תנועת הקיבוץ הדתי
חסר רכיב

פרשת השבוע

20/05/2020
כ"ו באייר תש"ף, 20.5.2020
גיליון מס' 710
פרשת במדבר
נרקיסיסט נולד
מאת הרב איתמר חייקין, ראש מכינת רוח השדה, בארות יצחק


בעל "מי השילוח" (רבי מרדכי יוסף ליינר מאיז'ביצה 1800 - 1854) מסביר את ציווי הפרשה "שְׂאוּ אֶת רֹאשׁ כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל" (כו,ב), באופן הבא: "אין דעתו של זה דומה לשל זה, כי ה' יתברך חלק לכל אחד טובה וחיים בפני עצמו ואין אחד דומה לחברו. על כן נאמר 'שאו ראש' היינו שתעמדו כל אחד על המקום השייך לו ועל ידי זה יהיה מקומו מדוגל ומנושא"

התורה אינה חפצה במחיקת הזהות הפרטית אלא להפך – בנשיאתה והגדלתה. איננו חפצים בהמון נטול פנים וזהות, אלא באנשים בעלי אישיות ועצמיות. אולם קיים גם החשש ההפוך, של שקיעה באינדיבידואליזם קיצוני, המפורר את המרקם החברתי. תורת חיים - שואפת להומאוסטזיס מדויק.

ספר במדבר מתאר כיצד כל הפרה של האיזון העדין בקרב המחנה, הסתיימה בטרגדיה חברתית. הערכת יתר של העצמי, עמדה בבסיס חטא המרגלים ומחלוקת קורח ועדתו. מנהיגי המרידות הללו היו כולם "אנשי שם", שמחשיבות והערכה עצמית מופרזת, קראו תיגר על מנהיגותו של משה ועל דרך ה'.

מאידך, הערכת חסר של היחיד, בה הפך לחלק מהמון נטול פנים ואישיות, הביאה גם היא לתוצאות טרגיות. כך אירע בחטא קברות התאווה, בה הפך העם לאספסוף - "וְהָאסַפְסֻף אֲשֶׁר בְּקִרְבּוֹ הִתְאַוּוּ תַּאֲוָה" (יא,ד), להמון חסר זהות, המתכנס למכנה המשותף הנמוך של תאוות בשר.

קורות התרבות האנושית בעידן המודרני, מדגימות היטב אף הן, את הסכנה בהפרת האיזון הנכון. התמקדות בַּכְּלָל, בלי להחשיב את הפרט, הולידו את הנציונליזם, הפשיזם והקומוניזם, שהמיטו על העולם אסונות מחרידים וסבל נורא במאה ה-20.

לעומתן התמקדות בפרט, תוך התעלמות מהכלל, הן שהולידו את האינדיבידואליזם הקיצוני המאפיין את החברה המערבית במאה ה-21, שאותותיו כבר ניכרים בהתפוררות חברתית, בהתפרקות מוסד המשפחה ובשקיעת תרבויות ועמים.

אבקש להתעכב מעט בשלב הציוויליזציוני הזה בו אנו מצויים.

פרופ' קית קמפבל מאוניברסיטת ג'ורג'יה, וד"ר ג'יין טוונג מאוניברסיטת סן דייגו, מביאים בספרם המשותף "המגיפה הנרקיסיסטית - חיים בעידן המגיע לי" (2009), הוכחות רבות לכך שהחברה המערבית נעה בכיוון ברור: מאז שנות השמונים, הצעירים נהפכים ליותר ויותר נרקיסיסטים. האבחנה הקלינית של נרקיסיזם מצביעה על "הפרעת אישיות שכרוכה בהערכה עצמית גבוהה באופן חסר גבולות, צורך בהערצה, זלזול באחרים, אנוכיות קיצונית, לעתים עד כדי שיגעון גדלות". "התרבות המערבית היא חממה לנרקיסיזם", מסביר קמפבל, "והאשמים המיידיים הם עליית החומרנות והאינדיבידואליזם, התרופפות חיי הקהילה, והתפתחות תרבות שחוגגת התנהגויות שוחרות פרסום ותשומת לב. עכשיו אנחנו מתחילים לראות את המחיר של זה".

קמפבל מוסיף שתופעות הלוואי של דור מוכה נרקיסיזם מטרידות מאוד. "הנפילה החדה במדד האמפתיה, 48% בתקופה קצרה, קשורה ישירות לאובר־התעסקות־בעצמי, והיא עניין משמעותי מאוד".

"הנפילה במדד הזה בעשור האחרון, מלמדת שיש מחיר כבד להיפר־תקשורת שילידי שנות השמונים היו הראשונים ליהנות ממנה מגיל צעיר. היא נתנה להם יכולת מדהימה לשמור על המון קשרים במקביל, אבל גם ביטלה להם במובן מסוים את היכולת להרגיש משהו משמעותי כלפי הקשרים האלה. המחקרים שלנו מראים בבירור, שהסטודנטים של העשור האחרון מתארים את עצמם פחות דואגים ורחומים כלפי אנשים אחרים. הם יודעים מה קורה לכולם, הכל בפייסבוק, אבל זה פשוט לא מעניין אותם" (מתוך כלכליסט, 21/10/10) אלו נתונים מדאיגים מאוד, שלמרות שנחקרו בעיקר בארה"ב, הם ניכרים היטב גם בחברה הישראלית, ואמורים להדליק לנו נורות אזהרה בוהקות.

דווקא אובדן דרך זה מחייב חזרה לתורת ישראל, כמצפן המנחה אותנו בבטחה למציאת האיזון הנכון. "שְׂאוּ אֶת רֹאשׁ" היחיד, כחלק מ"עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל". "פרט הצריך לכלל" ו"כלל הצריך לפרט" אינן רק מידות שהתורה נדרשת בהם, אלא גם עקרונות שהחיים דורשים מאתנו. מציאת המקום הנכון זוהי אחת מהמלאכות הקשות והחשובות ביותר בחינוך. חינוך להעצמת העצמיות והזהות הייחודית של כל יחיד, אך תוך טיפוח מתמיד של היכולת האמפטית והסולידריות החברתית. לוודא שחלילה לא יהפוך הנער לאישיות נרקיסיסטית, העסוקה בעצמה באובססיביות אגואיסטית, עד כדי הרס עצמי וחברתי, וחינוך היחיד לראות עצמו כחלק ממרקם חברתי כללי, חלק ממשפחה, מקהילה, מעם - שהיה לפניו וימשיך אחריו.

שאו ראש כל איש ואישה, וזכרו את היותכם חלק מעדת ישראל. שבת שלום!

הרב איתמר חייקין, ראש מכינת "רוח השדה" בארות יצחק.
כדי לקבל דף פרשת השבוע בדואר אלקטרוני, יש לשלוח הודעה אל: webmaster@kdati.org.il 
 ולרשום subscribe בשורת הנושא. כדי להפסיק, יש לכתוב unsubscribe בשורת הנושא.  
תגובות למאמרים וכן הצעות לכתוב מאמרים, יש לשלוח אל: amudim@kdati.org.il
חסר רכיב