תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

מים מתוך הבאר

18/08/2008
עמודים מנחם - אב תשס"ח 725 (9)
עוד שנה - מים מתוך הבאר

שלומית לזר

"בחרתי ללכת דווקא ל"באר", בגלל שהיא יוצרת אורח חיים המשלב
בין שני אידיאלים שאני מאמינה בהם- לימוד תורה ועבודה קהילתית"
שלומית לזר על שנת הי"ג


השנה הייתי במדרשת "באר" בירוחם, מדרשה המשלבת בין לימודי יהדות לעבודה קהילתית, ומתבססת על הרעיון של "הלכה למעשה" - מתוך הלימוד לצאת לעבודה ולהתנדבות.
בית המדרש והדירה שבה גרנו נמצאים בלב הקהילה ה"ירוחמית", שבזכות אופייה המיוחד נוצר קשר הדוק עם הקהילה, הרגשה ביתית וחמה, ויצירת קשרים מיוחדים עם אנשי המקום.
התשלום עבור העבודה הקהילתית נכנס לגרעין, המממן את עצמו (שכר דירה, חשמל, אוכל...). אני עבדתי במרכז למידה המקדם ילדים מגילאי גן עד כיתה ט' בלימודים בצורה חווייתית. במקום פגשתי את תושבי ירוחם על כל גוניהם, את הילדים ואת ההורים, חוויה שהייתה בשבילי מעשירה ומלמדת.

בחרתי ללכת דווקא ל"באר", בגלל שהיא יוצרת אורח חיים המשלב בין שני אידיאלים שאני מאמינה בהם- לימוד תורה ועבודה קהילתית.
השנה למדתי הרבה דברים: העמקתי והרחבתי את העולם היהודי שלי; פגשתי סוגים שונים של יהודים שהם לא "דתיים" ולא "חילוניים", ולמדתי לקבל ולהעריך אותם.
הבנתי שחברה לא חייבת להיות הומוגנית שכל חבריה דומים, אלא היא יכולה להכיל שונים רבים ולהעשיר עצמה מהמפגש הזה. כדוגמא לכך אפשר לראות את בתי הספר בירוחם, שמטרתם לחבר כל ילד למשפחתו ולמורשתו, ולא ליצור דגם אחיד של תלמידים.
ההשתלבות בקהילה הייתה חוויה משמעותית. הרגשתי שהבתים תמיד פתוחים לארח אותנו וליצור הרגשה חמה וביתית, שתמיד יש למי לפנות, ומקום אוהב לחזור אליו.

סעדחסר רכיב