תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

01/11/2017
י"ב בחשון, תשע"ח, 1.11.2017
גיליון מס' 582
פרשת וירא
סיפורן של שתי העקידות
מאת מהר"ת אביטל אנגלברג, עין הנצי"ב


"קַח נָא אֶת בִּנְךָ אֶת יְחִידְךָ אֲשֶׁר אָהַבְתָּ אֶת יִצְחָק" (כב, ב)

בפרשיה הקודמת נפגשנו בישמעאל, בנו של אברהם. פגשנו בו בעקבות לידת יצחק, ששרה דורשת מאברהם לגרשו: וַתֹּאמֶר לְאַבְרָהָם גָּרֵשׁ הָאָמָה הַזֹּאת וְאֶת בְּנָהּ כִּי לֹא יִירַשׁ בֶּן הָאָמָה הַזֹּאת עִם בְּנִי עִם יִצְחָק. וַיֵּרַע הַדָּבָר מְאֹד בְּעֵינֵי אַבְרָהָם עַל אוֹדֹת בְּנוֹ. וַיֹּאמֶר אֱ-לֹהִים אֶל אַבְרָהָם אַל יֵרַע בְּעֵינֶיךָ עַל הַנַּעַר וְעַל אֲמָתֶךָ כֹּל אֲשֶׁר תֹּאמַר אֵלֶיךָ שָׂרָה שְׁמַע בְּקֹלָהּ כִּי בְיִצְחָק יִקָּרֵא לְךָ זָרַע. וְגַם אֶת בֶּן הָאָמָה לְגוֹי אֲשִׂימֶנּוּ כִּי זַרְעֲךָ הוּא (כא, י-יג).

מיד אחרי שאברהם מגרש את ישמעאל והגר, מגיעה הדרישה לעקידתו של יצחק. כאשר קוראים את שתי הפרשיות בעיון, נדמה כי בסיפורו של ישמעאל ישנם הקשרים ונקודות דמיון רבות לעקידת יצחק, עד שיש שיגדירו גם את סיפורו של ישמעאל- כעקידה נוספת. הרי אברהם נדרש לשלח את שני בניו. נדרש ממנו לעשות דבר הנוגד את האינסטינקט הבסיסי של אב לילדיו. בשתי הפעמים הוא עושה זאת השכם בבוקר: "ויַּשְׁכֵּם אַבְרָהָם בַּבֹּקֶר וַיִּקַּח לֶחֶם וְחֵמַת מַיִם וַיִּתֵּן אֶל הָגָר שָׂם עַל שִׁכְמָהּ וְאֶת הַיֶּלֶד וַיְשַׁלְּחֶהָ וַתֵּלֶךְ וַתֵּתַע..." (כא,יד) וכן בעקידת יצחק: "וַיַּשְׁכֵּם אַבְרָהָם בַּבֹּקֶר... וַיִּקַּח אֶת שְׁנֵי נְעָרָיו אִתּוֹ וְאֵת יִצְחָק בְּנוֹ, וַיְבַקַּע עֲצֵי עֹלָה וַיָּקָם וַיֵּלֶךְ" (כב,ג).

בשתי הפרשיות נדמה כי מותו של הילד וודאי. אצל ישמעאל- בגלל ייאושה של אמו: "וַתַּשְׁלֵךְ אֶת הַיֶּלֶד תַּחַת אַחַד הַשִּׂיחִם. וַתֵּלֶךְ וַתֵּשֶׁב לָהּ מִנֶּגֶד הַרְחֵק כִּמְטַחֲוֵי קֶשֶׁת כִּי אָמְרָה אַל אֶרְאֶה בְּמוֹת הַיָּלֶד..." (כא,טז). ולגבי יצחק "וַיִּשְׁלַח אַבְרָהָם אֶת יָדוֹ וַיִּקַּח אֶת הַמַּאֲכֶלֶת לִשְׁחֹט אֶת בְּנוֹ" (כב,י).

ולבסוף, בשני המקרים הילדים ניצלים בזכות מלאך ה' הפותח את עיני הגר ואברהם- "וַיִּקְרָא מַלְאַךְ אֱלֹהִים אֶל הָגָר מִן הַשָּׁמַיִם וַיֹּאמֶר לָהּ מַה לָּךְ הָגָר אַל תִּירְאִי" (כא,יז), וכן אצל אברהם ויצחק: "וַיִּקְרָא אֵלָיו מַלְאַךְ ה' מִן הַשָּׁמַיִם וַיֹּאמֶר אַל תִּשְׁלַח יָדְךָ אֶל הַנַּעַר"... (כב,יב).

הדמיון בין שתי הפרשיות, או לפחות- הסמיכות ביניהם זועק דרשני.

אני מבקשת להציע שעצם הדמיון ביניהם מעלה שאלות על טוב ורע גמור. האם באמת ישמעאל היה כל כך רע כפי שמוצג ברוב המדרשים? ובעיקר- מה הדמיון בין שני הסיפורים בא ללמד?

בניגוד לפרשנותו של רבי עקיבא, המייחס לישמעאל חטאי ע"ז, גילוי עריות ו/או שפיכות דמים, אולי עצם המחשבה כי גם סיפור ישמעאל טומן בחובו עקידה או ניסיון, מהווה אתגר ומערערת את הדיכוטומיה הרגילה של ישמעאל כבן הרע. (בדומה לבית מדרשו של רבי ישמעאל, הטוען לריב על הירושה למשל).

ומה מטרת ערעור זה?

אולי המטרה היא להראות שלמרות השוני, יש דמיון בין 2 האחים, ושלשניהם הובטח שיהיו גוי גדול. גורלם שונה אך יש בו דמיון. העקידה שנחצבה בלבבם. מסע החניכה לגוי גדול, שהשאיר בהם את עקידת הלב, שגם יצחק וגם אחיו, דווקא בגלל נקודות הדמיון, לעד יישארו אחים במריבתם.

ואולי- שלא לשכוח את הנעקד. גם אם הוא 'האחר', 'הזר', ישמעאל. גם לו הבטיח הקב"ה רבות. גם הוא עבר דברים קשים, אך הוא קיים. כאשר מוקד עזיבתו את הסיפור 'שלנו' הוא בסצנה כל כך דומה לסיפור שיכונן את המשך דרכנו, אולי ראוי ללמוד מכאן, שגם הוא מכונן. שסיפורו אולי המשיך 'בחוץ', אך קיומו ומקומו ראויים למקום ולמחשבה, גם לנו, ממשיכי דרכה של עקידת יצחק.

מהר"ת אביטל אנגלברג - רמי"ת במדרשת עין הנצי"ב. למדה בתכנית ההלכה במדרשת לינדנבאום, והוסמכה לרבנות אורתודוכסית מטעם ישיבת מהר"ת בניו יורק. בעלת תואר ראשון בתיאטרון ותואר שני בתלמוד. מנחת קבוצות, מלמדת גמרא והלכה במסגרות שונות. עוסקת רבות במושג האמת ובהתפתחות ההלכה אצל חז"ל. כיום מתגוררת עם בן זוגה ושתי בנותיה בקיבוץ עין הנצי"ב.

כדי לקבל דף פשרת השבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il 
ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא. 
תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: amudim@kdati.org.il
חסר רכיב