תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

חדשות מתנועת הקיבוץ הדתי - עמוד"ש 526

15/10/2020
כ"ז בתשרי, תשפ"א

שלום רב,

בחירת מזכ"ל/ית לתנועה- מצוות האיתור
בישיבת המזמו"ר השבוע עדכן צוות האיתור (יאיר ריינמן, רותם שכטר, עמית חפץ ומלכה פווה), על המשך ההליך לבחירת מזכ"ל לתנועה, לקראת חלקו השלישי. הוצגו שני המועמדים שימשיכו לשלב הבא: שרה עברון – מסעד; נח חיות – מקבוצת יבנה. על פי המתווה שנקבע, יתקיימו מפגשי "זום" עם המועמדים, אליהם נזמין את חברי המזמו"ר וחברי מזכירויות הקיבוצים והיישובים. מטרת המפגשים לאפשר לקיבוצים ולנציגיהם במזמו"ר לשמוע ולהכיר את המועמדים – פועלם ומשנתם, כך שלקראת הבחירה יוכלו לגבש דעתם ולבחור במועמד/ת המועדף עליהם בישיבת המזמו"ר הבאה (סוף 2020). בחירה וכניסת מזכ"ל חדש לתנועה, מהווה הזדמנות לאוורר ולחדד את יעדי התנועה, דרכי פעולתה והממשק שבינה לבין הקיבוצים והחברים. הצוות קורא לחברי מזכירויות הקיבוצים והמזמו"ר: "זו הזדמנות אמיתית עבורכם לקחת חלק בעיצוב פני מנהיגות התנועה לשנים הבאות! נצלו ההזדמנות, קחו אחריות ובואו והשתתפו במפגשים". ההחלפה בפועל צפויה בחודשי הקיץ- החגים בשנת 2021. עד אז ההובלה והאחריות מוטלת על המזכ"ל הנוכחי- אמיתי פורת, בשיתוף עם חברי המזכירות הפעילה.

מזמור-זום
קצת רקע ויישור קו: המזכירות המורחבת (מזמו"ר) של תנועת הקיבוץ הדתי היא המוסד העליון של התנועה לקבלת החלטות תנועתיות. המזכירות מתכנסת מספר פעמים בשנה, בהתאם לצורך (בממוצע פעם ברבעון). חברי המזמו"ר הם נציגי כל הקיבוצים ומספר הנציגים נקבע יחסית לגודלו של הקיבוץ. גם בעלי התפקידים בתנועה (מזכירות הפעילה) הם חברי המזמו"ר. השבוע התכנסה המזמו"ר, לראשונה דרך הזום, על מנת לדון ולקבל החלטות בנוגע לנושאים חשובים שעל הפרק. לשמחתנו המעבר לזום בהחלט הגדיל את מספר המשתתפים, החיסכון בזמן (שעתיים נטו של דיונים והחלטות!) ויתרונות נוספים של הפורמט יישקלו בהמשך. בישיבה השבוע הוצגו המועמדים והמתווה לבחירת מזכ"ל חדש לתנועה (ראו לעיל/ להלן). בנושאי כוח אדם – המזמו"ר אישרה את המתווה לאיתור וגיוס פעיל/ה לתחום הצמיחה והמעורבות החברתית (בהובלת רותם שכטר מנהלת אגף חברה). כמו"כ אושרו הארכות קדנציה עד סוף 2021 לרותם שכטר מנהלת אגף חברה ולריבה פריד מחלקת תרבות ורוח. במחצית השנייה של המפגש הוצגו הלמידה, הליווי והפעילות התנועתית במשבר הקורונה. אנו רואים את תפקידיה המרכזיים של התנועה לפעול בעת הזו, בתחומים הבאים: ריכוז ושיתוף מידע רלבנטי; ניהול ותכלול למידת עמיתים- מזכירים, מרכזי משק, מנהלי חינוך, תרבות, גיל 3; ליווי נקודתי בקיבוצים / מקומות רגישים – ולפי הצורך הצעת תכנית סיוע; העצמה והרחבה של ערכי השותפות והערבות ההדדית והכלים שמשמשים להם בקיבוצים- ברמת הקיבוץ, התנועה (סיוע הדדי בין קיבוצים), והחברה הישראלית בכלל.

יום הכוון לי"ג ולגיוס – מדווח אסף בית אריה
בית ספר התיכון בקבוצת יבנה קיים לאחרונה "יום הכוון" (בזום כמובן) לשנת י"ג ולגיוס, עבור תלמידי שכבת י"ב והוריהם. במסגרת המפגש שמעו המשתתפים על תהליכי המיון השונים שהנערים והנערות צפויים לעבור במהלך החודשים הקרובים. דובר הרבה על מגוון האפשרויות הקיימות במסגרת שנת הי"ג ועל כך שהשנה הזו היא הזדמנות גדולה (אולי חד פעמית) לתקופה רבת ערך ומשמעות, הן מבחינת ההתפתחות האישית והן מבחינת האפשרות לתת ולתרום במסגרות השונות. מטעמנו השתתף במפגש אסף בית אריה שהזמין את התלמידים וההורים לראות בנו, התנועה, כתובת לסיוע והתייעצות בשלבים השונים לקראת ובמהלך שנת י"ג והצבא. בנוסף סיפרנו על שנת הי"ג ההתנדבותית בכלל, ובאופן יותר ספציפי - על תהליך המיון ואפשרויות ההתנדבות במסגרת התוכנית המשותפת שלנו עם תנועת בנ"ע. בשנים האחרונות משתתפים בתכנית פחות בוגרים שלנו לעומת שנים עברו, בין השאר בשל ההיצע הגדול של מכינות קד"ץ ותכניות ש"ש "מתחרות" רבות ומגוונות, שפע שלעיתים מבלבל את החבר'ה שמתקשים לבחור מסלול מתאים. לאלו שבוחרים ובוחרות בי"ג ההתנדבותי, אנו ממליצים לעשות זאת דרך התכנית של בנ"ע, שהקבה"ד הוא זה שהקים אותה, וממשיך להיות מעורב בה ולראות בה אופציה איכותית וערכית.

מדרום תפתח הטובה – מרכז יעקב הרצוג
מרכז יעקב הרצוג פותח בעוד שבוע תוכנית לימודים מגוונת ומעניינת מאוד. בשל הקורונה שנת הלימודים תתקיים כמעט כולה במפגשי זום. אמנם לא נוכל לצערנו לפגוש את מאות הלומדים הוותיקים שלנו, אבל אנחנו מבינים שיש לנו הזדמנות מיוחדת במינה לפגוש לומדים חדשים, אלו שבדרך כלל לא מגיעים עד אלינו לעין צורים, ויוכלו סוף סוף לקחת חלק בתוכניות הנהדרות שלנו. אז מה אנחנו מציעים: ימי ראשון- על קודש וחול בתנ"ך | ימי שני – לימודי א"י: ניחוחות של קדושה | ימי שלישי: סדרות איכות – פעמיים כי טוב | ימי רביעי: עם בעקבות גורלו – הליטוואקעס באים. כל הפרטים נמצאים באתר של מרכז הרצוג, כולל פירוט של הקורסים ומחירים. נשמח מאוד שאנשי הקיבוצים שלנו יצטרפו אל חבורת הלומדים ויהנו ממה שימי הקורונה מציעים. מוזמנים להתקשר ונשמח לספר לכם יותר: 08-8608330. ההשתתפות מותנית בהסדרת ההרשמה וכמובן שגם כשהקורונה תעזוב את הארץ, ונוכל לחזור ללמוד באולם, נמשיך לשדר את השיעורים ללומדים המרוחקים.

אגף כלכלה
מכסות חלב: עקב פרישת רפת קיבוץ מורן מענף החלב, מועצת החלב הציעה למכירה את מכסת החלב שלה למספר רפתות מהמגזר הקיבוצי במנות של 40,000 ליטר ליצרן. כמה מקיבוצינו קיבלו פניה, ומרביתם העבירו את המסמכים הנדרשים למועצה לקראת רכישת המנה. חשוב לציין ולהבהיר כי הביקוש גדול על ההיצע ומכירת המכסה תתבצע לפי מפתחות של גודל המכסה ואזורי עדיפות (יתרון למכסות קטנות ולאזורי עדיפות גבוה).
צוות מימון – הלוואות משכנתא: משבר הקורונה הביא לעליית מחירי המימון בכלל, ועליית מחירי הלוואות משכנתא בפרט. בעזרת צוות המימון והסכם קד"מ-קמ"ע נלקחו לאחרונה כ-13 משפחות הלוואות בתנאים טובים מתנאי השוק. אנו שמחים שיכולנו לעזור ונשמח לפניות נוספות באופן ישיר לעו"ד ענבר רייכר (054-4755750), שמובילה את המיזם ו/או לגיל הס.
כנס ביטוח אלמנטרי יתקיים ביום רביעי 21.10.2020 בשעה 9:30. ההרשמה בעיצומה. פרטים וסדר יום מפורט באתר הקבה"ד.

חינוך להסתגלות
אחרי החגים - גם מערכות החינוך החברתי הגיעו השבוע לתקופת 'אחרי החגים' ואיתה שגרה חדשה ומאתגרת. הסגר שכולנו נמצאים בו כבר תקופה ארוכה, משפיע על מערכות החינוך החברתי ומאתגר את המנהלים וצוותי החינוך בחשיבה יצירתית וחידוד הצרכים והמענה אותו הם מעוניינים לספק. בעוד שבחלק מהישובים בחרו בתקופה זו לתת מענה חברתי שמייצר מפגשים בין הילדים והנוער בקבוצות קטנות, ישנם אחרים שבחרו לתת מענה לימודי המשולב עם הלמידה מרחוק, ובמקומות אחרים בחרו להמשיך רק במענה מרחוק (הכל כמובן בהתאם להנחיות משרד הבריאות). חשוב לקחת בחשבון שההבדלים בין הקיבוצים נובעים בעיקר מהשוני ומהייחודיות של כל קיבוץ, וקשה לשכפל הצלחה של קיבוץ אחד באופן שתתאים גם לקיבוץ אחר. יחד עם זאת ניתן לראות כי שיתוף של המנהלים, החשיבה המשותפת והחשיבה הפנים-קהילתית עוזרים לכל קיבוץ לייצר את המענה המדויק והמתאים לו.
היערכות פנימית - בתוך כך, המנהלים נערכים גם ליום שאחרי הסגר, מתוך הבנה שקבוצות גיל רבות (ה-יב), עתידות להישאר תקופה ארוכה במסגרת חינוך פורמלית רק מרחוק. זוהי תקופה שללא היערכות ומענה עלולה להיות מאתגרת לקהילות. ילדים ונוער עלולים להגיע למצבים של בדידות, שעמום וחשיפה להתנהגויות מסכנות. אנו קוראים לקהילות להיערך מראש, ולהיעזר בנו במידת הצורך בתהליך של חשיבה על מענה ייחודי ומתאים שבבסיסו הצורך של כולנו בקשר ותקשורת ובתחושת שייכות. זוהי הזדמנות שלנו להיות קהילות משמעותיות עבור הילדים ומשפחותיהם, שמהווים בהחלט את דור ההמשך שלנו.
כנס ההכשרה שאמור היה להתקיים בתקופת הסגר נדחה לימים רגועים יותר, בהתאם לבקשות שהגיעו אלינו מצוותים ומנהלי חינוך. תאריכים חדשים להרצאות פורסמו השבוע למנהלי החינוך ומזכירויות הקיבוצים. כנס ההכשרה מיועד למנהלי וצוותי החינוך של הגיל הרך, החינוך החברתי ובתי הספר. הכנס יתקיים ב ZOOM וללא עלות, אך ההשתתפות מותנית בהרשמה מראש. פרטים וטופס הרשמה דרך מנהלי החינוך בקיבוצים.

בלניות – קריאה אחרונה
כפי שפורסם – אנו פועלים לפתיחת קורס בלניות למתחילות ולוותיקות שיעסוק גם בנושאים שמעבר לסוגיות ההלכתיות. הקורס מקצועי וחשוב אך קיומו תלוי בהיענות. אנו יוצאים בקריאה אחרונה לבלניות ותיקות ומתחילות להירשם כאן או באתר הקיבוץ הדתי. 12 מפגשי זום, עלות מסובסדת של 1,000 ש" סך הכל.

צעירים ויוזמות פורצי דרך
נושא גיליון עמודים הבא נבחר על ידי 40 איש.ה – ובהם לא מעט בני נוער שנענו לקריאה והשיבו לסקר שהופץ בקיבוצים. הנושא שקיבל את מרבית הקולות הוא 'צעירים ויוזמות פורצי דרך'. מעבר להירתמות של חלק מהמשיבים לסקר לכתוב ולהציע כותבים, נשמח להצעות מהציבור – מכירים צעיר.ה שהעשייה שלו.ה ייחודית, מכירים יוזמה מיוחדת, משפחה שבחרה בדרך ייחודית – מתוך ומחוץ לקיבוצי התנועה? השאירו הודעה במייל של עמודים amudim@kdati.org.il ונבחן ביחד איך מתקדמים. ובהזדמנות זו – העונים על הסקר שלא ציינו שם משפחה או טלפון אך השיבו שמוכנים לכתוב או מכירים מישהו מתאים – נשמח שתזדהו או תפרטו במי מדובר במייל חוזר.

שבת שלום,

אמיתי פורת וחברי המזכירות הפעילה

מסמכים מצורפים

עמוד"ש 526 להורדה והדפסה
חסר רכיב