תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 497

05/03/2020
ט' באדר תש"ף

שלום רב,

סמינר אחרון בסדרה – והפעם לכיתות ט'! – מדווחת אור קרביץ לבנון
לאחר שלושה סמינרים מוצלחים אפשר היה לחשוב שהשיא מאחורינו, אבל אז הגיע הסמינר "זהירות קיבוצניק?". בהתרגשות רבה הגיעה שכבת ט' לכפר עציון לסמינר החורף הראשון שלה. פתחנו בהיכרות בקבוצות קטנות ובמשחק מטורףףף להיכרות עם התנועה- הקיבוצים השייכים אליה, עשייתה, ההוגים והפעילים שצמחו בה ועוד. בשישי בבוקר יצאנו לטיול מעיינות בגוש עציון, שמענו על ההיסטוריה של הגוש וחזרנו למאהל ליחידה שעסקה בביטויים של הציונות- אז והיום. היה מעניין לשמוע מה חושבים החניכים על העשייה בקיבוצים שלהם ועל העשייה התנועתית בחברה הישראלית. הכנסנו את השבת עם מעגל שירים מרגש, וזכינו לראות שקיעה מקסימה שהוסיפה לאווירה המיוחדת ששרתה בסמינר. במשך השבת העמקנו את הכרותינו עם התנועה והתמקדנו בשלושה ערכים מרכזיים- תורה, עבודה ושוויון. לאחר הקידוש התקיימה שיחה עם אמיתי פורת – מזכ"ל התנועה, אשר נתנה עוד זווית התבוננות על התנועה ועל עתידה. יצאנו עם מחשבות להמשך הדרך. לקראת סוף הסמינר דנו במשמעות השם "זהירות קיבוצניק?"- הבנו שזכינו לגדול בקהילות ערכיות העוטפות ומצמיחות אותנו, ולכן אחריותנו היא להמשיך להצמיח את הקהילות שלנו, אך גם להקרין החוצה את כל הטוב שקיבלנו ולפעול מבפנים למען פריחת החברה הישראלית. את הסמינר הוביל צוות איכותי משכבה יב' שהעביר את התכנים, העמיק את השיח, גיבש את הקבוצות, דאג לאווירה, וידא שלכל חניך יש מקום בקבוצה הגדולה, ובעיקר היווה דוגמה אישית. מעיין אפרתי, הילה בונפצ'ה, רני כהן, עומר אניקסטר, רנאל שפר, אופק נאור, אייל גלזר, אורי בר שלום, יובל רוט, אושרה גלזר, רותם שלו, ינון רוזנצווייג, אלעד צור, איתן יאיר ועקנין ושחף אורבאום- תודה רבה! תודה נוספת שלוחה לבית ספר שדה כפר עציון ולעובדיו על האירוח הנפלא ועל הטיפול המסור. סמינר ט' חתם את סמינרי החורף, וכעת פנינו קדימה לכיוון מחנות הקיץ. מוזמנים כבר עכשיו לשמור ביומנים את התאריכים: 28-30.6.2020 הכנה של 'בתוך הזרם' (מדריכים- י"ב) ; 1-2.7.2020 מסע בין עולמות (י') ; 6-7.7.2020 המירוץ לקיבוץ (ז') ; 12-15.7.2020 בתוך הזרם ונגדו (ט') ; 12-13.7.2020 הכנה לגדוד העבודה (מדריכים- י"א) ; 14-16.7.2020 גדוד העבודה (ח') ; מסע באב- התאריך יפורסם בהמשך.

חיבורים 3- ונהפוך הוא – אצל אסתריקה!
ההתרגשות הולכת ועולה לקראת המפגש ה-3 שיתקיים במוצ"ש הקרוב, יא' אדר תש"ף, 7.3.2020. החל מהשעה 21:00. ההכנות בעיצומן. יהיה כיבוד נהדר, תהיה מוסיקה טובה, אווירה פורימית קסומה, ומבחר סדנאות קלילות בעץ – אין צורך בידע מוקדם או כשרון. איפה? בסדנה המהממת של אסתריקה בקיבוץ בארות יצחק. הערב מיועד לרווקים ורווקות מרקע מסורתי ודתי, בגילאי 30-40. איך נרשמים? נכנסים לדף הפייסבוק של אסתריקה – Esterika סדנאות עץ וחידוש רהיטים. עוקבים אחר ההוראות, ונרשמים

שבת הקיבוץ הדתי בנחשולים – מדווח אסף בית אריה
בשבת שעברה התקיימה "שבת עיון ונופש" האחרונה לשנה זו. בשבתות אלו נהנו מאות מחברינו מסופי שבוע עשירים ברוח ובחומר. התחלנו ביום שישי במפגש חברים וסיור מעניין בזיכרון יעקב ומשם המשכנו למלון בנחשולים. במהלך השבת, בין התפילות והסעודות, זכינו לשמוע הרצאות מאירות עיניים ומעוררות השראה ומחשבה מפיהם של הרב שי פירון והפעילה החברתית המרשימה יובי תשומה. שניהם הדגישו גם את הקשר שלהם לקבה"ד - הרב שי שימש כרבה של עין הנצי"ב ויובי התחנכה בחברת נוער בעין צורים והתרגשה לפגוש בשבת את "ההורים המאמצים" שלה מאז. השבת הזו, כמו קודמותיה, התאפיינה בחשיבה על כל פרט לנוחות והנאת המשתתפים. בתוכן ערכי ומרתק, ומעל הכל במפגש "משפחתי" של כ-120 חברות וחברים שחזרו הביתה בהרגשה נהדרת. יישר כוח גדול לריבה ושלמה פריד-רוף על הפקת שבתות נפלאות מכל הבחינות. כבר מחכים לשנה הבאה.

מאגף כלכלה והמשק – מדווח גיל הס
נבחר מנכ"ל התאחדות מגדלי בקר – לאחר תהליך איתור, נבחר לעמוד בראש התאחדות מגדלי הבקר ליאור שמחה מקיבוץ נצר סירני, המחליף את אביתר דותן שמסיים את תפקידו לאחר מספר שנים משמעותיות. אנו מאחלים לליאור הצלחה רבה ומחזקים את ידיו לפעול בנחישות ובנאמנות מול האתגרים בענף החלב, בזירה הפוליטית ובאתגר הגדול שבחיבור בין המושבים לקיבוצים על מנת לפעול יחד לקידום הרפורמות ולהסדרת החתימה על הסכם החלב. בקרוב יפגשו נציגי התנועה עם ליאור להכרות הדדית ולפריסת התמונה הכוללת כפי שהיא באה לידי ביטוי בקיבוצי התנועה.
יתרות מצטברות – לאחרונה הגיעה לידינו רשימה מפורטת של יתרות המים שהצטברו לכל קיבוץ בעקבות השינוי במחיר המים. היתרה הרלוונטית לכל קיבוץ הועברה לכל מרכז משק לצורך בחינת אפשרות ההשקעה במגבלות ההסכם. בחלק מהקיבוצים מדובר ביתרה מכובדת להשקעות.

הבחירות - סבב ג' לכנסת ה- 23
אמנם בתוצאות הבחירות ביישובי התנועה חלו הפעם שינויים קלים, אך הן שומרות על עיקרי המגמות שהכרנו במערכות הקודמות: הרוב (57.5% - ירידה של בין 3% ל 8%) עדיין מצביעים למפלגת 'ימינה'. יש עליה בהצבעה לליכוד (21% - כ- 7% יותר מבחירות א-ב). יש עליה קלה בהצבעה לכחול לבן (כ- 14%, קצת יותר ממועד א'-ב) ; ולסיכום - למעלה מ- 80% מהאנשים הצביעו לגוש הימין, כ- 17% למרכז–שמאל (ניכר יותר ביישובים הוותיקים שלנו) ; וכ- 37% מצביעים למפלגות לא מגזריות. התמונה הכוללת כפי שהיא נראית כרגע, לפני פרסום התוצאות הרשמיות, היא של אותה התקיעות חרף עליית הליכוד וגוש הימין (ביחס למועד ב'). גם הפעם נראה שאין דרך להקים ממשלה ללא פשרות, ויתורים והסכמות. ובינתיים מגפת הקורונה מתפשטת בעולם וגם בארץ, והאתגרים הביטחוניים לא נעלמו, על כן המסקנה שלנו צריכה להיות ברורה: נדרשת מנהיגות, אחריות לאומית והבנת משמעות התפקיד של שליחי הציבור שלנו בכנסת ובזירה הציבורית. אותה אחריות נדרשת גם מאיתנו - העם והאזרחים. הסביר והנדרש הוא התכנסות לממשלת אחדות תוך ויתורים הדדיים. אנחנו כתנועה התחלנו ומתכוונים לעבוד בזה כמיטב יכולתנו, מול כל הגורמים ובכל דרך שבה נוכל להשפיע, מתוך אמונה ותקווה שיחד עם גורמים נוספים שזוהי מגמתם, נוכל להשפיע לטובה, ונצליח בע"ה להביא את הממשלה לחזור לחובתה המוסרית ולתפקידה המקורי – הובלת מדינת ישראל בכל תחומי החיים.

שבת שלום, וחג פורים שמח!

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 497 להורדה והדפסה
חסר רכיב