תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 479

31/10/2019
ב' חשון תש"ף

שלום רב,

צמיחה דמוגרפית והתיישבות - מורדי שבט, מנהל המחלקה
לביא – לאחרונה התקיים כנס קליטה בקבוץ לביא. גילו התעניינות קרוב ל-10 משפחות, והגיעו 6 למרות מזג אויר חורפי, חלקן זוגות צעירים מאוד, וחלקן זוגות עם 2-3 ילדים, עבודה מסודרת, שתי מכוניות ומשכנתא... לפני הכנס התקיים תיאום ציפיות, בו התברר שחלקם אמנם מכירים את לביא, אך ישנם גם כאלה שלא מכירים מקרוב מהו קיבוץ שיתופי, ובכל זאת גילו עניין ובאו. בתכנית היום היו בין השאר: דברי תורה וברכה (הרב יהודה גלעד), סקירה קצרה של עבר והווה בלביא (נתי רוזנצוויג, מזכיר הקיבוץ), סיור (יאיר ריינמן יו"ר המזכירות), אירוח אצל משפחות חברים מלביא ושיחת סיכום. השלב הבא יהיה שיחת follow-up פרטנית עם כל משפחה על מנת לבחון ביחד את המשך הדרך. אנו מאמינים כי קליטה איכותית לקבוץ שיתופי ושוויוני, מצריכה תשומת לב למאפיינים ייחודיים, ומתוך כך ניתן לקלוט חברים חדשים שיכולים לתרום לבניית החברה ולהתפתחות המשק. כדי להצליח בכך אקסיומות שהיו מקובלות בעבר צריכות לעבור בחינה מחודשת, על מנת להתאימן למאה ה21. גיל הנקלטים, מקום עבודתם (הנוכחי והעתידי), סוגיית החיסכון לפנסיה, נושא המשכנתא שחלק מהמועמדים נושא על כתפיו, הפתיחות להתערותם בחברה ובקהילה בקיבוץ, והדרך להכרות שלהם עם החברים, צריכים לקבל מענה מותאם. זהו אתגר אפשרי ומשתלם, ובעזרת הידע והניסיון הנצבר בתנועה וע"י שיתופי פעולה, ניתן בהחלט לעמוד במשימה.

שבעים שנה לניר עציון
בתחילתה של שנת תש"ף נפתחו חגיגות ה-70 של ניר עציון. בצוות רחב שהתגבש – צוות "שנת ה- 70" הוצעו מספר פרויקטים למהלך השנה. לאחר הצגת תכנית בפני ההנהלות הוחלט להקצות תקציב מכובד לפעילות המגוונת. החוט החורז את שלל הפעילות הוא הרצון להקדיש את הפעילות לבינוי קהילה ולשילוב המשפחות הנקלטות החדשות למורשת העבר, לקראת צעידה משותפת קדימה, לעתיד ניר עציון. הפעולה הראשונה, 'קולולם' של אנשי כל היישוב, לבושים בחולצות שהוכנו לקראת האירוע, בשירה בשלושה קולות את השיר "פתאום קם אדם...". ואכן נוצרה אווירה של התרוממות רוח. בהחלט לא מובן מאליו שחברים מקבוץ שנחרב במלחמת העצמאות יתאספו ויבנו מחדש את ביתם, לתפארת מדינת ישראל. איחולי חג שמח ביום חגיכם!

מראות ודמויות בחברה הישראלית
מרכז הדרכה גלבוע מעיינות ובית עין הנצי"ב יוצאים בפרוייקט חדש - סופי שבוע של חוויה, טיולים, שיחות ושירה. שלוש שבתות כבר יצאו לדרך – שבת חיי שרה שכולה חסידות, שירה, ניגונים ושאר רוח עם שייקה אל עמי ושרה ב"ק. שבת פרשת ויצא – בין חינוך וחיכוך – עם קינלי ושולמית טורפז, וכן שבת פרשת וארא שתכניה יפורסמו בקרוב. ההרשמה החלה. מוזמנים להשתתף ו/או להפיץ את הבשורה לכל עבר. פרטים בטלפון 054-2100160 (אורית נצר)

לקראת תכנית עבודה 2020
בישיבת המזכירות המורחבת בשבוע החולף, הצגנו דגשים לתכנית עבודה וביקשנו לקבל משוב מחברי המזמו"ר וממלאי תפקידים בקיבוצים. בשבועות הקרובים נציג כאן דגשים ו'טעימות' מתוכנית העבודה בתחומים השונים. ככלל אנו מתכוונים להמשיך בתכנית האסטרטגית הרב שנתית תוך התאמות נדרשות. והפעם נתייחס לתחום הצמיחה הדמוגרפית. בשדה זה נבקש לעסוק בשנה הקרובה ב:
  •   ארגון מחודש של פעילות ומחלקת צמ"ד בתוך אגף חברה (מורדי מתוכנן לסיים קדנציה של כ- 5 שנים ואנו לפני תהליך איתור).
  •   עדכון תכנית צמיחה רב שנתית ביישובי התנועה, בכל יישוב לפי מאפייניו, ליווי משמעותי ליישובים מעוכבי צמיחה, תוך טיפול בחסמים;
  •   עבודה עם ובעקבות הצמיחה- בניה וליווי של סמינרי קליטה לנקלטים חדשים, המשך פעולה לאיחוד סטטוסים (במקומות המותאמים), וכן תכנון וליווי תהליכי בינוי קהילה.
  •   הרחבת התנועה- המשך פעולה לצרוף מושבים שיתופיים נוספים לתנועה ובחינת רצון ואפשרות לצרוף מושבי עובדים דתיים מתאימים המעוניינים בכך.
פורום מזכירים ומנהלי קהילה
השבוע נפגש הפורום בקיבוץ סעד ועסק יחד עם רכזי הגיל השלישי, בנושא הפנסיונרים הצעירים (גילאי 60 -75). היום נפתח בפילוח של הגיל השלישי והרביעי בקיבוצים וביישובי התנועה, וראינו שהם מהווים אחוז גדול ומשמעותי מסך כל החברים. ניתחנו את האתגרים המרכזיים העומדים בפני כל קיבוץ ביחס לקבוצת גיל זו וראינו שישנם אתגרים משותפים רבים, שאת חלקם הרחבנו מנקודת מבט ניהולית – קהילתית ומנהיגותית. בין הנושאים שנדונו: יציאה לפנסיה, מערך יישובי להתמודדות עם בדידות ואתגרים נוספים בממשקים של מזכיר/מ.קהילה עם הגיל השלישי. התפצלנו לשולחנות עבודה שעסקו ב: תעסוקה ופנאי בהתייחס למושגים של שכר, פנסיה, פרישה והתנדבות ; שייכות וחיבורים בהתייחס לתרומה, משמעות, מעורבות וזיקה; מערך יישובי ומבנה ארגוני בהתייחס לצוותים, ועדות, משרות, משאבים וקשרי חוץ. תומר רכטמן מנהל הקהילה בסעד, שיתף בתהליך האסטרטגי שסעד עברה בתחום הגיל השלישי והרביעי, תהליך שכלל מיפוי, למידה והמלצות לשינוי המבנה הארגוני כך שייתן מענה כוללני, רב תחומי ומתואם בין התחומים – בריאות, רווחה והגיל השלישי והרביעי. בחלק השני של המפגש עסקנו על קצה המזלג, בנושא הערעור על החלטות (ועדות/ הנהלות/ אסיפה). חידדנו את תפקידה של ההנהגה בנושא, ערכנו הבחנה בין סוגים שונים של ערעורים - פרטני/נקודתי/מדיניות ובררנו כיצד ניתן לזהות ערעורים לגיטימיים, ומתי הם הופכים לכלי ניגוח בתרבות ארגונית, באופן שמערער את יסודות הברית הקהילתית. תודה לתומר ויהל ולקיבוץ סעד על האירוח. המפגש הבא של הפורום יתקיים אי"ה ביום שלישי כ"ח בחשון תש"ף 26.11.2019 בקיבוץ ניר עם - מפגש משותף עם אגף כלכלה שיעסוק בחדשנות בפיתוח העסקי. פרטים נוספים בקרוב.

שבתות התנועה
בימים אלה נשלחו אישורים לכל הרשומים לשבתות התנועה וגם למי שנמצא ברשימת המתנה לאחת מהשבתות. נרשמכם ולא קיבלתם הודעה? זה הזמן לברר בווצאפ או סמס ל- 0523-749310. חשוב לציין שבשבת בתל-חי נותרו כמה מקומות וניתן עדיין להצטרף עד יום ראשון הקרוב.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 479 להורדה והדפסה
חסר רכיב