תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

15/01/2019
י' בשבט, תשע"ט, 16.1.2019
גיליון מס' 644
פרשת בשלח
נשיאה באחריות כתנאי לחירות
מאת יואב איתן, קבוצת יבנה


בתוך חמישים ימים שבין פסח מצרים ומתן התורה בסיני, השלים עם ישראל את יציאתו לחופשי בהשגת 'חירות עולם',

אמר רבי יהושע בן לוי [..] ואומר "והלוחות מעשה אלהים המה והמכתב מכתב אלהים הוא חרות על הלוחות" אל תקרא חרות אלא חירות שאין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתלמוד תורה (אבות ו, ב).

בשבועות אלו עבר העם הצעיר מספר אירועים, ובשלושה התורה מגלה שלא היו מקריים ונועדו להשפיע בהתגבשות העם, כמו שהדגישה באירוע המתקת המים ב'מרה',

"..שָׁם שָׂם לוֹ חֹק וּמִשְׁפָּט וְשָׁם נִסָּהוּ. וַיֹּאמֶר אִם שָׁמוֹעַ תִּשְׁמַע לְקוֹל ה' אֱלֹקֶיךָ וְהַיָּשָׁר בְּעֵינָיו תַּעֲשֶׂה וְהַאֲזַנְתָּ לְמִצְוֺתָיו וְשָׁמַרְתָּ כָּל חֻקָּיו, כָּל הַמַּחֲלָה אֲשֶׁר שַׂמְתִּי בְמִצְרַיִם לֹא אָשִׂים עָלֶיךָ כִּי אֲנִי ה' רֹפְאֶךָ". (שמות טו, כה-כו).

וכך בעקבות הורדת המן,

"וַיְעַנְּךָ וַיַּרְעִבֶךָ וַיַּאֲכִלְךָ אֶת הַמָּן אֲשֶׁר לֹא יָדַעְתָּ וְלֹא יָדְעוּן אֲבֹתֶיךָ לְמַעַן הוֹדִיעֲךָ כִּי לֹא עַל הַלֶּחֶם לְבַדּוֹ יִחְיֶה הָאָדָם כִּי עַל כָּל מוֹצָא פִי ה' יִחְיֶה הָאָדָם" (דברים ח, ג).

גם מלחמת עמלק היתה משמעותית לעתיד, כפי שנתנבא משה רבנו בסיום הלחימה,

"וַיֹּאמֶר ה' אֶל מֹשֶׁה כְּתֹב זֹאת זִכָּרוֹן בַּסֵּפֶר וְשִׂים בְּאָזְנֵי יְהוֹשֻׁעַ כִּי מָחֹה אֶמְחֶה אֶת זֵכֶר עֲמָלֵק מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם. וַיִּבֶן מֹשֶׁה מִזְבֵּחַ וַיִּקְרָא שְׁמוֹ ה' נִסִּי. וַיֹּאמֶר כִּי יָד עַל כֵּס יָ-הּ מִלְחָמָה לה' בַּעֲמָלֵק מִדֹּר דֹּר" (שמות יז, יד-טז).

מלחמת עמלק אף הוקבעה לדורות במצוות 'עשה' ומצוות 'לא תעשה',

"זָכוֹר אֵת אֲשֶׁר עָשָׂה לְךָ עֲמָלֵק בַּדֶּרֶךְ בְּצֵאתְכֶם מִמִּצְרָיִם. אֲשֶׁר קָרְךָ בַּדֶּרֶךְ וַיְזַנֵּב בְּךָ כָּל הַנֶּחֱשָׁלִים אַחֲרֶיךָ וְאַתָּה עָיֵף וְיָגֵעַ וְלֹא יָרֵא אֱלֹקִים. וְהָיָה בְּהָנִיחַ ה' אֱלֹקֶיךָ לְךָ מִכָּל אֹיְבֶיךָ מִסָּבִיב בָּאָרֶץ אֲשֶׁר ה' אֱלֹקֶיךָ נֹתֵן לְךָ נַחֲלָה לְרִשְׁתָּהּ תִּמְחֶה אֶת זֵכֶר עֲמָלֵק מִתַּחַת הַשָּׁמָיִם לֹא תִּשְׁכָּח" (דברים כה, יז-יט).

להבנת הרש"ר הירש היתה זו מלחמה ערכית דתית ראשונה. עמלק נחפז להלחם בישראל כדי למנוע הצטרפותם למשפחת העמים. עם ישראל שבורך בניסים גלויים, איים לשנות את סולם הערכים בו המציאות מקרית ונעדרת נוכחות א-לוהית, "אֲשֶׁר קָרְךָ בַּדֶּרֶךְ". בפירושו, מצוות המלחמה בעמלק היא ערכית ועיקרה - המחוייבות למחות את "זכר עמלק",

לא עמלק, אלא זכרו ותהילתו של עמלק הם הגורמים רעה לעתידה המוסרי של האנושות [..] ממשלת עמלק תימוט לנצח רק בזמן שתורת המוסר הא-להית תיעשה למידה היחידה לכל באי העולם" והתורה מצווה אותנו להלחם "על כל דבר בלתי א-להי ובלתי אנושי בעולם" (פירוש לשמות, יז)

יתכן להציע כי בראיית אירועים אלו כמכוונים - גם מלחמת עמלק לא היתה מקרית, אלא נועדה לבנות תשתית ערכית ההכרחית לקבלת התורה וליציאה ל'חירות עולם'. עם ישראל היה חייב לעבור ממצב "פֶּן יִנָּחֵם הָעָם בִּרְאֹתָם מִלְחָמָה וְשָׁבוּ מִצְרָיְמָה" (שמות יג, יז), אל נכונות להילחם על חירותו. מלחמת עמלק נועדה להוביל אל קבלת אחריות מעשית ומוסרית להמשך דרכו, שהיא תנאי הכרחי לזכייה בתורה עצמה. ואכן העם התגייס.

המעבר לנכונות להילחם, איתגר את העם הצעיר המורגל בניסים גם בשאלות יסוד ממלכתיות, כדוגמת ההתלבטות האם לעמוד ולהילחם או להסתפק בתפילה, והאם מול אויב אכזר המזנב בעייפים ביגעים וב"כָּל הַנֶּחֱשָׁלִים אַחֲרֶיךָ" (דברים כה,יח), יש להלחם על פי סולם הערכים והמוסר של האויב או על פי ערכי המוסר הנגזרים מהנחיות הקב"ה.

בהוראותיו ליהושע ענה משה על התלבטויות אלו כאשר בצד "בְּחַר-לָנוּ אֲנָשִׁים" (שמות יז,ט), כלל גם את "מָחָר אָנֹכִי נִצָּב עַל רֹאשׁ הַגִּבְעָה וּמַטֵּה הָאֱ-לֹהים בְּיָדִי". במלחמה על סולם הערכים על ישראל להלחם בדרך המשקפת את אמונתו בנוכחות אלוקית בעולם. יתרה מכך, התעלמות מדרך זו גוררת מחיר צבאי מידי של "וְכַאֲשֶׁר יָנִיחַ יָדוֹ וְגָבַר עֲמָלֵק". מסר מרכזי זה הדגיש משה בהקמת מזבח לו קרא "ה' נִסִּי" ובהדגשה חוזרת לפני מותו,

"וְאָמַרְתָּ בִּלְבָבֶךָ כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי עָשָׂה לִי אֶת הַחַיִל הַזֶּה. וְזָכַרְתָּ אֶת ה' אֱלֹקֶיךָ כִּי הוּא הַנֹּתֵן לְךָ כֹּחַ לַעֲשׂוֹת חָיִל לְמַעַן הָקִים אֶת בְּרִיתוֹ אֲשֶׁר נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ כַּיּוֹם הַזֶּה" (דברים ח, יז-יח). נִסִּי!

בהתבוננות זו, לדרכה המיוחדת של תנועת 'תורה ועבודה' ותמיכתה המעשית בציונות ובמדינת ישראל יש שורשים תורניים עמוקים, המתבררים כבר בתחילת התגבשות עם ישראל.

יואב איתן, נשוי לניצה. חבר קבוצת יבנה. התמחה בטיפוח ובגידול עופות. עובד בלול ובמדגרה. מחבר הספר 'דרך ארץ קדמה לתורה' – פרקים בהשקפת עולם יהודית. לומד חינוך יהודי.
כדי לקבל דף פשרת השבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il 
 ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא.  
תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: amudim@kdati.org.il
חסר רכיב