תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

27/03/2019
כ' אדר ב', תשע"ט, 27.3.2019
גיליון מס' 654
פרשת שמיני
גילוי שכינה ככוח
מאת שמואל מאיר, בית יתיר


וַיְהִי בַּיּוֹם הַשְּׁמִינִי קָרָא מֹשֶׁה לְאַהֲרֹן וּלְבָנָיו וּלְזִקְנֵי יִשְׂרָאֵל... וְהַקְרֵב לִפְנֵי ה' (ט,א-ב).

ביום השמיני משה מצווה את אהרן ובניו וזקני ישראל להביא קרבנות. התוצאה תהיה שיא השיאים: "וְיֵרָא אֲלֵיכֶם כְּבוֹד ה'" (ט,ו). משה מבטיח שכבוד ה' ייראה.

במה ואיך הגילוי הזה מתבטא? היינו יכולים אולי לשייך את נראות כבוד ה' לחוויה שעברנו במעמד הר סיני, שבה כולנו ברחנו וביקשנו ממשה שידבר אתנו ולא ה' – פן נמות, אך מכאן נבין שמשה מבטיח תופעה שונה. כנראה חוויה חיובית וטובה.

אנחנו פוגשים מספר מקרים שבהם אדם נפגש עם כבוד ה':

בפעם הראשונה אנחנו פוגשים זאת אצל אברהם אבינו. לאחר שמל את עצמו ומבקרים אותו שלושת המלאכים, אומר אברהם: "וַיֹּאמַר אֲדֹנָי אִם נָא מָצָאתִי חֵן בְּעֵינֶיךָ אַל נָא תַעֲבֹר מֵעַל עַבְדֶּךָ". אברהם מבין שהמבקר הוא ה' ולכן מבקש ממנו שלא יעבור כך סתם, אלא שיתגלה אליו.

אצל משה רבנו בפעם הראשונה כשה' רצה להיגלות אליו – "אֲנִי אַעֲבִיר כָּל טוּבִי עַל פָּנֶיךָ", (שמות לג,יט) משה מסתיר את פניו - "וַיֹּאמֶר אָנֹכִי אֱ-לֹהֵי אָבִיךָ אֱ-לֹהֵי אַבְרָהָם אֱ-לֹהֵי יִצְחָק וֵא-לֹהֵי יַעֲקֹב וַיַּסְתֵּר מֹשֶׁה פָּנָיו כִּי יָרֵא מֵהַבִּיט אֶל הָאֱ-לֹהִים" (שמות ג,ו).

בהמשך אחרי חטא העגל משה מבקש "וַיֹּאמַר הַרְאֵנִי נָא אֶת כְּבֹדֶךָ" (שמות לג,יח), לטובת עם ישראל.

ה'אמרי אמת' (רבי אברהם מרדכי אלטר – בנו של השפת אמת והאדמו"ר מגור עד שבועות תש"ח) שעוסק בשאלה זו מספר שנים ברצף מסביר על הגילוי אצל אברהם: "כך גם גילוי השכינה אצל משה וכך גילוי השכינה ביום השמיני לעם ישראל". ה'אמרי אמת' מתבסס על הרמב"ן "שגילוי השכינה לא היה לשם איזה צווי אלא תשלום גמול על מצות המילה" (אמרי אמת ויקרא פרשת שמיני שנה תרצג).

החיים שלנו מלווים בעליות, בחוויות חיוביות ובהצלחות אך גם בירידות, בכישלונות, בכאב ובעוגמת נפש.

איך נוכל לקום מהנפילות, איך נוכל להתעודד מחוויות חיים של כאב?

יש לנו צורך בדלק מיוחד שייתן לנו אנרגיה חיובית.

ה'אמרי אמת' מסביר לנו שגילוי השכינה הוא גמול חיובי עוצמתי. אצל אברהם הגמול הגיע בעקבות קיום מצוות המילה. משה מבקש את גילוי השכינה כדי לתת לעם כוח לעמוד מאחורי הכישלון, ובפרשתנו ביום השמיני להקמת המשכן, העם מקבל תמורה עבור ההתגייסות והעמידה במצוות ה' ובמעשה הקרבנות.

בהתייחסו לבקשה של אברהם אבינו כותב ה'אמרי אמת': "איתא בספרים הקדושים שכאשר נפתח פתח ומתגלה אור צריכים להשגיח שישאר זה ואפילו ח"ו כשיפלו ממדריגה זו ישאר רושם על כל פנים, זו היא הבקשה 'אַל נָא תַעֲבֹר'".

את הגילוי אנחנו חייבים לשמר לימים קשים. לעגן את גילוי השכינה, כך שתמיד נדע, בכל מצב, בטוב וברע, בהצלחות שלנו ובכישלונות שלנו, שה' איתנו.

גם אנחנו יכולים ללמוד מכך ולעגן את תחושות ההצלחה שלנו, שהן מעין גילוי שכינה, על מנת שהן יאפשרו לנו להתמודד עם זמנים קשים יותר. לאסוף ולשמר רגעים חשובים ומוצלחים בחיים שיתנו לנו את הדלק להתמודד עם רגעים פחות טובים.

לכל זוג שמתחתן אני מאחל לשמר את הרגעים הגדולים שחז"ל משווים למעמד הר סיני, מתחת לחופה. כולנו צריכים אותם בהמשך תהליך בניין המשפחה, שבו יש גם עליות אך גם מורדות.

שמואל מאיר יליד שוויץ, שכבר כחניך צעיר בבני עקיבא ידע שיקים יישוב בארץ ישראל. ממקימי יתיר לפני 40 שנה, מתוך כוונה ליישב חבל ארץ שלא ישבו בו יהודים 2000 שנה. כיום בית יתיר מאכלס ב"ה מעל 100 משפחות עם תכנית קליטה משמעותית לשנים הקרובות.
כדי לקבל דף פשרת השבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il 
 ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא.  
תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: amudim@kdati.org.il
חסר רכיב