תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 472

15/08/2019
י"ד באב תשע"ט

שלום רב,

קיטנות איל"ן, ית"ד וכד' – סיפור בהמשכים
לאחר פרסום מדגם מייצג של 4 קיבוצים שדיווחו על קייטנות איל"ן (ובעקבות לא מעט תגובות מרגשות המבקשות לשתף בנעשה בעוד מקומות שלא הוזכרו מפורשות) יצאנו בשמחה בקריאה נוספות לדווח לנו גם השבוע על המתרחש. לפניכם עוד טעימות שהגיעו לשולחן העורכים:

לביא - השבוע של תשעת הימים מזמן חשיבה על חורבן הבית ועל שנאת חינם. בשבוע הזה, החלטנו להרבות אהבת חינם ולבלות כחברים שווים עם חניכי איל'ן. אז בשבוע הזה, שרנו, רקדנו, טיילנו, שמחנו, התחברנו וראינו כמה פשוטה האהבה כשהיא נובעת מתוך הלב.

בארות יצחק - בשבוע שלפני תשעה באב התקיימה אצלנו קייטנת איל"ן, מסורת בת שנים רבות בקיבוץ. ביום ראשון הגיעו אלינו ילדים מקסימים מ"אסיף" שבאסף הרופא מכיתות א'-ג', ובמשך חמישה ימים נהנו מקייטנה מושקעת ומקסימה בניהולה של טובה שי"ק. החונכים המקסימים שלנו, ילדי החטיבה והתיכון נתנו את הכול, מבוקר עד לילה עם חיוך ולב ענק. בשבוע זה רואים מהי נתינה אמתית. חברי הקיבוץ מתגייסים לעזרה בקייטנה בדרכים שונות, ואווירת הנתינה מרגשת ומדהימה.
ולסיום – הפרסום בדף הפייסבוק של התנועה הוליד תגובות יפות ומרגשות, וגם העלה את השאלה איפה הכול התחיל - בטירת צבי, בכפר עציון, בסעד או בתק"צ? בעוד השאלה יכולה להישאר פתוחה (סתם בשביל המתח), ברור לכולם כי העיקר הוא הזרע הקטן שהצמיח תנועה גדולה ביישובים רבים ואפי' בשכונות בעיר, וגם ההתמדה המרשימה לאורך שנים. הנה לנו - מפעל יקר שהתנועה ויישוביה יכולים לשמוח בו. יישר כוח גדול לכולכם!

את אחי אנוכי מבקש – יוזמה שמתחילה בשיח חברים
השבוע התקיים בקבוצת יבנה ערב חשוב, טעון ומרגש 'סיפור על הדרך', שבו סיפרו צעירים ממוצא אתיופי הגרים ועובדים בקיבוץ במסגרת תכנית תל"ם, על האפליה אותה הם חווים לאורך שנים. מדווח אסף בית אריה, מח' מעורבות - בפתיחת הערב סיפרתי על העשייה של הקיבוץ הדתי בתחומי המעורבות החברתית בכלל, ובעיקר על היוזמה לתקן ולחבר דרך מפגשים בלתי אמצעיים ברחבי הארץ, יוזמה שאנחנו שותפים בה יחד עם גופים רבים, בהובלת הרב שי פירון. במפגש בקבוצת יבנה השתתפו כ 50 חברים ו- 4 צעירים ממוצא אתיופי. המפגש היה חזק ומשמעותי. הצעירים סיפרו בגילוי לב את קורותיהם, שיתפו את אנשי יבנה בתחושת החממה שמתאפשרת להם בגבולות הקיבוץ, בהשוואה לחברה הישראלית. למרות שאותם צעירים חיים ביננו, מעולם לא נחשפו החברים לעוצמתה ולרוחב יריעתה של האפליה שאותם צעירים חווים יום יום. המפגש הבלתי אמצעי מומלץ לכל קהילה שרוצה להביט באומץ במראה או דרך החלון. הצעירים נכונים להגיע לכל מקום אליו יקראו, ומחלקת מעורבות חברתית מתחייבת לדאוג להסעתם לכל קיבוץ שירים את הכפפה ויתאם מפגש שכזה.

מאגף הכלכלה – גיל הס

עסקים קטנים – אנו מזכירים את מיזם עסקים קטנים שהולך ומתפתח, בהובלת התק"צ, הקבה"ד וחברת סטייל. המיזם מציע לבעלי עסקים קטנים במרחב הכפרי שלל יתרונות שיווקיים והזדמנות להגדלת רווחים בסבסוד משמעותי. מאות עסקים כבר הצטרפו, גם מהקיבוץ הדתי, והם נהנים מיתרונות מיוחדים למצטרפים הראשונים - חשיפה חינמית למיליון וחצי לקוחות פוטנציאלים, קידום העסק במגוון פלטפורמות דיגיטליות, ייעוץ משפטי וכלכלי, אפליקציה ארצית מותאמת, מועדון לקוחות חכם, סיוע במימון, וכן שירותים נלווים בשיתוף גורמים מקצועיים. פרטים נוספים באתר הקיבוץ הדתי.

מפגש בנושא פנסיה בראש צורים – לאחרונה התקיים מפגש בנושא פנסיה עם חברי קיבוץ ראש צורים (גם החדשים). במפגש הוצגו תנאי הפנסיה הייחודים שאנחנו זוכים להם בקיבוצי התנועה. אייל הראל, שרבים מקיבוצינו כבר נהנים משרותיו כיועץ פנסיוני, ביקש לוודא שחברי הקיבוץ החדשים, כמו הוותיקים, מבינים את חשיבות צבירת הפנסיה בשנות העבודה, ודואגים לצבירה מותאמת לצרכיהם בגיל המבוגר. אייל הדגיש את חשיבותו של נכס הפנסיה גם כשהוא בגובה פנסיית הרשם כנכס הכי יקר וחשוב (יותר מבית!), והבהיר כי הסיכוי להגיע לגובה צבירה ראוי עלולה להיתקל בקשיים ללא צבירה מתאימה מגיל עבודה צעיר. בשל ריבוי הפרטים בתוך הפנסיה – המסלול, אופן השקעת הכספים, החברה המנהלת, גובה דמי הניהול – ברור כי נדרש ליווי מקצועי קבוע על מנת לוודא שצבירת הפנסיה מתקדמת בכיוון הנכון ולהגן עליה. חברים ותושבים מוזמנים להנות משירות הראל יועצים.

חידוש ביטוח בריאות – אנו שמחים לעדכן כי הליך חידוש ביטוח הבריאות הקבוצתי של קיבוצי התנועה נמצא בעיצומו. פוליסה עדכנית ומשופרת - נבנתה ייעודית לחברי הקיבוץ הדתי, תוך התחשבות בעדכוני הרגולציה, ושיפור הפוליסה הקודמת בהתאם לקולות שעלו מהשטח. לפוליסה נוסף השנה רובד וולונטרי וכן שודרג הליך התפעול והפך לחדשני וייחודי. הטמעת הנוהל תבוצע בליווי צמוד של אנשי המקצוע. החידוש כולל מערכת ניהול מבוטחים אינטרנטית, טפסים דיגיטליים (בנוסף לרגילים) ועוד עדכונים רבים וטובים. תהליך המכרז שנעשה באופן מקצועי ושקוף, מובל ע"י שי מלמד (מנכ"ל מלמד יועצים) בהנחיית גיל הס וצוות הביטוח של הקיבוץ הדתי. כרגע אנו נמצאים בשלבים הסופיים לקראת בחירת החברה המבטחת מתוך ה-5 (!) שהגישו הצעות למכרז. הביטוח הנוכחי הוארך עד ל-30.11.2019 ללא שינוי בתנאים, על מנת לסיים את התהליך באופן מיטבי. בכנס שיערך ביום שלישי, כ"ד באלול תשע"ט, 24.9.2019 בשעה 15:00 בבארות יצחק יוצגו העדכונים ותינתן אפשרות לשאלות כלליות ואישיות.

לסיום – אנו שמחים לבשר כי בשעה טובה הצטרף גם קיבוץ עין צורים ליוזמת צוות השקעות התנועתי ובכך גדל מספרם של הקיבוצים השותפים למיזם.

קיבוצים צומחים, חברים חדשים ואתגר הזהות
בשנים האחרונות בחלק מקיבוצי התנועה ישנה תנועה ניכרת – צמיחה (לפעמים מואצת), קליטת חברים חדשים רבים או תהליך איחוד סטטוסים. מגמות אלו מדגישות את אתגר הזהות, והן מובילות לשאלת התכלית (למה לנו כל העניין הזה?) ולבחינת מערכות היחסים שבין יחיד, משפחה וציבור, ולעיתים מעלות את השאלה האם וכיצד מערך ההסדרים מבטא את התכלית והעקרונות. בחלק מהקיבוצים כבר עסקו ועוסקים בנתינת מענה עדכני לאתגרים ושאלות אלו, ובחלקם נמצאי בתחילת הדרך, ואנו מבינים שכתנועה – תפקידנו לרכז ולהוביל את הלמידה, תוך השענות על הידע והניסיון הנצבר בתחומים אלו. בכך נעסוק בין היתר, בשנת תש"פ המתקרבת.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב