תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 454

04/04/2019
כ"ח באדר ב' תשע"ט

שלום רב,

משולחן המעורבות
בחודשים האחרונים ניתן לזהות מגמה של התרחבות בעשייה בתחום המעורבות החברתית. העשייה הזו מתנהלת לרוב בשקט, מאחורי הקלעים, ויש המסתייגים מלתת לה פומבי מסיבות מובנות. לדעתנו ראוי וחשוב לתת ביטוי ופרסום כדי לתת השראה זה לזה, ולהרחיב את העשייה קיבוצים בתנועה וגם מחוצה לה. אט אט נשתלים צמ"חים (צוותי מעורבות חברתית) חדשים בקהילותינו ואנו רואים שכמו כל צמח בטבע כאשר הם מקבלים תנאים מתאימים הם משגשגים ועושים טוב לסביבתם. קיימים כיווני פעילות שונים. אחד המרכזיים הוא הבתים בקהילה לאנשים עם צרכים מיוחדים. לא מעט קיבוצים נמצאים כיום בעיצומם של תהליכים בכיוון זה ואנו מלווים אותם: בכפר עציון התקיימה הצבעה שאישרה ברוב גדול את הקמתו של בית לחיים לגברים, בשיתוף עם עמותת סדנת השילוב שבגבעות. הבית כבר בהליכי שיפוץ והתאמה מתקדמים והוא יפתח בקיץ הקרוב. בלביא התקיים ערב הסברה לקראת הקמת בית, בו לקחו חלק נציגי חברת כנרת השותפה למיזם ומנהלי הבתים ממירב ועין הנציב שחלקו עם אנשי לביא מחוויותיהם וניסיונם. במעלה גלבוע התגבש מודל חברתי ותקציבי לפעילות בתחום זה, והתקיימה פגישה עם נציג התנועה לחשיבה ראשונית על האפשרות להקמת בית לחיים. בטירת צבי עסוקים בתהליך בדיקה והתאמת משימה קהילתית, ובערב חשיפה לפרויקטים אפשריים, הוצגה גם אפשרות להקמת בית לחיים בשיתוף עם "בית אורי" מעפולה. בשלוחות התקבלה זה מכבר החלטה על הקמת בית לחיים בשיתוף אקי"ם והוקם צוות משותף שהחל לעבוד על יישום ההחלטה. בעלומים למרות המתיחות הביטחונית, פועלים להקמת בית לחיים בשיתוף עמותת שק"ל. לאחרונה נפגשנו בשיתוף שק"ל, עם אנשי עין צורים, לבחינת הרצונות והיכולות של הקיבוץ בתחום אנו מקווים שלא ירחק היום שגם שם יוקם בית שכזה שיצטרף למשפחת הבתים ההולכת ומתרחבת בקבה"ד. בסה"כ כיום ישנם ביישובי התנועה 5 בתים פעילים, ועוד כ- 8 בתים (!) בתהליכים שונים של הקמה ובירור. ברמה הכוללת אנו מקדמים שיתופי פעולה במגמה להרחיב את הפעילות ולפרוץ גם מעבר לתחומי התנועה, מתוך תחושה שהניסיון שצברנו יכול להוות מנוע להפצת הבשורה הזו. קיימנו פגישה חשובה עם ראשי האגף הרלוונטי במשרד הרווחה. לקחנו חלק בסמינר של רבני "בית הלל" שעסק בנושא, ואנו בוחנים דרכים למספר שיתופי פעולה נוספים. לצד זה אנו עומדים לרשותם של כל הבתים הקיימים (וכמובן פעילויות מעורבות אחרות) ונמשיך לתמוך ולסייע ככל שנידרש. אנו מאמינים שתנועתנו הקטנה יכולה וצריכה להפוך לנושאת הדגל של מהפכה חשובה ומרגשת בחברה הישראלית - שילוב אמיתי ומשמעותי של אנשים עם מוגבלויות בעוד ועוד קהילות כפריות בכל רחבי המדינה. מחלקת משימתיות שותפה בכל מיזם כזה בהתאם לרצון והצורך של כל קיבוץ. נשמח לתרום ולסייע כמיטב יכולתנו לכל יוזמה - משלב החשיבה הראשונית ועד לביצוע הסופי.

יום שיא לפורום מזכירים ומנהלי קהילות
לכבוד האביב המתפרץ, יצא פורום מזכירם ומנהלי קהילה מהשגרה ונפגש במרכז שדה ויער שבנס הרים. מדווחת רותם שכטר, מנהלת אגף חברה: תכנית המפגש עמדה בסימן האות א': אופטימיות – הפורום שמע את הרצאתו המעוררת השראה של העיתונאי שחר שקלש על ההתמודדות אישית שלו עם בשורה מטלטלת, מחלתה הסופנית של אמו, ועל ההחלטות שקיבל ויישם שהפכו את התקופה הזו להנאות פשוטות וקרבה גדולה, וגם להזדמנות של יצירת משמעות ובחירה בתוך מציאות נתונה של קושי וסבל. איכות – בפגישה עם אמיר ברוש מנהל איכות גלובלי של חברת 'סודהסטרים'. למדנו קצת על רוחב התפקיד (איכות שירות, איכות ניהול, איכות תנאים לעובדים וכד') וקישרנו בין תהליכי בקרת איכות מוצר לניהול קהילה כדי ללמוד כיצד ניתן לקחת כלים מעולם ניהול איכות בתעשייה, ליישם אותם בניהול קהילה ולהצליח למדוד את האפקטיביות שלהם. אסתטיקה - שזרנו פרחים! למדנו על התנועה של כל פרח, המיקום שלו בסידור, ואיך יחד ניתן ליצור הרמוניה מפרחים כל כך שונים. את ההשלכות לניהול קהילה עשה כל אחד לעצמו. אביב – יצאנו למשחק ניווט מקסים וירוק ששילב נוף, היסטוריה, צמחייה וקק"ל. יום שיא זה בניגוד לשאר מפגשי הפורום עסק במזכיר ובמנהל כמנהיג, כמוביל דרך, מתוך כוונה להעניק למזכירים ומנהלי הקהילות השראה ולאפשר להם אתנחתא מסדר יומם העמוס והלוחץ. תודה לרותם ויפעת ניימן שמנחה את הפורום, על תכנון וביצוע יום מיוחד.

הבחירות ואנחנו
בשבוע הבא יתקיימו הבחירות בישראל. יחסית למספרנו ואופי יישובנו, הפריסה הפוליטית שלנו מגוונת למדי. יתכן שזו דוגמא חיה לכך שאפשר ואולי צריכים לחיות יחד בקהילה אחת, אנשים בעלי עמדות פוליטיות שונות שנושאים יחד משימות חברתיות-חלוציות משותפות. מתוך הכרה בכך אני מבקש להניח כאן כמה דגשים מהזווית של פעילותי כמזכ"ל בזירה הפוליטית. בנושאי החקלאות הגענו להסכמה עם איילת שקד מ'הימין החדש', וכן עם סמוטריץ' ואופיר סופר מ'איחוד הימין' על ייצוג ענייני החקלאות והתיישבות הכפרית במו"מ הקואליציוני, וכן על קיום ציר קשר קבוע. בצד השני של המפה הפוליטית מתקיים תיאום הדוק בין תנועות התיישבות ל'כחול לבן', דרך ידידנו אלון שוסטר וראשי המפלגה שהמצע שלה מבטא היטב את צרכי החקלאות והתיישבות הכפרית. ב'עבודה'- חברנו חיים ילין מחוייב לפעול בתחום החקלאות. עם ה'ימין החדש' הגענו לסיכומים על פעולה משותפת בענייני דת ומדינה - ייסוד אמנה חברתית ו/או מערך הסדרים ברוח 'אמנת גביזון מדן', בהתייחס להמלצות 'ועדת ניסים' בגיור, וכן תמיכה בתכניות הכנה לשירות צבאי לבנות. בפעולת התיישבות חדשה, אנו מתואמים עם הבית היהודי והימין החדש. באופן כללי ניתן לומר שדרך היכרותנו האישית במפלגות הימין החדש והבית היהודי, נוכל לפעול ולהשפיע יותר במערכת הפוליטית. למצביעי הימין בתנועה אנו ממליצים לקחת זאת בחשבון. מול כחול לבן יש לנו ציר אישי עם אלון שוסטר וחילי טרופר בנושאי זהות יהודית וחברה, ועם בוגי יעלון. מצביעי שמאל מרכז בתנועה – יכולים לשקול גם את זה. 'טרנד' התמיכה בפייגלין, עובר על המגזר הציוני דתי בייחוד על הצעירים, וניכר גם אצלנו. להבנתי יש פערים עמוקים בין ערכי הליבה של התנועה לזהות, בייחוד בנושאים של חברה ומדינה, צדק חברתי וערבות הדדית. אבל באופן הבסיסי ביותר, המשמעות הברורה של עמדות 'זהות' לגבי החקלאות, היא כריתת הענף שעליו אנו יושבים ופגיעה עמוקה לא רק בפרנסה שלנו אלא ב'זהות' שלנו כיישובים חקלאיים. אנו ממליצים להסביר את זה לעצמנו ובייחוד לצעירנו. בע"ה ש'נדע לבחור נכון להאמין לראות שטוב'.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב