תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 448

21/02/2019
ט"ו באדר א' תשע"ט

שלום רב,

עיר עוטפת אור
ביום שלישי יצאו כ-80 בני נוער מקיבוצי התנועה לירושלים להשתתף בצעדה ובכנס לזכרה של אורי אנסבכר ז"ל שנרצחה לפני כשבוע בעין יעל. הצעדה הסתיימה בכינוס מרכזי במתחם התחנה תחת הכותרת "עיר עוטפת אור" בדגש על בקשת הטוב, והאהבה לארץ ולאדם. הכינוס היה במעמד ראש העיר ומשפחת אנסבכר, ובהשתתפות להקת שלוה, אהוד בנאי, שלומי שבת ויובל דיין.

ניר עציון – החלטה על מודל שינוי
בניר עציון קיבלו בסופשבוע החולף החלטה על מודל שינוי באורחות החיים רוב גדול של 86% ! ההסדר הוא מעין מודל 'שיזורי' ובו שני מסלולים: 'בטוח' – הסדר תקציב ושירותים 'משולב' למעוניינים מבין החברים הותיקים, ו'פתוח' –מסלול מופרט לכל החברים החדשים ולמעוניינים מבין הוותיקים. ההסדר שומר היטב על זכויות ורווחת החברים הוותיקים בניר עציון באמצעות הסדרים לביטחון סוציאלי ושיוך פירות נכסים ודירות. אנו מברכים את החברים שהשכילו להתגבר על מחלוקות ואינטרסים שונים למען הטוב המשותף למשק וליישוב. השינוי צפוי בעז"ה לפתוח את הדרך לקליטת למעלה מ- 20 משפחות חברים חדשים כבר בטווח הקרוב, ובכך לאפשר סופסוף את הצמיחה שניר עציון זקוקה לה כאוויר לנשימה. אנו מודים גם לרשם האגודות השיתופיות, עו"ד מירון הכהן, שמלווה את התהליכים באמצעות הוועד, והשתתף בדיון ובשיחת חברים בניר עציון לפני כשבוע, לקראת ההצבעה. תודה להנהלה, ובתוכם ליו"ר ניר מנצר ולמנהל הקהילה היוצא ארנון רוזמרין, וכן לצוותים שהובילו את תכנית השינוי עד להסכמה רחבה ומרשימה זו. התנועה מלווה את ניר עציון גם באמצעות נציגות קבועה בוועד המנהל מזה ארבע שנים, ובקשר רציף עם רשם האגודות בליווי הוועד הממונה. בברכת הצלחה וצמיחה לניר עציון.

כינוס ארכיונאים תנועתי
בשבוע הבא, ביום שלישי כ"א באדר א' תשע"ט, 26.2.2019 יתקיים כנס ארכיונאים תנועתי בארכיון יד טבנקין שברמת אפעל. בכנס יעסקו המשתתפים באתגרים בהצלחות ובחידושים בתחום הארכיונאות. אחת הדילמות שתידון היא שאלת חשיפת חומרים מהארכיון – נושא צנעת הפרט, שאיתה מתמודדים לא מעט פעמים ארכיונאי קיבוצי התנועה. גם בנושא הדיגיטציה של הארכיון ובעיקר בניהול חומרים שמגיעים לארכיון כחומרים ש'נולדו' דיגיטליים, יתקיים שיח ולימוד. בסיום יום הלימוד יתקיים סיור מודרך בארכיון.

פורום מנהלי חינוך
השבוע התקיים, כמדי חודש בחודשו, פורום מנהלי חינוך במשרדנו בנחלים. הפעם קיימנו סדנא בנושא סגנונות ניהול ותקשורת עם מני כץ. למדנו על סגנון הניהול שלנו, על השאלות שמרכיבות אותו ועל האפשרויות המגוונות של שילובים בין סגנונות ניהול ועבודת צוות בהתאם. בהמשך קיימנו למידת עמיתים בנושא משמעות וכלים לחינוך דתי במערכות שלנו והשותפות האדוקה ההכרחית עם ההורים בכך. לבסוף עסקנו בענייני דיומא במערכות השונות כגון עבודת הנוער, תהליכים אסטרטגיים, יחסי הנהלת קהילה ומערכת החינוך ועוד. הפורום, כרגיל, היווה הזדמנות להפריה הדדית, תמיכה, יציאה מהשגרה השוחקת לטובת השראה ולמידה.

אנחנו והפוליטיקה
המערכת הפוליטית סוערת, הרשימות מוגשות עד סופשבוע, הבחירות יהיו ב- 9.4.2019 ובאמצע פורים. דומה כי המערכת הפוליטית בפעם הזו, מצויה באי סדר גדול מאוד יחסית לעבר, ובכלל זה ניכרת מבוכה מסוימת בציבור הציוני דתי, ובמיוחד בזרם המרכזי בתוכה שהקיבוץ הדתי הוא חלק ממנו. המבוכה והסערה הגיעה לשיא עם המהלך של יצירת הבלוק הטכני בבית יהודי- איחוד לאומי עם עוצמה יהודית, ומהכיוון האחר - האיחוד בין חוסן לישראל ויש עתיד יוצר מציאות פוליטית חדשה. במהלך הימים האחרונים נפגשנו עם נציגי כמה מפלגות ובתוכן גם עם הבית היהודי והימין החדש, לבחון שיתופי פעולה והשפעה בתחומי חקלאות והתיישבות עובדת , דת – מדינה וחברה ועוד. נפעל להמשך בהידברות זו.
בינתיים, ברמה התנועתית והציבורית אנו מבקשים לנסות לגבש אמירה- עמדה או לסמן טווח עמדות של הקיבוץ הדתי כתנועה, להגדיר יעדים נדרשים בסוגיות פוליטיות שעל הפרק, כדי להיות רלוונטיים פנימה והחוצה, ולנסות להשפיע לטובה ולקדם יעדים שונים הנובעים מערכינו. לשם כך אנו בוחנים גם אפשרות של קיום מזכירות מורחבת פתוחה של תנועת הקיבוץ הדתי, לפני הבחירות, בהשתתפות חברי המזמו"ר, מנהיגויות- מזכירויות- הנהלות של יישובי התנועה, וכן אישי ציבור מהיישובים (ומזומנים נוספים). תיבחן האפשרות להזמין גם נציגי מפלגות רלבנטיות שרואות עצמן כקשורות לציונות הדתית או רלבנטיות לקיבוץ הדתי ולערכיו, ושיש להם מה לומר בנושאים החשובים בעיננו כדי שיתייחסו אליהם ויבהירו מדוע נכון לנו להתחבר אליהם. מתוך כך נגבש גם קריאה לתמיכה ופעולה בנושאים שעל סדר היום, לפי דגשים וסדר עדיפות.

מכרז – ניהול מחלקת חינוך וצעירים
לימור ספראי, מנהלת מחלקת חינוך וצעירים, מסיימת את תפקידה בקיץ הקרוב, לאחר כ- 5 שנים מלאות ואינטנסיביות. אנחנו עדיין לא נפרדים כמובן, אבל מבקשים להיערך ולהתארגן מראש, להחלפה במילוי תפקיד חשוב זה. בימים אלה יצא מכרז לתפקיד ניהול מחלקת חינוך וצעירים בתנועה והוא כולל הגדרת ייעוד התפקיד, תחומי האחריות והסמכות ודרישות התפקיד. ניתן לצפות בפרטים אלו באתר הקיבוץ הדתי www.kdati.org.il. ניתן כמובן גם לפנות ולהפנות מועמדים מתאימים לשליחת קורות חיים ל jobs@kdati.org.il עד ליום ה' באדר ב' תשע"ט, 12.3.2019.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה
חסר רכיב