תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 474

05/09/2019
ה' באלול תשע"ט

שלום רב,

פתיחת שנת הלימודים ב'על יסודי קבוצת יבנה'
מדווח יאיר לסלוי מנהל בית הספר וחבר קבוצת יבנה: השבוע חזרו 580 תלמידי בית הספר ללימודים, התלמידים מגיעים מ-45 (!) יישובים הפזורים מבארות יצחק בצפון ועד עלומים בדרום. יעד מרכזי של בית הספר לשנה"ל הוא פיתוח השיח הבית ספרי. ביום ההערכות ובמהלך השתלמות מורים יתנסו המורים "במעגל שיח" - שיטה לניהול שיחה כיתתית שמאפשרת לכל משתתף להביע את עצמו ובעיקר לפתח הקשבה. במהלך השנה נשלב את מעגלי השיח בכיתות ובכך נקדם את הדיאלוג וההקשבה בין באי בית הספר. כבכל שנה רוב תלמידי י”א-י”ב נרשמו לפנימייה, למרות שבאופן אישי לרבים מהם יחוו ירידה ברמת החיים מול הבית, ונדרשת מהם השתתפות פעילה בניקיון המקום ובהשתתפות בפעילות הרבה יותר מאשר הנהוג בבית. אנו שמחים שמסגרת חיים חברתית עדיין רלוונטית לנוער הרוצה לגדול בחברת נוער איכותית. התוכנית החינוכית הורחבה בקבוצת "אחרי" להכנה לצבא, בשיעור תורני שבועי ובסדנאות לפיתוח כישורים חברתיים. בשנה שעברה התחלנו בשיתוף פעולה עם עמותת "יד יששכר" המנוהלת על ידי בוגרי ישיבת כרם דיבנה. במבנה בית הספר נארזו על ידי חניכי הפנימיה 250 מנות מזון כל שבוע. לאור הצלחת שיתוף הפעולה אנו נערכים להקמת מחסן קבוע בחצר בית הספר שישמש לצבירת המזון ואריזתו, והידוק שיתוף הפעולה עם העמותה. מאחלים שנה ברוכה ושמחה.

אנחנו והמערכת הפוליטית
בעוד כשבועיים ישראל תלך לבחירות 2019 מועד ב', והמערכת המנומנמת החלה להתעורר מעט. בכנס בחירות שהתקיים בטירת צבי השבוע, השתתפו למעלה מ- 100 איש, ושמעו את איילת שקד שציינה את מחויבות לנושאים השונים בתחומי חקלאות והתיישבות ועוד. בבחירות האחרונות הצביעו ביישובי התנועה כ- 80% לימין. 60% הצביעו למפלגות איחוד הימין והימין החדש, שבמערכת הבחירות הנוכחית התכנסו ל"ימינה", ועוד לליכוד (13%), לזהות (5%) ומפלגות נוספות. מתוך המרכז שמאל הצביעו לכחול לבן כ- 11%, ולעבודה כ- 3%. התמונה הנ"ל משקפת את המגמות ביישובנו, במערכות הבחירות של השנים האחרונות. בהתייחס למגמה זו, חידשנו את הסיכומים העקרוניים שלנו בפגישות שקיימנו השבוע מול ראשי ימינה (איילת שקד, רפי פרץ, סמוטריץ', בנט). נייר הסיכומים שלנו עוסק בנושאים של חקלאות, התיישבות ומרחב כפרי וכן בתחומי חברה, חינוך, קהילה וזהות יהודית. בהתאם לתוצאות הבחירות ואפשרויות הקמת הממשלה נראה כיצד נוכל לממש סיכומים אלו.

פתיחת שנה במכינת רוח השדה
כותב הרב איתמר חייקין ראש המכינה: אלול זה כל כך הרבה גוונים: התחלות חדשות, סתו, התרגשות, סליחות, רוח טובה נושבת, פריחת חצבים. התכנסות פנימה מהמולת הקיץ, שגרה ברוכה כיסופים תמירים, לב נפתח, ימים נוראים, הרהורי תשובה, ניגון נוגה, לימוד. השנה בחסדי שמים נוספו לנו במכינה עוד כמה גוונים: מחזור שלישי נוסף למשפחה ובו 39 חניכים של שנה א'. פתחנו תכנית שנה ב', מבוגרי השנה הקודמת ועוד ובה משתתפים 12 תלמידים. הרחבנו וחידשנו את בית המדרש, בסיוע של קיבוץ בארות יצחק. אלול של הודיה גדולה לה' שעשה עמנו את כל הטוב והחסד הזה.

למידה ותנועה בקיבוצי התנועה
השבוע בעלומים התכנסו עשרות מחברי הקיבוץ ללמידה במסגרת האקדמיה לקיבוץ. במפגש זה שמעו סקירה של מזכ"ל התנועה על התהליכים החברתיים האסטרטגיים השונים ביישובי התנועה ובתנועה הקיבוצית בכללה. מפגש זה הוא הראשון מתוך 3 בו ילמדו חברי עלומים על המגמות על הקיבוץ השיתופי והתאמות הנעשות בו ועל הקיבוץ המתחדש. בטירת צבי התכנס הצוות העוסק באיחוד סטטוסים ללמידה בנושא זה, ואירח את מורדי שבט ושי קרמר מראש צורים כדי ללמוד מהתהליך שם. ובכן גם בקיבוצים השיתופיים וגם במתחדשים מתקיימים תהליכים של למידה ובחינה לגבי הדרך וההסדרים. כמה עקרונות שנראה כי ניתן לחלץ מתוך למידה והתבונות בתהליכים בקיבוצים: נדרשת למידה פעילה, פתוחה וביקורתית. בתהליכים החברתיים בנושאי אורחות חיים ודרכי התנהלות יש לשים לב לא רק למערך הסדרים שאותם יש לבחון בתבונה ובמקצועיות, אלא גם להיבטים של רוח (ערכים חזון) ולהיבטים של היחסים (תקשורת וקשר, הזיקות, אמון). לא ניתן להעתיק ולהדביק מיישוב אחד לשני - יש עקרונות אמנם עקרונות משותפים, אין אחידות בהסדרים, בגלל השונות המקומית שהולכת ומתגוונת. דרוש שיח על הברית הקהילתית ומרכיביה ותשומת לב למרכיבי המפתח לקהילה בריאה וצומחת, בתהליך נדרשים גישור בין עמדות ובין חברים - גיבוש הסכמות/ בינוי קהילה.

פתיחת בית כלנית בעלומים
מדווחת אסנת בנימיני מעלומים: בתחילת השבוע נפתח בהתרגשות גדולה "בית כלנית" בקיבוץ עלומים - בית לנשים עם מוגבלות של עמותת שק"ל. ההכנות לפתיחת הבית נמשכו כמה חודשים במהלכם הוכשר בית לקליטת הנשים וגובש צוות מקומי. הקהילה בקיבוץ התגייסה אף היא למשימה, ומשפחות רבות הגיעו ליום קהילתי של בניית אדניות ושתילת עציצים למרחב הכניסה של הבית. כרגע יש ב"בית כלנית" ארבע נשים צעירות שהגיעו ממקומות שונים בארץ, בהמשך מתוכנן הבית לצמוח ולקלוט סה"כ 8 נשים. הנשים ישתלבו בעבודה בענפי הקיבוץ, יתארחו אצל משפחות ואנו תקווה שהן יהפכו לחלק בלתי נפרד מהקהילה.

אירועים קרובים בלוח השנה:
י"א באלול תשע"ט - 11.9.19 - כנס הנהגות - "נעים ביחד" (בארות יצחק) |
י"ח באלול תשע"ט - 18.9.19 - ערב לימוד וניגון, לקראת הימים הנוראים (קבוצת יבנה) |
כ"ד באלול תשע"ט - 24.9.19 – פורום מזכירים מפגש פתיחת שנה (בארות יצחק) |
כ"ד באלול תשע"ט - 24.9.19 - כנס חידושים ביטוח בריאות (בארות יצחק) |
כ"ד בתשרי תש"פ - 23.10.19 – כינוס המזמו"ר (בארות יצחק) |
כ"ה בתשרי תש"פ - 24.10.19 – כנס הכשרה לצוותי החינוך (כפר עציון) |

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב