תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 392

04/01/2018
י"ז בטבת, תשע"ח

שלום לכולם!

לחנוך גלסנר
חבר עין הנצי"ב
ברכות לרגל קבלת פרס מטעם ארגון מגדלי הדגים, שניתן לצעירים מבטיחים בענפי החקלאות השונים במסגרת ועידת ישראל לחקלאות לחברינו

פרסים למפעלים בקיבוצים התנועה -ביו בי ועלבד
אחת מתוך 7 החברות שזכו השנה בפרס היצואן המצטיין ואות סחר החוץ של מדינת ישראל היא ביו בי של שדה אליהו. הפרס הוענק על ידי נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שסיפר על ביקוריו בהודו וברחבי העולם כשהוא חוזה בפיתוחים הישראלים הפרושים בשדות רבים ואמר: "קשה לי לתאר לכם את תחושת הגאווה שלי בכל ביקור במדינות העולם. בשכל וכנראה גם בלא מעט מזל, הצליחה מדינת ישראל הצעירה להקים תעשייה לתפארת. כזו שתתפתח ותהיה תמיד חדשנית, יצירתית, וחותרת ליצירת שיתופי פעולה... אות סחר החוץ של ישראל הוא אות של הוקרה למי שאחראים 
על יצוא של כתשעים וחמישה מיליארד דולר. מנוף קריטי לצמיחה הכלכלית, שמהווה כשליש מהתוצר הישראלי, ובשאיפה רק ילך ויגדל". בנוסף לפרס זה, זכה השבוע מפעל "עלבד" ממשואות יצחק בפרס "תעשייה יפה ומקיימת בישראל יפה" 2017 על 25 שנה של 5 כוכבי יופי! בהחלט גאווה גדולה.

מזמו"ר- תקציב, תכנית עבודה ופרידה
המזכירות המורחבת התכנסה לדיון בתקציב ותכנית העבודה ל- 2018. סקרנו שם את עיקרי הנושאים שאנו מתכוונים לעסוק ולהשקיע בהם בשנה האזרחית הקרובה. הרחבנו קצת יותר בנושאים הבאים: מעורבות חברתית ובכללה מיזם 'קהילות המשימה' של הקבה"ד ; רשת החינוך התנועתית; התיישבות - יישובים חדשים, צרוף יישובים עמיתים נוספים ותכנית הצמ"ד בקיבוצים; במזמו"ר נערך דיון ער לגבי הכיוונים הנוספים וסדרי העדיפות הנכונים בהקצאת המשאבים. אנו מודים לחברים שהשתתפו באיכפתיות ובעניין, ואיתגרו את התכנית בתחומים שונים, אך גם נתנו אמון בפעילי התנועה ובתכנית, חרף דילמות תוכן חשובות שהועלו. 
האתגרים רבים ובעז"ה נעשה ונוכל להם. ניתן לראות את חוברת תכנית עבודה 2018, בקישור זה. בתוך כך נפרדנו בהכרת תודה והתרגשות משני עובדים- פעילים ותיקים שסיימו עבודתם לאחרונה: עדנה גולינסקי (לאחר 44 ! שנות עבודה בתנועה) ואבישי טבת (לאחר כ- 22 שנים בתנועה ועוד 34 בתק"צ !). את עדנה מחליפה בימים אלו אושרה רובינסון (ראו להלן). כמו"כ אנו בונים את מודל ההפעלה החדש של מחלקת הביטחון ונעדכן את הקיבוצים והחברים בקרוב.

מטה עם מטה במושב קשת
המזכירות הפעילה תעלה בשבוע הבעל"ט לביקור של מטה התנועה בקשת. הביקור הוא המשכו של תהליך שבמסגרתו כבר קיבלו במושב השיתופי החלטה חיובית על הצטרפות כ"עמיתים" לתנועת הקיבוץ הדתי. בביקור ננסה להכיר ולבנות תכנית עבודה משותפת, ולהתקדם לאישור בהחלטת המזכירות המורחבת (לאחר ביקור המזמו"ר בקשת). כמו כן אנו מתחילים בתהליך ראשוני של אפשרות זו גם עם מושב יונתן. אם התהליך יבשיל – נעדכן ונתקדם.

אושרה רובניסון – מזכירה באגף חברה
בשעה טובה הצטרפה אלינו השבוע אושרה רובינסון כמזכירת אגף חברה. אושרה נשואה לדניאל (בן טירת צבי) אמא לעומר ומתגוררת בנחלים. אושרה תעבוד בימים א'-ה' בין השעות 11:30-15:30 מספר הטלפון שלה בעבודה הוא: 03-6072706. אנו מאחלים לה בהצלחה ומודים לדנה על התקופה הארוכה בה תפקדה ללא מזכירה נוספת והייתה לנו לעזר רב.

מסע אל הדמוקרטיה
בסוף השבוע הקרוב יתקיים בקיבוץ לביא הסמינר המסורתי לכיתות י"א - מסע אל הדמוקרטיה. במהלך המסע יעמיקו בני ובנות י"א בהבנת הרעיון הדמוקרטי, יכירו סוגיות פוליטיות עכשוויות, ייפגשו וישוחחו עם חילונים, ערבים וחרדים, וינסו לגבש עמדה מורכבת ביחס למתח שבין יהדות ודמוקרטיה. מצפים לסמינר מרתק ומהנה.

קהילת 'ואהבת' חצור, בוגרי בית ישראל ותנועת הקיבוץ הדתי
בשבוע שעבר נפגשה נציגות מחברי המזכירות הפעילה עם נציגות מחברי קהילת 'ואהבת'. הקהילה מורכבת מבוגרי מכינת "בית ישראל" שהתיישבו לפני 8 שנים בחצור הגלילית, יצרו קהילה משותפת עם בני המקום, ופועלים בתחומים מגוונים להעלאת הדימוי של העיירה ולקידום נושאים מהותיים בעיקר בתחומי חינוך ורווחה. חברי הקהילה מביאים משב רוח רענן לעיירה הצפונית ומזה 4 שנים הם יזמו, הקימו ומלווים גרעיני ש"ש שפועלים אף הם במקום, ומהם מקווים לבנות גם את דור ההמשך של הגרעין. הפגישה נערכה ביוזמת חברי הקהילה, חלקם בוגרי קיבוצינו, מתוך כוונה להשתלב כקהילה משימתית בתנועת הקיבוץ הדתי בשת"פ רחב יותר עם "בית ישראל". פגשנו צעירים (בעלי ניסיון) ערכיים, חדורי אמונה ומלאי מוטיבציה לעבודה קהילתית משמעותית, שהתרגשו מאוד מהחיבור עם התנועה. במפגש הוקדש זמן להכרות הדדית, ולתחילת גיבוש תוכנית עבודה לשיתוף פעולה אפשרי בקהילות המשימה.

שינוי באורחות חיים - הצבעה נוספת בעין הנצי"ב
לפני כשבועיים התקיימה הצבעה חוזרת בעין הנצי"ב על שינוי באורחות חיים (מודל רשת ביטחון "רך" יחסית). ההצבעה באה לאחר שנעשו מספר שינויים בחוברת השינוי לאחר הצבעה קודמת. 69% מהחברים תמכו בשינוי, כ- 3% יותר מההצבעה הקודמת אך עדין לא מספיק לרוב הדרוש של 75%. בעין הנצי"ב נערכים להמשך התהליך בהתאם להחלטת המוסדות. גם בקיבוצים אחרים נערכים בימים אלו עדכונים ושינויים במודלים השונים, ולפעמים אף שינויים משמעותיים שמצריכים שינוי תקנון.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב