תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 471

08/08/2019
ז' באב תשע"ט

שלום רב,

קיטנות איל"ן - איך באמת הכל התחיל?
האם זה היה בשנת 1984 בסעד או בשנת 1986 בטירת צבי? נשאיר פתוח. אבל מה שידוע הוא שהרעיון לקיים קייטנה לילדים עם צרכים מיוחדים נולד לראשונה בתנועת הקיבוץ הדתי ולשמחתנו הלך והתפשט לכלל קיבוצי התנועה ומאוחר יותר גם לקיבוצים ויישובים נוספים! כבר שנים, מידי שנה בקיץ, קורה הנס הזה - בני ובנות הקיבוץ נרתמים בטבעיות למשימה, כאילו נולדו לתוכה. אז קבלו אותם - מדגם קטן אך מייצג ומרגש של קייטנות איל"ן תשע"ט:

קבוצת יבנה - הקייטנה פועלת מאז 1992. מידי קיץ כ-15 ילדים בעלי מוגבלויות נרגשים לפגוש את בני הנוער, המלווים הצמודים שלהם, נלהבים ומגוייסים, ולצידם תומכים ושותפים חברי קהילה רבים, וכך נוצרת תחושת עשייה משותפת המעצימה את הקהילה מחד, ואת החניכים והמדריכים מאידך". מה בקייטנה - ביקור בסופר-לנד, בלונה-דע במשק החי ובעוד... "ברור שאנחנו זוכים לקבל הרבה יותר מאשר לתת. חיוך של ילד זה מסר ומתנה לכל החיים וזו זכות לקחת בזה חלק".

ראש צורים – מידי שנה, שכבת י"ב מארגנת מתחילה ועד הסוף - את קייטנת איל"ן בקיבוץ: מגייסים כסף, קובעים תוכנית, מחלקים ביניהם תפקידים ודואגים שהכול יהיה מוכן לקליטת החניכים. בשבוע עצמו שותפים כל בני ובנות הנוער בקיבוץ ומגיעים גם בוגרים המחזקים ומעצימים את חווית הקייטנה לכולם. הקהילה כולה מתגייסת בארוחות מפנקות, באירוח החניכים ובכל הנדרש. "קייטנת איל"ן הוא מסע מופלא של חיבור, אהבה, עשיה והרבה טוב".

משואות יצחק – מתחילים ב'שישי שמח', הפנינג לגיוס מימון קייטנת פויירשטיין: דוכני מזון ושטיפת מכוניות על ידי התיכוניסטים. בקייטנה עצמה משולבות פעילויות מגוונות באולינג וגן חיות. השבוע כולו - התכנון, הארגון וההוצאה לפועל, מנוהל בצורה מקצועית ומעוררת התפעלות על ידי צוות מתוך התיכון. לכל משתתף מוצמדת חונכ.ת מהתיכון, שעושים את העבודה בצורה מדהימה וטבעית. "מאחלים ומקווים שערכי קבלת השונה וההכלה ימשיכו להיות מנת חלקנו. גאים שאלו חניכנו".

עין הנצי"ב –ההכנות הרבות לקבלתם של 12 חניכים מבית ספר אילנות מירושלים וחניך ביתי כוללות תיאומים טכניים, שיחות מוטיבציה והכנה מנטלית. הדגש הוא על שיתוף הקהילה: מערכת החינוך מגויסת לשלטים ודברי מתיקה, הבוגרים שבהם מפעילים את הקייטנה לכמה שעות של חוגים ומשחקים, ילדי החטיבה על כל הלוגיסטיקה וילדי התיכון הם החונכים והמלווים באופן בוגר אוהב ומעורר השתאות. הקהילה תורמת באירוח, במאפים, בחוגים, ובעיקר מפרגנת באהבה והערכה. מעגל השותפים הולך וגדל משנה לשנה. יש הטוענים שדור המסכים הוא דור בעייתי, ממה שניתן לראות השבוע הנערים והנערות שלנו עולים עלינו בכמה וכמה רמות. "חוויה מרוממת ומעוררת השראה".

טירת צבי חוגגת 82 שנים
החודש חגגו חברי ותושבי טירת צבי, 82 שנים להקמתו של הקיבוץ! באירוע גדול וצבעוני, התכנסו מטף ועד זקן, למרגלות תל-הטירה ומצפה מתניה, באתר בו נחשף בית כנסת עתיק ובמרכזו פסיפס מנורה מרשים. הפסיפס המקורי מוצב בחזית בית הכנסת של הקיבוץ ולאחרונה שוחזר הפסיפס באתר עצמו, ע"י ילדי הקיבוץ, בהדרכת אנשי רשות העתיקות. באירוע התקיימו פעילויות שונות, לצד הדרכה בנבכי ההיסטוריה, לילדים ולמבוגרים. החיבור בין ההיסטוריה הקרובה – הקמת טירת צבי כיישוב של חומה ומגדל, לבין ההיסטוריה העתיקה של יישוב יהודי באותו מקום, ריגש את כל המשתתפים בחגיגה! רשות העתיקות ציינה את שיתוף הפעולה והחיבור המרשים בין הקהילה לבין האתר, כחלק מהמיזם בו יישובים מאמצים אתר ארכיאולוגי והופכים אותו למקום פעיל ושוקק חיים.

מתנדבים ל'חיבורים'
כ – 30 איש ואישה מרחבי העמק והבקעה התכנסו השבוע לערב חשיפה למיזם החברתי בתחום הזוגיות- 'חיבורים'. למדנו שכדי לאפשר למחפשי זוגיות בפריפריה להצטרף למאגר המכובד של למעלה מ 1700 חברים/ות, ולהכנס לסטטיסטיקה של מעל 160 חתונות בשלוש שנים (!), צריך שיהיו גם מתנדבים במרחק קרוב ונגיש. המשמעות של התנדבות היא תרומה של כ- 4 שעות חודשיות לליווי החבר/ה שנרשמ/ת למאגר. הלווי דורש הכשרה בת שלושה מפגשים ומי שצולח אותה הופך למלווה שבמשך 3 חודשים בוחן יחד עם החבר/ה את הדרך, בקצב ובאופן המתאים לו/ה, ויחד מנסים לדייק את הדרכים לאיתור בן או בת זוג. אפשר להירשם למאגר המתנדבים גם אם לא הייתם במפגש ההיכרות, ואפשר להזמין מאיתנו עוד מפגש כזה באחד מהקיבוצים המרכזיים או הדרומיים. מי מרים את הכפפה?

צמיחה דמוגרפית והתיישבות
דף הצמיחה הדמוגרפית באתר האינטרנט של הקבוץ הדתי עודכן לאחרונה. רוב העדכונים הם קשורים לפרטים טכניים כמו החלפת שמות ופרטי תקשורת של רכזי קליטה/ צמ"ד שהתחלפו, וכן בהוספת קישורים על ידי לינק באתר לקיבוצים שרצו בכך. חלק מהקיבוצים מקושרים גם לסרטון תדמית שכל מבקר באתר יכול לראות אותו. כדי לצפות בשינויים ניתן להיכנס ולהתחבר ללינק של קיבוצכם דרך הקישור באתר הקיבוץ הדתי.

מיזם לקליטת יוצאי אתיופיה בקיבוצי התנועה ובמרחב הכפרי
בעקבות מחאת יוצאי אתיופיה, ובמסגרת שותפות שלנו בניסיונות לתיקון עולם קטן, החלטנו להרים את הכפפה, לעורר את הרצון בתנועה וביישוביה, וללמוד את הדרכים שבהם נוכל לתרום כתנועה לקליטת יוצאי אתיופיה ביישובי התנועה ובקהילות במרחב הכפרי. ההנחה היא כי שילוב מוכוון ואמיתי, יכול לסייע ביציאת משפחות מריכוזי מגורים מונעי שילוב, למרחב של שילוב קהילתי משמעותי, בריא ותורם. אנו נמצאים בשלבי הלמידה של הנושא, רקע, מטרות ויעדים, חסמים ודרכי פעולה אפשריות. מדובר על שילוב יוצאי אתיופיה שנקלטים/ נקלטו בקיבוצים ובשת"פ עם התק"צ, וגורמים נוספים במרחב הכפרי. נשתף בהתקדמות. בעז"ה נעשה ונצליח.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב