תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

קו המשווה

22/11/2006
עמודים חשוון - כסלו תשס"ז (708) 2
קו המשווה
קוראים להם בני גיל הזהב או הגיל השלישי
קשישים, מבוגרים, סבים...
ואנחנו הפעם כלהלן כתבנו:
"על הרכים הנולדים בחודש הקודם ביקשנו לדעת,
והפעם אנחנו מעוניינים לשמוע על בני גיל הזהב"
ספרו לנו, הוספנו וביקשנו:
"האם יש בקיבוצכם בית מיוחד – מה שמו ומה קורה בו?
איזו תעסוקה יש לבני הגיל השלישי?
איזו ועדה ובמה היא מטפלת?"
ולקינוח, כרגיל, סיימנו במשפט הידוע -
"תמונה – תמיד תשמח"


שדה אליהו
מזה כשנה וחצי יש לנו בית שמשמש לנו כמועדון. הבית עבר הסבה מן הגיל הרך לגיל הזהב. בחופף נכנסנו לפעילות של אשל : "מחשב לכל גיל", בהדרכתו של יואל גולדמן. היה לנו לאן להכניס שלושה מחשבים חדשים, חדישים ומבריקים בתוספת מדפסת כמובן. הבית המשופץ רוהט יפה, ונראה טוב. יש לו אם-בית שדואגת לו היטב.
מאז, הפרויקט של "מחשב לכל גיל" מתפתח ומתקדם והאנשים מרוצים. כל אחד לומד לפי הקצב שלו עם המדריך האישי וזה מוסיף לחברים הרבה סיפוק ותעסוקה. לאחר ההצלחה בגיל המבוגר ולפי אותה שיטה, ישנם עכשיו יותר צעירים שלומדים כך לעבוד על המחשב.
כמובן שבבית הזה, המועדון לוותיק, מתקיימות עוד פעילויות. פעם בשבועיים, בלילות שבת הארוכים של החורף אנחנו מתכנסים ושומעים מפי חבר או אורח שיחה מעניינת. בראשי חודשים ישנה פעילות אחרת, הרצאה, טיול או ביקור באיזה מקום מעניין במפעלים, דבר שהוא בדרך כלל מחוץ לתחום של החבר. פעם בחודש בערך מביאים סרט טוב ורואים אותו במועדון בליווי הסברים מפי חברה שמתמצאת בנושא.
חמישה שיעורים מתקיימים עבור הוותיקים במשך השבוע. הם קבועים לאורך כל השנה והשומעים אף הם קבועים. שלושה שיעורים נלמדים בבקרים ושניים בשעות הערב.
בני הגיל השלישי אוהבים ללכת לעבודה ותורמים מזמנם, מי שעתיים ומי יותר לפי רצונו. הם מחוברים לענפים ושמחים להיות במעגל העשייה.
הוועדה עצמה דואגת שכל זה יתקיים כהלכה. יש כמובן גם מתנה ליום ההולדת, טיול שנתי גדול יותר ותוכניות לעתיד בע"ה.
אנחנו משתדלים לבקר אצל הנכים והחולים. בנוסף ישנה מטפלת בית שדואגת לחברים שנמצאים בבתים ואינם יכולים כל כך לדאוג לעצמם, אבל אינם זקוקים לשרות המלא הניתן בבית הסעודי. חברה זו אינה חברה בוועדה אבל יש בהחלט קשר.

חיה ארן

שלוחות
בשלוחות ישנה ועדת "גיל עד" שדואגת לפעילות תרבותית למבוגרים:
פגישות על כוס קפה אחר הצהרים עם אנשים מהקיבוץ ומבחוץ וטיולים.
מדי "שבת הגדול" מקיימים סעודה שלישית משותפת.
מרכזת את הוועדה ניצה בן זאב.
הרבה חברים מבוגרים משתתפים בחוגים ובפעילויות של "גיל עוז" במועצה האזורית.
יש לנו מועדון למבוגרים שמעדיפים להישאר במקום ומפעילה אותו אליס כהן.
במועדון ישנה פעילות של יצירה, התעמלות ושיעורים.
מטפלת השטח, שושנה סטולפנר, דואגת לצרכים המיוחדים של המבוגרים(תיאום עם המרפאה,הסעות בתוך הקיבוץ ,ניקיון...).
בשלוחות יש החלטה לא לבנות בית סיעודי. יש דירה אחת שמותאמת לצרכים מיוחדים והשאיפה היא שאנשים מבוגרים יישארו בביתם עם עזרה מתאימה (עובד זר).
בזמן הקרוב מתחילים בביצוע פרויקט "בית דורות". מדובר על גן ישן שיעבור הסבה וישמש בשעות הבוקר כמרכז פעילות למבוגרים ובשעות אחר הצהרים והערב לפעילות תרבותית של כל הקהילה.


עין הנצי"ב
בקיבוץ עין הנצי"ב יש בית סיעודי לא גדול המשמש לכל מי שזקוק לסיעוד רצוף, חלקי או זמני. בבית היום יש 8 דיירים בששה חדרים.
הטיפול בבית הסיעודי ניתן על ידי מטפלים מיומנים ומקצועיים בניהולה של יעל ריבלין מזה כ- 8 שנים. בבית יש פעילות של תעסוקה, מלאכת יד, חוגי יהדות, ספרות ותנועה בשעות היום ואחר הצהרים. פעם בשבועיים נפגשים בנווה עינב במסגרת מועדון חמש אחר הצהרים לשיחה בנושא כלשהו.
המפגשים מעניינים ומהנים ומתקיימים שנה שנייה בהתמדה על ידי שגית וירצברגר, חברת משפחה נקלטת בקיבוץ. חברים רבים משתתפים בחוגים אזוריים במסגרת הפעילות של גיל- עוז. יש לציין שרוב החברים עובדים בענפים השונים או שקיבלו עזרה במציאת עבודה חדשה מתאימה.
ועדת קשישים רואה כאתגר גדול את הדאגה לאוכלוסיית הקשישים ומשתדלת לדאוג ולענות על כל הצרכים, קטנים כגדולים.
ארגון בהסעות לבריאות או לשמחות, ניקיון ביתי, טיפול ביתי, הסעות פנימיות בקיבוץ, קשר עם בני משפחה ועוד. הדבר מתבצע ביום-יום על ידי זיוה פש, מטפלת פריפריה בעלת מוטיבציה גבוהה להיטיב עם הקשיש.
פעם בשנה מתקיים בחסות וועדת תרבות- "שבוע בשיבה טובה", כאשר בכל שבוע כזה יש נושא מרכזי. בשנה שעברה עסקנו בנושא הבית ובמסגרתו נסענו לבית התפוצות ועזרנו לחברים להכין אלבום דיגיטלי או אלבום- ספר הכולל את סיפור תולדות משפחתם, בעזרת חברה העוסקת בנושא.
הפרויקט היה משמעותי מאוד עבור המשפחות שעשו אותן.
כמה ציטוטים מתוך מאמר שנכתב לציונים לסיכום הפרויקט:
"זה כל כך מרגש אותי לראות את המשפחה הגדולה שלנו שם"
"זה משהו שהיה חשוב לנו להשאיר לילדים. אם לא יודעים את העבר, לא יודעים את העתיד"
"בעצם, מזמן רצינו משהו כזה, פשוט לא ידענו איך מפיקים תוצר כזה ולכן כשבאה ההצעה מאוד התלהבנו"
"הדיסק שהכינו לי מדבר בשפה של הדור הצעיר, כל אחד צריך להכיר את ההתפתחות של המשפחה שלו"
"היו תמונות שידעתי עליהן מסיפורים ששמעתי, ידעתי שהן חשובות לאמי ועשיתי מאמץ גדול להשיגן"
"רציתי להשאיר מורשת למשפחה, זה היה נראה לי משהו שכדאי להשקיע בו"
"הפרויקט הזה היה "זריקת חבל" למי שחפץ לאחוז בו, נתן דחיפה ודרבון לאנשים שכבר היו בשלים לחזור לעבר, לאנשים שהקשיבו לרצון של הדור השלישי לדעת יותר, לאנשים שהעזו לומר לעצמם שעכשיו זה הזמן לתעד ולספר עבור הבנים, הנכדים והנינים".
ועדת קשישים דנה בפתיחות בנושאים העולים לפניה ובזמן האחרון דנו בפניות של חברים לא לעבור לבית הסיעודי ולקבל טיפול של עובד זר בבית.
הוועדה מצאה לנכון להעלות את הנושא לשיחת חברים. ואכן קיימנו ערב רב משתתפים ובו שמעו החברים מפי אנשי מקצוע על הצדדים השונים של מעבר לבית סיעודי והשארות עם טיפול פרטי בבית. הרבה חברים אמרו את אשר על ליבם וכולם כמעט ללא יוצא מן הכלל ביקשו לאפשר לקשישים להחליט היכן ואיך להמשיך להזדקן.
בתקווה שנדע להמשיך לכלכל את מחשבתנו ופועלנו לאור הערך של הכרת כבוד האדם.

ציפי נוימן – רכזת וועדת קשישים
עין צורים

בעין צורים כ-40 בני גיל הזהב.
אין בית מיוחד ולצערנו אין ועדה שמטפלת באוכלוסיה זו.
רוב הוותיקים עובדים. יש כאלה שמחוץ למשק (ארכיון הקיבוץ הדתי, ישיבת הקיבוץ הדתי, אמנה, מרכז הרצוג, מוזיאון אלתרמן בתל אביב) וחלק ניכר ממשיכים לעבוד בכל ענפי המשק.
הפעילות התרבותית משולבת עם כלל החברים, אך רבים מהוותיקים משתתפים בשיעורים במרכז הרצוג וישיבת הקיבוץ הדתי.
במשך שנים קיימנו מפגשי ראש חודש, ואנו מקווים לחדש את המסורת באחד הימים.
המשק מממן חלקית עוזרת בית לניקיון.
חלק מהוותיקים נעזרים בקלנועית ויש חבר שאחראי לאחזקתם.
אנו מאחלים בריאות טובה ואריכות ימים לכולנו.

בנדי
סעד
בסעד כ-30 חברים מעל גיל 70, רובם עדיין ממשיכים במקום עבודתם הרגיל.
חברי גיל הזהב נהנים מפעילויות שונות כמו:
לימודי יום שישי – בכל יום שישי מתקיימים שלושה שיעורים בנושאים תורניים, ספרות וארץ ישראל. זה מפעל שקיים כבר למעלה מעשר שנים.
מסיבות ראש חודש.
"התעמלות בונה עצם" שמתאימה לחברות וחברים מבוגרים.
טיולים קצרים מספר פעמים בשנה.

"בית שקמה", הוא הבית סיעודי שלנו, זהו בית נאה ומטופח ומשרה אווירה נעימה וטובה. בנוסף לחברים הקבועים השוהים בו באופן קבוע, "בית שקמה" מהווה "מרכז יום" לחברים נוספים. בכל יום יש בו פעילות חברתית ולימודים, וכן התעמלות על כיסאות. התעסוקה העיקרית – הדבקת תוויות על כלים לאריזת מוצרי המחלבה המקומית (עזרה אמיתית למחלבה). החברים השוהים ב"בית שקמה" מעורבים בחיי הקהילה, באים להתפלל בבית הכנסת, אוכלים בחדר האוכל ומשתתפים בפעולות התרבות.
ענף תעסוקה נוסף – המתפרות שלנו. רוב העובדות שם הן חברות וותיקות. הפרויקט העיקרי של המתפרה – "ספרי הרך". זהו ספר עשוי בד ובו דפי פעילות לפעוטים, כמו רכיסת רוכסן, השחלת שרוכים וקשירתם וכדו'. הספר מאוד אסתטי; הוא מקושט על ידי אפליקציות ורקמה ומבוקש מאוד והחברות צריכות "להתגייס" לשעות רבות כדי לספק את הביקוש. בנוסף תופרים במתפרה כיסויים לפלטת שבת, לחלות וטליתות ועוד. רוב תוצרת המתפרה נמכרת בחנויות בחוץ.
ועדת ותיקים דואגת לרווחת בני גיל הזהב, כמו עזרה בניקיון הבית, קשר עם אנשים חולים, דאגה לביקור חולים והסעה לבדיקות וטיפולים רפואיים. הוועדה היא כתובת לכל פנייה או צורך.
הנושא הבוער – מקום תעסוקה לחברים שיצאו ממקום עבודתם. אנחנו צריכים לחשוב על עבודה לחברים קשישים וגם לחברים צעירים יותר, שפרשו או יפרשו מעבודה. העניין בטיפול.

ברוריה גורן - רכזת ועדת ותיקים

ניר עציון
חברי גיל הזהב בניר עציון
במשקנו 55 חברים מעל גיל 60. מהם 13 אלמנות ו-2 אלמנים. אין בניר עציון בית סעודי והזקוקים לסיעוד מטופלים ברוב המקרים בבית על ידי המשפחה או בעזרת עובדים זרים סעודיים. היו גם שני מקרים של חברים ששהו בבית הסיעודי בקיבוץ החותרים.יש גם סיוע של מספר שעות, דרך הביטוח הלאומי.
יש לנו מועדון לקשיש שאינו פעיל הרבה. לעומת זאת מקיימת המועצה האזורית חוף כרמל פעילות ענפה לקשישים וחברינו לוקחים חלק אינטנסיבי בפעילויות אלה.
יש לנו חברה שמטפלת בקשישים – צפרה רותם, בעיקר טיפול בצרכים אדמיניסטרטיביים. חברינו בגיל הזהב שמסוגלים לעבוד, עובדים בדרך כלל עבודה מלאה או חלקית שאינה עבודת חובה במפעל הארוחות, במלון, בענפי השירותים, בעבודות חוץ ובפעילות ציבורית.
משואות יצחק
בית היוצר במשואות יצחק
חלקם הגדול של החברים המבוגרים במשקנו יצא מסיבה זו או אחרת ממעגל העבודה, אך עדיין הינו בריא ופעיל. ישנם חברים שעברו לעבוד במפעל "עלבד", אך לא לכולם זה מתאים ולא כולם מעוניינים בכך. עקב כך, נותר מספר רב של חברים ללא תעסוקה עד שעות הצהרים.
לפני כשבע שנים פתחנו במשקנו את "בית היוצר" המשמש כמרכז תעסוקה לחברים המבוגרים. התחלנו עם 3 חברים בצריף קטן בו עסקו בשעות הבוקר בעבודות יד שונות. עם הזמן הצטרפו חברים נוספים שראו ב"בית היוצר" פתרון לבעיית חוסר התעסוקה שלהם ולצורך החברתי.
בעקבות הצפיפות שנוצרה בצריף וחוסר תנאים הולמים לאוכלוסיה מבוגרת, הגיעו מוסדות המשק להחלטה להשקיע בשיפוץ מבנה גדול יותר שישרת אוכלוסיה זו, ההולכת וגדלה.
לפני כחצי שנה עברנו בשעה טובה למשכננו החדש והיפה, בו מתקיימות פעילויות שונות ומגוונות ל-17 חברים וחברות. "בית היוצר" פתוח ארבעה ימים בשבוע בשעות 9.00-13.00 כאשר כל אחד בא והולך בשעות הנוחות לו ובימים המתאימים לו.
בדרך כלל עוסקים בעבודות יד שונות כגון רקמה, תפירה, סריגה, צביעה וכדו'.
אחת לשבוע יש צפייה בסרט וידאו שכולל פופקורן בהפסקה, ובסיום הסרט נערך דיון מונחה בעקבות הסרט. פעמיים בשבוע מגיעה חברה שמפעילה את המשתתפים בתרגילי התעמלות לחילוץ עצמות במשך כרבע שעה.
בכל יום נערכת הפסקת קפה בבית הקפה שבמקום, כשהכיבוד כולל בנוסף למבחר של קפה, תה או שוקו, גם מבחר עוגיות מעשה ידי החברות הפעילות במקום.
החברים מרגישים ב"בית היוצר" כביתם השני ומשתפים את כולם באירועים משפחתיים על ידי הבאת עוגה, קוסקוס, או מפרי העץ שבגינתם.
לקראת החגים וימי זיכרון אנחנו מארגנים פעילויות מיוחדות, לדוגמה סדר ט"ו בשבט או הרמת כוסית לקראת ראש השנה.
עבודות היד שנעשות ב"בית היוצר" נמכרות לציבור החברים, המוצא מתנות לכל אירוע ויחד עם זאת גורם לסיפוק רב לחברים העוסקים במלאכה.
כיוון שמשואות יצחק הוא משק שיתופי ואין לנו מקום מפגש בחדר האוכל, נוצר הצורך בעיקר אצל החברים הבודדים להיות בחברה. לא תארנו לעצמנו עד כמה בית היוצר אכן יענה על צורך זה.
היום מגיעים למקום כ-17 חברים וחברות הנפגשים יחד, משוחחים אקטואליה וענייני המשק והזמן חולף לו בהנאה בלי לחשוב על הכאבים, המחלות והבדידות.
אנו, החברות שמפעילות את "בית היוצר", חשות שיש לנו זכות גדולה לעבוד במקום כזה ולראות מדי יום ציבור מבוגר שיודע למצות מהחיים את הטוב והמהנה ומראה לנו את הצד היפה של הגיל השלישי. כולם מוזמנים לבקר אצלנו.
בנוסף, מתקיים אצלנו פעם בשבועיים "ערב וותיקים" הכולל ארוחת ערב מעשה ידי החברות + פעילות (הרצאות / שיחות / סרטים וכו').
ציבור המבוגרים יוצא להרבה טיולים, סיורים במוזיאונים וגם לסופי שבוע מאורגנים ולטיול שנתי של כמה ימים.

תמר, אלישבע ורותי - צוות "בית היוצר"

לביא
"אין לך גיל שאין לו גיל"...(ז. שזר)
תפקיד וועדת ותיקים בלביא הוא לדאוג לאיכות חייו של הוותיק;
תוך התייחסות לצרכים חברתיים, לעבודה מתאימה למי שרוצה לעבוד (וכולם רוצים), לאוזן קשבת, לניצול מקסימלי של שעות הפנאי, ולטיפוח יחס חיובי ומכובד לוותיק (קשר בין דורי).
(ככלל, הוותיקים מטופלים כשאר החברים בוועדות השונות ורק בשעת הצורך מתערבת הוועדה).
ענף תעסוקה יחודי הוא המפעל המוגן "יריעות" בו יוצרים מוצרים יחודיים הנמכרים גם מחוץ לקיבוץ.
עוד פעילויות הן: לימודי יום שישי בבית המדרש, שיעורי התעמלות לוותיקים ולוותיקות.
ובמועצה האזורית - לימודים במכללה וטיולים ונופשים.
פעם בשבוע מתקיים מפגש ב"לב לביא" להרצאה, מלאכת יד, צפיה בטלוויזיה. ,מסיבות
ימי הולדת ועוד.
פעם בשנה מתקיים יום עיון של אבות ובנים (הנושא הראשון היה "המחויבות הבין-דורית לעת זקנה וחולי", והנושא השני "הגיל השלישי כאתגר המספק הזדמנויות חדשות").
מתקיימים גם טיולים לבני 65 ולכל החמולה שלהם (בנים ונכדים) ואפילו - טיול שנתי.
התנדבות הוותיקים בצומת גולני - פעם בשבוע (בימי ראשון) מאיישים חלק מהותיקים את המזנון ומכינים סנדוויצ'ים ושתייה לחיילים.
ככלל – עדיין רב הוותיקים עובדים בענפים שעבדו בהם לאורך השנים, אולם הם עובדים פחות שעות מבעבר.
התחלנו לעסוק בנושא: "הכנה לגיל השלישי בנושא התעסוקה".
דרך אגב – גיל החברים שמתחת "למטריית" ועדת וותיקים הועלה לגיל 70.
ר' נחמן מברסלב אמר: "דעו שהאדם צריך לעבור על גשר צר מאוד מאוד... והעיקר לא לפחד כלל"!קבוצת יבנה
מהנעשה בוועדה לרווחת הוותיק
חשבנו לשתף אתכם בנעשה בוועדה ובקבוצת החברים הוותיקים.
ראשית, כמה מילים על השם החדש של הוועדה שמציין את הכיוון אליו אנו רוצים לכוון את פעילותנו – "הוועדה לרווחת החבר הוותיק".
זה עתה סיימנו ביבנה להקים את ענף הסיעוד. אנו בוועדה מבקשים לתמוך ברווחתם של החברים הוותיקים בצד הלא פורמאלי – בצד החברתי-תרבותי. כמו כן ננסה לסייע בתקשורת עם מוסדות הקבוצה על מנת לשפר את יכולתם של החברים להתמודד עם צרכים שמאפיינים חברים וותיקים.
פעילויות תרבות: במסגרת סיורים בסביבתנו הקרובה, ביקרנו בנחל לכיש, בגדרה וב"מיני ישראל". בעתיד הקרוב נסייר במוזיאון הרצל (שנמצא בהר הרצל, בירושלים), מכון וייצמן ואולי גם במוזיאון ישראל.
על מנת להקל על נושא התחבורה וליהנות מחברה נעימה אנו מארגנים יציאות משותפות לסרטים וקונצרטים, חלקן בעקבות פניות והצעות של חברים וותיקים.
"חברים מארחים": נפתחה מסורת של אירוח חברים למפגש רעים של אחר הצהרים. עד כה התקיימו כשלושה מפגשים. תודה למארחים ולחנה פלק שמסייעת בהכנת האירוח.

לצד הפעילות החברתית והתרבותית מתקיימים מפגשים פורמאליים ובלתי פורמאליים בין חברים וותיקים וחברי הוועדה. במפגשים יש אפשרות לחברים להעלות קשיים שונים ואף להציע פתרונות אפשריים. אנו, חברי הוועדה, חשים שיש שיתוף פעולה וגם אמון בנכונותנו ויכולתנו לקדם דברים בשטחים שונים. אחד הנושאים הכאובים הוא הנסיעות מחוץ ליבנה. אמנם, נסיעות לטיפול רפואי מטופלות במסירות וביעילות על ידי הצוותים המקצועיים אך רצון לצאת "סתם" לביקורי משפחה או חברים דורש התארגנות מיוחדת ולא תמיד יכול לצאת אל הפועל. כאן אנו פונים אליך, הנוהג ברכבי הקבוצה לסייע. ראשית ברישום ברור של יעד הנסיעה. שנית, בנכונות ובסבלנות לצרף אליך חבר או משפחה וותיקה. בסופו של דבר, צי הרכב היקר (וכן הפעלתו המסובסדת) שייך לכולנו ונכון שכולנו, כולל חברים וותיקים (או ילדים) נוכל ליהנות ממנו. נשמח גם להסתייע בצעירים ובחברים שמוכנים להצטרף לטיולים או לפעילויות אחרות.
שלא כמו חלק ניכר מהורינו, זכינו לחיות בחברה רב-דורית. יש לכולנו הזכות להושיט יד,
לתרום ולהיתרם.
תמי חיות

טירת צבי
עטרת צבי
ב "עטרת צבי" - הבית הסיעודי של קיבוץ טירת צבי, נמצאים כ- 20 דיירים ועוד נספחים מהפריפריה. מנהלת הבית מגן נר, משמשת גם כאחות הבית, יחד עם 3 אחיות שעובדות אחר הצהרים ובלילות. יש צוות של מטפלות מסורות מבית שאן שעובדות במשמרות שונות כדי לכסות 24 שעות של טיפול ושני מטפלים שעובדים לסירוגין לטובת הגברים. סדר היום עמוס וקבוע ובו מגוון פעילויות, גם בבוקר וגם בשעות אחר הצהרים. בקיצור, בית כמו כל בית אחר. אבל... הסיפור המיוחד אצלנו הוא בצוות של "המקומיים" – 8 חברי טירת צבי ותושבים שעובדים באופן קבוע, ועוד הרבה נשמות טובות המעבירות שעורים ופעילויות שונים. אנו רואים בעבודתנו יעוד, שליחות וזכות ומנסים לתרגם תחושות אלה לעבודה פרטנית ומיוחדת עם כל דייר ודיירת. היתרון במקום קטן הוא האפשרות להתייחס לכל אחד באופן האישי ביותר ועל כך גאוותנו. אפשר לכתוב עוד הרבה על עטרת צבי, אך נראה לנו מתאים יותר שאלה שהמקום הכי נוגע להם יקבלו את זכות הדיבור. בקשנו ממספר דיירים לומר כמה מלים אודות המקום, ואלה התוצאות:
אחד מדיירי הבית הותיקים: יותר מ-7 שנים אני חי בעטרת צבי. זכור לטוב חבר הקבוצה, אריה הדר ז"ל אשר כבר לפני שנים רבות חשב על הצורך בדיור מוגן לחברים מוגבלים או תשושים. אבל לא הבית הוא החשוב אלא הצוות, האוהב והרגיש לכל צרכי תושביו.
אני מקווה שחברים שהיום בגיל שיבה, במידה ויזדקקו – יזכו לטיפול שכזה.
מתוך מכתב של דיירת חדשה בבית:
"אני, ויטה שלייפר, הגעתי לעטרת צבי לפני כחודש, לאחר שחיפשתי לי מקום דתי, מסגרת בה אוכל להתאושש ולשקם את בריאותי.
אני לא יודעת איך המזל האיר לי פנים, אבל הגעתי לכאן. לקיבוץ טירת צבי.
ומה מצאתי כאן? מצאתי בית. בית עם הרבה חום.
חום אנושי, חום לדיירים, חום בין אדם לחברו, מצאתי צוות שעושה טוב למטופלים ומסתדר טוב בינו לבין עצמו. היחס בין המטפל למטופל, גם כשמדובר בעבודה פיזית קשה, ההבנה והיחס לדיירים בין אם הם עצמאיים ובין אם סיעודיים, עם סבלנות רבה של כל אחד מהצוות וכל כך הרבה חום ואהבה... והניקיון בבית, אין לי מילים לתאר אותו. כל בוקר, כל דייר זוכה למקלחת, והבית מבריק ומדיף ריח נעים ונקי. ללא ריח של זקנים וחולים..."
ואחרונה: רבקה יוגב, האומרת בקיצור: "בית, שהוא באמת בית."
בארות יצחק
גיל הזהב בבארות יצחק
בבארות יצחק ישנם כ- 30 איש מגיל 70 ומעלה, חברים ותושבים (הורי חברים). חלקם עובדים בענפי הנהלת חשבונות, במחסן בגדים, בארכיון ובכריכיה ואחרים בתעסוקון שהקמנו הנקרא "בית באר", שם מתבצעות עבודות עבור מפעלים מחוץ לקיבוץ, בעיקר של אריזה, תפירה והדבקה.
שרות הסיעוד אצלנו ניתן לפי הצורך הייחודי של החבר בביתו.
ועדת הקשישים מורכבת מחמש נשים מסורות, שהנתינה לציבור הזה היא חלק בלתי נפרד מהיומיום שלהן.
אחת לשבוע מתקיימים:
1.בבוקר בית מדרש ללימוד תנ"ך, חילוץ עצמות, הרצאות שונות וסיורים באתרים בארץ.
2.אחר הצהרים מתרגלים ומקבלים אנרגיות חדשות בחוג צי-קונג.
3.בערב נפגשים ואוכלים ארוחת ערב משותפת ואינטימית.
בקיץ מתקיים "שבוע גיל הזהב" - שבוע של פינוקים, הרצאות ופעילויות המיוחדות רק להם.
למי שצריך עזרה בגינה הפרטית, מתגייסות בהתנדבות משפחות בשעות אחר הצהרים לעשב, לגרף, לנכש עשבים וכל מה שצריך.
גולת הכותרת הייתה, שבסיום טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, צעדו אנשינו בשילוב ילדים עם דגלי ישראל לקצב מרש צה"ל וריגשו את הקהל.
אני מאחלת להם הרבה שנות בריאות, אושר ונחת,
אוהבים אתכם מאוד בבארות יצחק.
הדס נאור – רכזת הסיעוד והקשישים
...והצעירים
זה סימן שאתה צעיר...

טוב, לא בכל הקיבוצים כבר יש פעילות בתחום, חלקם גם הסבירו לנו בדרך זו או אחרת (והכל ברוח טובה...):

עלומים: תחזרי אלינו בעוד עשור או שניים.

מעלה גלבוע: במעלה גלבוע מספר רב של חברי קיבוץ הסובלים מכאבי גב, מיגרנות, עייפות כרונית וסניליות, אך טרם בנינו להם בית.

מגדל עוז: הקשיש הכי קשיש במגדל עוז בן ,51 נשמח לעזור בעתיד.

ראש צורים: בראש צורים עדיין אין חברים שהגיעו לגיל השלישי,ואין לנו תכנונים לאותו שלב בחיים.


חסר רכיב