תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 393

11/01/2018
כ"ג בטבת, תשע"ח

שלום לכולם!

"שלום בחילך"
בשבוע שעבר חגגה מכינת צהלי שבמרכז הרצוג את השקת ספר ההלכה הראשון מסוגו לבת הדתית המשרתת בצה"ל: שלום בחילך, שחיבר הר' אלי רייף, ר"מ מזה שמונה שנים במכינה. השתתפו עמנו הוריה של תמר אריאל ז"ל, חברי משואות יצחק ועין צורים, אורחים ואורחות מרחבי הארץ וכמובן בנות המכינה. בפאנל מרתק אותו הנחתה הרבנית יפית קליימר, השתתפו דר' נח חיות, חברת הכנסת שולי מועלם, הרב יובל שרלו, ביחד עם הרבנית מיכל נגן והרב אלי רייף. הם דנו על שילובן של נשים בצבא ובחברה, גמישותה וריבוי פניה של ההלכה בתגובות לאתגרי החיים, ושפכו אור על מציאות בה צהלי והנשים העומדות בראשה ולומדות בה, הן חוד החנית של שינוי במדינת ישראל. 
בפתיחת הערב נשמעו דברים מלאי ההשראה מפיה הרבנית יפית: "אין ברכה בסיפור אנושי אם אינו נעשה בשותפות של זכר ונקבה. האם שותפות זו שייכת גם בצבא ההגנה לישראל? האם זו שאלה חינוכית רוחנית או הלכתית? ...אנו מבינות היטב, כמחנכות וכנשים מאמינות, שהאתגר החינוכי והרוחני שלנו במכינה הוא הכנתן של הבנות והכשרתן לחיים של הלכה ומחויבות בתוך מערכת לא פשוטה כמערכת הצבאית. ביום בו נפסיק לשאול עצמנו בדחילו ורחימו האם אנו נותנות לתלמידותינו את מיטב הכלים הנחוצים להן על מנת לקיים אורח חיים דתי בצבא, האם הן מצוידות במספיק צידה הלכתית, רוחנית, בנייה אישית ומקורות השראה, והאם אנו כתובות לפנייה בעת שאלה ומצוקה, ביום בו נפסיק לשאול שאלות אלו, נדע כי נכשלנו. האחריות היא גדולה. ספרו של הרב אלי הוא קפיצת דרך משמעותית ביכולת לציידן בכלים המתאימים".

כנס הארגונים הדתיים למאבק בזנות
מזה כשנה, תנועת הקיבוץ הדתי שותפה יחד עם למעלה מ-20 ארגונים, בקואליציה למיגור הזנות, מטרת הקואליציה שהתגבשה על ידי נעה מבורך ומיטל בנשק, היא להילחם בתופעת הזנות בישראל הן דרך חקיקה, הן דרך חינוך והן דרך הסברה. כמו כן, הקואליציה מסייעת כמיטב יכולתה, לארגוני השטח לפעול למען נשים הנמצאות במעגל הזנות או המנסות להיחלץ ממנו. חלק מהתהליך הוא לעורר את המודעות של הציבור לנושא. קיים החשש לעסוק בתחום, והסטראוטיפים והמיתוסים סביבו מקשים על המאבק ומצריכים התייחסות ומאמץ. לשמחתנו, משק משואות יצחק הרים את כפפה והוא שותף בחלוקת סלי מזון לנשים ואימהות שורדות זנות; נציגים מקיבוץ עלומים הצטרפו לאמיתי ולימור לעצרת מחאה בנושא שהתקיימה בקיץ והיד עוד נטויה. ב- 24.1 יתקיים בירושלים בבית המזרחי, כנס של הארגונים הדתיים בקואליציה. אנו מזמינים את הציבור לשמוע על הנושא, להבין את חשיבות ההתגייסות שלנו לנושא, הן בבחינת 'עמה אנוכי בצרה' - סולידריות עם השרויות במצוקה, והן בבחינת 'ועשית הישר והטוב'.: לחינוך מוסרי ורוחני גבוה יותר של ילדינו; לקדושת הגוף והאדם באשר הוא. לחתירה לתיקון עולם ולשותפות בסור מרע, ובעשיית הטוב. בכנס ישתתפו רבנים, אנשי טיפול וארגונים מכל הקשת המגזרית. יהיה מעניין וחשוב. הכניסה חופשית. תכנית הכנס תפורסם בקרוב באתר ובדף הפייסבוק. כדאי לעקוב.

שבת צעירים
בשבת שעברה ארחה תנועת הקיבוץ הדתי את צעיריה בגילאי 25-45 לשבת של חיבורים. מטרת השבת הייתה לחבר את הצעירים זה לזה, לחבר בין הצעירים לתנועה, ולחברה הישראלית. 130 איש ואשה בשישי ושבת גדושים בתוכן, רוח וחוויה. סיורים מרתקים, קבלת שבת עם ההרכב המוזיקלי פרשת דרכים; מפגש עם ד"ר גדי טאוב על ציונות מאז ועד היום, הרצאות ted קצרות של משתתפים מהכנס 
ושיחה לילית על עתיד הצעירים בתנועה. ולמחרת - סדנאות בקבוצות על ספרות ומוסיקה, זוגיות והורות ועוד. לב השבת היה בשיחה של מזכ"ל התנועה אמיתי פורת יחד עם מנכלי"ת אלומה מייסודה של תנועת הקיבוץ הדתי, יפעת סלע. לקראת צאת השבת שוחחנו על פעילות התנועה כיום והזמנו את הצעירים להיות שותפים. נפרדנו בהבדלה מוזיקלית חגיגית. שבת זאת מהווה מקפצה לפעילות צעירי התנועה וספתח לתכניות לשילובם בשדרת ההנהגה התנועתית והישראלית. פגשנו צעירים מוכשרים, מלאי מוטיבציה, רצון לתרום ולקחת אחריות. היה כיף גדול. מחכים למפגש הבא.

קשת ויונתן – עם הפנים לתנועת הקיבוץ הדתי
השבוע קיימנו (אמיתי, שרגא, רותם וריבה) פגישת הכרות ראשונית עם נציגי המושב שיתופי יונתן שברמת הגולן. ישבנו עם חברת המזכירות, יו"ר האגודה הקהילתית (חברה חדשה באגש"ח) ועם מרכז המשק (חבר מקשת). היישוב יונתן הוקם ב-1975, בתגובה לגינוי הציונות באו"ם. חברי הגרעין המייסד היו חבריו לגרעין הנח"ל של יונתן רוזנמן ז"ל, שנהרג במלחמת יום הכיפורים, ומיד לאחר תום המלחמה התארגנו המייסדים להקמת יישוב לזכרו. היישוב מונה כ-120 משפחות, מחציתם חברים באגש"ח (אגודה שיתופית) וכמחציתם תושבים בהרחבה. משק יונתן מבוסס על חקלאות מצליחה. בפגישה הצגנו בפני הפורום את תנועת קבה"ד, ואת הניסיון שלנו בתחומים שעומדים על סדר היום בתחום המשקי, וכן את המשמעויות של הצטרפות לתנועה. סוכם לקיים פגישה נוספת, ולהעמיק את ההכרות. משם המשכנו למושב קשת, ויחד עם כל חברי המזכירות הפעילה שהצטרפו קיימנו את מפגש מטה עם מטה המסורתית – אנשי קשת הציגו בפנינו את הנעשה בתחומים השונים, ובעלי התפקידים בתנועה קיימו הכרות אישית עם חלק ממקביליהם מקשת. מטבע הדברים, החיבור הראשוני היה כלכלי, אך עם ההמשך, התברר שיש כר נרחב של שת"פ גם בתחום החברתי. סיכמנו שגם כאן, יש מקום להעמיק את ההכרות ושהמפגשים הבאים יוקדשו לנושאים ספציפים.

המרוץ אל בארות המים
במלאת 75 שנה להקמת קיבוץ בארות יצחק בנגב, 70 לקרב הגבורה ו-150 שנה להולדת הרב יצחק יתקיים מירוץ שליחים עממי של 111 ק"מ, ממגדל המים של בארות יצחק בנגב, למגדל המים בקיבוץ הנוכחי בחבל מודיעין. חברי בארות יצחק מזמינים את ידידי הקיבוץ, את בני ובנות הקיבוץ לדורותיו, את השכנים, השותפים לדרך, אוהבי הארץ, מכירי ומוקירי ההתיישבות העובדת, וחובבי הספורט העממי, לקחת חלק באירוע ולרוץ יחד איתם בקטע אחד או יותר של המרוץ, בימים רביעי-חמישי, כ"ב-כ"ג שבט, 7-8/2/2018. פתיחת המרוץ משולבת עם כנס "בארות בנגב" המתקיים גם השנה, בקיבוץ עלומים. 32 מקטעים של ריצת שטח עממית בשדות הנגב והשפלה. להשתתפות (חינמית), הרשמה ב: http://beeroty.migvan.co.il

מהצבעה להכרזה - חוגגים עצמאות בנגב!
אנשי הקיבוץ הדתי מוזמנים להצטרף לחוויה אינטלקטואלית, ציונית וערכית בנגב המערבי. הכנס השנתי השביעי של "בארות בנגב" יתקיים בעלומים ביום רביעי, כ"ב בשבט תשע"ח, 7.2.2018. פרטים מלאים וקישורית להרשמה באתר הקיבוץ הדתי.

שבת שלום, 

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב