תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 485

12/12/2019
י"ד בכסלו תש"ף

שלום רב,

כישלון הקמת ממשלת האחדות - לחדד את המכנה המשותף
בעת כתיבת שורות אלו, התברר סופית שמנהיגנו ונציגי כולנו בכנסת, לא השכילו להתפשר, למצוא פתרונות ולהקים ממשלה, ולפיכך הכנסת מפזרת את עצמה לדעת וישראל הולכת לבחירות מועד ג' בתוך מס' חודשים. כזכור אין ממשלה מתפקדת בישראל, כמעט שנה ובקרוב מאד גם לא יהיה תקציב מדינה. מערכת הבחירות עצמה בוודאי תשתדל לא לאכזב את שיאי השנאה והקיטוב שהשיגו שתי אחיותיה קודמותיה. בתוך הכאוס והסכנות שמציב בפנינו המצב החדש, תפקידנו, כתנועת הקיבוץ הדתי יחד עם מי שמוכן להצטרף למשימה, לחדד את המכנה המשותף ולהקים לו מחנה משותף חוץ פרלמנטרי ובלתי מפלגתי. אנו בטוחים שניתן להגיע גם להסכמות ופשרות בנושאים חשובים (70%), וכן לעשייה ופעולה משותפת בין צדדים יריבים פוליטית, בנושאים שונים ובמיזמים משותפים. את האמת הזו שיש לנו שורש משותף ומכנה משותף, וגם אינטרסים משותפים שגוברים בהרבה על אלו המפרידים, ננסה לבטא בדרכים שונות, דווקא עכשיו עם ההחלטה על הליכה לבחירות, וכן במהלך - בתוך החודשים הבאים. על תכניות מעשיות בנושא זה נשתף בימים ובשבועות הקרובים.

ממחלקת צמיחה דמוגרפית והתיישבות - מדווח מורדי שבט
לפני כשבוע התקיים דיון בוועדה למתחמים מועדפים לדיור (ותמ"ל) של המנהל לתכנון. על סדר היום - הסתייגויות לתכנית רכסים צפון, לפני הפקדה. רכסים, שנמצא באזור חיפה, הוא יישוב עירוני וותיק. לאחרונה, הפך ליישוב חרדי של כ-13 אלף נפש. בהתאם לתכניות ארציות, הוחלט להפוך אותו לעיר של כ-45 אלף תושבים. לצורך כך, בוצעו הפקעות קרקע. האחרונה שבהם היא הפקעה של כ 200 דונם קרקע חקלאית של כפר הנוער הדתי כפר חסידים. במסגרת זו מתקיים תהליך של פיצוי לקרקעות החקלאיות שנלקחו מחקלאי האזור. גם אנחנו נמצה את הפיצוי הראוי עבור הכפר. במהלך התכנון פעל צוות של מתכננים מקצועיים מתחומים שונים, להוציא תחת ידם תכנית מיטבית, הכוללת התייחסות עניינית לתשתיות כבישים, מים, חשמל, ביוב, גז, תחבורה ציבורית, מבנה ציבור, אזורי תעסוקה, פנאי ונופש. התקיים שיתוף ציבור ובסה"כ הושגו הסכמות. כנציג התנועה ציינתי בפני הוועדה שלא נוכל להתנגד לתכנית של הרחבת יישוב הארץ, ועם זאת התכניות צריכות להתחשב בקיומם והתפתחותם של כפרי הנוער. הקיבוץ הדתי מפעיל באמצעות חל"צ - שישה כפרי נוער, כשהוותיק והגדול שבהם הוא כפר הנוער כפר חסידים. בתוך כך, אתגר גדול המוטל לפתחנו הוא להגיע להסכמה עם רמ"י, המועצה האזורית, המושב וגופים נוספים, על תכנון מיטבי של כפר הנוער הדתי, וחידוש פניו באופן ששומר על הפעילות החינוכית וממשיך לשרת מאות חניכים, רובם נוער עולה. התנועה עם שותפינו בכפר - 'רשת דעת', מפעילים פרוייקטור לכלל נושאי הקרקע והתכנון על מנת למצות את הזכויות ובמקביל - להציע מתווה לתכנון חדש ומיטבי ששומר על הכפר וחניכיו.

מאגף המשק – מדווח גיל הס
התאחדות חקלאי ישראל בעמק המעיינות- בקרוב מתוכנן בסיוע שלנו, סיור של התאחדות חקלאי ישראל בעמק המעיינות. הסיור יכלול ביקור במערך האנרגיה של קיבוץ מעלה גלבוע – טורבינות רוח ואנרגיה שאובה ; ביקור ב'ביו-בי' ואירוח בקפה בשדה (תודה מראש על האירוח) בשדה אליהו, וכן סיור במפעל הגזר בשלוחות. יום הסיור יכלול גם מפגש במשקי בית שאן ומפגש עם נציגי המועצה. אנו מקווים ומצפים לסיור מועיל ומודים מראש לכל השותפים להכנות.

תקציב- באגף המשק והכלכלה ובמזכירות הפעילה, עובדים על תחזית סיכום 2019 והכנת תקציב 2020. תמונת הביצוע של 2019 נראית מאוזנת, אנו עומדים במסגרות וההוצאות הן בהתאם לתכנית. בהתארגנות לקראת שנת תקציב 2020 חשוב לנו להמשיך במגמה זו. מחד יש לנו כוונה להוסיף פעילויות ושירותים נדרשים ורלוונטיים במגוון תחומי פעולה, ומאידך חשוב לא לחרוג ממסגרת התקציב והיכולות שלנו כתנועה. לשם כך הנהלת התנועה יחד עם צוות הקרנות מקפידים על בקרה של התקציב, תכנון זהיר יותר ווהתאמת הפעילות למסגרת. במקביל פעלנו ונמשיך לפעול להגדלת המקורות של התנועה (דרך יצירת מקורות חדשים) על מנת להגדיל את ההון העצמי וכן ליצור קרן לחיסכון ולבניית משרדי קבע. תכנית התקציב ל- 2020 תובא בעז"ה לדיון ואישור במזכירות המורחבת בט"ז בטבת תש"ף (13.1.2020).

יחד מובילים למדינה שוויונית ומכילה – מדווחת מרים זרביב
ביום שלישי ה' בכסלו, צוין היום הבינלאומי לשוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות, ובמסגרתו התקיים כנס של משרד המשפטים- נציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות 'יחד- מובילים למדינה שוויונית ומכילה'. הכנס עסק בחובה שלנו ליצירת חברה שוויונית לכל, כזו שבה אנשים עם מוגבלות משתתפים בכל תחומי החיים והם באמת ובתמים משולבים בחברה. זוהי משימה מאתגרת, והיא דורשת עבודה במישורים רבים ועם מספר רב של שותפים. המושבים השונים בכנס עסקו במקומה של התקשורת כפלטפורמה משמעותית לקידום שינוי עומק מצד אחד, אך גם כמקבעת סטראוטיפים של המוגבל כחלש ומסכן או כ'גיבור' יוצא הדופן; בקשיי הנגישות לצדק שעומדים בפני אנשים עם מוגבלות ובתהליכים שהמדינה ועמותות פרטיות מקדמים כדי לצמצם קשיים אלו; בפיתוח מנהיגות בקרב צעירים עם מוגבלות ובהשתלבות שלהם בצבא, בשירות הלאומי, באקדמיה ובתעסוקה; במוגבלות בגיל השלישי ובעוד. הכנס היה חשוב ומעשיר וחידד את הדרך הארוכה שעוד נשארה לנו כמדינה לעבור, וכן את התהליכים הנדרשים בקהילות הפרטיות שלנו בהנגשה, בשילוב ובהכלה באופן מלא.

שינויים בכוח אדם בתנועה
צמ"ד וחברה: בסוף החודש יסיים מורדי שבט את תפקידו כמנהל מחלקת צמ"ד והתיישבות בתום 5 שנות פעילות מבורכת. באגף חברה עובדים על אפיון ואיתור פעיל חדש שיהיה מופקד על תחום הצמיחה ועל נושאי חברה וקהילה נוספים; אגף כלכלה והכספים: האגף קולט בימים אלו עובדת נוספת שתהיה אחראית גם על נושא ביטוח הבריאות. במהלך שנת 2020 ייתכנו שינויים נוספים באגף. השנה נקדם גם הצעות והחלטות לגבי איוש תפקיד המזכ"ל וניהול אגף חברה. פרטים ראשונים יוצגו למזכירות המורחבת בישיבתה הקרובה ט"ז בטבת תש"ף (13.1.2020) ובסופו של דבר ההצעות ידונו ויוכרעו במזמו"ר במהלך השנה הקרובה.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב