תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 481

14/11/2019
ט"ו בחשון תש"ף

שלום רב,

ימי קרב בדרום
כמו כל עם ישראל, קמנו השבוע למצב בטחוני חדש-ישן. חברינו בקיבוצי הדרום התעוררו לקולות נפץ ואזעקות, ובשאר הקיבוצים קמו למהדורות החדשות והדיווחים. בסבב הזה בנוסף לחברינו האמיצים ולמודי הניסיון בסעד ועלומים, גם משואות יצחק, עין צורים ויבנה התנהלו במתכונת חירום ומוסדות חינוך נסגרו בהתאם להנחיות פקע"ר. עדיין, המצב בעוטף מתוח, מסוכן ומאתגר יותר. אנחנו, אנשי התנועה, נמצאים בקשר צמוד עם בעלי תפקידים בקיבוצינו ומנסים לסייע ככל יכולתנו. לשמחתנו, כמו בעבר, גם הפעם קיבוצינו שמחוץ לטווח הטילים הביעו נכונות מיידית לסייע, וקיבוצינו בקו העימות מפגינים חוסן מרשים, כך שעד לרגע כתיבת שורות אלו לא נדרשה תמיכה משמעותית מצדנו. כלקח מסבבים קודמים, אנחנו פועלים במוקד משותף עם מגוון גופים - תק"צ, תנועת המושבים, מועצות אזוריות, במטרה לייעל ולדייק את המענה והסיוע בהתאם לצרכים שעולים מהשטח. כאמור, נכון ליום רביעי בערב המוקד המשותף לא נדרש לפעילות מאסיבית, אבל נדמה שעצם קיומו והקשר הרציף בינו לבין היישובים והגורמים השונים "בחזית" מהווה נדבך נוסף ביכולת להתמודד עם הסיטואציה. במשואות יצחק תוכנן לסוף השבוע אירוע משפחתי רב משתתפים. לאור המצב לא ניתן היה לקיים את האירוע ונדרשנו למצוא במהירות מענה לקיומו במקום אחר. מס' קיבוצים שלנו נענו מיד לבקשה והציעו לארח אצלם, האירוע עמד להתקיים בבארות יצחק אך חוזר ככל הנראה למשואות בשל הפסקת האש. זוהי עדות נוספת לקשר המוצלח הקיים בין הקהילות והיישובים בתנועתנו. תודה והערכה לכל אלו שנענו וכמובן לבארות שהתגייסות מסוג זה מאפיינת אותם כבר זמן רב.

אור במקום חושך
מה קורה כשאשה אחת מחליטה ועושה, ולאן אדוות היוזמה שלה יכולות להגיע? ובכן הרבה ורחוק מאוד! בעיר מאלמו בשבדיה, קיימו את אירוע "אור דולק בבית הכנסת", מול בית הכנסת המרכזי של הקהילה היהודית בעיר, בהשתתפות כ 200 איש. הרב - משה דוד הכהן פתח בהבדלה, ראש העיר- קתרין שרנפלד יאמה הביעה עמדה ברורה כנגד האנטישמיות, והאימאם- סלאח-א-דין, המייצג את המוסלמים המתונים בעיר, דיבר כנגד הגזענות ובעד הזדהות עם היהודים. האורות דלקו גם בבית הכנסת "לכו נרננה" ברעננה; בשכונת גילה בירושלים; בבית הכנסת "שערי תפילה" בדאלאס, טקסס; בבית כנסת "קיבוץ גלויות" ביישוב אבנת; בבתי הכנסת בקיבוצי התנועה ובבתי כנסת רבים אחרים. הפצת המיזם קיבלה את עיקר תנופתה מדליה יוחנן, חברת טירת צבי, שאביה, נפתלי ורטהיים ז"ל עבר את ליל הבדולח כילד בעיר פולדה בגרמניה. בלילה של 9.11.2019 בדיוק 81 שנים אחרי, קיבלה דליה צילום מהעיר פולדה, בה מואר בית הכנסת הקטן הממוקם במרכז היהודי, "האור האיר שם כל הלילה וגם ליבי מואר" מסכמת דליה בדף הפייסבוק של המיזם.

נפגשים – שנת בר/בת מצווה מחברת
מדווחת מרים זרביב- מנהלת חינוך וצעירים: בתנועה הקיבוצית ובקיבוץ הדתי, שנת המצוות היא שנה בעלת משמעות קהילתית וזהותית עמוקה. לאורך השנים התפתח מנהג אירוח של כיתת המצוות מקיבוצים חילוניים לשבת אצל בני ובנות גילם בקיבוץ הדתי. כדי להעניק שכבה נוספת של משמעות למפגשים אלו, יצרנו יחד עם מחלקת הנוער במרכז יעקב הרצוג, התנועה הקיבוצית ובינ"ה את תכנית "נפגשים" - מערך מפגשים ופעילויות שעשויות לעזור בניהול המפגשים, להעמיק אותם ואף להסיר מעט מן המבוכה המתלווה להם, מתוך הבנה שהמפגשים הם הזדמנות לעיסוק בירור הזהות האישית, הקבוצתית והתרבותית, על המשותף והמבדיל ביניהן. מערך המפגשים מציע תהליך מקדים, פעילות של היכרות אישית, קיבוצית ורעיונית, ופעילות לעיבוד החוויה בסיום, והוא כולל הזמנה לשיח גם בתוך עולם המבוגרים, על הערכים ותפיסות העולם אותם אנו מבקשים לעצב אצל בנות ובני הנוער דרך מפגשים אלו. תכנית "נפגשים" מציעה הכשרה לצוותים החינוכיים בהובלת פעילויות בתחום ההיכרות והקשר בין הקבוצות, מהקיבוץ הדתי ומהקיבוץ החילוני, והיא כוללת מתווה למפגשי אירוח הדדיים, בו יקיימו הקיבוצים שני מפגשים (לפחות) בין בני ובנות המצווה (קיבוץ מתנועה אחת יוזמן להתארח בקיבוץ מהתנועה השנייה ולהיפך), בשבת או בימות החול. כחלק מהתוכנית יתקיים במרכז הרצוג ביום שני כ"ו חשון תש"ף, 25/11/19, יום עיון והכשרה לצוותים ולמנהלי החינוך. במסגרתו נשמע את אפרת שפירא רוזנברג על 'העגלה המלאה והריקה: מי גורר איזו עגלה, ולמה'? ההרשמה לתוכנית וליום העיון היא דרך מנהלי החינוך.

תכנון והמרחב הכפרי
לאחרונה התקיים כנס של הרשות לתכנון שבמשרד החקלאות ופיתוח הכפר. בחסות משרד החקלאות, ניתן היה לקבץ באולם אחד גופים שמתקשים בדרך כלל להגיע להסכמה. נציגים מהתנועות המיישבות, מהחטיבה להתיישבות מהשלטון המקומי והמועצות האזוריות, בעיקר מהפריפריה, שבשטחן ישנם ישובים חקלאיים ישבו לצד נציגים רבים מגופים רגולטוריים - נציגי המינהל ונציגי רשות התכנון שלה, נציגי רשות המיסים, משרד המשפטים (אשכול נדל"ן), ומשרד האוצר (יחידה לאכיפת דיני תכנון ובנייה). מארגנת הכנס, ד"ר רותי פרום אריכא, מנהלת הרשות לתכנון במשרד החקלאות קראה מעל הבמה למשתתפי הכנס לחולל את השינוי המתבקש: "זהו מקום למפגש ושיח לכל מי שהמרחב הכפרי חשוב לו... יש הרבה תהליכי תכנון, אבל הם לא מסונכרנים ביניהם. הגיע השעה שנתחיל לתאם ביניהם"! בכנס נדונו נושאים שונים. בתחילה התמורות והתועלות של החקלאות הישראלית, שם הוצגו כמה רעיונות חדשניים ע"י חוקרים צעירי לצד מציאות עגומה בה במעטים מהמוסדות בישראל ניתן ללמוד חקלאות ברמה אקדמית. המושב השני שעסק בנושא "ישראל 2048 – הזדמנויות ואתגרים במרחב", הציג את הדרמה שבהכפלת האוכלוסייה, שתגרום להפיכת הקרקע למשאב יקר ובחוסר. הגידול והצמיחה בישראל ייחודית בעולם, ולפיכך אתגר התכנון - גדול. בכנס התחדד הפער בין גופי התכנון העסוקים בעיקר בסוגיה העתידית של צפיפות אוכלוסין במרכז אל מול שטחים נרחבים בפריפריה, לבין נציגי ההתיישבות הכפרית החיים את מצוקות ההווה. הכנס חידד שוב עד כמה רק דרך שיחה פתוחה ומכבדת, מתוך פשרות והבנת הצרכים השונים, ניתן יהיה להתקדם בתכנון מיטבי, מבלי לדרוס את ההתיישבות הכפרית והחקלאות הישראלית.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב