תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 395

25/01/2018
ט' בשבט, תשע"ח

שלום לכולם!

כנס החינוך השנתי
במערכות החינוך בקהילות שלנו, הפורמליות והלא פורמליות, מלידה ועד י"ב, אנו שואפים ליצור מסגרות שתאפשרנה לכל אדם לחיות, להתבטא, ליצור ולצמוח בכבוד ובאופן חופשי, באמצעות מסע אישי וקבוצתי להתפתחות פנימית, מתוך הבנה שהתפתחות כזו, מעבר לתרומתה האישית, מחנכת לעשייה החוצה ותרומה לחברה כולה. שותפות, שוויון ערך האדם, שיח הוגן ומכבד, אחריות היחיד וחירותו, זכות המיעוט, הם חלק ממערך הערכים הדמוקרטי שנוכח מאד בחיי הקהילה הקיבוציים ושלאורם אנו מחנכים את ילדינו. הדמוקרטיה, הן כמערכת ערכים שלמה, כאורח חיים והן ככלי חינוכי ראשון במעלה, הוא מושג ששווה להתעכב עליו וללמוד דרכו ואותו, לאתגר את המחשבה שלנו, להעשיר את הקולות שבתוכנו וכל זאת על מנת להרחיב ולפתח את יכולותינו ועשייתנו החינוכית ולחנך את ילדינו לחיים דמוקרטיים יהודיים. החודש קיימנו את כנס החינוך השמיני שלנו. הכנס בחן את מערכת הערכים הדמוקרטית מזוויות שונות. כחלק מיישום ערכי הדמוקרטיה, הכנס היה בנוי ממרחבי בחירה רבים ונשען בעיקר על ההון האנושי, כלומר, משתתפי הכנס ויכולותיכם האדירות.
 130 משתתפים ומשתתפות, הרצאות, סדנאות, מופע ועוד. בין השאר למדנו עם מוקי צור, הרב יהודה גלעד, ד"ר חזי כהן, פרופ' מיכל מושקט ברקן ; התרגשנו עם העיתונאית אמילי עמרוסי ; התחדשנו עם האקטיביסט יאיא פינק ; יצרנו עם היזמית ינה נכט והאמנית ענבל לדרמן ; צחקנו עם תיאטרון בסלון ;אתגרו אותנו אנשי החינוך - גיא שרי, גיא גרדי, לחן ויילר ; שיחקנו עם נורית אורבך ודקל נוי ; התווכחנו, שרנו ולמדנו לדבר ולהקשיב, להתנגד ולהכיל עם נהורה עמר ואלפי גלברד ועוד ועוד. יחד צללנו אל התחום, בתקווה לגדול ממנו ולגדל, ויצאנו עם המון אנרגיות ומחשבות להמשך העשייה החינוכית. תודה לכל המרצים, המנחים, ובעלי הדוכנים, וכן לנרית זליגר הגרפיקאית שבעיצוביה המהממים משכנעת את האנשים שכדאי לבוא. תודה לכל אגף חברה ולאור קרביץ הפרוייקטורית על הפקת הכנס. תודה למלון לביא וכל הצוות על הכנסת האורחים הנדיבה, המסורה ומאירת הפנים.

חקלאות– בקואליציה, ובניה בקיבוצים בדחיפת שר החקלאות
במסגרת המאמצים לקידום צרכי החקלאות וההתיישבות בכנסת, נפגשנו (נציגי הקבה"ד ומושבי הפועל המזרחי) עם חה"כ בצלאל סמוטריץ' וסיכמנו על הובלתו את הנושאים הללו בתוך הקואליציה, בפרלמנט ובעבודת הוועדות, כסיוע לשר החקלאות. בין היתר נדונו תיקון לחוק קידום הבניה במתחמים מועדפים לתכנון (הותמ"ל), וההליך התכנוני הבעייתי שמאיים על שטחי החקלאות ; קידום חוק החקלאות ועוד. במקביל לכך, שר החקלאות אורי אריאל יוזם עם התנועות הקיבוציות ובשיתוף עם שרת המשפטים, נתיבי פעולה לסיוע בהליכי הבניה במרחב הכפרי הקיבוצי, קידום אמיתי בשטח של חלופת האגודה ועוד. אנו מקווים שהמאמצים החדשים יישאו פרי.

מעורבות חברתית
חם מהשטח - התחדשות של מעורבות חברתית בשלוחות. לצד ה'תעסוקון' לבעלי צרכים מיוחדים שכבר פועל בשלוחות, מתוכננת הקמה של בית לחיים בקיבוץ. לאחרונה זכתה עמותת אקי"ם במכרז להקמת הבית. המבנה כבר פונה לקראת הפרוייקט ובקרוב תתקיימנה ישיבות תאום בין כל הגורמים לתחילת תהליך ההקמה. גם כפר עציון על מפת המעורבות החברתית. צוות מחברי הקיבוץ נפגש לאחרונה כדי לבחון מספר מסלולים למשימות חברתיות. בין השאר נבחנים הקמה בית לחיים לבעלי צרכים מיוחדים וחיבור למשימות חברתיות בירושלים בשיתוף קיבוץ בית ישראל, שם התקיימה השבוע פגישה לקידום הנושא בהשתתפות נציגי הקיבוצים והתנועה. אנו קוראים לקיבוצים נוספים שמעוניינים לפתח ולקדם את תחום המעורבות החברתית לפנות אלינו.
יצחק קרליבך: 052-5661390 ; ריבה: 052-3749310.
קול קורא של מחלקת מעורבות חברתית - במטרה לחזק את פעילות המעורבות החברתית בקיבוצים אנו יוצאים בקול קורא למתן סיוע כספי לפרוייקטים חברתיים בקיבוצים. אנו מקוים שמענק זה יסייע לכם בהוספת פעילות חברתית התנדבותית בקיבוץ. המעוניינים יוכלו לפנות לקול הקורא דרך המזכירים.

מטה עם מטה בעין הנצי"ב
מדווחת רותם שכטר (אגף חברה): סיירנו במאגר החדש שנמצא בסמוך לצומת שלוחות. אריק רז הפרוייקטור הסביר לנו על בניית המאגר ועל ניצול שכבות הקרקע בבנייתו. המאגר ישמש לצורכי השקיה ולגידול דגים והוא אוגר את מכסות המים של עין הנצי"ב מהמעיינות הנמצאים בחלק העליון של העמק. חנוכת המאגר מתוכננת לט"ו בשבט הקרוב- חג המשק. המשכנו לסיור בתוך הקיבוץ, ראינו את הבניה החדשה ואת הרחבות שנעשות בבתי החברים לכ-120 מ"ר. בבית מדרש קדמה נפגשנו עם: נמרוד מדר- מנהל הקהילה, ידידיה צור- יו"ר , אמיר שפירא- מרכז משק, סיון רביץ- מש"א, נעמי גלסנר- יו"ר חינוך, רחל קרן- מרכזת צוות שינוי. 
בין הנושאים שנידונו: קידום הבניה החדשה בבתי אגודה ובניה עצמית במסגרת "חבר תושב" ;בעיית הסדרת המעיין ; הובלת תהליך השינוי (מודל רך של רשת ביטחון) ועל העדכונים שנעשו בכדי להוריד את חששות החברים, במטרה להגיע לרוב הדרוש (75%). ידידיה ואמיר סקרו בפנינו את הצד העסקי ואת התוכנית האסטרטגית שנערכה לתאגיד "אחזקות", תכנית שלוקחת בחשבון את צרכי הקהילה, ומסייעת למהלך השינוי תוך הבטחת יציבות התאגיד וצמיחתו. נעמי גלסנר יו"ר מנהלת חינוך סיפרה על קידום החשיבה האסטרטגית במערכת החינוך והגיל הרך, על הפרויקטים המשותפים בקהילה ועל הקמתו של צוות חשיבה יישובי שמורכב מנציגות של כל הגופים הקהילתיים בקיבוץ, במטרה להגביר שיתופי פעולה, לתת התייחסות לכלל שכבות האוכלוסייה ולהתמודד ביחד עם דילמות קהילתיות. שמענו על הקשר הטוב שיש למדרשה עם הקיבוץ והדגשנו את הצורך בשותפות פעילה של עין הנצי"ב במדרשה. אנו מודים על האירוח, שמחנו לפגוש קיבוץ עם משק כלכלי איתן ותמונה רחבה של התקדמות ועשייה במישור הקהילתי-חברתי.

הרשימה השחורה
מרכז יעקב הרצוג מזמין את הציבור לערב לכבוד צאת ספריהן של טוענת רבנית רבקה לוביץ ובמאית הקולנוע נורית יעקבס-ינון. הערב יחשוף את 'מאחורי הקלעים' של מסע הייסורים של נשים בבית הדין הרבני ואת סוגיית הממזרות בישראל בימינו. יום שלישי, כ"ח בשבט, 13 בפברואר, בשעה 20:00. לפרטים והרשמה – 08-8608331.

שבת שלום, 

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב