תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 500

26/03/2020
א' בניסן תש"ף

שלום רב,

מהנעשה במערכות החינוך – מרים זרביב, מחלקת חינוך
שבוע נוסף עבר, ונראה כי מערכות החינוך מתארגנות ולומדות את ההתנהלות עם האתגרים החדשים. אך בתקופה זו בתוך כל הקשיים אפשר לראות גם ניצנים מופלאים שמתחילים לפרוח, והזדמנויות ייחודיות שמזמנת התקופה. ראויים לתודה גדולה - הנוער שלנו!! ברבים מהקיבוצים הנוער יוזם ומשפיע לטובה בשלל משימות - עזרה בקהילה, חקלאות, בניתוב השליטה השוטפת במדיות השונות לחיבורים, תקשורת ובהעלאת המורל בתוך הקהילות. אנו ממשיכים ללמוד את הנחיות משרד הבריאות המשתנות מדי יום, כדי לאפשר את המשך העשייה של הנוער בהתנדבות בקיבוצים באופן ששומר על בריאותם ובריאות הקהילות. במקביל, המנהלים והצוותים מובילים פעילויות בשלט רחוק - אתגרים שבועיים, סרטונים ומשימות משפחתיות. קבוצת הוואטסאפ של מנהלי החינוך מספקת רעיונות רבים, ובעיקר כוח ומוטיבציה להמשך העשיה למרות האתגרים הרבים מבחוץ ומבפנים. ביום רביעי השבוע התקיימה תפילת ילדים בקיבוצי התנועה ביוזמה משותפת של רבני הקיבוצים. אמנם כל אחד התפלל ושר מביתו, אך היחד היה מורגש ואנו מקוים שהקב"ה ישמע לקול תחנונינו ונזכה לישועה במהרה. בהמשך להנחיה שיצאה השבוע מהאגף למעונות יום בנושא תשלומי הורים בגיל הרך, נשלחה המלצתנו להיערכות קהילתית בנושא החינוך והגיל הרך, באופן שיאפשר את המשך פתיחת המערכות ביום שאחרי, ובאופן מיטבי ומכובד, תוך שמירה על עובדי ועובדות החינוך החברתי והגיל הרך ועל ייחודיות מערכות החינוך שלנו במיוחד בתקופה מאתגרת זו. אנו קוראים לקהילות להיערך לנושא על היבטיו השונים, ולמערכות לפעול בשיתוף מלא של ההורים והקהילות.

יוזמות חברתיות – אסף בית אריה, מחלקת מעורבות חברתית
כמו כל מחלקות התנועה, גם תחום המעורבות החברתית נמצא במצב מאתגר. מצד אחד ישנן אינספור יוזמות מרגשות ומעוררות השראה, בקיבוצים. מאידך, ישנו קושי שלנו כתנועה ליזום ולהוביל עשייה מחוץ לקיבוצים, הן בגלל המגבלות שהולכות ומחמירות ומקשות על הוצאת פעילות, והן בשל הצורך להפנות הרבה אנרגיה לתוך הבית פנימה. עם זאת אנחנו יודעים על חברים רבים שמתנדבים באופן אישי, וגם נחשפים לפעילות שגרתית של חסד ומעורבות חברתית בקיבוצים, שממשיכה להתקיים חרף המגבלות. לאור ההערכות על המשכות המצב לאורך זמן רב, אנחנו משוכנעים שבחלוף הזמן נידרש להיענות לאתגרים שונים, ובטוחים שחברינו בקיבוצים יירתמו ברצון לסייע איש לרעהו. אנו בתנועה מזמינים כל קיבוץ כמו גם חברים פרטיים, לפנות ולשתף אותנו ואף להיעזר בנו, בכל רעיון או יוזמה שהם מעורבים בהם. הצרכים הרלוונטיים כרגע הם - סיוע בתחום הפנימיות לנוער בסיכון, החקלאות וסיוע לקשישים. מי שמוכן ויכול לפעול בתחומים אלו, מוזמן לפנות אליי אישית – כל הפרטים ליצירת קשר - באתר הקיבוץ הדתי.

משבר הקורונה והאתגרים הכלכליים – גיל הס, אגף משק וכלכלה
משבר הקורונה הוא אתגר עולמי, לאומי ורב מערכתי. ליישובנו, ברוך השם, חוסן קהילתי, ארגוני וכלכלי. לחוסן זה יש ערך רב. יחד עם זאת, המשבר פוגע בכל קיבוצינו. חלקם מתמודדים עם מחסור בכוח אדם, מרביתם - מפיטורי חברים או הוצאתם לחל"ת. ומכיוון אחר, סגירת מוסדות החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי, מטילה עול משפחתי, קהילתי, חברתי וכלכלי כבד. המשך המשבר והעמקתו טומנים בקרבם קשיים לכל ענפי הכלכלה הקיבוצית - לחקלאות, לתעשייה ולהתפרנסות החברים. תחלואה נרחבת עלולה לשתק פעילויות כלכליות, לגרום לקיטון בביקושים, לפיטורי עובדים, לפגיעה בשרשראות הייבוא, האספקה, הייצור והשיווק – ואלה עלולים לפגוע בכל ענפי המשק. כמו כן, עלולה להיות פגיעה בנזילות עקב ה"עוצר" הכלכלי של הממשלה, וביציבות הפיננסית - עקב הפגיעה הקשה בשוק ההון. במסמך שנשלח להנהלות הקיבוצים נשלח פירוט על המצב בענפים השונים, על עיקרי המשימות של מחלקת משק וכלכלה במשבר, וכן- על הנעשה בקיבוצים. אנו מקווים ומאמינים שבכך נסייע להנהלות להבהיר את תמונת מצב, לחדד את ההבנת הבעיות, ולמצוא רעיונות, דרכי התמודדות ופתרונות לאתגרים השונים.

ניהול קהילה בשגרת חירום – רותם שכטר, אגף חברה
המצב שנכפה עלינו הוא אנטיתזה לכל מה שלמדנו, ולכל מה שאנחנו מאמינים בו. כקהילה אנו רגילים לשאוב את כוחנו, במשבר כמו גם בשגרה, מעוצמת הביחד, מהחיבוק המכיל, מעודד ומוכר, ואילו עכשיו אנו נדרשים להתרחק, להתכנס, להתבודד להסתגר, וכן - להתאים את ההתנהלות הקהילתית שלנו להנחיות המשתנות מיום ליום. מעורר השראה להיווכח כיצד הקיבוצים/הישובים שלנו מתמודדים עם המשבר. האמצעים הטכנולוגיים מסייעים לניהול ולהרגשת הביחד. הישיבות עברו לzoom, גם מפגשי קהילה מתקיימים בשלל נושאים ואמצעים אלקטרונים - שיח מרפסות, ערוץ מקומי שהוקם לתחייה, ועוד אינספור רעיונות שיוצאים מהקופסה. מרגש לראות את העשייה הברוכה שמחזקת את היחד שטבוע אצלינו בDNA. בימים אלה קבוצת הוואטסאפ של מזכירים ומנהלי קהילה שאנו מנהלים בימי שגרה, מקבלת עוצמה גדולה יותר בשל המשבר. בזכות הפורום הוותיק שמתקיים אחת לחודש, והקשר הקרוב עם הקיבוצים/ישובים שלנו, הצלחנו ליצור רשתיות שמהווה פלטפורמה חשובה בעת הזו. בנוסף, אנחנו משתדלים לתת מענה לשאלות ולפניות של כל קיבוץ בנושאים רחבים ומגוונים. אנחנו, יחד עם התק"צ ותנועות המושבים, עובדים על הנחיות הרשם מעודכנות ומתאימות לנושא אסיפות והתכנסויות (וירטואליות). השבוע היינו אמורים לקיים 'מפגש שיא' של פורום מזכירים ומנהלי קהילה. יפעת נימן (מנחת הפורום) ואני הרגשנו שקיימת חשיבות למפגש, דווקא עכשיו, ולכן קיימנו מפגש וירטואלי (zoom) של כ – 3 שעות! המפגש עסק בניהול קהילה בעת משבר - שיתפנו ברגשות, בהתמודדויות המורכבות, בפרשנות/תרגום הנחיות המדינה למרחב הקיבוצי. חמוטל דויטשמן מזכירת עלומים שיתפה בטיפים על קיבוץ בבידוד (בתקווה שלא נזדקק), אמיתי ואני הצגנו יחד את הנעשה בתנועה, בצל הקורונה. בפגישה השתתפו כ-16 מזכירים ומנהלי קהילה שעצרו לרגע ובאו לשתף, ללמוד, ולהיפגש. ומה הלאה? אנו עוסקים בהערכות ולמידה של ניהול קהילה בשגרת חירום, מתוך הבנה שהמערכה ככל הנראה, תהיה ארוכה, ואנו נדרש לכלים ותובנות שיסייעו לנו להמשיך לנהל ולקדם תהליכים במציאות מורכבת, לאורך זמן.

קבוצת ווצאפ 60+ – ריבה פריד, מחלקת תרבות ורוח
שמחים לבשר שבמהלך השבוע שחלף נפתחה קבוצת ווצאפ שמונה נכון לרגעים אלו, 153 משתתפים. הקבוצה החלה להתגבש מקרב משתתפי שבתות התנועה, אך התרחבה לעוד ועוד אנשים בגילאי 60+. הקבוצה 'תעבירו את זה הלאה – הקבה"ד' נמצאת בתחילת דרכה, ולשמחתנו, נכון להיום, ישנה כבר נכונות יפה של מגוון מרצים, לצלם בווידאו שיעורים קצרים בענייני היום, אך לא רק, ולהעלותם לקבוצה. זכינו השבוע לשמוע שיעורים מהרב אילעאי, הרב איתמר חייקין, עינת לב, אבישג איילי, הרב חזי כהן ומעדי הולצמן ואף התנסינו במפגש זום עם דני שטיינר – תודה גדולה להם וכל אלה שהביעו נכונות ויבואו אחריהם. ניתן בכל רגע נתון להצטרף או לצאת מהקבוצה. אנו תפילה לימים של בריאות שלמה ושמחה לכולנו! אם אתה שקורא את זה בטלפון הנייד שלך ורוצה להצטרף לקבוצה, לחץ כאן.

עַד מָחָר שׁוּב נִתְחַדֵּשׁ, אֶפְשָׁר שֶׁנִּתְאוֹשֵׁשׁ כְּמוֹ עֵשֶׂב בְּנִיסָן (רחל שפירא) - אמיתי פורת, מזכ"ל
מחלת הקורונה מתפשטת בעולם ובישראל, ועקב כך הוחמרו ההנחיות שנכנסו לתוקף בערב ר"ח ניסן לקראת סופשבוע, וישראל נערכת גם לאפשרות של סגר מלא, בתוך ימים ספורים. שמירה על הנחיות ע"פ כוונתם העקרונית (שהיא גם זו העתיקה = "ואתם לא תצאו איש מפתח ביתו.." כל הזמן..), מחייבת אחריות אישית, משפחתית, קבוצתית- קהילתית ולאומית. והאחריות היא פנימה והחוצה – למען שלומי האישי ושלום ביתי – משפחתי, ולמען האחר. זהו אחד מביטויי השיא של "עֲרֵבִים זה לזה"- ערך הערבות ההדדית שהוא מאבני היסוד של בניין הזהות המשותפת שלנו.
תמונת המצב ביישובנו בסופשבוע: עדיין כמעט ואין חולים מאובחנים. מאידך אנו מבינים שזה מצב זמני, וצפויים חולים, בתקווה ותפילה שיהיו מעטים. שני יישובים בתנועה – בית רימון ולאחרונה עלומים - התנסו בניהול יישוב וקהילה עם מאות מבודדים – עשו וגם יכלו לאתגר, בצורה מרשימה. כאמור בדיווחים לעיל, הכוח הקהילתי והיכולת האירגונית ממשיכים להוות נכסים רבי משמעות ואלו, אם נשכיל לשמור עליהם ולחזק אותם, ילוו אותנו בעז"ה לאורך המשבר. הצורה שבה נתמודד עם המשבר תשפיע עלינו גם בהמשך. המבט קדימה מחייב אותנו להיערך לשגרת חרום ארוכה מתוך אי וודאות, לביצוע של הערכות מצב, תכניות קדימה והתאמות במעגלים קצרים, ותוך כדי תנועה. סביר שנידרש גם לסיוע הדדי בין קיבוצי, ונרתום לכך את הכוחות התנועתיים, האירגונים האזוריים יחד עם הסיוע הלאומי המתבקש.
בצדק ציין רוה"מ שהיום אנו מתמודדים עם אירוע המגפה כשיש לנו מדינה ויכולת לאומית- קיבוצית ברמה אחרת מזו שהיתה לאבותינו במגיפות העבר העולמיות, בימי גלותם. עם זאת, ההכרה שזו התמודדות לאומית שמחייבת התלכדות של הכוחות, מתוך אחריות משותפת, לטובת המאבק בקורונה למען העם והאזרחים- הכרה זו טרם היכתה שורש לתוך המנהיגות והנציגות הפוליטית בישראל, וטרם תורגמה לממשלת אחדות חירום לאומית. הדבר נדרש לא רק בצד המעשי אלא גם ואולי במיוחד, ביצירת "רוח אחרת" של יחד, של סולידריות וערבות הדדית, שאנו זקוקים לה כאוויר לנשימה. כניסתו של חודש ניסן ועימו אוויר של התחדשות, של אביב בטבע שמעורר את האביב הלאומי ואביב העולם כולו. אנו מאמינים שבניסן נגאלו ועתידין להיגאל. והלחן הידוע עוד יבשר שאפשר שנתאושש ונתחדש ממש כמו עשב בניסן.

נאחל שוב בריאות שלמה לכל עם ישראל ושבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב