תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

13/09/2017
כ"ב באלול תשע"ז, 13.9.2017
גיליון מס' 576
פרשת ניצבים וילך
אחדות ישראל - התנאי לגילוי השכינה
מאת מורדי שבט, ראש צורים


פרשתנו פותחת בהכרזתו של משה רבנו:
"אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם לִפְנֵי ה' א-לוהיכֶם רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם כֹּל אִישׁ יִשְׂרָאֵל" (כ"ט, ט)

לביטוי "נצבים" יש משמעות מיוחדת ברבות מהופעותיו בתנ"ך. אציין כמה דוגמאות לכך:
"וַיֵּרָא אֵלָיו ה'... וַיִּשָּׂא עֵינָיו וַיַּרְא וְהִנֵּה שְׁלֹשָׁה אֲנָשִׁים נִצָּבִים עָלָיו" (בראשית י"ח א-ב).
"הִנֵּה אָנֹכִי נִצָּב עַל עֵין הַמָּיִם..." (שם כ"ד יג).
"וַתֵּרֶא הָאָתוֹן אֶת מַלְאַךְ ה' נִצָּב בַּדֶּרֶךְ וְחַרְבּוֹ שְׁלוּפָה בְּיָדוֹ" (במדבר כ"ב כג)

במיוחד אציין את הפסוקים שרגילים לומר בימים הנוראים:
"וַיֹּאמֶר ה' הִנֵּה מָקוֹם אִתִּי וְנִצַּבְתָּ עַל הַצּוּר...וֶהְיֵה נָכוֹן לַבֹּקֶר וְעָלִיתָ בַבֹּקֶר אֶל הַר סִינַי וְנִצַּבְתָּ לִי שָׁם עַל רֹאשׁ הָהָר ... וַיֵּרֶד ה' בֶּעָנָן וַיִּתְיַצֵּב עִמּוֹ שָׁם וַיִּקְרָא בְשֵׁם ה'... וַיַּעֲבֹר ה' עַל פָּנָיו וַיִּקְרָא ה' ה' אֵל רַחוּם וְחַנּוּן אֶרֶךְ אַפַּיִם וְרַב חֶסֶד וֶאֱמֶת..." (שמות ל"ג ל"ד)

בכל המאורעות הנ"ל, כשמופיע שורש המילה "נ.צ.ב" מתואר מצב של "גילוי שכינה", ברמה זו או אחרת. כך בזמן ההתגלות אל אברהם באלוני ממרא, וכך בזמן התבררות הסימן האלוקי בבחירת רבקה .וכן בראייתו המפוקחת של חמורו של בלעם, ולהבדיל, אצל משה רבנו המבקש להשיג את דרכי ההשגחה העליונה. וגם ה"מצבה" שהקימו האבות, גל האבנים שבא לבטא את החיבור שלהם עם השכינה, היא מאותו שורש נ.צ.ב.

כעת נחזור לפסוק שבו פתחנו:
"אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם לִפְנֵי ה' א-לוהיכֶם רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם כֹּל אִישׁ יִשְׂרָאֵל"
יש כאן הדגשה כפולה של הכתוב בעניין של כלל ישראל. כפי שראינו, המילה "ניצבים" מבטאת השראת שכינה, והתורה מקשרת כאן את התגלות ה' דווקא עם הופעת כל ישראל יחד. כדי להיות ניצבים לפני הקב"ה במשמעות ובמובן של גילוי שכינה, יש צורך בנוכחות של כל חלקי העם מן הגדול ועד הקטן, מראשי השבטים ועד חוטבי העצים ומן הזקנים ועד שואבי המים.

עיון בסוף פרשת "וילך" מגלה כי גם היא מסתיימת באותה הדגשה.

"וידבר משה באזני כל קהל ישראל את דברי השירה הזאת עד תמם" (שם ל"א, ל ) נראה שאם באותו מעמד היה חסר אפילו אחד מעם ישראל- אזי גילוי השכינה גם הוא היה נפגם.

ומה לגבינו?

גם עלינו להפנים את המסר החשוב הנלמד מן הדברים – התורה מנחה אותנו שאין לוותר על אף יהודי! שכל אחד מוסיף לגילוי השכינה, ושבלעדיו-משהו יהיה חסר.

מרדכי (מורדי) שבט גר בראש צורים עם אישתו אלונה ואב לחמשה ילדים וסב לשישה נכדים. בעבר עבד במטעים, בבית אריזה האזורי, וכמזכיר הקבוץ. מנהל מחלקת צמיחה דמוגרפית בקבוץ הדתי. בעל הסמכה לרבנות ותואר ראשון במינהל עסקים.

חסר רכיב