תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 391

28/12/2017
י' בטבת, תשע"ח

שלום לכולם!

שלושה בוגרי ישיבת מעלה גלבוע בין מסיימי קורס טיס
במסדר כנפיים מחזור 175 של קורס טיס, צעדו השבוע על מגרש המסדרים שלושה בוגרי ישיבת הקיבוץ הדתי מעלה גלבוע. סגן יאיר, מצטיין הקורס, וסגן יובל עתידים לשרת בטייסת מטוסי תובלה. סגן אילן מיועד לשרת כנווט קרב. זו אחת הפעמים הנדירות, בה שלושה חברים מאותו מוסד לימודי, מסיימים את הקורס הארוך והמפרך ביותר בצה"ל. סגן אילן, שהתחתן במהלך הקורס, סיפר: "התקופה בישיבה, נתנה לי את הזמן להתבגר, לחשוב, להיות בשל יותר. במקום לעבור ישר ממסגרת של בית ספר תיכון, למסגרת הצבאית, היה לי זמן להתפתח בצורה אישית". בישיבה שמחו על כך ששלושה מבוגריהם נמנים עם מסיימי קורס הטיס ובשיחה עם 'כיפה' אמר ראש הישיבה, הרב יהודה גלעד, "חשוב לזכור שיש לעם ישראל נציגים מכל המגזרים ומכל המקומות ואנחנו שמחים שתלמידינו לוקחים חלק כל כך משמעותי בדבר הגדול הזה... ברור לנו שישיבה היא לא מכינה לקורס טיס, אלא מקום שמוציא בני תורה ואנשים ערכיים ומוסריים בחברה הישראלית. אנחנו כמובן שמחים שבוגרינו מגיעים גם להישגים האלה".

קבוצת תפילה אזורית
ביוזמה של אנשים ונשים מקיבוצינו בעמק המעיינות ובשיתוף עם בית מדרש "קדמה" בעין הנצי"ב, קמה קבוצת תפילה אזורית שתכליתה כינון מניין משתף הלכתי, שיתחיל בתפילות שחרית בראשי חודשים. אחרי תהליך של לימוד מקורות, תיפגש הקבוצה במוצאי שבת הקרובה, פרשת ויחי, י"ב בטבת 30.12 להכנות והתארגנות לקראת התפילה הראשונה שתתקיים בראש חודש שבט – יום רביעי, 17.1. לבירורים מעשיים והצטרפות לקבוצה – הילה אונא, 054-5640989 ; mila@sde.org.il. לבירורים הלכתיים – הרב יצחק בן דוד 0545396492 ; מהר"ת אביטל אנגלברג 052-2577670.

בוחרים – חינוך. כנס החינוך השנתי קרב ובא!
עוד רגע זה קורה! רביעי וחמישי, כ"ג-כ"ד טבת, 10-11.1.2018, כנס החינוך השנתי במלון לביא - יומיים של למידה, חוויה, שאלות, שיח והנאה. מי יהיה שם? מנהלות ומנהלי החינוך, צוותי החינוך – מלידה עד י"ב, רבנים, מנהלי קהילות, אנשי המזכירות הפעילה וכמובן הרבה אורחים חשובים ומעניינים. נשמע על פלורליזם וחינוך יהודי בישראל, נפגש עם מיטב הפעילם בתחום תרבות השיח, נקיים מרחב יזמות חינוכי – דמוקרטי, נשמע 'איך לשחק כל החיים מבלי להפסיד פעם אחת". אמילי עמרוסי תתארח בכנס ותשוחח על 'קרבות המקלדת', את בוקר היום השני 'בוקר של דמוקרטיה', נחווה דרך אמנות, טבע וקולנוע. בהמשך נתנסה בתרגיל בדמוקרטיה ונשמע על ערכים דמוקרטיים אצל חכמי יהדות המזרח. במפגש TED נפגוש דמויות שונות ומעניינות שידברו על מתחים ואתגרים בחיים הדמוקרטים בקבוצה, בקהילה ובמדינה, ולסיום – נקנח בחוויה משותפת 'תיאטרון בסלון – קומיקזה' מופע קומי מוזיקלי שיסכם ויעבד עבורנו את חווית הכנס. בקרוב תתפרסם התכנית המפורטת ותפתח ההרשמה המקוונת.

שבת צעירים
65 זוגות, תוכן והנאה משולבים, ומעל הכל – שבת של חיבורים. י"ח- י"ט טבת, שבת פר' בא, 5-6.1, צעירים התנועה (25-45) מתחילים בבוקר שישי בבראנצ' מפנק ומיד אחריו יוצאים לסיורים מקבילים בתל אביב (בעקבות ציורי גרפיטי בעיר ; מפגש עם החצר האחורית של תל אביב). לקראת כניסת השבת ילוו אותנו חברי 'פרשת דרכים' בקבלת שבת ייחודית, ומכניסת השבת ואילך – נסעד בצוותא, נתפלל, נלמד, נפגש אלה עם אלה, נשמע ממגוון המשתתפים על עשייתם, מחשבותיהם וחלומותיהם. אורחנו בשבת ובמהלכה יהיו ד"ר גדי טאוב, דליה יוחנן, יפעת סלע ואמיתי פורת. רשמים וחוויות בהמשך.

מאגף המשק והכלכלה
בשורה למגדלי הדגים בבריכות ולמשקי המדגה בעמק המעיינות - משרד האוצר דחה בשנה את הפחתת המכס על יבוא דגי-מאכל שנועדה להיכנס לתוקף בשבוע הבא ב־1 בינואר 2018! לפי צו מוסכם עליו חתמה הממשלה באוגוסט 2016, המכסים המוטלים על יבוא דגי אמנון, בורי וקרפיון היו צפויים לרדת ב־12.66% בתחילת כל שנה – מ- 2018, ועד 2020. זאת בהמשך להפחתה של 50% במכס בעת חתימת הצו. ההפחתה המדורגת גובשה ב-2016 לאחר מחאת מגדלי הדגים ובסיכום משותף בין האוצר, רשות המסים, משרד החקלאות והתאחדות חקלאי ישראל. בתמורה זכו מגדלי הדגים המקומיים בתמיכה ממשלתית של 30 מ' שקל בשנה. ההפחתה הותנתה בכך שהירידה בפדיון מגדלי הדגים תהיה עד ל־10% בלבד. ממשרד האוצר נמסר: "לאור הפגיעה בפדיון החקלאים ולאחר ירידה משמעותית במחירי הדגים, מצאנו לנכון לדחות את הפעימה הבאה בהפחתת המכסים לשנה הבאה". אנו מקווים שהדחייה תחזור על עצמה בשנים הקרובות כך שניתן יהיה ליצור קצת וודאות לגבי עתידו של ענף המדגה, וכדי שתתאפשר התארגנות והתייעלות להמשך פיתוח וביסוס הפרנסה של המשקים העוסקים בתחום. חשוב לציין כי מהלך זה הושג לאחר עבודה מאומצת של ארגון מגדלי הדגים בראשות אלי שריר (מירב) בשיתוף עם התאחדות חקלאי ישראל. יישר כוחכם!

צמיחה דמוגרפית והתיישבות
במוא"ז זבולון, נפגשו השותפים בכפר הנוער הדתי כפר חסידים- נציגי הקבוץ הדתי, ונציגי עמותת 'דעת, עם ראש המועצה ואנשיו בנושא בניית מתווה מוסכם לפיתוח הכפר. כפר הנוער הדתי, כוותיקי כפרי הנוער של התנועה, מיוחד בכך שיש לו סמל יישוב, הקצאת קרקע ומים, ואף מכסת חלב! כבר שנתיים מופיע בתכנית העבודה שלנו האתגר להביא לשם קבוצת משפחות, ולהפוך את המקום ליישוב אחד, שיש בו קהילה וכפר נוער בני קיימא. במסמך שהגשנו למזמו"ר לפני כשנה נכתב: "יצירת דגם ומסלול חדש של התיישבות בתנועה, המשלבת התיישבות שיתופית עם משימתיות וחינוך. בניית דגם קהילתי/יישובי קבוע שתומך, מלווה, ועוטף את הפעילות המשימתית/חינוכית בכפר הנוער ונותן לה יציבות וקיימות, אופק ארוך טווח לייצוב צוותי החינוך בכפר. בנייה מעטפת אזרחית, ערכית, ותומכת לחניכים, מודל אנושי-חינוכי...". בפגישה הסכמנו על אסטרטגיה משותפת בין הגורמים לקידום התיישבות, והוקם צוות היגוי משותף כדי לקדם מטרה זו. כפועל יוצא מכך - לקראת 2018 יש לנו 3 יעדים של התיישבות חדשה/מתחדשת שאנו מלווים: ברוש בבקעה, כרם שלום, וכפר חסידים. בכל אחד מהם אתגרים ייחודיים – חלקם דומים וחלקם שונים, אך בעזרת ה'-נעשה ונצליח!

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב