תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 463

13/06/2019
י' בסיון תשע"ט

שלום רב,

'תו התנועה' לזכרה של ורד אבישר
באסרו-חג שבועות קיימה מחלקת החינוך של תנועת הקיבוץ הדתי את תחרות השירים המסורתית – 'תו התנועה', לזכרה של ורד אביישר ז"ל בת קיבוץ עין הנצי"ב שנהרגה לפני שנתיים בטיול בנפאל, והמוזיקה היתה חלק משמעותי מחייה. בכל שנה נבחר נושא לתחרות, והשנה הוכרז על 'חיי שותפות' כנושא המרכזי. 220 ילדים מכיתות ד'-ט', יצרו מיצגים מרהיבים מתוך משלים שעוסקים בשותפות, התחרו במשימות שונות שעסקו גם הן בנושא, זאת אחרי שלמדו מתוך חוברת שנכתבה במיוחד לאירוע על שותפות בחסד ובעשיה, שותפות כלכלית חברתית, שותפות בין מגזרים ועוד... במרכז האירוע הופיעה כל קבוצת הילדים עם שיר שכתבה בעזרת המדריכים, והשנה זכו במקום הראשון ילדי קיבוץ עין הנצי"ב שכתבו ושרו: 'ערבות הדדית זה אצלנו בדם, נעשה הכל בשביל הארץ והעם'! היה משמעותי, מרגש וחם...

פורום מזכירים ומנהלי קהילה- מרותם שכטר אגף חברה
בשבוע שעבר נפגש הפורום בקבוצת יבנה ועסק בסוגיות משפטיות בניהול קהילה ובשיוך דירות. נפגשנו עם זאבי רוזנר מקיבוץ צרעה, מנהל קהילה בקיבוץ כפר מנחם ומוביל את נושא השיוך בקיבוצו. זאבי שיתף את המזכירים בשלבים ובעקרונות המנחים בתהליך השיוך בצרעה, ודיבר על המודעות והזמן הרב שהושקע בתהליך שיתוף הציבור על מנת שכולם יוכלו לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטות מתוך הבנת המשמעויות. זאבי דיבר על תקופת המעבר המחייבת הסדרי ביניים ברורים ומוסכמים, והדגיש כי בניסוח תקנון השיוך חשוב גם להסתכל קדימה אל הדור הבא. עו"ד אסתר קויפמן ממשרד קושניר&קויפמן, המתמחה במגזר הכפרי ובאגודות שיתופיות, דיברה על מיקומו של עו"ד בקהילה – מי מנהל את מי, איך מגשרים על הפער בין השפה המשפטית לשפה הקהילתית, ואיך נכון לעבוד עם ייעוץ משפטי. הרחבנו את השיח גם בנושא יישוב סכסוכים, ובהתאמה של האפשרויות הקיימות – בוררות וגישור. טעמנו קצת מנושאי דיני עבודה ואחריותו של הנושא במשרה, וסיימנו ב'זמן תנועה': אמיתי פורת, מזכ"ל התנועה, סקר בקצרה בפני הפורום מהנעשה בתנועה, וריבה פריד-רוף הציגה בפני הפורום יוזמה חדשה של מפגשי תנועה בקיבוצים "מעגלי שיח בגובה העינים". המזכירים רובם ככולם ברכו על הרעיון ושלחו אותנו עם שעורי בית לדייק את המפגשים. תודה רבה ליהודה שריד ולקבוצת יבנה על האירוח.

עפים גבוה עושים טוב מפעלי הקיץ החינוכיים
כמיטב המסורת, גם השנה, נוער התנועה עפים גבוה ועושים טוב! מכיתה ז' ועד כיתה י"ב. חניכים, מדריכים, רצים, בונים, לומדים, מתנסים, מובילים, מגלים ועוד. ההרשמה למפעלי הקיץ בעיצומה. פרטים והרשמה באתר הקיבוץ הדתי.

סיכומשנה עם הפנים קדימה – מוסדות התנועה
בשבועות הקרובים נפרסם סיכומי שנה ותחזית לשנת תש"פ ממוסדות החינוך התנועתיים. והפעם הרב איתמר חייקין ממכינת רוח השדה: בסייעתא דשמיא אנו זוכים לסיים את שנתה השנייה של מכינת "רוח השדה". את השנה הראשונה למכינה פתחנו עם 25 תלמידים והיא עמדה בסימן חלוציות וראשוניות. השנה הנוכחית הוקדשה למיסוד להעמקת השורשים, לעיבוי הגזע ופיתוח ענפים. 32 חניכים היו שותפים לנו במלאכה. בשנת תש"פ השלישית, אנו בע"ה נעלה קומה נוספת, בבחינת "הרחיבי מקום אהלך... ויתדותייך חזקי" - אנו מתכוונים להרחיב את בית המדרש מכמה היבטים – 42 חניכים בשנה א', פתיחת מסגרת של שנה ב' (11 חניכים), הרחבת הצוות החינוכי של המכינה והגדלה פיזית ועיצוב מבנה בית המדרש. כטעימה על קצה המזלג, נביא את אחד מהעקרונות המנחים שלנו - 'קהילה בתוך קהילה'. משמעותה התפתחות קהילת המכינה כחלק מהמרקם של הקהילה המארחת. לצמוח בסביבה טבעית של חברי הקיבוץ, אנשים החיים חיי עמל ושגרה, במחובר לחיים הרגילים ולא במנותק. העיקרון מתבטא במגוון דרכים: באירועים ומועדים משותפים, באירוח אצל משפחות, בהתנדבות בקיבוץ ומחוץ לו (חורשה, איתן מושבך, קבלת אפרוחים וכו' וכו'). תודה לה' שזיכנו, תודה לקיבוץ הדתי ולאכסנייה המיטיבה לה זכינו בבארות יצחק.

עמק המעיינות – המים והחקלאות
בעמק המעיינות נערכים למאבק ציבורי בעד אישור המלצות ועדת בלניקוב ב'תיקון 27 לחוק המים'. נראה כי משרד האוצר מתנגד לאישור ההמלצות. בלי התאמות נדרשות החקלאות בעמק צפויה להיפגע קשות והנגזרות לפרנסה, לערכי החקלאות ולנוף של העמק- חמורות מאד. אנו כתנועה נירתם לסייע למאבק כמיטב יכולתנו, מתוך תיאום ושותפות עם המוא"ז ומובילי המאבק.

המגרש הפוליטי לקראת מערכת בחירות נוספת
הבחירות החוזרות קצת הוציאו את הרוח מהמפרשים. בינתיים אנו קשובים למבוכה וגם להתפתחויות אפשריות בגזרת הציונות הדתית, וייתכן שנפעל בזירה זו בהמשך. במקביל, כפי שכבר נכתב, אנו מתכוונים לשמר, לפתח ולהעמיק את הקשרים שלנו בשתי המפלגות הגדולות הליכוד וכחול לבן. בליכוד יצרנו כאמור, קשר עם השר אלקין, הסכמנו עימו על ייצוג לצרכים ולעמדות שלנו, ואנו שוקלים כיצד נוכל להעמיק את ההשפעה במפלגה זו שבינתיים היא מפלגת שילטון. בבית היהודי נמשך הקשר עם ראשי המפלגה וחברי הכנסת ואנו ממתינים להתייצבות חלקית בתיקים כדי לקדם נושאים בתחומי חקלאות, חברה ועוד. בכחול לבן נמשיך את הקשר עם שוסטר ורם שפע בחקלאות והתיישבות כפרית, ובכוונתנו לבסס קשר עם ח"כים ציונים דתיים בנושאי זהות יהודית, חברה – דת ומדינה ועוד.

מילוי תפקידים בקיבוצים
עשה לך רב - בטירת צבי ובכפר עציון נמצאים בימים אלו בתהליך איתור רב – בטירת צבי בעקבות שובו הצפוי של הרב אורי ליפשיץ לביתו בראש צורים, ובכפר עציון בעקבות פטירתו של הרב אלישיב ז"ל. בשני הקיבוצים צפויים בעז"ה להשלים את התהליך עד הקיץ הקרוב.
ניהול חברתי – בקיבוץ מירב נבחרה לתפקיד המזכירה אורלי רם ממעגן מיכאל, במשואות יצחק נבחר לתפקיד מזכיר פנים ישראל שי חבר משואות יצחק, ובמגדל עוז נמצאים בעיצומו של תהליך איתור. בחירות טובות ובהצלחה לכולם!

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

Amudash 463 web.pdf
חסר רכיב