תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 477

26/09/2019
כ"ו באלול תשע"ט

שלום רב,

פורום מזכירים ומנהלי קהילה – מפגש פתיחת שנה
לאחר פגרה של חודשיים ניפגש הפורום בחגיגיות ובשמחה בקיבוץ בארות יצחק. שיתפנו בקצרה מהנעשה בקיץ האחרון, ובעיקר עסקנו בדור המשך ניהולי ופיתוח מנהיגות: בניית מצוינות ותרבות ארגונית מקדמת באמצעות הערכה ומשוב; יצירת אטרקטיביות בתפקידים ועל רתימה; היערכות להעברת מקל. התייחסנו גם למגמות לשינויים בסביבה וכן לניסיון המצטבר של המשתתפים. עסקנו גם בדיוק התכנים למפגשים שיתקיימו במהלך השנה ובהם: ניהול מערך השירות בקיבוץ, 'הפנסיונרים הצעירים', חינוך קהילתי כפרי מותאם, קליטה הלכה למעשה – לבנות קהילה מאנשים. ועוד. גם השנה נייחד מפגש משותף למזכירים, מנהלי קהילות, מנהלים עסקיים יו"רים וגזברים שיעסוק בחדשנות בפיתוח עסקי - בהיבטים שונים של חיבור בין תעסוקה, חוסן כלכלי ארוך טווח, משאבים נגישים וכלים להקמת עסקים קטנים ובינוניים. מפגש זה יתקיים אי"ה ביום שלישי כ"ח חשון תש"פ 26.11.2019 (שימרו את התאריך). ההזדמנות להרמת כוסית לאיחולים ולברכות לשנה החדשה.

מפגש הורים ובנים - שלוחות
מדווחת רותם שכטר (מנהלת אגף חברה): השבוע התקיים בקיבוץ שלוחות מפגש לחברים בגלאי הפנסיה ולבניהם (גם לבנים שחיים מחוץ לקיבוץ) שהוא תולדה של כנס בריאות, רווחה וגיל שלישי שקיימה התנועה לפני כשנה. המפגש נוצר מתוך רצון לחדש קשר עם הבנים ולידע ולשתף אותם בשינויים באורחות החיים, בתהליכים החברתיים-קהילתיים שקהילת שלוחות עברה ועדיין עוברת, ובערכים החברתיים אותם בחרו החברים שמר ולטפח. לאחר הצגת התמונה הגדולה על ידי ג'ודי פולסטר (מזכירה) ויוסי בוריס (מנהל הקהילה) דיברה ענת גבעון העו"ס קהילתית על "היחסים במשפחה הרב דורית". גידי כהן (רכז תחומי בריאות ורווחה) וצוות המרפאה נתנו סקירה מפורטת על "ניהול תיק משלב בעת אתגר רפואי" שכלל: הכרות עם הצוות והמערכות נותנות השירות בתחום; חשיפת שלל השירותים הנתינים במסגרת הקיבוץ ובמסגרת המועצה; מידע על האפשרויות למימוש זכויות מרשויות המדינה; מקומם של בני המשפחה בתהליך הטיפולי (כולל התחושות שחווים הבנים בעת טיפול בהוריהם) ומעל הכל – שיתוף ושותפות גם כשאין 'מצב רפואי מורכב', מתוך הכרה שהקיבוץ פועל בכבוד וערבות הדדית כלפי חבריו ועל כן ממשיך לספק מעגלי תמיכה כלכליים ומקצועיים גם להורים וגם לבנים. יהודה אריאל (רכז ועדת חברים) דיבר על "חוזקה של השרשרת" ועל הליווי והתמיכה של ועדת חברים בצרכים המשתנים. אורן גל (רכז ועדת 60+) דיבר על פעילות הועדה ומטרותיה. את המפגש חתם שמואל ברלוביץ – מרכז צוות שיוך דירות ששיתף על קצה המזלג מתהליך השיוך. המשוב שהתקבל מהחברים ובניהם חימם את הלב וחיזק את חשיבותה של קהילה רב דורית קיבוצית ואת חשיבותו של מפגש מסוג זה לבנים להורים, לקיבוץ ולקהילה וממליצים מאוד על התהליך.

ערבי התעוררות הלב – בדרום ובצפון
גם השנה, כמו בשנים האחרונות, התקיימו 2 ערבי 'קפה תנועה' שגולת הכותרת שלהם היא שיתופי הפעולה של התנועה עם שלל גופים ונציגיהם, תוך שאיפה משותפת להצליח לרומם מעט את הרוח והלב לקראת הימים הנוראים. בקבוצת יבנה בשיתוף מועצה ומתנ"ס חבל יבנה, האגף לתרבות יהודית, קבוצת יבנה, מרכז הרצוג, ותנועת הקיבוץ הדתי זכו אלה שהגיעו להנות משירתן המופלאה של שני ויהלה לחמיש מלהקת טנדו ומהליווי הנעים של נגני הלקה, ולאחר מכן יצאו לכמה מעגלי שיח. היה מרומם נפש. בערב הצפוני שיתופי הפעולה היו רחבים אף יותר - מח' תרבות עמק המעיינות, מדרשת עין הנצי"ב, ניצנים-יחד, והקיבוץ הדתי, והמגמה של אתחול מחדש – restart, גם במקום (פאב הפינה) וגם בתוכן (מופע פואטרי סלאם ומעגלים בשלל תחומי חיים) אכן הולידה ערב רב משתתפים ובמגוון מרשים. נראה שיש למה לחכות בשנה הבאה...

שבתות הקיבוץ הדתי – תוכן ופרטים לקראת ההרשמה
בימים אלה פורסמה התוכנית המפורטת והמעודכנת של שבתות התנועה עם רשימת מרצים מעודכנת, נושאי ההרצאות ומסלולי הטיולים, והיא נמצאת באתר הקיבוץ הדתי. כמו כן נשלחה מודעה מוספת ללוחות המודעות ולתקשורת הפנימית של כל קיבוץ דרך המזכירויות ומנהלי הקהילות והמזכירים. ההרשמה תיפתח ביום ראשון, ז' בתשרי תש"פ 6.10.2019 בשעה 9:00 בבוקר, והיא תתקיים השנה באופן מקוון בלבד. על מנת לסייע למי שמתקשה במשימת הרישום ביקשנו מתנדב/ת מכל קיבוץ לסיוע. מצורפת הרשימה הקיימת אצלינו: לביא - שורקה שטרן | שדה אליהו - עינת בלאו | עין הנצי"ב - שארה צור | שלוחות - אבישג גלעד | מעלה גלבוע - מדי מלק | בארות יצחק - לני בן שימול | קבוצת יבנה - רוויה גורליק | עין צורים - מלכה רזיאל | עלומים - עידית פורת | כפר עציון – ראובן ורבר. ניתן עדיין להצטרף/לצרף נציגים נוספים מקיבוצים שבהם נדרש סיוע בהודעה למייל: amudim@kdati.org.il

בעקבות הבחירות
'בראש השנה כל באי עולם עוברין לפניו כבני מרון שנאמר 'היוצר יחד לבם המבין אל כל מעשיהם' (משנה, ראש השנה, א', ב). תוצאות הבחירות יצרו אי ודאות לגבי הממשלה שתקום בעז"ה. ביישובנו נשמרו דפוסי הצבעה קרובים לבחירות הקודמות באביב תשע"ט. חרף אי הודאות, נדמה שישנה בהירות לרבים בדבר הצורך לבנות ממשלת אחדות, לגבש הסכמות רחבות יחסית, לעבור ממיקוד באינטרסים הנבדלים, אל האינטרס המשותף ובקשת השורש המאחד, ו'לחדד את המכנה המשותף'. תהליך ומאמץ כזה נדרש אצלנו ב'עולם הקטן' של הקהילה והקיבוץ באופן שיטתי וקבוע, ואנו מבינים את האתגר שבו אך גם את הברכה הטמונה בו. גם ברמה הלאומית יכול להיות לנו תפקיד שתומך בכיוון זה, ואנו מחפשים דרכים מתאימות להשפעה. במקביל נראה שהציונות הדתית תבחן את המשך דרכה והכלים הפוליטיים המתאימים. החלו בדיקות ראשונות בכיוון זה ונקראנו להיות שותפים. אנו מקווים שנשכיל להבין יחד ולפעול נכון.

שבת שלום

שנה טובה

שנה של שיבה לשורש המשותף, שנה שנזכה בה לאיחוד לבבות וכוחות

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב