תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 539

14/01/2021
א' בשבט, תשפ"א

שלום רב,

נוער יוזם ועושה
2 מצפורים מדהימים המספרים את סיפורם של נופלים וגיבורים הוקמו לאחרונה על ידי בני נוער מקיבוץ מירב, ותלמידי "רגבים בעמק" שבקיבוץ טירת צבי. התצפית הראשונה נמצאת מעל היישוב רותם, בסמוך למגדל המים, על חורבות מוצב צה"לי נטוש. התצפית שנקראת "מצפה עמיתים" הוקדשה לעמית בן יגאל הי"ד, מגדס"ר גולני, שנהרג בקיץ האחרון בגזרת ג'נין. המצפור כולל פרגולה ושולחן קק"ל, ספסל נדנדה מרגיע אל הנוף, פינת פוייקה וברז מים. הכל ברמת ביצוע גבוהה מאד. שילוט הכוונה מפסיפס מושקע, מכוון את הבאים מהשער של רותם ודגל ישראל גדול מתנוסס מעל, כך שאי אפשר לפספס את המקום. המצפור השני "מצפה ג'ינו" הוקם לזכרו של יוסף ג'ינו ז"ל, לוחם צללים בסיירת מטכ"ל ובקהילת המודיעין, שהלך לעולמו לפני שנים ספורות. המצפור מאובזר באופן כמעט זהה לקודם וצופה לכיוון הר טמון. הוראות הגעה מדוייקות ניתן למצוא באתר הקיבוץ הדתי. תודה לחבר'ה, שיזמו והקימו את הנקודות הללו. כעת, "צוות נחשון" מקיבוץ מירב מתכנן מצפור נוסף, באזור היישוב חמרה. מזכירות קיבוץ מירב תומכת בבני הנוער דרך 'תקציב משימתיות'. "הלב מתרחב מכך שהנוער שלנו נטל חלק מרכזי בהקמה, במו ידיו, בימי הקורונה משבשי תוכניות החיים. פשוט אין מילים" כך מסכם אלי שריר יו"ר מירב את הדברים שכתב לעלון הפנימי. ואנו -מצטרפים בכל לב ומקווים שבקרוב מאוד נוכל כולנו לצאת ולהנות מהמרחבים ומהעשייה הייחודית הזו!

לקראת שמיטה (תשפ"ב)
השבוע נפגשנו חברים מארגונים שונים, במסגרת היערכות לקראת שמיטה, כדי לחבור יחד ולנסות בשיתוף פעולה רחב, לקדם את הרעיונות שעומדים מאחורי שנת השמיטה. את המפגש הובילה עינט קרמר הבלתי נלאית והשתתפו הרב י"צ רימון, אנשי ה'שומר החדש', נציגות תנועות הנוער, אנשי 'זהות יהודית' ועוד. במפגש שיתפו הנציגים בחשיבה על כיוונים שונים שישפיעו על שנת השמיטה כך שבסופה נהיה קצת אחרים – יותר "שמוטים", אבל בקטע טוב. בין הרעיונות שנידונו באופן ראשוני: מיזם מתנדבים בחקלאות- לנוער וצעירים (דגש: חרדים), תוך לימוד הלכות שמיטה למעשה; מיזם 'תו תקן שמיטה' לעסקים ואירגונים שיוזמים מהלכים ייחודיים לשמיטה; גיבוש דרכים לשמיטת כספים פוסט קורונה- מנגנון אשראי דחיית והסדרי חובות ועוד ; מיזם "שעת שמיטה"- שעת התנדבות שבועית לכל ישראל(י); מיפוי עצי פרי בכל ישראל – ליצירת סיפור רב דורי; ריכוז והנגשה של חומרים בנושא השמיטה ברשת (או באמצעים אחרים) ועוד. הרחבת מעגלי האנשים שהשמיטה רלוונטית להם ונוגעת בהם (במגוון רחב של אפשרויות). צוות ההיגוי ימשיך לעבוד בחודשים הקרובים ובעז"ה ירכז מאמץ סביב 2- 3 פרויקטים בעלי השפעה רחבה ומשמעותית.

כנס "בית לחיים בקיבוץ – משמעות לקהילה"
"כמו שאף אחד בבית הזה לא מושלם גם אף אחד בקהילה לא מושלם וצריך ללמוד לקבל זה את זה וללמוד לחיות בהבנה אחד עם השני. תהיו פתוחים איתנו, תתנו לנו תשומת לב ואהבה, ונחזיר לכם בחזרה" אמרו איתמר ונפתלי, שחיים בבית אחיה, הבית לחיים בקיבוץ עין הנצי"ב בכנס 'בית לחיים -משמעות לקהילה' שיזמו התנועות הקיבוציות. את הכנס פתחו בכירי משרד הרווחה איציק שמולי וגדעון שלום. שניהם דברו על כך שמשרד הרווחה מעודד מגורים של אנשים ונשים עם מוגבלויות בקהילה, והקיבוצים הם מקום טבעי להקמת בתים לחיים. אמיתי פורת ברך על המהלך ועל שיתוף הפעולה בין שתי התנועות. פרופ' יורם יובל פתח את הרצאתו בתמונת בר המצוה של בנו עם הצרכים המיוחדים, וקישר באופן מרתק בין ה'אושר' לעשייה משמעותית. בראיון משותף סיפרו נעה קליין (עין הנצי"ב), וגיא לפידות (הרדוף, מנהל ק.מ.ה - העמותה שמפעילה את הבית לחיים בעין הנצי"ב), על תהליך ההקמה, האתגרים וההשפעה החיובית שיש לבית על הקיבוץ. אחריהם דיבר אסף בית אריה מנהל מיזם בתים לחיים בתנועה. אסף שיתף מנסיונו האישי כמי שחי בקיבוץ עם בית לחיים "כולם נהנים, האנשים והנשים נהנים מדיור הולם ומקהילה מחבקת והקיבוץ נהנה מהמשמעות ומחיזוק החוסן הקהילתי". אסף מלווה בשלוש שנים האחרונות קיבוצים בכל השלבים, החל מהדיון הראשוני על הרעיון, דרך תהליך קבלת ההחלטות בהנהלה, עבור לשיתוף הציבור עד לאישור הקמת הבית באסיפה ובקלפי, וישמח לחלוק את הניסיון הנצבר עם כל קיבוץ שמעוניין לבחון את הנושא. בסיומו של היום פגשו המשתתפים את עדי אלטשולר, יזמית 'כנפיים של קרמבו' – תנועת נוער משותפת לנוער עם ובלי צרכים מיוחדים, מיזם 'נפגשים בסלון' סיפורי ניצולים וכן את המיזם העכשווי שלה "בתי ספר מכילים", שנתנה השראה איך להפוך חלום למציאות. אנחנו מצפים שבקרוב יתרחב המיזם וכבר השנה יחלו תהליכים להקמת בית לחיים במרחב הכפרי בקיבוצים ומושבים וביישובים קהילתיים ברחבי הארץ.

הסגר השלישי וקיבוצי התנועה
אנו נמצאים כבר עמוק בתוך הסגר השלישי, ועדיין ללא תאריך תפוגה, ומועד סיום. רמת התחלואה בקיבוצי התנועה העפילה בימים האחרונים, יותר חולים, לא מעט מבודדים. משפחות שלמות שמתמודדות עם האתגר של בידוד, ולפעמים בפעם השנייה, השלישית או יותר. המצב מאתגר. ברוב הקיבוצים צוותי צח"י חזרו לפעילות אינטנסיבית, וגם הפתרונות של בתי ספר קהילתיים שהוקמו בסגר הקודם, נמצאים בינתיים בהשהיה זהירה. עם זאת, מרשים ומרגש ללוות את הנעשה, להיווכח שוב בכוחן של הקהילות במצבים מאתגרים. צוותי המורל והתרבות שלא הפסיקו לפעול מאז פרוץ הקורונה, משלבים ידיים, נעזרים זה בזה ברעיונות. בלא מעט מקיבוצינו חולקו השבוע גלידות שביטאו בקריצה את הביטוי 'פעם שלישית גלידה'. ביוזמה של כמה קיבוצים יחד הוזמנו מרצים מהשורה הראשונה ובכך הרוויחו המארגנים הנחה במחיר ומפגש של 4 קהילות! בין התרבותניקים נשמעים הרבה דברי עידוד ותמיכה, ישנה היענות לכל שאלה ובקשה, ההצעות זורמות מאחד לשני, וכל אלה מעידים על נדיבות גדולה לחלוק רעיונות, לשתף, להתחבר. אין ספק שאנו, חברי הקיבוצים, זכינו וצריכים 'לתת הודאה על חלקינו'. אפשר לומר בפה מלא שהקהילתיות שהיא חלק מאיתנו ביום יום, ולעיתים גם מלווה בקשיים, נמצאת כיום ב'תור הזהב' שלה. ומכאן נשלח חיזוק ועידוד לכל החולים והמבודדים, לעושים מלאכתם - צוותי צח"י, מנהלי הקהילות, צוותי הבריאות, החינוך, הרווחה ולכל העוסקים במלאכה בנאמנות ובמסירות.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 539 להורדה והדפסה
חסר רכיב