תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 476

19/09/2019
י"ט באלול תשע"ט

שלום רב,

היום הפתוח במעלה גלבוע– הפתיחה!
ישיבת מעלה גלבוע בשיתוף עם מדרשת עין הנצי"ב מזמינים את הציבור הרחב, נשים וגברים, לאחר צהרים פתוח ללימוד בימי שני, אחת לשבוע. במפגש הפתיחה ביום שני, כ"ג אלול תשע"ט, 23.9.2019 בישיבת מעלה גלבוע ישתתפו – הרב מיכאל סיטבון – חותם יד כל אדם בו?!; הרב מאיר רובינשטיין – שלושה ספרים נפתחים בראש השנה, על דינו של יום הדין; ד"ר חזי כהן – יוסף ואחיו, דינמיקה של התפייסות; הרבנית ד"ר רחל קרן – תפילת חנה. התכנית המלאה תפתח ביום שני, ו' בחשון תש"פ, 4.11.2019. אין צורך בהרשמה מוקדמת והלימוד הוא ללא תשלום.

מאגף הכלכלה – גיל הס
כנס ביטוח בריאות – ביום שלישי בשעה 15:00 בבית צוותא בארות יצחק נתכנס על מנת לסקור את כל השינויים שיש בפוליסה החדשה. בכנס נסביר את שיטת התפעול ואת המעבר לדיגיטציה. חשוב להגיע ולהתעדכן! ההרשמה הכרחית לצורך התארגנות מוקדמת.
ממועצת החלב – התקבלה החלטה לצאת לאיתור תפקיד מנכ"ל המועצה, נבחר צוות איתור לחיפוש האדם המתאים שיוכל להוביל את הארגון בתקופה המורכבת ולעזור לענף החלב לצלוח את האתגרים. במועצה החליטו גם להציע לשר החקלאות לקצץ ולחזור למכסות החלב של 2017 כדי למנוע מצב של עודפי חלב.
מצוות המימון הצוות נפגש עם הנהלת בנק מרכנתיל על מנת לפתוח אלטרנטיבות נוספות לשירותי בנקאות בעלויות אטרקטיביות, לקיבוצי התנועה. הצעות אלה מתווספות להצעות שיש כבר לחברי הצוות, והקיבוצים מוזמנים לפנות לצוות מימון בנושאי משכנתאות הלוואות וכד'

ימי היערכות למזכירות הפעילה
במסגרת שני ימי היערכות עשירים בלמידה וגיבוש צוות, עסקה השבוע המזכירות הפעילה בשיטת ההפעלה שלנו מול הצרכים העולים מן השטח, ובהתאמה לייעוד שלנו. לקראת שנה"ל תש"פ ועם הפנים ל- 2020 נבחנו דגשים שונים בתוכנית העבודה שלנו ונוסיף לעסוק בכך גם בשבועות הקרובים עד לגיבוש תוכנית עבודה לשנה הקרובה. בתוכנית יכללו בין היתר גם תחום התיישבות וצמ"ד - נטפל בתוכניות הצמיחה של היישובים ובייחוד בחסמים, במקומות הנדרשים נסייע לבניית תכנית אסטרטגית מתאימה. נבחן את אפשרויות הרחבת התנועה ביישובים נוספים ואת שיתופי הפעולה במרחב הכפרי; בתחום החינוך – נלווה את חילופי המנהלות במחלקה ובריכוז הנוער ננסה לבנות עקרונות למערכת מיטבית ביישוב, במוסדות החינוך- נבקש לקדם את השותפות עם רשת 'דעת' בכפרי הנוער, לשמור על היציבות הכלכלית של המוסדות באחריותנו לאפשר המשך צמיחה ופיתוח, ולקיים מסע חינוכי משותף לצוותי החינוך במוסדות; על תחומים נוספים נוסיף ונדווח בהמשך. כמקובל נכין ונציג חוברת תכנית עבודה לממלאי התפקידים וחברי המזכירות המורחבת בה מיוצגים כל הישובים.

ממשיכים לרוץ קדימה – עוד בית לחיים, והפעם בראש צורים
השבוע נחנכה דירה חדשה במסגרת הקמת בית לחיים בראש צורים. צוות הפרויקט רתם את צעירי ראש צורים לשתילת גינון בכניסה לבית לפעילות משותפת. תמר הקשר ממנהלות סדנת שילוב, העמותה המפעילה את הפרויקט, ציינה בחיוך רחב שזו הגשמת חלום של כמה שנים. ההחלטה העקרונית על הקמת הבית לחיים התקבלה בקבוץ במקביל להחלטה על הרחבת היישוב ותוספת עוד 39 יחידות דיור, מתוך תפיסה ש"הרחבת היישוב חייבת להביא גם להרחבת מעשי החסד". חברי ראש צורים מתפללים שכשם שזכו להגשים את פרויקט הבנייה והרחבת הקבוץ, ואת חנוכת הבית לחיים, כך יזכו להשלים את פרויקט הבנייה, ותוכניות חסד נוספות, כגון הקמת בית לחיילים בודדים. שני בתים נוספים צפויים להיפתח בקרוב ממש- האחד בכפר עציון לאחר ראש השנה, והשני בלביא בימים הקרובים, לאחר קבלת אישורים אחרונים ממשרד הרווחה.

פורום מנהלי חינוך – מרים זרביב
פורום מנהלי חינוך של הקיבוצים נפגש שוב לאחר פגרת הקיץ במפגש ראשון לשנה זו. אמיתי פורת, מזכ"ל התנועה, פתח את היום ודיבר על המקום המאתגר והחשוב של מנהלי החינוך בתוך הקיבוצים. את חלקו הראשון של המפגש הובילה גילאת כהן שתלווה השנה את הפורום. מנהלי החינוך הגיעו לאחר קיץ עמוס וגדוש ולאחר היכרות בין המנהלים הממשיכים לאלו החדשים, ושיתפו בחוויות ובקושי של מעבר מעומס הקיץ ישירות לתוך העומס של פתיחת שנה. דיברנו על פסגות ועל טיפוס איפה ניתן אפשרי וטוב לנו יותר לשהות ומה אנו לומדים מהטיפוס ומהפסגות. בחלקו השני של הפורום ישבנו לחשיבה משותפת על התכנים המשותפים לכולם, על הכוח של הפורום ועל מקומה של התנועה ביכולת לעזור ולתת כלים למנהלים כדי לדייק את העבודה לקראת השנה החדשה ועם חילופי התפקידים. תזכורת – ב 24.10.2019 יתקיים בכפר עציון כנס ההכשרה לצוותי החינוך. הקדימו להירשם דרך הטופס שנשלח למנהלי החינוך.

שוב נתחיל מחדש ו restart
בשעת כתיבת שורות אלו נערכות ההכנות האחרונות לקראת ערב 'קפה תנועה' – 'שוב נתחיל מחדש', בקבוצת יבנה וגם הערב המקביל בצפון – restart מתגבש לצורתו הסופית. אפשר לעקוב אחר התוכניות באתר הקיבוץ הדתי, והכי חשוב – להניח את התירוצים במגירה ולהרשות לעצמכם לצאת. יהיה משהו!

מירב בוחרת לעשות טוב – התנדבות ישובית ביום הבחירות
ביום הבחירות יצאו כ-50 משפחות, קרוב ל-250 בוגרים וילדים, להתנדב בפנימיית 'בית הילד' שבכפר יחזקאל. הקשר בין הפנימייה לקהילת מירב החל לפני מספר שנים, וזו לא הפעם הראשונה שהישוב מתנדב במקום. היוזמה מאחורי היום הזה, נולדה ברצון של החברים לקדם עשייה למען האחר, לצאת מהשגרה ולפעול ביחד למען מטרה משותפת, ולסייע לפנימייה בקידום פרויקטים שחיכו לידיים עובדות. לאורך היום עבדו מאות אנשים ביחד: מבוגרים וצעירים, לצד נשים מבית בגלבוע, וביחד עם הנערים מהפנימייה (קרוב למאה), צבעו את חד"א, שיפצו את פינת החי, שתלו שתילים פורחים ברחבי הפנימיה, בנו פרגולות וספסלים, יצרו שלטים מפסיפס ועוד... ויצרו יש מאין. יהודה אמסלם, מנהל הפנימיה, ברך בסיום והודה על העשייה ועל השותפות, והתרגש מהפעילות המשותפת של ילדי הפנימייה וילדי הישוב.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב