תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת ויחי תשס"ז 2007 (32) מאת רחל כוכבי

07/01/2007דף פרשת השבוע
הקיבוץ הדתיט"ז טבת תשס"ז, 6.01.07

פרשת ויחי


לברך את עמו ישראל באהבה

מאת רחל כוכבי, קיבוץ שלוחות

  


כילדה בבית הוריי, זכיתי בערב יום כיפור, יחד עם שני אחיי, ל"ברכת הבנים" מידי אבא ז"ל. אבא היה שם את שתי ידיו על ראשו של כל אחד מאיתנו, ומילמל בלחש.

אני ממש זוכרת וחשה עד היום את ההרגשה הטובה, את הנינוחות, את השקט והשלווה ששררו באותם רגעים מופלאים אצלנו בבית. זאת התמונה הראשונה שעלתה במוחי כשהתחלתי לעסוק בפרשת ויחי.

אם זה כל כך טוב ונעים, אז למה רק פעם בשנה? האם ברכת יעקב לנכדיו הינה המקור לברכת הבנים? למה אני לא מוצאת את הברכה לבנות במחזורים ובסידורים השונים? שאלות כאלה ואחרות החלו להעסיק אותי והחלטתי לברר לעצמי את מהות מנהג ברכת הבנים.

מנהג הוא בקהילות ישראל לברך את הבנים והבנות בלילות שבת ויו"ט לאחר התפילה, ובעיקר בערב יום הכיפורים, המברכים (האב, האם, הרב את תלמידיו) אומרים לבנים: "ישימך אלוקים כאפרים וכמנשה" (מתוך הפרשה שלנו), ולבנות: "ישימך אלוקים כשרה רבקה רחל ולאה" (מתוך מגילת רות ד', י"א: "ויאמרו כל העם אשר בשער והזקנים עדים, יתן ה' את האשה הבאה אל ביתך, כרחל וכלאה אשר בנו שתיהם את בית ישראל"), ומוסיפים את ברכת הכהנים: "יברכך ה' וישמרך" (במדבר ו', כ"ד-כ"ז). וכאן יש מקום לכל מברך להוסיף ברכה משלו.

ולנערים קטנים: "המלאך הגואל אותי מכל רע" (מהפרשה שלנו). ויש המוסיפים: "יהי רצון מלפניך אבינו שבשמים שיהיו בני החביבים חיים וקיימים" (מחזור ליום כיפור).

מדוע נבחרו דווקא שבת יו"ט ויום כיפור לזמנים בהם מברכים ברכה זו? על כך ניתנו תשובות שונות, שאחת מהן מאוד מדברת אלי: מועדים אלו יש להם סגולות מיוחדות, אווירה מיוחדת, נשמה יתרה, זמן של הרמוניה אישית משפחתית ועולמית, שבהם מתבטל הרע שבעולם והטוב, והוא בלבד נשאר לשרור בו לזמן מועט וקצוב, זמן איכות.

ואותם שני מלאכים ידועים המלווים את האדם כל ליל שבת מבית הכנסת הביתה, המלאך הטוב והמלאך הרע, וכשהאדם רואה את ביתו ומשפחתו מוכנים פיזית ורגשית לשבת המלכה, המלאך הטוב מאחל זאת גם לשבת הבאה, והמלאך הרע עונה בעל כורחו: אמן (שבת קי"ט, ב').

האם לאדם מישראל מותר לשים שתי ידיו על ראש ילדיו ותלמידיו, ולברכם בברכת כהנים? על שאלה זו מצאתי חילוקי דעות רבים ומעניינים.

ברכת כהנים חובה היא - ניתנה לכהנים מן התורה. ברכת הבנים מנהג רשות לכולם. כך נוצרו מנהגים שונים כמו לברך ולהניח רק יד אחת על ראש המתברך. את הבן הרווק לברך ביד אחת ואת הנשוי בשתי ידיים, בעדו ובעד אשתו, ואם תלמיד חכם רווק הוא ועוסק בתורה, אפשר להניח על ראשו שתי ידיים, כי התורה היא המסייעת לו בינתיים עד שתגיע המיועדת.

אבל איך יתכן שזר שאינו כהן, יכול לברך בנוסח המדויק של ברכת כהנים? לכך מצאנו פתרונות מספר: לברך את הבנים בישיבה, לומר את הפסוקים בניגון של טעמי המקרא, להוסיף משפטי תפילה משלו. ברכת כהנים הנאמרת לבת לומר בלשון נקבה.

מוסיף הרב אורי דסברג הסבר נפלא: הוסיפו לנוסח הברכה שמברכים הכהנים לפני ברכת כהנים עצמה, מילה אחת קטנה ועצומה: "ב א ה ב ה" . "בא"ה  אמ"ה, אשר קדשנו בקדושתו של אהרון וציוונו לברך את עמו ישראל  ב א ה ב ה". כך שגם מי שאינו כהן ועולה לברך את העם, אין הוא עובר בעשה, מאחר והוא מברך את הקהל מתוך א ה ב ה, וזה כנראה מותר לכל אדם.

בפרשתנו, כשיעקב מברך את הנכדים, הוא כביכול מתבלבל בין הבכור לאחיו, יוסף מנסה לתקן.

 

"יעקב משנה ליוסף את הראיה וההסתכלות... לפעמים צריך אמצעי לראיית לילה... כשהכל נראה כל כך מסובך, צריך מיקרוסקופים אלקטרוניים-רוחניים מיוחדים, שיוכלו לחדור לתוך כל הסיבוך ולהבין מה מתהווה בין נבכי המבוך הזה. ראיה שטחית של המצב עלולה להביא להרמת ידיים, ואז כשמנסים באווירה כזאת לפתור בעיות - דוחים את הקץ ומסתבכים עוד יותר, האופטימיות תלויה באופטיקה".*

_____________________________________________________________


רחל כוכבי היא חברת קיבוץ שלוחות, אמא לחמישה, סבתא לשישה, לשעבר מרכזת חינוך בקיבוץ הדתי, מורה ותיקה בבית ספר שק"ד בשדה אליהו, מספרת סיפורים, לומדת ועוסקת ברפואה אלטרנטיבית. 


*מתוך הספר: "זה קורה כל שבוע", על פרשיות השבוע במבט אקטואלי, מאת שי אלבוגן. הספר מבוסס על מדורו השבועי של המחבר המופיע בעיתון "מידע שמונה" בקרית- שמונה ואצבע הגליל.


 

 

אפשר לקבל את דף פרשת השבוע של הקיבוץ הדתי בדואר אלקטרוני או לראות אותו באינטרנט באתר של הקיבוץ הדתי בכתובת: www.kdati.org.il/.

כדי לקבל את הדף כל שבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il  ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא.

תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: kdati@walla.com

 

אתר האינטרנט של הקיבוץ הדתי: www.kdati.org.il 

 


דף פרשת השבוע כקובץ WORD להדפסה


חסר רכיב