תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

07/03/2018
כ' באדר תשע"ח, 7.3.2018
גיליון מס' 600
פרשת ויקהל-פקודי
בני חורין מבחוץ ומבפנים
מאת הרב יצחק בן דוד


עומדים על סיפו של הסוף; הפרק האחרון בספר שמות.

כל חומרי הגלם כבר עשויים, גם הכלים כבר מוכנים עד האחרון שבהם.

נשארה רק משימה עיקרית אחת אחרונה: להקים את המשכן בפועל, ולאחר מכן לשאת את הכלים, להכניסם למשכן ולהציב אותם במקומם.

מי יעשה את העבודה הקשה של הבנייה וההקמה? מי יהיה הסבל שיישא את הכלים?

התשובה של התורה לא פחות ממדהימה.

פועל הבנין, הסבל, ה"פועל השחור", יהיה לא אחר מאשר משה בעצמו:

"וַיָּקֶם מֹשֶׁה אֶת הַמִּשְׁכָּן, וַיִּתֵּן אֶת אֲדָנָיו, וַיָּשֶׂם אֶת קְרָשָׁיו, וַיִּתֵּן אֶת בְּרִיחָיו, וַיָּקֶם אֶת עַמּוּדָיו. וַיִּפְרֹשׂ... וַיָּשֶׂם... וַיִּתֵּן אֶת הַכַּפֹּרֶת... וַיָּבֵא אֶת הָאָרֹן אֶל הַמִּשְׁכָּן, וַיָּשֶׂם אֵת פָּרֹכֶת הַמָּסָךְ וַיָּסֶךְ עַל אֲרוֹן הָעֵדוּת... וַיִּתֵּן אֶת הַשֻּׁלְחָן בְּאֹהֶל מוֹעֵד... וַיָּקֶם אֶת הֶחָצֵר סָבִיב לַמִּשְׁכָּן... וַיִּתֵּן אֶת מָסַךְ שַׁעַר הֶחָצֵר וַיְכַל מֹשֶׁה אֶת הַמְּלָאכָה" (שמות מ, יח-ל"ז)

זוהי התמונה שמסיימת את ספר שמות: המנהיג הגדול שהוציא את ישראל ממצריים, עובד בפרך בהקמת המשכן ובבנייתו, וכן בנשיאת כלי המשכן האחד אחר השני והכנסתם למשכן.

רק ברגע הזה מגיעה יציאת מצרים לסיומה האמיתי. התרבות המצרית ראתה את פרעה כא-לוהים. הוא חי והתגורר בבית גדול ועצום ממדים ומכוחו ביסס את שלטונו בעמו (הפירוש של המילה 'פרעה' בכתב היתדות הוא 'בית חזק/גדול').

ואילו משה? הוא בונה את המשכן כאחרון הפועלים הפשוטים, ובסופו של דבר אף נאמר כי הוא לא יכול להיכנס לתוך המשכן פנימה: "וְלֹא יָכֹל מֹשֶׁה לָבוֹא אֶל אֹהֶל מוֹעֵד כִּי שָׁכַן עָלָיו הֶעָנָן וּכְבוֹד ה' מָלֵא אֶת הַמִּשְׁכָּן" (מ,לה).

משה הוא לא בעל הבית. הוא הפועל שבונה את הבית, והוא יוכל להיכנס אליו רק ברשות. הוא לא ינהג בו מנהג בעלים, אלא מנהג אורחים.

זהו התיקון האמתי של יציאת מצרים. זהו גם התנאי ההכרחי לחיים של עם בני חורין החוסה תחת כנפי השכינה. החירות היא לא רק ממשעבד זר, אלא גם מבעלי הכוח והשררה בתוך החברה פנימה. משמעותה העמוקה והפנימית של השראת השכינה היא עמידה של ענווה. ובראש ובראשונה - ענוות המנהיגים ובעלי השררה.

הרב ד"ר יצחק בן דוד, ראש מדרשת עין הנצי"ב, רב קיבוץ עין הנצי"ב, נשוי לסמדר, אב לאהרן, שקד, עמיחי וגלעד.כדי לקבל דף פשרת השבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il 
 ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא.  
תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: amudim@kdati.org.il
חסר רכיב