולה לעזור בקרב היומיומי בתאונות הדרכים בכבישי ישראל.
עמותת "אור ירוק " פונה אלינו כתנועה עם חברים בעלי ערכים ועקרונות של בן אדם לחברו.
כל שינוי בתרבות הנהיגה בישראל יעזור לא רק לנהג עצמו אלא לכלל ישראל.

נפגשים בשביל ישראל
הקיבוץ הדתי חבר למשפחת אפנר ולגופים 'צו פיוס', 'המדרש באורנים', החברה להגנת הטבע ו'אב"י בשביל ישראל' לפרוייקט - "נפגשים בשביל ישראל – מחפשים את הצפון".
תחילתו של הפרויקט - "נפגשים בשביל ישראל" במסע "אב"י (אפשר ביחד) בשביל ישראל" שיזמה משפחת אפנר, להנצחת בנם אבי שנפל עם שבעים ושניים חבריו באסון המסוקים בשאר ישוב לפני עשר שנים.
פעמיים צעדה משפחת אפנר יחד עם בית ישראל את 'שביל ישראל' לאורכו, כל יום בצעדה היה מוקדש לזכרם של נופלים במערכות ישראל ובפעולות איבה, ובכל יום נערך דו-שיח על נושאים מן ההוויה היהודית-ישראלית בהנחיית חברי 'המדרשה באורנים'.
השנה יתקיים המסע תחת הכותרת "מחפשים את הצפון – משינקין לטרומפלדור", אמירה שמחברת את המרכז לפריפריה. המסע יעבור ב'שביל ישראל' ויגיע גם למקומות שנפגעו במלחמה האחרונה, כמו כרמיאל, מעלות, צפת, חצור וקרית שמונה, אף שאינם כלולים בשביל ישראל. מסגרת המסע כמו בפעמיים הקודמות תכלול מלבד הליכה גם דיאלוג בין אנשים מכל רחבי הארץ בכל גווני הקשת.
המסע יצא לדרך ביום שלישי ר"ח ניסן (20/3) מחוף הדולפינריום בתל אביב ויסתיים ביום העצמאות ה- 59 למדינת ישראל ליד שאר ישוב. לנציגי הקיבוץ הדתי במסע הצטרפה אורית נצר (עין הנצי"ב) שתהיה אחראית להפקת אירועים מיוחדים בזמן המסע. אך בראש ובראשונה הנציגים הם כל אחד ואחת מאתנו, חברי הקיבוצים שיצטרפו למסע כיחידים או בקבוצות.
באתר האינטרנט www.avi-beshvil-israel.org.il תוכלו למצוא פרטים נוספים.

קרן הקיבוץ הדתי
אלי סומר

הימים חולפים, ט"ו בשבט מאחורינו ופסח בפתח... להלן מקצת מהנושאים בהם טיפלנו לאחרונה:

· ביטוח בריאות: כל הקיבוצים שהיו מבוטחים עד כה חידשו את הכיסוי בחברת הראל. הפוליסה החדשה ראויה בהחלט, ולוקחת בחשבון רבים מחידושי הרפואה. קיבוצים נוספים, בהם קבוצת יבנה ועוד, מצטרפים בפעם הראשונה לקולקטיב הבריאות המוצע על ידי הקיבוץ הדתי.

· מימון לשיכון: קיבלנו אישור מאחד הבנקים למימון לשיכון, כאשר חלק מהבטוחה הינו הקרקע עליה נבנית השכונה. מהלך זה מהווה פריצת דרך משמעותית ברמה הארצית. השלב הבא הוא לבנות מערכות תומכות להסדר זה, ובכך אנחנו עוסקים.

· הסדר קיבוץ עין צורים: אנחנו בישורת האחרונה, ומקווים שעד סוף חודש פברואר יוכל משק עין צורים לצאת לדרך חדשה.

· נא לגשת: בימים אלו נשלח למזכירים, אנשי הקשר לבעלי מוגבלויות ולרבני הקיבוצים גיליון מס' 11 של ביטאון "במעגלי צדק" העוסק בשאלות הנגישות לאור מקורות היהדות.

· ביקור בקיבוצים: לאחרונה ביקרנו במספר קיבוצים; שדה אליהו, ניר עציון, עין צורים, בארות יצחק, בית רימון, לביא ומעלה גלבוע. על הפרק; שלוחות, מירב, עין הנצי"ב, טירת צבי.

· מודל לבחינת הוצאות הקהילה: לאחר עבודה של מספר חודשים, מושק בימים אלו המודל. פיילוט בוצע בשיתוף פעולה עם אחד הקיבוצים, והמערכת תורץ בכל מקום שנתבקש לעשות זאת. פרטים בעל פה.

· בדיקה כלכלית: אחרון חביב, הסתיימה הבדיקה הכלכלית לעומק של קיבוץ כפר עציון, והיא תוצג לחברי הקיבוץ בראשית מרס.

· שיבולת: קופת הגמל של קיבוצי הקיבוץ הדתי עברה בשנה האחרונה "מתיחת פנים" מנהלית כדי להתאים עצמה להוראות אגף שוק ההון באוצר.

· מיזם מועדון כרטיסי אשראי לחברי הקיבוץ הדתי מתקדם, ויש להניח שהפעלתו תהיה לקראת פסח.

keren@kdati.org.ilחסר רכיב