תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

הדשא של השכן

01/06/2004
עמודים סיון תשס"ד (683) 9
הדשא של השכן
שמים על הסמים
בוודאי שמתם לב שבשבועות האחרונים עמד בכניסה לחדר אוכל, לוח הורי א'-י"ב.
ובכן – ביום רביעי שעבר התקיימה הרצאתו של הרצל סיני, חבר עין גדי, המתעסק שנים רבות במקרים של סמים, אלכוהול וכתות בתנועה הקיבוצית ובכלל.
ההרצאה הייתה מיועדת להורים, ואכן הגיעו הורים רבים (ואולי גם בזכות הלוח?!).
(סעד)

שלום בר-קיימא
תנועת "שלום עכשיו" קמה והתעוררה בלביא ואנחנו מקדמים אותה בברכה. מה הסיבות להתעוררות התנועה? מי מקים אותה? ובכן הטו אוזנכם ושמעו: החבר'ה מכיתה י' נעצבים אל לבם בכל פעם שהם עוברים בשביל ואומרים: "שלום" והם נענים ב....פנים חתומות או בלשונם ה"עכשווית": "מייבשים אותנו". נסיבות אלו הביאו אותם למחשבה שיש לעשות מעשה ולהרבות שלום בקיבוץ. פרטים על מבצע "שלום לביא" יבואו בהמשך על ידי החבריא. ובינתיים נברך אותם בברכת: "ואתם שלום וביתכם שלום".
(לביא)

במקום ניקוי פסח – נופש בגליל
אירוח משפחות הצנחנים בשבוע שלפני החג היה בהחלט חוויה מיוחדת. קרן הצנחנים דואגת כל כך יפה למשפחות השכולות – תכניות, פעילויות, טיולים, ועוד, והכול ברוח טובה ובחיוך. אנו במלון נהנינו לארח אותם.
(לביא)

פינת הצל"שים
במקום השני - סרטו של נחום לנדאו, חבר קיבוץ סעד, "ילדים בשלט רחוק" (בימוי), זכה במקום השני בתחרות סרטי סטודנטים, במסגרת פסטיבל הקולנוע התיעודי "דוק אביב" בסינמטק בתל-אביב.
תעודת הוקרה - הוענקה לצבי פוטסמן, חבר עין צורים, "על שיתוף הפעולה ותרומתך לקידום והצלחת המחקר החקלאי". תעודת ההוקרה ניתנה לצבי ולצוות המטע מטעם משרד החקלאות, לנושא "קידום המחקר החקלאי".
נבחר השנה בגינון בישראל, תעודת הוקרה שניתנה ליצחק דישון, חבר קיבוץ שלוחות, בתערוכת גנים ירוקים 2004, "על מקצועיות, מצוינות והתמדה בגינון הקיבוץ ובהדרכה בעמק בית שאן".
ולתפארת מדינת ישראל - בגיליון האחרון של "חלב עכשיו", עיתון תנובה ליצרני החלב, מככבת רפת ראש צורים: "בגובה 950 מ' מעל פני הים, מעבר לקו הירוק, במיתקן ותיק ולא מרווח, מתנהלת רפת קיבוץ ראש צורים לתפארת ענף החלב בישראל".
לכולם יישר כוח!

מגדל ראשונים (תערוכה מס' 6)
הנושא: יום העצמאות, צה"ל.
מוצגים: בולים, מעטפות היום הראשון, דרגות צבאיות, דגלי יחידות צה"ל, תעודות ואותות השתתפות/הצטיינות צבאיים.
מי שמוכן להעמיד לרשות התערוכה מוצגים, יעבירם בהקדם לד'.
(בארות יצחק)

חמץ ומצה
למסע בני-עקיבא יצאו מסניף ראש צורים 51 ילדים ובני נוער! אין ספק שזה שיא חדש בשבילנו. בעז"ה זה סימן לבאות – "קדימה בני-עקיבא, עלה נעלה".
ביום שלישי, אסרו-חג, יצא נוער התיכון לטיול ב"שביל ישראל". הטיול הסתיים עם ארוחת ערב "על האש" בפארק בריטניה, חיוכים גדולים ורגליים עייפות.
תודה לר' ופ' שמצאו לנו מקלט לכל האלטע-זאכן שסוף סוף החלטנו להיפטר מהם. כמות הסחורה שזרמה לחדר האוכל הייתה מעבר למצופה. כמו כן, המכירות של כל הפריטים שמצאו בית חדש, וההכנסות – קודש לערב נשים שיתקיים בעתיד.
(ראש צורים)

אירוח רב-תחומי
ביזמה של ענף האירוח, הקמנו "מנהלת תיירות" אשר תעסוק במינוף יכולת המכירה של ענפי התיירות של עין צורים, ביניהם: האירוח, קייטרינג, עץ הבקבוקים, בריכת השחייה וחנות המתנות. פורום רכזי אותם הענפים ואחרים ייפגש אחת לחודש, בהנחיה וליווי של מתמחה בתחום התיירות הכפרית. "מנהלת" זו תפעל למשך ½ שנה. בסוף התקופה נבחן האם עבודת "המנהלת" תרמה להגברת המכירות והרווח של ענפי התיירות שלנו.
(עין צורים)
האח הגדול יודע הכול
בשעה טובה התחלנו להשתמש במאגר נתונים חדש ומעודכן. המאגר מכיל מידע על חברי יבנה המשמש ליצירת רשימות של שמות כל העולים לתורה, כולל בני יבנה שעזבו את הקיבוץ ואורחים שאת פרטיהם מילאתם בטופס. בנוסף לכך ניתן לקבל מידע על ימי הזיכרון עם השמות המלאים של הנפטרים, שמות נפטרי יבנה ותאריכי פטירתם, שם האם ל"מי שבירך לחולה", ח"ו, וכן ימי הולדת ובר-מצווה, ועוד. הנתונים קיימים לגבי כל ילד מגיל 10 ומעלה.
הציבור מוזמן לעיין בנתונים שנמצאים בקלסר בבית הכנסת, בבימה המרכזית במגירה הדרומית. מומלץ ורצוי לבדוק את הפרטים ולהעיר הערות (בע"פ) או להוסיף תוספות (בכתב).
(קבוצת יבנה)

יבנה וחכמיה
הרבה פעמים עלתה ונשמעה בקרב צעירי הקיבוץ שהלכו ללמוד במכינות, בישיבות וכדו', ההרגשה שכשהם מגיעים הביתה אין המשכיות ללימוד של כל השבוע, מה שהופך את החזרה הביתה לקשה.
לפני כ-4 חודשים החלטנו לנסות ולבנות קבוצה שתלמד באופן קבוע בשבתות ותיתן מענק לחסר שהרגשנו וגם תגבש קבוצת לומדים. הניסיון עלה יפה והתגבשה קבוצה של כ-10 חבר'ה משכבות שונות שלומדת בשבתות אחר הצהריים.
אנו יודעים שביבנה יש עוד לומדים קבועים ורציניים, ובנוסף יש אנשים רבים שמעוניינים לקבוע עתים לתורה. לקראת שבתות הקיץ, העלנו רעיון שכל מי שחפץ בלימוד, יבוא בשעות אחר הצהריים של שבת לבית המדרש, ימצא חברותא, ויחד ניצור בית מדרש חי ותוסס. למעוניינים יחולק דף מקורות אשר יסוכם בסוף הלימוד בשיעור קצר.
כמובן שכולם מוזמנים ובע"ה נגדיל תורה ונאדירה.
(קבוצת יבנה)

שמח תשמח רעים האהובים
עדכון נוהל חתונות: נוהל החתונות הנוכחי אושר בשנת 1999 והוא מסתיים ב-2004. ועדת החברים הכינה עדכון לנוהל והביאה אותו למועצה. הדיון במועצה התקיים בשני הפרקים הראשונים של הנוהל.
הפרק הראשון עוסק בהגדרה של "מנהג המקום". הדיון התמקד בנושא אופי הריקודים והגשת המשקאות החריפים. לגבי הריקודים, לא התקבלה הבקשה שהריקודים יהיו נפרדים לכל אורך החתונה. הוחלט להוסיף לנוהל משפט הנחייה לגבי אופי הריקודים המקובלים בקיבוץ. בנושא המשקאות החריפים – הוחלט להגיש שתייה חריפה רק בקבלה שלפני החופה ולבטל את בר המשקאות. במקום זאת יוגש בקבוק יין לכל שולחן.
(עין הנצי"ב)
הסבר פניך לנקלט
כשעוברים למקום חדש – הכול משתנה.
הבית, השכנים, מוסדות החינוך, הנוף ולפעמים גם השפה.
לא, אני לא מתכוונת לשפה כמו עברית, אנגלית או צרפתית (למרות שגם זה לעתים משתנה) אלא על שפת המקום.
לכל מקום שפה ייחודית מעולם המושגים שלו, וזר – לא יבין.
בשבועות הראשונים להיותנו בקיבוץ, נזקקנו למשימה הטריוויאלית של קניות, כמו כל משפחה ממוצעת. המשפט שלי: "אני הולכת לסופר" (התכוונתי למרכולית הקטנה בקיבוץ) נתקל בהרמת גבות מוזרות.
טוב, רציתי להשתלב, אז ניסיתי אחרת: "אני הולכת למכולת".
גם ניסיון זה לא צלח.
אולי "לצרכנייה"? ניסיתי בייאוש. זו מילה המתאימה לקיבוץ, לא?
"לכלבו"? טוב, גם לא.
או שלא הבינו מה רציתי או שתקנו אותי ללא הרף, "מרכולית, מיכל, זו מרכולית".
ואני לא הצלחתי לזכור ולא להתחבר לשם הזה.
לא התעצלתי. פניתי למילון. אולי מר אבן-שושן יוכל לסייע.
מרכלת – מסחר, סחורה
מכלה – צרכי אוכל, מצרכי מזון
לא הבדל משמעותי, אלא דגש שונה. נו, שיהיה.
ובכן, אמור מעתה "מרכולית" ושוב "מר-כו-לית"!
(מירב)

חסר רכיב