תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

21/11/2017
ד' בכסלו, תשע"ח, 21.11.2017
גיליון מס' 585
פרשת ויצא
רחל, לאה ובית ישראל
מאת הרב אלישיב קנוהל, כפר עציון

"וַיֹּאמְרוּ כָּל הָעָם אֲשֶׁר בַּשַּׁעַר וְהַזְּקֵנִים עֵדִים, יִתֵּן ה' אֶת הָאִשָּׁה הַבָּאָה אֶל בֵּיתֶךָ כְּרָחֵל וּכְלֵאָה אֲשֶׁר בָּנוּ שְׁתֵּיהֶם אֶת בֵּית יִשְׂרָאֵל" (רות ד,יא).

זוהי עובדה היסטורית, רחל ולאה – שתיהן בנו את בית ישראל. האם יעקב רצה בכך? לא!

יעקב אהב את רחל ועבד בעבורה ארבע עשרה שנה. הפרשה מתארת לנו שלאה הייתה דחויה בשנים שלאחר החתונה – ''וַיַּרְא ה' כִּי שְׂנוּאָה לֵאָה" (כט,לא). טרגדיה נוראה. יעקב לא רצה בלאה, אבל היא כנראה, על פי הפסוקים, רצתה ביעקב. שתי נשים לאיש אחד, ושתיהן אחיות, האחת אהובה ואחת שנואה. ''וְאִשָּׁה אֶל אֲחֹתָהּ לֹא תִקָּח לִצְרֹר לְגַלּוֹת עֶרְוָתָהּ עָלֶיהָ בְּחַיֶּיהָ" (ויקרא יח,יח). האם באיסור זה בפרשת העריות מהדהד הסיפור של יעקב עם רחל ולאה? מי יודע? אבל הפסוק משתמש בביטוי 'לצרור' שהשורש שלו הוא 'צרה'. כך נקראת האישה השנייה בלשון חכמים, והדבר מובן.

"כִּי תִהְיֶיןָ לְאִישׁ שְׁתֵּי נָשִׁים הָאַחַת אֲהוּבָה וְהָאַחַת שְׂנוּאָה וְיָלְדוּ לוֹ בָנִים הָאֲהוּבָה וְהַשְּׂנוּאָה וְהָיָה הַבֵּן הַבְּכֹר לַשְּׂנִיאָה: וְהָיָה בְּיוֹם הַנְחִילוֹ אֶת בָּנָיו אֵת אֲשֶׁר יִהְיֶה לוֹ לֹא יוּכַל לְבַכֵּר אֶת בֶּן הָאֲהוּבָה עַל פְּנֵי בֶן הַשְּׂנוּאָה הַבְּכֹר" (דברים כא, טו-טז). גם באיסור זה כל אוזן רגישה תוכל לשמוע את ההד מפרשתנו ומהמשך הסיפור בפרשיות הבאות.

יעקב – הדור השלישי לבית ישראל נבחר ע''י הקב''ה לבצע את המעבר ממצב של אדם יחיד להנהגת משפחה שלמה. אצל משפחתו יתחולל המעבר מהיחיד – אברהם, יצחק ויעקב, אל המשפחה – הרבים, 'בית יעקב'. עם הבחירה הזאת מטיל הקב''ה על יעקב שלא ברצונו את הניסיון הקשה של הנישואין לאשה שאינו אוהב ואינו רוצה בה. מה לנו בכבשונו של עולם. מדוע הדברים צריכים להתגלגל בצורה כזו? אין לנו תשובה על כך, אבל מה שמונח לפנינו זה מבחן המנהיגות של יעקב. יעקב הוא המנהיג של הבית המורכב הזה, והשאלה העולה היא האם הוא מנהיג את הבית כראוי?

חובה לציין שיעקב מבין שלאה עשתה יד אחת עם אביה לבן במעשה ההונאה שלו. ''וַיְהִי בַבֹּקֶר וְהִנֵּה הִוא לֵאָה", זאת אומרת שהיא שותפה למעשה המרמה. אף על פי כן יעקב מקבל את המעשה ולא משליך אותה ממנו. לא ברגע הראשון שהוא עדיין תלוי בלבן ומייחל שייתן לו את רחל, אבל גם לא בהמשך השנים כשהוא כבר בארץ ישראל עצמאי לחלוטין ולא תלוי בלבן כלל.

זוהי מדרגה אחת, בבחינת 'סור מרע' – יעקב נמנע מלבייש את לאה ולהפקירה לאחר שחי אתה כבר חיי אישות. אך אנו מבקשים גם לדעת האם יעקב הצליח להתעלות למדרגה נוספת במבחן הנהגתו את בית יעקב. כאן הסיפור עצמו כפי שמתואר בתורה אינו מחמיא ליעקב. יעקב ממשיך לאהוב את יוסף בנה של רחל יותר משאר ילדיו, הוא מנשא אותו עליהם בדרכים שונות דבר המביא את האחים בסוף הדרך למכירתו של יוסף. "וְיִשְׂרָאֵל אָהַב אֶת יוֹסֵף מִכָּל בָּנָיו כִּי בֶן זְקֻנִים הוּא לוֹ וְעָשָׂה לוֹ כְּתֹנֶת פַּסִּים: וַיִּרְאוּ אֶחָיו כִּי אֹתוֹ אָהַב אֲבִיהֶם מִכָּל אֶחָיו וַיִּשְׂנְאוּ אֹתוֹ וְלֹא יָכְלוּ דַּבְּרוֹ לְשָׁלֹם" (בראשית לז,ג-ד).

האם הקב''ה מוביל את כל המהלך הזה כדי לגלגל את משפחת יעקב למצרים?

מי יודע מה בסיפור הוא על פי ההנהגה הא-לוהית, ומה בסיפור מתרחש כתוצאה מהבחירה החופשית של האדם? ברור ששני הכוחות משמשים פה בערבוביה. שהרי הפסוק אומר בסוף הסיפור "וְעַתָּה לֹא אַתֶּם שְׁלַחְתֶּם אֹתִי הֵנָּה כִּי הָאֱ-לֹהִים..." (בראשית מה,ח). אבל ברור שגם החלטותיו של יעקב מובילות את הסיפור, וזהו מבחן ההנהגה שלו.

זהו מבחנו של יעקב. כנראה בחוש או על פי רוח הקדש הוא יודע שלאה צריכה להיות גם כן אשתו וממנה יהיו חלק מילדיו, לכן הוא לא מגרשה כפי שעשה אברהם להגר, ואחר כך לבני הפילגשים, אבל הוא משלם על הכרעה אצילה זו בהמשך חייו מחיר גדול.

הרב אלישיב קנוהל. רבה של כפר עציון וחבר הקיבוץ מאז ימיו הראשונים. משמש גם כראש אגף הנישואין בצהר. נשוי למרים למשפחה 11 ילדים וכשלושים נכדים.
חיבר את הספר 'איש ואשה' כספר הדרכה לזוגות צעירים ואת הספר 'ואכלת ושבעת' העוסק בדיני כשרות. היה שותף לניסוח 'ההסכם לכבוד הדדי'.
כדי לקבל דף פשרת השבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il 
ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא. 
תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: amudim@kdati.org.il
חסר רכיב