תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 425

30/08/2018
י"ח באלול, תשע"ח

שלום רב,

שמעון הקשר ז"ל
בשלושה שדות השאיר שמעון רושם עז: בבית הספר בו חינך ארבעה מחזורים, בשתי קדנציות של מזכירות פנים ובישיבת הקיבוץ הדתי. שמעון התבלט עוד בגיל צעיר כמחנך מיוחד: צבר, צעיר, חד החלטה ודיבור, וכמורה מעולה. את תקופת כהונתו כמזכיר פנים במלחמת יום הכיפורים הזכיר שמעון פעמים אחדות. אין צורך להכביר במילים כמה היה התפקיד קשה ומאתגר באותם ימים. גולת הכותרת הייתה הקמת ישיבת הקיבוץ הדתי עם ידידיה כהן ז"ל. שמעון ראה בה את מפעל חייו. לאורך שלושה עשורים, לא היה תלמיד בישיבה ששמעון לא השאיר בו את רישומו המיוחד. בשנים האחרונות התרכז שמעון בביסוס לימוד התורה בקבוצת יבנה. לצד שיעורים שהעביר לאורך עשרות רבות של שנים הקים שמעון עם הרב חזי את קבוצת הדף היומי בה השתתף עד יומו האחרון. תלמידים רבים באו לבקרו עד ליום האחרון, לשוחח וללמוד. 
יהי זכרו ברוך.

התיישבות מתחדשת
כרם שלום חווה התחדשות הקיבוצית הקהילתית, עם קליטת 13 משפחות חדשות (כ-9 מתוכן דתיות). השבוע התקיים יום התחדשות בכרם שלום ובברוש, אנשי המקום, עם גרעין הבוגרים מבית עין פרת, - JNF אנגליה, החטיבה להתיישבות ועוד הצליחו לגייס מאות מתנדבים, חברות, מפעלים וגופים שתרמו ציוד, צמחיה, דשא ועוד, כדי לבצע "מהפך" במראה הקיבוץ. יש בכך עדות לכוח של התארגנות – התחברות- שותפות להמשך מעשה התיישבותי – חלוצי. בברוש- הופקדה תב"ע מעודכנת, והתווספו כ- 10 מבנים (שדורשים שיפוץ נרחב), עבור הצוות החינוכי של כפר הנוער "נווה שריה". אנו לקראת סיכום על כניסת קבוצה התיישבותית- חינוכית של כ-10 משפחות במהלך תשע"ט (כנראה בקיץ הבא). כשהתכנית תתקדם היא תובא לדיון במזכירות המורחבת.

דיווח מרשת המוסדות – עין הנצי"ב
מדווח קינלי טורפז: שנת הלימודים במדרשת עין הנצי"ב נפתחה עם למעלה כ-50 תלמידות שהחלו את לימודיהן במדרשה. ביניהן מספר בנות שהגיעו מחו"ל ובהמשך תוכנית בוגרות. בראש המדרשה עומדת השנה לראשונה באופן בלעדי אסתר פישר ועימה רחל קרן כראש בית המדרש, צוות ותיק וחדש של ר"מיות, מרצים ומרצות מצוינים. לצוות הצטרפו השנה תניה אלון מטירת צבי לתפקיד מנהלת פדגוגית וכן שתי מדריכות חדשות. שיתוף הפעולה עם ישיבת מעלה גלבוע הולך וצומח. גם שלוחת המדרשה 'נטע' בבית שאן כשבראשה עומד הרב אסי בלנק מעין הנצי"ב, פתחה את שנת הלימודים עם 15 תלמידות. בהצלחה לתלמידות ויהי רצון שתזכו להגדיל תורה ולהאדירה.

ערבי לימוד וניגון
ערב לציון עשור לפטירתו של הרב אלי כאהן ז"ל - יתקיים ביום ראשון, כ"ב אלול תשע"ח, 2.9.2018 בבית הכנסת בקיבוץ עין הנצי"ב. בתכנית – דברים לזכרו, שיעור מפי הרב דוד סתיו וערב שירים וסיפורים מתורתו של הרב אלי – 'השיבני ואשובה', בליווי הרכב 'פרשת דרכים'. האירוע בשיתוף משפחת כאהן, מדרשת וקיבוץ עין הנצי"ב. 
קפה תנועה - ערב לימוד וניגון יתקיים ביום שני, כ"ג אלול תשע"ח. 3.9.2018 בדשא הגדול בקיבוץ עלומים. בתכנית – מוזיקה, שיעור 
מפי הרבנית יפית קליימר, מעגלי לימוד ושיח לצעירים ולקהל הרחב בהשתתפות: עינט קרמר, אמיתי פורת, לימור ספראי, הרב עמית קולא, ד"ר אריאל פיקאר, גבי ברזילי ואדווה פלק, יואל קרצ'מר רזיאל, שרה עברון, יוחנן מאלי ואבי דבוש. לסיום נזכה להנות ממופע ייחודי-יהודי - 'בוב דילן בארץ הקודש'. האירוע בשיתוף קיבוץ עלומים, מרכז יעקב הרצוג ותנועת הקיבוץ הדתי. פרטים נוספים על שני האירועים באתר הקיבוץ הדתי.מאגף הכספים והכלכלה – גיל הס
חברת 'ערך' - בשנה האחרונה למדנו את נושא ההיטלים בבניה - חשמל, מים ועוד... ואת תשלומי הארנונה. נפגשנו עם מספר חברות בתחום והגענו לסיכום עם חברת 'ערך' על מתווה עבודה שבו החברה בודקת את תשלומי ההיטלים והארנונה עד 7 שנים לאחור ובמידה בבדיקה מתגלים פערים, החברה מלווה את הקיבוץ בכל הקשור להחזרים הכספיים. חברת ערך הנה חברה מקצועית ואמינה שמורכבת מ כ-40 עורכי דין מהתחום ומלווה חברות גדולות ועיריות בתחומים הנ"ל. התשלום לחברה הנו רק בגין הצלחה. בשבועות האחרונים הושלם פיילוט לשביעות רצון הקיבוץ ואנו מזמינים קיבוצים נוספים ליהנות מהמיזם.

שבתות התנועה
בימים אלה חולקו גיליונות 'עמודים' ובהם פרסום על שבתות התנועה. בקרוב יצא פרסום נוסף עם תיקונים קלים ועם פירוט נושאי השיחות בשבתות ומסלולי הטיולים. את ההרשמה, כפי שפורסם, נפתח רק ביום חמישי, ד' תשרי בשעה 11:30 בבוקר. עד אז אין לאף אחד אפשרות לשריין מקומות וההרשמה פתוחה באופן שווה לכולם רק ממועד זה ואילך.

השדה הפוליטי
"הפוליטיקה היא היכולת לחזות מה יקרה בעתיד, בתוספת היכולת להסביר לאחר מעשה מדוע זה לא קרה" (צ'רצ'יל). חרף הדמוי השלילי (המוצדק) של השדה הפוליטי, נמצאו 3 מועמדים מחברי- בני- תושבי הקיבוץ הדתי שמתמודדים בבחירות למועצות האזוריות שיתקיימו ב- 30.10.2018. מתוכם, משה ליבר חבר יבנה מכהן כבר קדנציה ראשונה כראש המועצה האזורית חבל יבנה. בשנים האחרונות למדנו להכיר את ההשפעה הגדולה של השלטון המוניציפלי – האזורי, על יישובנו וההתיישבות בכלל. לפיכך יש למעשה זה חשיבות עקרונית. ובאותו הקשר – הקיבוץ הדתי הצטרף לקמפיין משותף של התנועה הקיבוצית שקורא לחברי הקיבוצים להתאמץ וליטול חלק פעיל באמצעות התפקדות למפלגות, שיש בהם התפקדות ופריימריז, איש על פי אמונתו בדרך הפוליטית הישרה בעיניו. אנו מקווים ומאמינים שבכך אפשר להשפיע יותר מאשר היום, על המדיניות של המפלגות לפעול גם ליותר תמיכה בעניין ערכי תורה ועבודה, התיישבות וחקלאות – ערכים המשותפים לכולנו.

שבת שלום, 

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 425 להורדה והדפסה
חסר רכיב