תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 374

24/08/2017
ב' באלול, תשע"ז
שלום לכולם!

עדכונים ממוסדות החינוך - בית הספר העל יסודי קבוצת יבנה

שנת הלימודים תשע"ח בפתח, ו-600 תלמידי בית הספר העל-יסודי בקבוצת יבנה מתכוננים לחזרתם לבית הספר. מדווח יאיר לסלוי, מנהל בית הספר: רוב התלמידים שלנו אינם מתגוררים ביישובי המועצה ובחרו ללמוד בבית ספר שאינו באזור מגוריהם למרות זמן ועלות הנסיעה. זו עבורנו עדות נהדרת לייחודו ולאטרקטיביות של בית הספר. בעשייה החינוכית מורכב למדוד ולכמת את העשייה. בחירת הבוגרים את המשך עתידם היא אחת הדרכים לזהות כיוונים חינוכיים ועד כמה הופנמו המסרים החינוכיים של בית הספר. נתוני ההכוון העיקריים של השכבה המסיימת את בי"ס השנה - מסגרת לימוד תורנית 38% ; צבא או שרות לאומי 31% ; מכינה מעורבת 21%; שנת שרות 6%. המסקנות מעניינות, ובין השאר הן מלמדות על העדפת חלק משמעותי מהבוגרים להתעמק בשנת הי"ג בזהות הדתית. תכנית בית המדרש עברה שינוי השנה והיא תכנית בחירה, אליה יכולים להצטרף כל תלמידי בית הספר, מה שהגדיל את מספר התלמידים המשתתפים בה. פעילות תכנית בית המדרש כוללת בית מדרש יוצר עם אמנים, עיסוק במידות, ופעילות חוץ- שבת, סיור והצגה. בשנה הבאה יצאו תלמידי החט"ע ללימוד של אחה"צ במסגרת תורנית על תיכונית, ומתוכננת גם שבת בחברון. מתוך ראיית חשיבות לימוד תורה בהיקף מוגבר, גיבשנו השנה תכנית בגרות שכוללת 2 תחומי לימוד מוגברים ביהדות, אותם יכול התלמיד לבחור מתוך המקצועות הבאים-תנ"ך, תושב"ע, מחשבת ישראל וספרות. אנו מקווים שלימוד מתוך בחירה וברמת עיון גבוהה יביא גם לאיכות בלמידה. כיוון שרוב התכנים ודרכי ההוראה בבית הספר סובבים סביב הקניית ידע ומביאים בהם לידי ביטוי יכולות למידה עיוניות, שילבנו בחטיבת הביניים בתוך יום הלימודים גם 2 שיעורי בחירה בשבוע, בהם ניתנת לתלמיד הזדמנות לגלות ולאמן את יכולותיו האחרות שלרוב לא באות לידי ביטוי בבית הספר, כגון- אמנות, עיצוב גרפי, דרמה ומחול. ברכה והצלחה לכל תלמידנו ולאנשי הצוות היקרים!

צבר – טקס פתיחה

בשבוע שעבר התקיים טקס הפתיחה של גרעין צופים צבר 2017 בבניני האומה בירושלים. בטקס רב רושם התקבלו כ- 300 חברי גרעינים חדשים לתוכנית המיוחדת. השנה יתקבלו בברכה שני גרעיני צבר (גדולים) בקיבוצינו - לביא וקבוצת יבנה. השנה נפתחת גם תוכנית ניסיונית של גרעין "רעות" לחיילי מח"ל בבארות יצחק, ביוזמת ובניהול פרד אדן הוותיק והמנוסה בריכוז צבר וחיילים בודדים. גרעינים אלו ממשיכים מסורת מפוארת של גרעיני צבר בתנועה ואנו שמחים להמשיך בשותפות בפרוייקט יחד עם התנועה הקיבוצית, תנועת הצופים, וגורמים רבים ונוספים, ובייחוד הקיבוצים עצמם, למאמץ לקליטת העלייה ושמירה על קשר עם יהדות התפוצות.

מאגף המשק – פשיעה חקלאית

השבוע כינס שר החקלאות אורי אריאל דיון חירום בתופעה הולכת ומתגברת בעת האחרונה, הפשיעה חקלאית המתגלגלת לטרור חקלאי. מדווח שרגא וילק רכז אגף המשק והכלכלה: מלבד השר ומנכ"ל משרד החקלאות, השתתפו בדיון בין היתר חברי כנסת מהלובי החקלאי – איתן ברושי וחיים ילין, מפקד מג"ב, קציני משטרה, מנהלי הסיירת הירוקה, אנשי השומר החדש, נציגי התנועות, נציגי המועצות האזוריות ופקידי מדינה מכל המשרדים הרלוונטיים לנושא. בדיון ניתנה סקירה על ממדי התופעה ועל הדרכים בהם מנסות הרשויות להתמודד איתה. נערך דיון על הדרכים והאמצעים שיש לנקוט על מנת למגר את התופעה. בלטו בדיון תחושת הייאוש שמשדרים החקלאים שרכושם וביטחונם הופקר, מידת האכיפה הנמוכה והעונשים המגוחכים שננקטים נגד הפושעים ובעיקר היעדר מנגנון ביטוחי שיבטיח מידה מינימלית של פיצוי. בין היתר אמר השר אורי אריאל: ״השריפות והפגיעות המכוונות בחקלאים ובחקלאות הישראלית הן טרור חקלאי. ככל שהזמן עובר אנחנו מבינים כי המניע הלאומני הוא הדומיננטי ולכן יש להתייחס לאירועים כפשע לאומני עם המשמעויות החוקיות והמעשיות לכך". היה זה דיון ראשוני שבעקבותיו מתכוון השר ליזום דיון בממשלה ולהביא 'הצעת מחליטים' במגמה למגר את התופעה.

פינת צמ"ד והתיישבות

מורדי שבט, רכז צמ"ד והתיישבות מדווח: במסגרת תפקידי, אני יושב כנציג התנועה בוועדות קבלה אזוריות. לוועדות אלו מעמד סטטוטורי, מבחינת המדינה וזרועותיה. יושבים בהן גם נציגים של המועצה האזורית, החטיבה להתיישבות/סכנות היהודית (בעלת הקרקע), וכמובן נציג היישוב. אם יש ערעור על החלטת הועדה, מצטרפים נציגים ממשרד הרשם, ממשרד החקלאות, וכן ממשרד השיכון. ועדות הקבלה המוכרות יותר לחברי הקיבוצים, הינן הועדות של היישובים שפועלות כ"ועדות היכרות" וקליטה. ועדות קבלה אזוריות אמורות להיות יותר מקצועית וקבועות, נדרשות להן אמות מידה אובייקטיביות, הוגנות ונגישות שווה. הועדות האזוריות דורשות מבדקי התאמה שבוצעו ע"י גוף חיצוני, אובייקטיבי, ומקצועי. כמו כן נבדקת התכנות כלכלית של המשפחה לבניית הבית. ועדת קבלה אזורית עמק המעיינות זומנה כדי להתחיל ולפגוש 9 משפחות שמבקשות להצטרף לשכונה הקהילתית במעלה גלבוע. מדובר בפרויקט נוסף של 21 מגרשים (המכונה שלב ג' בפי אנשי מעג"ל), ונדרשות לו כ- 15-18 משפחות שמעוניינות לרכוש מגרש, כדי להתחיל את עבודות הפיתוח.

מעורבות חברתית – יום למידה במעלה גלבוע

לאחר קיץ עמוס חוויות אישיות, אנו מזמינים אתכם להתחיל את שנת הלימודים הקרובה ביום למידה שכולו חשיבה על האחר על היא, הוא או הם, שזקוקים לעיתים ליד מושטת, לאוזן, למחווה קטנה, כדי לשמוח, להתקדם, או אפילו רק להרגיש שייכים. יום הלמידה שיתקיים בע"ה בט"ז אלול, 7.9 בקיבוץ מעלה גלבוע, מיועד לכל מי שנושא העשייה החברתית בעם ישראל חשוב לו, ומוכן להיות חלק מקידום קיבוצו לעוד אפשרויות ויוזמות של נתינה. מה יהיה ביום הלמידה? שיעור מפי הרב ד"ר יצחק בן דוד- ראש מדרשת עין הנצי"ב בנושא 'מעורבות חברתית במסורת היהודית'; למידת עמיתים וחשיפה למיזמים קיימים וכן לעוד אפשרויות מגוונות ודרכים נוספות לעשייה חברתית ; ביקור ב'בית בגלבוע' שבקיבוץ מירב, ועוד... הרשמה ופרטים אצל שוהם - kehilatee@gmail.com ; 052-38545094 .

שבת שלום, 

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב