תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

14/01/2021
א' בשבט תשפ"א, 14.1.2021
גיליון מס' 743
פרשת וארא
הומור מוסרי
מאת שולי גל, בארות יצחק


כשלועגים למישהו, זה הומור לא מוסרי.

לקב"ה יש הומור מוסרי והוא בולט בפרשת וארא:

הנה נכנסים להם לארמון שני אחים (לאחד יש שם מצרי ולשני – שם עברי...), והם מתחילים לעשות כשפים. זה מרגיז את החרטומים. החרטומים יודעים לעשות כשפים, הם גם יודעים היטב שסודו של הכישוף הוא באחיזת עיניים והסחת הדעת. איך מצליחים השניים האלה "לכשף" גם אותם?!

"וַיַּעֲשׂוּ גַם הֵם חַרְטֻמֵּי מִצְרַיִם בְּלַהֲטֵיהֶם כֵּן" (ז,יא).

כדי להבין איך עובדים עלינו הלהטוטנים, יש להכיר את מאפייני המילה: להטוט = להט + לוט. להט פירושו להבה, וטבעה זוהר. לוט פירושו לעטוף, וטבעו נסתר. עיקר אומנותה של אחיזת העיניים היא להראות לצופה דבר מבהיק, מסנוור, ולהסיח את דעתו מהנסתר המתרחש באותו רגע ממש, מתחת לאפו.

החרטומים הצליחו לעשות כשפים מאד מרשימים – הפכו מקל לתנין, הפכו מים לדם, הוציאו צפרדעים מהיאור, הוציאו כינים מהאדמ... סליחה, את זה הם לא הצליחו לעשות.

החרטומים היו כל כך מקצועיים וכל כך מוכשרים באומנותם, עד שבשלב מסויים האמינו לעצמם... הם כנראה שכחו שהמקצוע שלהם הוא אחיזת עיניים, שהכשרון שלהם הוא לא על-טבעי.

ואז הגיעו שני האחים ו'הרימו להנחתה', עם כשפים חדשים ונועזים. החרטומים היו כל כך להוטים להגיב ונפלו בפח... הם עשו כשפים הפוכים!! הרי היה דם בשפע מסביב, לא עדיף להפוך את הדם למים במקום להוסיף עוד דם?... היו מספיק צפרדעים, לא היה עדיף להחזיר אותן ליאור במקום להוציא עוד???

חבל שלא התקינו מצלמות בארמון פרעה, הייתי רוצה לראות את פני החרטומים באותו רגע בו מטה אהרון (שלפני רגע היה תנין וחזר להיות מטה) בלע את התנינים המפחידים שלהם...

אותם חרטומים, יד ימינו של השטן האכזרי, שהם ובני עמם רצחו את ילדינו, עינו אותנו, רדו בנו והעבידו אותנו בפרך, מגיע להם שנלעג להם ולאומנותם! אך כאן מלמד אותנו ההומור הא-לוהי – לא הומור לועג אלא מוסרי:

אתם חושבים שמותר להתעלל בחלשים מכם? הטבע יודע להתעלל במתעללים.

אתם חושבים שיש לכם סמכות לשלול מאדם את החופש שלו? יבואו היצורים הנחותים ביותר וישללו מכם את החופש שלכם.

והטעות הגדולה שלכם היא שאתם חושבים ששני העברים האלה הם מכשפים כמוכם. לכן גם טעיתם לחשוב שלאלוהים יש אצבע... כי כשמשה ואהרון הביאו את היצור הקטנטן והנחות הזה שנקרא כינם ולא הצלחתם לעשות כמוהם, אמרתם "אצבע אלוהים היא"... רק עכשיו הבנתם שיש משהו מעל הטבע, שיש מישהו מעליכם?

לא שפת המופת ולא גודל ה"להטוטים" שלו הם המטרה והם האמת, אלא המסרים, המסורת והמוסריות שבו.

השליטה בטבע איננה מטרה בפני עצמה, אלא אמצעי להיטיב עם העולם.

הקב"ה מבטיח לבני ישראל שם, בתוך בתופת, שמחכה להם תורה, ומחכה להם ארץ. תורה שמכירה בבורא העולם ששולט כדי להיטיב עם העולם.

התורה הזאת והארץ הזאת הן החיסון לנגע המצרי, הן היפוכה של מצרים, כי יש בהן דרישה לענווה ולמוסריות.

(תודה לרב זקס, לרש"ר הירש ולבורא עולם).

שולי גל, בת בארות יצחק וחברה בה, נשואה לאהרון, אמא וסבתא מאושרת. אוהבת ללמוד תנ"ך.
כדי לקבל דף פרשת השבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il 
 ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא.  
תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: amudim@kdati.org.il
חסר רכיב