תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 487

26/12/2019
כ"ח בכסלו תש"ף

שלום רב,

צמיחה דמוגרפית והתיישבות – מדווח מורדי שבט
השבוע התקיים הכנס השנתי השני של רשם האגודות השיתופיות. בסקירה קצרה למדנו ש: כיום ישנם כ- 4000 אגודות שיתופיות פעילות; כ-120 אגודות חדשות נפתחו בשנה האחרונה; למעלה מ-40 אגודות מנוהלות ע"י ועד ממונה של משרד הרשם, רק כ- 10% נשים בין חברי ועדי האגודות. המושב הראשון בכנס עסק בעתיד החקלאות בישראל במבנה הקיים. היתה הסכמה בדבר הצורך לשמר את משטר הנחלות, והכרה שבלעדיו הקרקע עשויה להפוך לפרמטר כלכלי המנותק מהתיישבות ומטרותיה. אבי שמחון, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, הודה שקיימת בעיה בעמידת החקלאים מול הרשתות הגדולות וטען שיש לחזק את ההתאגדויות של החקלאיים מול הרשתות, גם בכדי להוריד יוקר המחייה. לדברי שמחון החקלאות הישראלית צריכה להתמקד ביצירת מזון טרי (כמו חלב, ביצים, ירקות) ובחדשנות שמאפשרת תחרות עם היצרניים מחו"ל. בהמשך היום, שמענו על התאגדות שיתופית כמנוף לשיתוף בידע ולפיתוח כלכלי, למשל בארגוני הקיבוציים דוגמת משקי עמק הירדן, ושמענו על סיפורי הצלחה של חקלאים שידעו לנצל את ההתאגדות השיתופית של החקלאיים (כמו 'ענבי טלי' ממושב לכיש וניסיונות חקלאי מושב אחיטוב). המושב השלישי עסק בשאלת האתגרים המבניים והקהילתיים ביישוב הכפרי – מצב שבו שלוש הנהלות במעמד סטטוטורי שונה, מנהלות את היישוב – הועד המקומי, (המוכר ע"י משרד הפנים ומשמש כזרוע מול המוא"ז), האגודה השיתופית-חקלאית, והאגודה הקהילתית. פעמים רבות משמשות הנהלות אלו ביישוב האחד, כלי למאבק בין סקטורים שונים ביישוב. בין הדוברים בפאנל היתה הסכמה שנדרש ניהול דו –רובדי: המועצה האזורית וההנהלה המקומית אך היו חילוקי דעות - יש שצידדו בביטול (בחקיקה) של הוועדים המקומיים, ויש שצידדו בביטול האגודות הקהילתיות. רבים סבורים שאיחוד הסטטוסים של כל תושבי היישוב כחברים באגודה (חקלאית- שיתופית) אחת, הוא מצב נכון יותר, אך יוצאים מנקודת הנחה שלא בכל ישוב ניתן ליישם את האיחוד. הכנס היה מעשיר ומעניין, ואין ספק שהעיסוק בשאלות האלו בהנהגת הארגונים והרגולטורים חשוב מאוד. הרשם, עו"ד מירון הכהן צפוי ככל הנראה לסיים את תפקידו בחודשים הקרובים.

חיבורים – מתרחבים
בימים אלו מתגבשת תכנית למפגש הכרות עם מיזם 'חיבורים' בגוש עציון. בוגרי ובוגרות קורס ההכשרה הצפוני כבר יצאו לדרך, והם מלווים אנשים המחפשים זוגיות למשך שלושה חודשים ומעבירים להם התאמות להכרות עד שימצא/תמצא האחד/האחת. אנו קוראים מעל דפים אלו ליוזמה למפגש גם בקיבוצנו הדרומיים! מעוניינים לשמוע פרטים? ניתן לשלוח מייל amudim@kdati.org.il ונחזור אליכם.

שבת הקיבוץ הדתי (מס' 1) בנחשולים
השבת הראשונה בסדרת שבתות התנועה תש"פ היתה נהדרת: מלון נחשולים הוא מקום קסום. העיתונאית חן ארצי סרור דיברה בצורה רהוטה ומרתקת ואפילו פיהוק אחד לא נצפה, למרות השעה. הרב מאיר נהוראי (רב משואות יצחק ויו"ר בית הלל) ריתק את הציבור. והכי חשוב - השמש היתה לטובתנו, כך שקשה היה לקלקל. במהלך השבת מורדי שבט, נציג המזכירות הפעילה נתן סקירה קצרה על פועלה של התנועה בתחום הצמיחה הדמוגרפית וייצג את התנועה בכבוד. ההצלחה הגדולה של מיזם השבתות שהגה ופיתח נחמיה רפל, ניכרת בכך ש 126 איש ואישה חשים חיבור חברתי טבעי מתוך הנאה ולמידה, ולצידם - תחושת שייכות-רעיונית, ריגשית, זהותית, חברתית לתנועה אחת – תנועת הקיבוץ הדתי. האתגר שלנו למצוא דרך ליישם את החיבורים הללו גם בקרב הציבור הצעיר בתנועה.

תכנית שילובים – ש.ל.פ. באשדוד
מחזור נוסף של תכנית שילובים יוצא לדרך! תלמידות י"א שרוצות שכיתה י"ב שלהן תראה קצת אחרת, שמחפשות אתגר חברתי מיוחד וחלוצי, שואפות להרחיב את עולמן ולהיפגש באמת עם החברה הישראלית – מוזמנות ללמוד בתיכון בשעות הבוקר ובמדרשה בשעות הערב, ולהשתלב בעשייה בעיר אשדוד במסגרת קהילת ומדרשת באר באשדוד. יום הכרות עם התוכנית יתקיים ביום שלישי, ב' בשבט תש"ף, 28.1.20. תכנית 'שילובים' מתקיימת בשיתוף תנועת הקיבוץ הדתי, בני עקיבא, מדרשת באר, מדרשת אמי"ת אשדוד ועיריית אשדוד. הקבלה לתוכנית שילובים מותנית במיונים דרך בני עקיבא.

תשתיות ומבני ציבור קיבוץ- חידוש שיקום
לאחרונה גוברת המודעות לצורך בכלים מקצועיים לטיפול בתשתיות ומבני הציבור, ובכללם תכנון והקצאת מקורות שיאפשרו חידוש, שיקום ופיתוח שלהם. ברבים מהיישובים המתחדשים מקצים לנושא זה מקורות מרווחי העסקים לפי מדרג שימושים מוסכם. מרבית היישובים לומדים לעבוד עם תב"רים, קולות קוראים ותקציבים מטעם המדינה והרשות, אולם הצרכים רבים מהמקורות, ולכן לאחרונה בחנו בין היתר, עם רשם האגודות השיתופיות אפשרות להסדרת גביית 'דמי כניסה' מנקלטים לטובת האגודה החקלאית, עבור תשתיות ומבני ציבור, וזאת מלבד הכללים הנוהגים מטעם משרד השיכון. בכוונתנו לעמול על ניסוח הסיכומים מול הרשם, וכמובן לבחון האם זהו כלי מתאים עבור היישובים.

בין הפוליטי לעקרוני
"הקודש, האומה, האנושיות - אלה הם שלשת התביעות העיקריות, שהחיים כולם, שלנו ושל כל אדם, באיזו צורה שהיא, מורכבים מהם" (הר' קוק, אורות התחיה י"ח). את שלושת התביעות הללו צריכה הציונות הדתית להניף כדגלים ולשאת ברמה בלי קשר לפלטפורמה פוליטית מסוימת. נקודת האיזון בין התביעות הללו, היא 'הנקודה הפנימית' שלנו. בנקודה זו פוגע החיבור בין הבית היהודי לעוצמה יהודית. ציונות דתית שמבינה את הערך המיוחד של ריבונות יהודית, של "עם בצלם א-לוהים" שנתבע להיות 'ממלכת כהנים וגוי קדוש', מבינה את הלאומיות שלה כחלק מתיקון העולם. לאור זאת המופע הכהניסטי נראה כלאומיות מגושמת שיש בה 'רוח זוהמא' (לשון הרב קוק). כנגד זה עלינו למחות. נראה שלמהלך זה יש גם מגרעות מעשיות-טקטיות. אמנם חברי הקבה"ד יבחרו את דרכם, אך אנו כתנועה, נשתדל למצות את מה שניתן מהמערכת הפוליטית תוך הליכה על פי אמנותינו ודרכנו, והצבת קוים עקרוניים במקומות הנדרשים.

שבת שלום וחג אורים שמח,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב