תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 397

08/02/2018
כ"ג בשבט, תשע"ח

שלום לכולם!

משבי רוח
מדווחת לימור ספראי: לפני כשבוע, התחלנו, באיחור אלגנטי, את השנה הרביעית של קבוצת הלימוד הדרומית - משבי רוח. לאחר סעודת ט"ו בשבט חגיגית, התיישבנו ללימוד בהנחיית קובי שטיין מקבוצת יבנה. קראנו יחד את מאמרו של צוריאל אדמנית: מעמד האשה בהלכה ובחברה. היה רלוונטי, סוער ומעניין. הדיון הקדים (באופן לא 
מתוכנן) את הדיון הציבורי האחרון על מקומן של נשים בחברה ובהלכה לפי תפיסות אחרות בקרב הציונות הדתית. נראה שעוד נידרש לדיון הרחב הזה בהקשרים נוספים. עוד בחרנו את המשימה הבאה של משבי רוח. המשימה עודנה בשלב של נטיעה רכה, נשתף כשהיא תהיה בשלה לפרסום. ומי שסקרן או סקרנית ורוצה לקחת חלק בקבוצה חיה, דינמית, סוערת, חופרת, ומחוברת - מוזמנים ליצור קשר - 052-3749310. המפגש הבא – 26.2.2018.

מרשת החינוך של התנועה
מדווח משה (קינלי) טור-פז: במסגרת פעולת רשת החינוך החדשה של התנועה הגענו לביקור קצר בבית הספר היסודי 'דעת' בסעד. במפגש פרס ראש המועצה שדות נגב תמיר עידן, את אתגרי הרישום של הציבור הדתי במועצה. המפגש עסק בדרכים לשימור ייחודו ודרכו של בית הספר הזוכה לביקוש מדהים בכל יישובי המועצה, הרבה מעבר למקום הקיים בו. ראש המועצה הביע את הערכתו לאיכות החינוכית המתקיימת בבית הספר. במפגש עלו מספר דרכי פעולה חדשות כאפשרות להורדת הלחץ ולהמשך טיפוח בית הספר. שוב מתחדד עד כמה תורם בית הספר הקיבוצי לאיכות החינוכית לא רק בישובים שלנו אלא בכל המרחב.

גיור כהלכה
מובילי ארגון "גיור כהלכה" הציגו את הארגון בפני המזכירות הפעילה על מנת לבדוק אפשרות לשיתופי פעולה. יובל אהלי, נציג הארגון, הציג את תמונת המצב – בתי הדין הפזורים ברחבי הארץ, ובהם מתבצע גיור על פי ההלכה על ידי רבנים ובמעמד בית דין בדגש על גיור קטינים. העובדה שחלק מרבני הקיבוץ הדתי שותפים פעילים. ההבנה שהגיור תקף הלכתית אך אינו מוכר על ידי הרבנות הראשית ומאידך אינו חותר תחתיה. ניתן היה בהחלט להתרשם שיש כאן כר נרחב וראוי לפעילות: פרסום מאמרים של רבני הקיבוץ הדתי בנושאי תמיכה וחשיפה של נושא הגיור במדיות השונות; פתיחת בתי דין נוספים על בסיס רבני הקבה"ד באיזורים אסטרטגיים נוספים (בדרום); לימוד משותף עם מתגיירים ומתגיירות על בסיס מוסדות החינוך של הקבה"ד; ליווי מתגיירים בערים רלוונטיות ובקיבוצים על בסיס הקיבוצים והגרעינים עירוניים של הקבה"ד- תוך מינוי רכזים לנושא בקהילות הערים ובקיבוצים; תיווך בפנייה וחשיפה לקיבוצים חילוניים לצורך גיור ילדים טעוני גיור בקיבוצים. המזכ"פ תפעל על מנת לקדם למידה וחשיבה משותפת, כולל יום עיון, ותביא את הנושא לדיון במזכירות המורחבת.

כנס בארות בנגב השביעי
אם ננסה לברר מה מיוחד בכנס בארות בנגב, במיוחד בתקופה שבה כמויות מידע בלתי מוגבלות נגישות לכל דיכפין, נראה שהמגע הישיר עם ההיסטוריה, והחיבור למורשת המשותפת שלנו הקיבוץ הדתי, ההתיישבות העובדת, ומעגלים נוספים, הוא זה שמושך אליו מידי שנה רבים וטובים. בשנתו השביעית של הכנס הכותרת היתה "מהצבעה להכרזה: שישה חודשים גורליים למדינת ישראל". מדווח ג'רמי מייזל, ממארגני הכנס: במהלך הכנס, לאחר הברכות, הוצג סרטון ובו סיפורים האישיים של אנשים שהיו קרובים לאירועים סביב ההצבעה בכ"ט בנובמבר 1947. הקהל שהגיע נהנה מהרצאות על השיירות לנגב (זאב זיוון), על המחיר ששילמו יהודים בארצות האיסלם אחרי כ"ט בנובמבר (צביקה צמרת) ; על "מאחורי הקלעים" של הכרזת העצמאות, נוכחנו כי מה שכל כך מובן מאליו כיום, יכול היה להיות אחרת לגמרי... שמענו עדות אישית של פלמ"חניק שלחם במלחמת העצמאות (מיקי כהן). ד"ר נחום ברוכי נתן סקירה על הקבה"ד לקראת הכרזת העצמאות, ושמענו רב-שיח של חברי קיבוצים דתיים שונים (ט"צ, בא"י, כפ"ע) שחוו את המלחמה בתור ילדים, ושיתפו אותנו בזיכרונותיהם (והמסקנה: הקיבוץ אולי השאיר שריטות, אבל 
השותפות והסולידריות בחברת הילדים סייעו מאד ברגעי משבר ומצוקה והן שאיפשרו לילדי הקיבוצים במלחמה התמודדות פחות טראומתית). משתתפי הכנס התפצלו לסיורים ביד מרדכי, במרבדי הפריחה בנגב ובביקור במגדל המים ההיסטורי של בארות יצחק בנגב, והיו שבחרו לראות את המיצג החדש "הנגב עוד יהיה פורח" בהנחיית שרית אוקון. למעלה מ- 300 איש השתתפו בכנס. כמדי שנה, המשתתפים באו מהקיבוץ הדתי ומהאזור אך גם מכל רחבי הארץ, מאוכלוסיות שונות. באי הכנס יצאו עם חוויה עשירה של מגע חי עם ההיסטוריה, שחלקם היו שותפים פעילים בה.

ביטוח סיעוד- גיל הס
בסוף השנה האזרחית הסתיים ההסכם לביטוח הסיעוד הקולקטיבי של קיבוצי התנועה. צוות הביטוח של הקיבוץ הדתי: אריה הרמן – מנכ"ל ביטוח חקלאי היוצא, יוסי צנחני מקבוצת יבנה, שמעון לאופר ממשואות יצחק וחברי המזכירות הפעילה - שרגא וילק וגיל הס, ישב ובחן בחודשים האחרונים את כל החלופות לביטוח הסיעודי על מנת להמליץ לקיבוצים כיצד יהיה נכון להתנהל מבחינה סיעודית. הצוות הגיע בימים אלה לשלב הסופי של בחינת הצעות המתאימות לקיבוצים ובחר ללמוד לעומק שתיים מבין שלל החלופות. לקראת סיום ההשוואה בין שתי החלופות הצוות יבחר וימליץ על ההצעה המועדפת, כזו שתהיה אטרקטיבית מבחינת איכות פוליסת הביטוח, מחירו, וכמו כן – הצעה שתהיה מותאמת לכל פלחי האוכלוסייה. ייתכנו הצעות שונות מעט לסוגי הקיבוצים השונים. בקרוב נקיים כנס אחראים על הביטוח שם תוצג ההצעה. זו הזדמנות להודות לצוות הביטוח, אנשים מוכשרים ומסורים שמקדישים מזמנם החופשי למשימה.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב