תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 540

21/01/2021
ח' בשבט תשפ"א

שלום רב,

חלב קפוא
הסכם "מתווה החלב" שנחתם בשבוע שעבר, נכנס השבוע להקפאה ע"י היועמ"ש. לאחר שנתיים של דיונים, נחתם הסכם חדש בין יצרני החלב למשרדי האוצר והחקלאות ופיתוח הכפר, בכפוף לאישור היועמ"ש. ההגעה להסכם מהווה בשורה משמעותית לענף החלב, שסבל משחיקה ברווחיות בשנים האחרונות, דבר שהוביל לסגירתן של רפתות וצמצום השקעות. ההסכם החדש מבטיח את המשך משטר התכנון בענף החלב ואת השארת מחיר החלב הגולמי שמשלמות המחלבות (מחיר המטרה) ללא שינוי בשלוש השנים הבאות, עם אופציה להארכה של שנתיים נוספות, בכפוף להסכמה של שרי האוצר והחקלאות – כלומר, אופק של חמש שנים למנגנון הנוכחי. במקביל, הוגדר כי יינתן פטור ממכס ליבוא של מעדנים, גבינות ויוגורטים שמכילים עד 5% שומן, ונקבע כי יוגדלו המכסות הפטורות ממכס ליבוא גבינות קשות ב-65% על פני חמש שנים על בסיס התוספת השנתית של ייצור חלב. סעיף זה יוצר מצב סטטי בענף ומגדיל את הייבוא על חשבון הגדלת הייצור המקומי של גבינות ומוצרי חלב אחרים. בנוסף, נקבע כי סקר עלויות ייצור החלב יכלול רפתות של מעל ל-700 אלף ליטר. מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן ברך על ההסכם : "הצלחנו להגן על מחיר המטרה, על הכמויות הקיימות, משטר התכנון והרפתות הקטנות. אני מאוד מקווה שהיועמ"ש יכיר בעובדה שהמשא ומתן מתנהל כבר חצי שנה ואינו קשור לבחירות, ושלא יחכו עם חתימת ההסכם לממשלה הבאה שמי יודע מתי תקום ומה יהיה הרכבה". מנכ"ל יצרני החלב בישראל (התאחדות מגדלי הבקר), ליאור שמחה (נצר סרני) אמר בסיכום משלו: "נאלצנו להתפשר על חלק גדול מדרישותינו, ולהסכים לגידול משמעותי בהיקפי היבוא, מתוך תחושת האחריות כלפי הציבור הישראלי והחקלאות הישראלית, ועל-מנת לשמר את ביטחון המזון בישראל. אני מודה לשר האוצר ישראל כ"ץ על התנהלות הוגנת מול ציבור הרפתנים, והדאגה לענף ולציבור הצרכנים, וכמובן ולשר החקלאות ופיתוח הכפר אלון שוסטר שסייע רבות להגעה להסכם." בינתיים מתברר שהיועמ"ש סבור שלא ניתן לקדם את ההסכם בתקופת הבחירות, אך יש להניח ולקוות שהסטטוס קוו יישאר בשלב זה, והתנהלות בפועל תהיה בהתאם לרוח הסכם זה.

כוח אדם- חידושים ואיתורים
בימים האחרונים פורסם 'קול קורא לתפקיד מנכ"ל/ית מרכז יעקב הרצוג' להחלפת שרה עברון בחודשים הקרובים, כדי שתוכל להיכנס לתפקיד מזכ"לית התנועה בקיץ הקרוב. ניתן להגיש מועמדות עד 29.1.2021. לקול הקורא לחץ כאן. במקביל הסתיים שלב הגשת המועמדות לתפקיד מנהל אגף כלכלה (במקום גיל הס) - וכעת נמשך התהליך מול המועמדים שיעברו את שלב הראיון ושלבים נוספים, עד להשלמתו במהלך חודש פברואר.

הבחירות ואנחנו
הבחירות יתקיימו ב י' בניסן תשפ"א 23.3.2021, והרשימות לכנסת ייסגרו בעוד כשבועיים (4.2.2021). כדרכנו ננסה ליזום הבנות ושת"פ מקדים, ערוצי קשר עם מפלגות ואישים שרלבנטיים, לנושאים השונים: התיישבות, חקלאות, מגזר כפרי, דת ומדינה, ציונות דתית, חברה, קהילה, כלכלה ועוד - לטובת קידום נושאים החשובים לנו במדיניות ופעולה שלאחר הבחירות. בגזרת הציונות הדתית ע"פ הנראה כרגע- צפוי פיצול רשימות (וכוחות?), על המשמעות ונגזרות נעמוד בימים הקרובים. במקביל נבנה את מערכת הקשרים בהתאם להתארגנות המפלגות והרשימות החדשות והוותיקות

נפגשים בשישי
ב'נפגשים בשישי' – מפגש תרבות וקשר תנועתי, שהתקיים לפני כשבועיים השתתפו כ-60 חברים מ 16 קיבוצי ויישובי התנועה, כשהמובילים במספר המשתתפים היו בארות יצחק, טירת צבי, שדה אליהו ומעלה גלבוע. היה בוקר נעים ואפילו מרגש, ולמרות הקשיים הטכניים בחלוקה לחדרי זום, בסופו של דבר, עם סיוע של חברי המזכירות הפעילה, נכנסו כל המשתתפים לאחד מחדרי הזום שנפתחו בזמן השיחות המקבילות. במשוב שנשלח בהמשך ציינו רבים את ההנאה מהשיעורים והשיחות, וההצעה לקיים מפגשים כאלו במוצאי שבת- נדחתה ברוב קולות. הוחלט להקדים מעט את זמן תחילת המפגש ולקצר אותו על מנת לאפשר ליותר חברים וחברות להשתתף. המפגש הבא יתקיים - ביום שישי, ט"ז בשבט תשפ"א, 29.1.2021 והפעם נארח את הרב ד"ר חזי כהן, ואת נחמה שפילמן. אל תחמיצו – יהיה מעולה! פרטים נוספים יופיעו באתר הקיבוץ הדתי ויישלחו למזכירויות הקיבוצים. עקבו אחרינו.

תכנית האב וקיבוצי גוש עציון - מפגש עם החטיבה להתיישבות
לאחרונה נפגשנו נציגי הקיבוצים והתנועה, עם הצוות החדש של החטיבה להתיישבות - היו"ר ישי מרלינג והמנכ"ל הנכנס- ממי טויטו, ועם העובדים הוותיקים- מיכל סלוק, דוד עמר ויסמין עופר. הצגנו בפניהם את תכנית האב לפיתוח מערב גוש עציון והתב"עות הנגזרות ממנה, על פי המידע שבידינו לאור השיתוף החלקי והלקוי שנוהגת המוא"ז גוש עציון. פרסנו גם את הבעיות והסכנות הנשקפים ממנה בצורתה הנוכחית, עבור קיבוצי גוש עציון ועבור אופי ההתיישבות בגוש בכלל. ביקשנו מהחטיבה: לגבש עמדתה, ביחס לתכנית האב, תוך שיתוף אדריכל החטיבה ולפעול לאיזונה לכיוונים נכונים; לממש את תפקידה כמי שמקצה את הקרקע להתיישבות למגורים וחקלאות מתוך נאמנות לחוזים והסכמים הקיימים מול היישובים; לפעול כך שניהול הקרקע יוותר בידי החטיבה ולא בידי רמ"י / המנהל האזרחי ביו"ש, ולסייע לדיאלוג ראוי ובונה בין היישובים למוא"ז בנושא התכנון. סוכם לקיים סיור משותף בשטח ופגישה משותפת עם המוא"ז.

רשמת האגו"ש החדשה- שלומית שיחור-רייכמן
במפגש השנתי של המזכירים ומרכזי המשק בתנועה (מתוכנן לפברואר הקרוב), יפגשו המשתתפים גם עם הרשמת החדשה שלומית שיחור-רייכמן לשיחת היכרות, שבה יוצגו תפיסת העולם ותכנית עבודה ראשונית שלה. קודם לכן נקיים פגישת היכרות ועבודה של מטה התנועה עם הרשמת וצוותה. תפקיד הרשם חשוב לביסוסה של צורת התיישבות והתאגדות שיתופית בכלל, ובתוך כך הקיבוצים - כדרך חיים ראויה ומוכרת במטרותיה וצרכיה. במיוחד בעידן שבו גופי ממשל אחרים פוגעים, באופן אקטיבי או במחדל בהתאגדות השיתופית, נדרשת רשמת חזקה ופעילה. מאחלים הצלחה לשלומית!

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 540 להורדה והדפסה
חסר רכיב