תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

עַד מָחָר שׁוּב נִתְחַדֵּשׁ, אֶפְשָׁר שֶׁנִּתְאוֹשֵׁשׁ כְּמוֹ עֵשֶׂב בְּנִיסָן (רחל שפירא) – אמיתי פורת, מזכ"ל

26/03/2020

מחלת הקורונה מתפשטת בעולם ובישראל, ועקב כך הוחמרו ההנחיות שנכנסו לתוקף בערב ר"ח ניסן לקראת סופשבוע, וישראל נערכת גם לאפשרות של סגר מלא, בתוך ימים ספורים. שמירה על הנחיות ע"פ כוונתם העקרונית (שהיא גם זו העתיקה = "ואתם לא תצאו איש מפתח ביתו.." כל הזמן..), מחייבת אחריות אישית, משפחתית, קבוצתית- קהילתית ולאומית. והאחריות היא פנימה והחוצה – למען שלומי האישי ושלום ביתי – משפחתי, ולמען האחר. זהו אחד מביטויי השיא של "עֲרֵבִים זה לזה"- ערך הערבות ההדדית שהוא מאבני היסוד של בניין הזהות המשותפת שלנו.
תמונת המצב ביישובנו בסופשבוע: עדיין כמעט ואין חולים מאובחנים. מאידך אנו מבינים שזה מצב זמני, וצפויים חולים, בתקווה ותפילה שיהיו מעטים. שני יישובים בתנועה – בית רימון ולאחרונה עלומים - התנסו בניהול יישוב וקהילה עם מאות מבודדים – עשו וגם יכלו לאתגר, בצורה מרשימה. כאמור בדיווחים לעיל, הכוח הקהילתי והיכולת האירגונית ממשיכים להוות נכסים רבי משמעות ואלו, אם נשכיל לשמור עליהם ולחזק אותם, ילוו אותנו בעז"ה לאורך המשבר. הצורה שבה נתמודד עם המשבר תשפיע עלינו גם בהמשך. המבט קדימה מחייב אותנו להיערך לשגרת חרום ארוכה מתוך אי וודאות, לביצוע של הערכות מצב, תכניות קדימה והתאמות במעגלים קצרים, ותוך כדי תנועה. סביר שנידרש גם לסיוע הדדי בין קיבוצי, ונרתום לכך את הכוחות התנועתיים, האירגונים האזוריים יחד עם הסיוע הלאומי המתבקש.
בצדק ציין רוה"מ שהיום אנו מתמודדים עם אירוע המגפה כשיש לנו מדינה ויכולת לאומית- קיבוצית ברמה אחרת מזו שהיתה לאבותינו במגיפות העבר העולמיות, בימי גלותם. עם זאת, ההכרה שזו התמודדות לאומית שמחייבת התלכדות של הכוחות, מתוך אחריות משותפת, לטובת המאבק בקורונה למען העם והאזרחים- הכרה זו טרם היכתה שורש לתוך המנהיגות והנציגות הפוליטית בישראל, וטרם תורגמה לממשלת אחדות חירום לאומית. הדבר נדרש לא רק בצד המעשי אלא גם ואולי במיוחד, ביצירת "רוח אחרת" של יחד, של סולידריות וערבות הדדית, שאנו זקוקים לה כאוויר לנשימה. כניסתו של חודש ניסן ועימו אוויר של התחדשות, של אביב בטבע שמעורר את האביב הלאומי ואביב העולם כולו. אנו מאמינים שבניסן נגאלו ועתידין להיגאל. והלחן הידוע עוד יבשר שאפשר שנתאושש ונתחדש ממש כמו עשב בניסן.

חסר רכיב