תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 490

16/01/2020
י"ט בטבת תש"ף

שלום רב,

סיכום סמינר י"א – מדווחת אור קרביץ לבנון
בסופ"ש לפני כשבועיים, התקבצו חניכי שכבת י"א המקסימים, כדי לעסוק בנושא המורכב והחשוב- דמוקרטיה. כדי להבין מהי דמוקרטיה ישראלית קיימנו מפגשים עם דמויות שונות מקבוצות שונות במדינה. נפגשנו בקיבוץ משעול שבנוף הגליל (נצרת עילית לשעבר) והכרנו את צורת החיים המעניינת שלהם- קיבוץ עירוני, ללא היררכיה ברורה, ללא תקנון, ללא משק חקלאי. אז מה הופך אותם לקיבוץ? שיתופיות מלאה על פי קבוצות של 4-5 משפחות, מגורים בבניין גדול משותף, שותפות בערכים ובמשימות חינוכיות ועוד ועוד. אין ספק שהמפגש בילבל אותנו קצת... לאחר לינה בסניף בני עקיבא נוף הגליל, קמנו בבוקר ופגשנו את חני גלגל (בלוך), חרדית, אמא לחמישה ילדים, העובדת בפיתוח כלכלי במועצה מקומית רכסים (צוערת). חני הציגה בפנינו את מאפייני המגזר החרדי, את נקודות החיכוך ואת החיבורים בין המגזרים. לבסוף נסענו ל'חאן אלבאשא' בעיר נצרת למפגש ושיח עם טארק מנהל המקום ועם פידא - נערה, פעילה חברתית ופמיניסטית, מנהלת שותפה בארגון 'מהפך תע׳ייר'. במפגש הכרנו קצת את התרבות הערבית של העיר נצרת ואת ההיסטוריה שלה, ודנו בדינמיקה שבין קבוצות המיעוטים למדינה. בשבת בבוקר פגשנו את רזי בן יעקב, שסייע בידנו להבין את הקשר בין יהודית לדמוקרטית. תוך לימוד מקורות ניתחנו מנהיגים גדולים כמו משה ודוד, ולמדנו על זיקה בין התנהלות יהודית בעבר לערכי הדמוקרטיה. המפגשים עוררו שאלות רבות ותהיות בנוגע להתנהלות של מדינת ישראל היום ובעתיד, בנוגע לשאלה הגדולה- על מי מוטלת האחריות - על המדינה או על מיעוט, ובנוגע לתפקיד שלנו כתנועה וכאנשים פרטיים. את הדיונים על השאלות הסבוכות האלה הובילו המדריכים האלופים- אורן קלך, מיתר אניקסטר ויוגב דרור. תודה גם לקיבוץ לביא על האירוח הנעים, לאופק יעקובוביץ' על הקשר עם חדר האוכל ולנתי רוזנצוויג על הליווי המסור.

'שומר מה מליל' – הכנס ה-9 של מרכז בארות בנגב
ביום שני, כ"ב בשבט תש"ף, 17 בפברואר 2020, יתקיים הכנס השנתי המיוחד והמסורתי – כנס בארות בנגב, שיעסוק השנה ב'תפיסת הבטחון היישובי, משומרי השדות ועד השומרים החדשים'. בכנס יברכו וישתתפו רבים וטובים ובתוכם: אמיתי פורת – מזכ"ל התנועה, תמיר עידן - ראש המועצה האזורית שדות נגב, עמרי שלמון – מנכ"ל המועצה לשימור אתרי מורשת, און ריפמן – מייסד וסמנכ"ל החינוך בארגון השומר החדש, דני עטר – יו"ר קק"ל, ד"ר זאב זיוון, הרב עמית קולא – רב קיבוץ עלומים ועוד אנשים רבים וטובים. מעבר לשני הנושאים המרכזיים שבהם יעסוק הכנס, יקנחו המשתתפים במבחר סיורים באיזור על פי הרשמה מראש. רשמו לפניכם ונשמח שתגיעו! תכנית מפורטת, קישורים להרשמה ופרטים נוספים באתר הקיבוץ הדתי, ובפייסבוק "קיבוץ עלומים – בארות בנגב".

התרחבות תל"מ ותנועת הקיבוץ הדתי – מדווח אסף בית אריה
השבוע התקיים בקבוצת יבנה מפגש של רכזי תכנית תל"מ (תעסוקה, לימודים, מגורים) בקיבוצי התק"צ והקבה"ד. תכנית תל"מ היא מיזם משותף של המשרד לשוויון חברתי והתנועה הקיבוצית. זוהי תכנית שאורכת כשנה ובמסגרתה צעירים וצעירות, רובם ממוצא אתיופי, גרים ועובדים בקיבוצים וגם לומדים באופן חלקי תחומים שונים כמו אנגלית, כישורי חיים וכדו'. השנה הזו מהווה עבור הצעירים.ות האלו מעין הכנה והכשרה להתמודדות עם אתגרי התעסוקה וההשכלה בישראל, ועל הדרך יש כאן הזדמנות הדדית נפלאה לחיבור והיכרות של הצעירים עם הקהילה הקיבוצית, ובעיקר של הקהילה איתם. כיום התוכנית פועלת ב כ – 15 קיבוצים, מתוכם אחד מקיבוצי הקיבוץ הדתי, אך לשמחתנו התוכנית נמצאת במגמת הרחבה. תכנית העבודה שלנו ל 2020 היא להפעיל את המיזם לפחות בעוד קיבוץ/ישוב אחד מתוך קיבוצי/ישובי התנועה. לשם כך נדרשים מספיק חניכים שיהיו מעוניינים ומתאימים לחיות בקיבוץ דתי. אנו פועלים בימים אלו בשת"פ עם הנהלת התוכנית על מנת לאתר קיבוצים מתאימים לתכנית ולהכין את השטח להזדמנות לקליטת עוד גרעין תל"מ לתנועה.

ישיבת מזכירות מורחבת
השבוע אושר תקציב התנועה ובמסגרתו גם הצבירה לקרן חיסכון, בנין ופיתוח. בתחום כוח האדם אושרה הארכת קדנציה למזכ"ל בשנה נוספת (עד קיץ 2021), ובמקביל הוחלט על הקמת צוות לאיתור מזכ"ל שידון גם על פרטים בתהליך האיתור. כמו כן דווח על הליך האיתור לרכז צמיחה (שיחליף את מורדי) באגף חברה, ועל כניסתה של דנה גרוס לתפעול ביטוח בריאות ולסיוע בהנה"ח. בשמחה רבה קיבלנו את מושב בני דרום שוב כ'עמית' בתנועה (לאחר שכבר היה במעמד זה בעבר מס' שנים). ובשלוש קבוצות דיון עסקנו מעט בקשר תנועה-קיבוץ-חבר ובשאלת מקומה של התנועה בשיח הציבורי והפוליטי. לסיום שמענו סיכום של מורדי שבט על 5 שנים של עשיה מסורה ומקדמת בתחום הצמיחה והתיישבות בתנועה- תקופה שבה צמחה התנועה בכ- 600 חברים נוספים (כולל חברי היישובים העמיתים). תודה גדולה למורדי ותודה לכל חברי המזמו"ר שהגיעו ולקחו חלק בשיח ובהחלטות.

מתנדבים לארכיון הקיבוץ הדתי - הזמנה
ארכיון הקיבוץ הדתי בניהולה של הדר בשן, קורא לאנשים ונשים מתוך התנועה, להצטרף לצוות הארכיון ולהתנדב בו על פי הזמן והכוח העומדים להם. למתנדבים מובטחת עבודה מעניינת וחשיפה לחומרים מרתקים, וכן עבודה נעימה באווירה חברית ומפנקת. להצעות ניתן לפנות ל – 052-3749310 .

השדה הפוליטי- עם הגשת הרשימות לכנסת
"הלל הזקן אומר בשעת המפזרין- כנס!" רסיסי מפלגות הציונית הדתית התאחדו לבסוף ברגע האחרון, ללא 'עוצמה יהודית', וכך חזרו לפלטפורמה פוליטית דומה לזו של הבחירות הקודמות. אנו שותפים למאבק נגד חיבור ממשיכי כהנא בתנועה ציונית דתית. במבט הכולל על השדה הפוליטי בישראל – אנו במשבר גדול, המערכת כולה צינית ואישית יותר, והצורך בכינוס לשורש ולאינטרס המשותף, הופך לחריף יותר. האם מפלגה כזו יכולה להרים את דגלי "הקודש האומה והאנושיות" (הרב קוק)? אנו ננסה לנהל את הערכים והאינטרסים שלנו באמצעות הקשרים הקיימים עם הנציגים בציונות הדתית, ועם נציגי חקלאות והתיישבות במפלגת ימינה ובמפלגות אחרות. כתנועה נתאמץ לחזור ליסוד הממלכתיות כנגד ה'פירוק' ולעבוד על החיבורים של הגוונים החשובים בשבטי ישראל, גם ל'יחד'- ל'עם אחד'.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב