תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

05/02/2019
ר"ח אדר א', תשע"ט, 6.2.2019
גיליון מס' 647
פרשת תרומה
מסכת בניין
מאת חיימי הופנברג, שלפים


בתור מי שבנה בית למשפחתו בשנים האחרונות, אני חש הזדהות עם הפירוט בפרשת תרומה. יש שם כל מה שצריך כדי לתכנן בית היטב. מתחילים, כמובן מתקציב: "וְזֹאת הַתְּרוּמָה אֲשֶׁר תִּקְחוּ מֵאִתָּם... וְעָשׂוּ לִי מִקְדָּשׁ" (כה,ג). במקרה הזה, ההקצבה היא לחומרים שישמשו לבנייה, ליצירה ולפעילות של המשכן. בהמשך מתברר שחלק מהתקציב צריך להיות סכום וודאי ומתוכנן: "זֶה יִתְּנוּ כָּל הָעֹבֵר עַל הַפְּקֻדִים מַחֲצִית הַשֶּׁקֶל בְּשֶׁקֶל הַקֹּדֶשׁ... וְלָקַחְתָּ אֶת כֶּסֶף הַכִּפֻּרִים מֵאֵת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וְנָתַתָּ אֹתוֹ עַל עֲבֹדַת אֹהֶל מוֹעֵד" (ל,טז).

בשלב שני, מתוכנן הריהוט. הרי אם ארצה בבית מיטה גדולה במיוחד, תנור תעשייתי או ג'קוזי, אני צריך לדעת מראש כדי לתכנן את הבית לפיהם: מה התפקיד של הרהיט, מה יהיו המראה והמידות שלו ומה יהיה המיקום שלו בבית. כך אנו מתחילים במשכן מהפריט החשוב ביותר – הארון עם הכפורת, שהרי הוא לב ליבו של המשכן ויעודו "וְנוֹעַדְתִּי לְךָ שָׁם" (כה,כב) ובזה מתקיים "וְשָׁכַנְתִּי בְּתוֹכָם" (כה,ח). על כן מתוארים המראה והמידות שלו ובהמשך גם המיקום: "וְנָתַתָּ אֶת הַכַּפֹּרֶת עַל אֲרוֹן הָעֵדֻת בְּקֹדֶשׁ הַקֳּדָשִׁים" (כו,לד) אחר כך מתוארים השלחן והמנורה וגם לגביהם מופיע בהמשך המיקום המדויק: "וְשַׂמְתָּ אֶת הַשֻּׁלְחָן מִחוּץ לַפָּרֹכֶת וְאֶת הַמְּנֹרָה נֹכַח הַשֻּׁלְחָן עַל צֶלַע הַמִּשְׁכָּן תֵּימָנָה וְהַשֻּׁלְחָן תִּתֵּן עַל צֶלַע צָפוֹן" (כו,לה). עכשיו נדרשת תכנית של המבנה. כמו בתכנית טובה, יש מידות וכיוונים וגם מפרט טכני שעוסק בחומרים ומספרים. השלד של המבנה בנוי מעץ ויש תיאור הנדסי שמסביר איך הוא יחוזק: "שְׁתֵּי יָדוֹת לַקֶּרֶשׁ הָאֶחָד מְשֻׁלָּבֹת אִשָּׁה אֶל אֲחֹתָהּ כֵּן תַּעֲשֶׂה לְכֹל קַרְשֵׁי הַמִּשְׁכָּן" (כו,יז), ואחר כך על ידי אדנים, בריחים וטבעות. התקרה, המחיצות הפנימיות והחיפויים עשויים מיריעות שונות, וגם כאן יש תיאור הנדסי של דרך החיבור, וגם פירוט השכבות לצרכי בידוד ואסתטיקה: "וְעָשִׂיתָ יְרִיעֹת עִזִּים... וְעָשִׂיתָ מִכְסֶה לָאֹהֶל עֹרֹת אֵילִם מְאָדָּמִים וּמִכְסֵה עֹרֹת תְּחָשִׁים מִלְמָעְלָה" (כו,יד).

בהמשך, בפרשת כי-תישא, צריך יהיה למצוא קבלן ועוזר קבלן, ובכלל – צוות פועלים מוצלח: "רְאֵה קָרָאתִי בְשֵׁם בְּצַלְאֵל בֶּן אוּרִי בֶן חוּר לְמַטֵּה יְהוּדָה... וַאֲנִי הִנֵּה נָתַתִּי אִתּוֹ אֵת אָהֳלִיאָב בֶּן אֲחִיסָמָךְ לְמַטֵּה דָן וּבְלֵב כָּל חֲכַם לֵב נָתַתִּי חָכְמָה וְעָשׂוּ אֵת כָּל אֲשֶׁר צִוִּיתִךָ" (לא,ו).

התכניות מוכנות, יש קבלן (מפתח?) ומה עושים עכשיו? צריך לקבל היתר בנייה. במקרה הזה, הרישיון הוא הרשות מהעם והסכמתו: "וַיַּקְהֵל מֹשֶׁה אֶת כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל וַיֹּאמֶר אֲלֵהֶם אֵלֶּה הַדְּבָרִים אֲשֶׁר צִוָּה ה' לַעֲשֹׂת אֹתָם... וַיֵּצְאוּ כָּל עֲדַת בְּנֵי-יִשְׂרָאֵל מִלִּפְנֵי מֹשֶׁה. וַיָּבֹאוּ כָּל אִישׁ אֲשֶׁר נְשָׂאוֹ לִבּוֹ וְכֹל אֲשֶׁר נָדְבָה רוּחוֹ אֹתוֹ הֵבִיאוּ אֶת תְּרוּמַת ה' לִמְלֶאכֶת אֹהֶל מוֹעֵד וּלְכָל עֲבֹדָתוֹ וּלְבִגְדֵי הַקֹּדֶשׁ" (לה,כא). למרבה השמחה מתברר שגם כשהתחילה הבנייה, לא היו חריגות מהתקציב המתוכנן ואפילו הייתה יתרת תקציב: "וְהַמְּלָאכָה הָיְתָה דַיָּם לְכָל הַמְּלָאכָה לַעֲשׂוֹת אֹתָהּ וְהוֹתֵר" (לו,ז).

אז מה חסר? כן, מפקח. מתברר שמשה הוא מפקח הבניה ולאחר שיאשר את העבודה ניתן יהיה להקים את המשכן: "וַיָּבִיאוּ אֶת הַמִּשְׁכָּן אֶל מֹשֶׁה... וַיַּרְא מֹשֶׁה אֶת כָּל הַמְּלָאכָה וְהִנֵּה עָשׂוּ אֹתָהּ כַּאֲשֶׁר צִוָּה ה' כֵּן עָשׂוּ וַיְבָרֶךְ אֹתָם מֹשֶׁה" (לט,מג). משה גם מפקח, בהמשך, על ההרכבה והסידור: "וַיָּקֶם מֹשֶׁה אֶת הַמִּשְׁכָּן" (מ,יח).

שמחה גדולה כשהבית עומד והכל מסודר במקום ועובד לפי התכנון. ממש הרגשה שהשכינה שורה בבית: "...וַיְכַל מֹשֶׁה אֶת הַמְּלָאכָה. וַיְכַס הֶעָנָן אֶת אֹהֶל מוֹעֵד וּכְבוֹד ה' מָלֵא אֶת הַמִּשְׁכָּן" (מ,לד).

אני זוכר שבתור נער התפעלתי מאד מהפסוק בתהילים: " שִׁיר הַמַּעֲלוֹת לִשְׁלֹמֹה אִם ה' לֹא יִבְנֶה בַיִת שָׁוְא עָמְלוּ בוֹנָיו בּוֹ" (קכז,א), ובעיקר מכך שהתובנה הזו, שלמרות שאנחנו בונים ונוהגים לקחת לעצמינו את הקרדיט על כך, בעצם, ללא סיעתא דשמיא שום דבר לא יצליח, היא תובנה של שלמה, המלך האדיר שבנה את בית המקדש הראשון. אז לסיום, נברך את עצמינו בברכה, שלפי חז"ל, בירך משה את העם כשהסתיימה בניית המשכן: "וִיהִי, נֹעַם ה אֱ-לֹהֵינוּ עָלֵינו וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנָה עָלֵינוּ וּמַעֲשֵׂה יָדֵינוּ כּוֹנְנֵהוּ" (תהילים צ,יז).

חיימי הופנברג מורה לחינוך מיוחד בבי"ס שק"ד-דרכא בשדה אליהו. נשוי לאבישג, אב לשלושה בנים וגר בשלפים.
כדי לקבל דף פשרת השבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il 
 ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא.  
תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: amudim@kdati.org.il
חסר רכיב