תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 482

21/11/2019
כ"ב בחשון תש"ף

שלום רב,

לא עוד בחירות ! מסע אל המכנה המשותף
בשעת כתיבת שורות אלו, מתברר שעברנו שלב נוסף בדרך לבחירות שלישיות, המנדט עובר לכנסת, בלי ממשלה, בלי אחדות, תוך הגברת הקיטוב והמדון בין חלקי העם והחברה בישראל. דומה שאנחנו כתנועה וכאזרחים שמבקשים לקחת אחריות, לא יכולים לחשות בעת הזו, וחייבים להקים קול זעקה-מחאה נגד בחירות שלישיות, למען אחריות לאומית וחברתית, בעד הקמת ממשלה ובעד אחדות. בימים הקרובים נבחן יחד עם שותפים רבים ככל האפשר (ארגונים ואישים מכל הקשת), את דרכנו לפעול ולהשפיע, תחת הכותרת- "לא עוד בחירות - מסע אל המכנה המשותף". יחד ננסה לגרום לח"כים למנהיגים הפוליטיים לראות את שליחותם למען העם בדרך הפשוטה והנכונה, ולהקים יחד ממשלה בישראל! פרטים בקרוב בעז"ה.

יקיר ענף העופות – אלישע תשבי
השבוע התקיים במלון דן פנורמה בתל-אביב' הכנס השנתי ה-54 של האגודה העולמית למדע העופות - סניף ישראל. במסגרת הכנס כנהוג הוענק אות ליקיר האגודה, והשנה נבחר לקבל את האות חברנו אלישע תשבי, מקבוצת יבנה. האות ניתן במעמד בני משפחה, חברים ועמיתי שלוחות ענף הלול בארץ. אריה נקש, מנכ''ל חברת התרופות ביוואווק ברך את אלישע: ''יקיר יכול להיות גם יקר. אנחנו חברים 40 שנה. אלישע פועל עשרות שנים בענף, במסירות מתוך אידאולוגיה, למען התיישבות וחקלאות". תנועת הקיבוץ הדתי מברכת את אלישע על תרומתו החשובה לענף העופות בפרט, ולחקלאות בכלל.

מציל זן התפוחים היוקרתי – פינק ליידי – רפי שטרן
השבוע פורסמה ידיעה על פועלו של פרופ' רפי שטרן, חבר קיבוץ לביא, חוקר מו"פ צפון, במציאת פתרון לבעיית הסדקים החמורה שפגעה בזן תפוחי 'פינק ליידי' בכל העולם. בידיעה נכתב בין השאר כי במחקר מקיף שעורך בשנים האחרונות פרופ' רפי שטרן, נבחן נושא הסדקים והגורמים לפגיעה החמורה בתפוח, שהוא הרווחי ביותר לחקלאי. במהלך המחקר הבין רפי כי הפתרון הוא שיפור מבנה הקליפה, באמצעות הגדלת מספר התאים שבה באמצעות תוסף צמיחה טבעי, 'ציטוקינין', שהצמח מייצר בעצמו, אך לא בכמות מספקת. במקביל לכך, גילה כי בשורות העצים הנטועות בקצה המטע בסמוך לעצי ברוש, יש פחות סדקים בפירות בשל הצל שמטילים העצים. הבשורה החשובה היא, שגם חקלאים בכל העולם החלו ליישם את הפתרונות שמציע פרופ' שטרן: שימוש ברשתות צל ובתוסף הציטוקינין ואיכות הפינק-ליידי השתפרה פלאים. תנועת הקיבוץ הדתי מברכת את רפי על פועלו החשוב ועל הברכה שהביא לעולם!

חושבים קהילה 2 – טירת צבי
לאחרונה התקיים בטירת צבי מפגש קהילתי "חושבים קהילה" שמטרותיו- יצירת שיח קהילתי שיגדיר את היעדים הקהילתיים בתחומים מרכזיים וייצור קוים מנחים לתוכניות עבודה ולתקציב 2020, ובמילים אחרות: איזו קהילה רוצים להיות? המפגש נפתח בסרטון קצר והומוריסטי בביצוע והפקת חברי ותושבי טירת צבי – "איך מחלקים את העוגה"? ולאחריו שמעו המשתתפים מיעל ברקן דולב יו"ר הקיבוץ הרצאה שעסקה בהגדרת הקהילתיות, במיקום של טירת צבי ביחס להחלטות שהתקבלו ולתהליכים שהתקיימו בשנים האחרונות, ובשאלות המונחות כיום על שולחן הקהילה. לאחר ההרצאה התחלקו המשתתפים ל-10 קבוצות שיח שהונחו ע"י מנחים פנימיים. הקבוצות דנו ב-3 נושאים מרכזיים: קהילתיות בטירת צבי - נורמות והתנהלות חברתית, קצב ואופי צמיחה, מעורבות ושיתופיות בקהילה; חינוך, תרבות וסביבה – איך הם 'מתכתבים' עם הקהילה?; בונים בניינים – דיון על חלוקת התקציב לפי התפיסה הערכית. במפגש לקחו חלק למעלה מ-150 חברים, שהקשיבו, שיתפו והקדישו מזמנם כדי לשוחח על הקהילה והקהילתיות, לדון על מה שחשוב בעיניהם, ולספר על מה שבזכותו הם דווקא בטירת צבי. יישר כוח גדול לקהילת טירת צבי, ליעל ברקן דולב ולשותפיה בכוח המקומי על התהליך. תהליכי בינוי קהילה הולכים ותופסים מקום מרכזי בקיבוצים הצומחים בתנועה והם המשכיות בריאה ומתבקשת לתהליכי צמיחה על מנת ליצור גיבוש, לכידות, לחדש מטרות וליצור תוכנית משותפת לחברי הקיבוץ-קהילה-יישוב. אנו רואים את תפקידנו כתנועה בליווי התהליכים, בעידוד וחיבור היישובים ללמידת עמיתים ובגיבוש עקרונות מנחים לקהילה קיבוצית בריאה צומחת ומשימתית.

קול ששון וקול שמחה קול חתן וקול כלה
בקיבוץ בארות יצחק עובדים בימים אלו במרץ על החתונה הבאה והשביעית (!) במספר של פרויקט 'חתונה קהילתית'. ב- 12.12.19 יתחתנו בבארות יצחק מיכל ויצחק, זוג עולים חדשים שהכירו בגרעין צבר של בארות יצחק. הם הגיעו לארץ לבד, התגייסו לצבא ועשו עליה, ועכשיו ב"ה הם מקימים את ביתם. הצוות המוביל את החתונה מבקש לקרוא לחברים נוספים לקחת חלק ולהשתתף ביוזמה על ידי שלל פונקציות שחסרות עדיין כדי להפוך את ערב החתונה שלהם לשלם ומושלם, כגון – צלמ.ת וידאו וצלמ.ת מגנטים, שוזר.ת פרחים וכן הלאה. לפרטים – ניתן להיכנס לדף הפייסבוק של המיזם 'חתונה קהילתית' ולהצטרף לעשייה הנהדרת הזו או ליצור קשר בוואטסאפ עם לאה - 052-5396342

ערב מצ'אפ – מתאמצים לחבר!
בשבוע שעבר התקיים ערב המצ'אפ הראשון בחסות התנועה. בערב שקם ונהיה ביוזמתה של דורית רמיאל (עין צורים), השתתפו יותר מ-40 משתתפים ומשתתפות מהצפון הרחוק ועד הדרום שהגיעו עם רשימה מגוונת של מחפשי זוגיות. המשתתפים ישבו במעגלים וניסו לאתר מתוך הרשימה שלהם מישהו מתאים. האולם המה וגעש. התחושה היתה שצריך להספיק, להשקיע, לעבור מקבוצה לקבוצה כדי לאתר מבין עשרות האנשים שהוצגו את המתאימים והמתאימות, לא לפספס שום הצעה. במהלך הערב עצמו עפו הודעות וואצאפ וטלפונים ואחת לכמה זמן נשמעה צעקת שמחה באוויר – "יש לנו מאצ'", כלומר – הוא והיא הסכימו להצעה! הערב הסתיים מהר אך לשמחתנו המשתתפים ממשיכים להגיע לעוד מאצ'ים ונכון לשעה זו הגענו ל-14 מאצ'ים! נמשיך לפעול מתוך אמונה שגם אם הדרך מפותלת – לאט-לאט ובנחישות נגיע ליעדים! תודה גדולה לבארות יצחק שהתגייס למשימת האירוח!

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב