תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 388

07/12/2017
י"ח בכסלו, תשע"ח

שלום לכולם!

פינת צמ"ד והתיישבות
כרם שלום – לאחרונה התקיים יום חשיפה בכרם שלום. למפגש הגיעו עשר משפחות דתיות חדשות על מנת לראות מקרוב את המקום, להכיר את השותפים לדרך, וללמוד על ההתנהלות של קבוץ מתחדש. הם מצטרפים לקבוצה של 4 -6 משפחות, שכבר מביעות רצון להתיישבות במקום. התכנית היא לעלות לקיבוץ בקיץ הקרוב, ולממש את החלטת אסיפת חברי כרם שלום להפוך לקבוץ מתחדש ומעורב - דתיים וחילוניים. לתהליך יש ליווי קהילתי צמוד, הן לקבוצה המתגבשת, והן לתושבי המקום הוותיקים יותר. אנו שמחים וגאים לומר כי מחצית מהאנשים בקבוצה המתגבשת הם בני התנועה. בחנוכה מתוכנן מפגש נוסף. המעוניינים במידע, מוזמנים להתקשר למורדי שבט. בראש צורים מחליטים השבוע, בעז"ה, על קבלן מבצע של שלב א' (21 יחידות דיור לחברי הקיבוץ) ומקדמים שינוי תב"ע הנדרש לביצוע שלב ב' (18 יח"ד). כל המועמדים (כמעט) השלימו את בדיקות ההתאמה החברתית והכלכלית, וקבלו אישור מועדת קבלת פנים להמשיך בתהליך, הכולל חתימה על מסמך בקשת הצטרפות לקבוץ, ולאחר מכן, יסיימו את תהליך הקבלה לחברות בהצבעה בקלפי. בהצלחה!

קואליציית הארגונים הדתיים למיגור הזנות
מזה חצי שנה שהתנועה לוקחת חלק בקואליציית הארגונים הדתיים למיגור הזנות, בראשות חברת הכנסת שולי מועלם. הקואליציה מונה למעלה מ-20 ארגונים מקצוות הקשת המגזרית. כחלק מחברותנו בקואליציה, אנחנו שותפים בחלוקת סלי מזון לנשים ואימהות 'שורדות-זנות', בעזרת משואות יצחק. השתתפנו בעצרת מחאה וזיכרון בתל אביב בקיץ וכעת נערכים יחד עם הקואליציה לכנס של הציונות הדתית שיתקיים ב- 24.1 בירושלים. כחלק מהכנות לכנס, יזמנו שותפות מעניינת עם מכללת אמונה, מכללה דתית לאמנות בירושלים. השבוע קיימנו מפגש עם סטודנטיות שנה ג' מהמכללה, וביקשנו מהן להיות שותפות שלנו באמירה החברתית דרך כלי האומנות. הגיעו למפגש בנות מחוגי התיאטרון, אומנות ועיצוב גרפי. למפגש הגיעה גם נטלי, מנהלת דירת החירום של 'סלעית', כדי לתאר בפניהן את התופעה, את חשיבות ההפללה והשיקום. נעה מבורך מייסדת שותפה של הקואליציה, ולימור ספראי, נציגת התנועה בקואליציה, שוחחו עם הבנות על האמירה החברתית-דתית שאנחנו כקואליציה רוצים להוציא החוצה, ועל היכולת שלהן להיות סוכנות שינוי בתחום, כשהמסר הברור הוא: זנות היא דבר מגונה ולא מוסרי מבחינה חברתית ודתית, ואנו לוקחים חלק במאבק למיגור התופעה הן בהיבט החקיקתי והן בהיבט החינוכי והחברתי. במקביל ללחימה בתופעת צריכת הזנות אנו שואפים לייצר תכניות מיטביות להגנה וקידום נשים במעגל הזנות, לעזור להן לצאת ממנו בבחינת 'עמה אנוכי בצרה' - סולידריות לאחיותינו בעם ובחברה. אנו מקווים ששיתוף הפעולה הנרקם בימים אלו בין המכללה לקואליציה, כשאנחנו היזמים של השותפות הזאת, תביא בעז''ה לתוצרים משמעותיים שיוצגו בכנס וגם לאחריו.

בתי הספר של הקבה"ד- מצטיינים בגיוס לצה"ל
השבוע פורסמו רשימות מצטייני הגיוס (אחוז גיוס, מיצוי לקצונה, מיצוי ללחימה בבנים) בפילוחים שונים. בין בתי הספר, בלטו לטובה בתי הספר שק"ד-דרכא שדה אליהו (שלישי בבנים, ושני בבנות דתיות) ובית הספר בקבוצת יבנה (שביעי בבנים, וראשון בבנות דתיות) - ומותר לנו גם לרוות מעט נחת להכיר בערך עצמנו ותרומתנו לעם ולמדינה, אך לא פחות מכך המעמד מחייב אותנו לזכור ולעבוד על הייעוד והערך של המצווה החובה והזכות לשרת בצה"ל ועל מה שבין ה"אני" ל"אנחנו" – לכלל ישראל. תפיסתנו את חובתנו וייעודנו אלו, בולטת במיוחד בגיוס הבנות בקרב הציבור הדתי. ניכר שדבר שהיה נחלתנו כבודדים וחלוצים לפני המחנה הציוני -דתי, הופך להיות דרך לרבות וטובות.

בתוך כך לוחמת שריון מצטיינת - רב"ט רינה מישל מגרעין צבר בקיבוץ עלומים סיימה השבוע, יחד עם עוד 13 בנות את הקורס הראשון של לוחמות שיריון ועוררה גאווה ושמחה גדולה כשנבחרה כמצטיינת הקורס! בתום שמונה חודשים הסתיימה ההכשרה הראשונית של לוחמות הטנקים במערך הגנת הגבולות ובכך הן עשו היסטוריה - לראשונה יש בצה"ל טנקיסטיות.

מהגיל הרך
מדווחת נירית אפרתי - השבוע נפגשו מנהלות הגיל הרך בבארות יצחק לפורום המסורתי שלנו. פתחנו עם הרב ירון בן דוד, רב בארות יצחק, ששיתף אותנו במחשבותיו על החיבור בין חינוך וחנוכה, למדנו יחד מתוך ספרו של הרב שלמה וולבה ז"ל "זריעה ובניין בחינוך", ראינו את השוני והחיבור בין זריעה וצמיחה, לבניין וחינוך ולמדנו על נוכחות הצמיחה: "הצירוף של כח הצמיחה ומעשה הבנייה זהו החינוך". פגשנו את רותי אלידע, גננת מיתולגית בבארות יצחק שהדגימה לנו פעילות תיגוף - תיפוף על הגוף. רותי הביאה איתה את עולם המוזיקה והדגישה בפני המנהלות עד כמה שילובו בכל תחומי ההתפתחות של הילד חשוב ומביא שמחה. לימור נתנזון, גננת נוספת מבארות יצחק, שיתפה אותנו בגישת טיפול ייחודית והכניסה אותנו לאווירת חנוכה במשחקים המותאמים לילדים עם לקויות חושיות מגוונות. חידדנו יחד את החשיבות בזיהוי, הכרה והכלת ילדים עם קשיים של ויסות ותחושה. תודה ללימור לרותי שפינו מזמנן. היה מעשיר ומרתק. לסיום הפגישה דפדפנו יחד בחוברת תו התקן החדשה של התנועה הקיבוצית, שמחנו בפרסומה ולמדנו מעט על מרכיביה. ניפגש בע"ה בכנס החינוך!

תקציב ותכנית עבודה ל- 2018:
כאמור אנו עוסקים בגיבוש התכנית ותקציב התנועה ל- 2018. החלומות שלנו כוללים שמירה על פעילות טובה קיימת, ופיתוח תחומים חדשים – בייחוד תחומי המעורבות החברתית, מוסדות החינוך, התיישבות וקהילות חדשות, הצעירים, וגם פיתוח שירותים בתחום הכלכלה והכספים. לכל אלו נדרשים משאבים ומקורות חדשים שיש לפתחם ולשכללם. כדרכם של חלומות שמבקשים הגשמה, הם טעונים התמודדות עם היישום, ונדרשים להתכנס למסגרות אחראיות תקציבית. התקציב והתכנית יוצגו בעז"ה במזמו"ר הקרוב שיתקיים בי"ד בטבת 1.1.2018. ובעז"ה נעשה וגם נוכל.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב