תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

זוכרים ומזכירים - דגימה מקיבוצי התנועה

08/05/2019

בטירת צבי התקיים 'טורניר מתניה' ה-17, לזכרו של מתניה ראבינסון בן הקיבוץ, בנם של רינה ומרק שיצא עם כוח 'גולני' לפעילות במחנה הפליטים בג'נין ובמהלך הפשיטה מבית לבית, נורה ונהרג מאש מחבלים, והוא בן 22 שנה בנופלו. מתניה היה שחקן כדורעף בקבוצת הפועל בקעת בית שאן, והטורניר הוא יוזמה של המשפחה וחברים להנצחת זכרו. השנה השתתפו 72 קבוצות מכל הארץ. 12 מגרשים נבנו לטובת האירוע על מדשאות טירת צבי. כמו בכל שנה, היה מרגש לחזות בחברי הקהילה, בני המשפחה ובחברים המתגייסים לסייע בהתארגנות המופתית ובאים לטורניר בהמוניהם.

בקיבוץ שלוחות – לקחו גם השנה חלק בפרוייקט 'האחים שלנו', המזמין אנשים לפתוח את בתיהם לקראת יום הזיכרון, ולארח אחים ואחיות שכולים על מנת שיספרו את סיפורם נוגה ואורנה, סיפרו על אחיהן – סגן עלי רוזנר ז"ל בן קיבוץ רשפים הסמוך, שנפל ברמת הגולן במלחמת ההתשה. בשלוחות מצטרפים גם למיזם 'רצים לזכרם' וביחד עם שכניהם מקיבוץ רשפים, יוצאים לריצה/הליכה/רכיבה משותפת סביב שני הקיבוצים, ובתוך כך מקיימים טקס מול האנדרטה של יאיר מרדכי, חבר הקיבוץ שנרצח על ידי מחבל שחדר לשטח הקיבוץ מתוך מטרה לבצע פיגוע, וטקס קצר גם בחורשה לזכר נופלי קיבוץ רשפים.

בעין הנצי"ב אימצו השנה את מיזם - 'עשרת ימי תודה' המבקש להכניס ללוח השנה העברי מסורת ישראלית חדשה, בימים המיוחדים שלקראת יום העצמאות ולהציע את מושג התודה, על היבטיו השונים, כמענה תוכני ורעיוני לימים שבין יום השואה ליום העצמאות. בחדר האוכל ובמזכירות הונחו 'לוחות תודה' גדולים וחברים הוזמנו לרשום על גביהם תודה אישית, קהילתית או לאומית, חתומה בשם או אנונימית. לצד הלוח הונחו איגרות של 'תודה גלויה' שכל אחד הוזמן לכתוב בהן ולשלוח לבני משפחה, שכנים, ידידים, בעלי תפקידים וכד'.

חברי קיבוץ בארות יצחק זכו להזמנה מרגשת ממכינת רוח השדה, לערב שרים וזוכרים. בערב יום הזיכרון יצטרפו החברים למפגש 'שרים וזוכרים' - לאחר תפילת ערבית וטקס קצר, יתכנסו יחד כולם למעגלי שירי יום הזיכרון וסיפורים על נופלים מפי חברי הקיבוץ ותלמידי המכינה.

בקיבוץ סעד יקדישו השנה את טקס יום הזכרון לחללי צה"ל ולנפגעי פעולות האיבה לזכרם של הדר גולדין ואורן שאול אשר נפלו במבצע צוק איתן ויתפללו יחד עם כולנו להשבתם.

חסר רכיב