תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

27/09/2017
ז' בתשרי תשע"ח, 27.9.2017
גיליון מס' 578
יום כיפור
א-לוהי הפרטים הקטנים
מאת הרב אילעאי עופרן


פרק ט"ז בספר ויקרא, אותו אנו קוראים בשחרית של יום הכיפורים, מתאר לפרטי פרטים את עבודת הכהן הגדול במקדש ביום זה. הוא מפרט את הקרבנות ואת הבגדים. את מעשה הקטורת ואת הביאה אל הקודש. כל אלו מתוארים בדקדוק רב ובפירוט יתר לאורך פסוקים ארוכים.

רק בפסוק ל', כעבור 30 פסוקים של תיאור מדוקדק של עבודת הקודש, "טורחת" התורה לספר ללומדיה מה תפקידה ומה תכליתה של כל העבודה הזו – "כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לְטַהֵר אֶתְכֶם מִכֹּל חַטֹּאתֵיכֶם לִפְנֵי ה' תִּטְהָרוּ" (ויקרא, ט"ז, ל). בניגוד לכל שיקולי העריכה המודרניים שהיינו מעלים בדעתנו, התורה בוחרת שלא לפתוח בתכלית, במטרה או במהות של היום, אלא דווקא בפרטי ההלכות. רק לקראת סוף הפרק מתוודע הקורא לעובדה שפעולותיו של הכהן הגדול אמורות להביא לכפרת חטאי עם ישראל ביום הקדוש.

צורה זו, מעוררת תהייה ותמיהה גדולה – שהרי אנו רגילים להבחין בין העיסוק ב"עיקר" לבין העיסוק ב"פרטים". בדרך כלל, אנו מבקשים להקדיש את מרב הקשב והמאמץ לעיסוק בתוכן ובמהות, ההיטפלות לצד הטכני של העניין, נראית לנו שולית ולא פעם גם טרחנית. מדוע אם כן בוחרת התורה לפתוח ולפרט על מיני הקרבנות וצורת ההזאה, סוגי הקטורת וצורת ההקרבה מבלי לומר דבר וחצי דבר על ה"רעיון" המסתתר מאחורי מעשים אלו?

נראה שישנו מסר עמוק ומורכב בבחירתה של התורה לערוך פרשה זו באופן זה. כך היא דרכה של תורה. העיקר מצוי תמיד בפרטי הפרטים, המעשיים, הדקדקניים. לא בעקרונות, בהצהרות או בהכרזות הגרנדיוזיות. אילו הייתה התורה פותחת בדברים אודות הסליחה והכפרה, היינו עלולים להעלות בדעתנו כי "המדרש עיקר" ולא המעשה. מהותה של ההוויה הדתית היא ההלכה, בהיותה התרגום המעשי של עולם הרוח היהודי. הניסיון להבחין בין "ערכי היהדות" לבין ההלכה עצמה, בין "רוח התורה" ובין מצוותיה, הוא קריאת תיגר על יסודות אמונתנו.

בעת קריאת התורה ביום הכיפורים נזכור, כי עיקרה של הקריאה הוא בפרטי הפרטים – שם אנו חיים את רוב חיי המעשה, שם ראוי שנחיה גם את חיי הרוח.

הרב אילעאי עופרן רב קבוצת יבנה, ראש מכינה קדם-צבאית 'רוח השדה'.

כדי לקבל דף פשרת השבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il 
ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא. 
תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: amudim@kdati.org.il
חסר רכיב